hp katana Vites sorunu

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında ufukyuksel tarafından paylaşıldı.

1. ufukyuksel

ufukyuksel UFUK KÖRFEZİ

Merhaba
    6 Metre bir teknem var. Teknede 12 hp Katana motor ve bu motorda köysan şanzıman kullanıyorum. Ne var ki vites sorunum deniz keyfi bırakmıyor.
    Tam yol ilerlerken boşa almak istediğimde takılıyor. mors kolu kımıldamıyor. dolayısıyla tornistan da yapamıyorum ve yanaşma yaparken tehlikeye yol açıyor.

sadece motoru stop ettiğimde vitesi sorunsuz boşa ya da geri alabiliyorum. ya da motoru stop etmek üzere manda basıp aynı anda vitesi boşa alıp yeniden çalıştırmayı sürdürüyorum. tabi bu arada motor tekliyor yani bir zarar verdiğim kesin.
    Bu sorunu yaşayan var mı? Nasıl çözdünüz ya da bir fikri olan var mı?
    teşekkür ederim...

2. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Öncelikle Çanakkale'den selamlar;Ufuk arkadaşım mekanik şanzımanlar(uygar,köysan) gibi remote kontrolde böyle sıkıntılar çıkartırlar..Hele ki tam yol ile yol alıyorsan(hiç tavsiye etmem manevra esnasında)Aslen en iyi çözüm şanzımanı bir levye kol ile kontrol etmekte ve tekneni bakım için karaya çektiğinde şanzımana bakım yaptırmandır..

3. ufukyuksel

ufukyuksel UFUK KÖRFEZİ

Merhaba Mehmet Şahin. Cevabiniznicin teşekkür ederim.
    Motorum ve sanzimanim yalnizca 10 gün kullanildi. Ve bubarizayi verdi. Yani nasil bir bakima yapacagimi acikcasi bilmiyorum. Ören de usta bulmak da ne yazik ko cok zor. Bir ayar sorunum var sanki bunu bulmaliyim.

4. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Ufuk arkadaşım senin anlattıklarından anladığım kadarıyla motor devir kaybettiğinde vites kolunun çalışmasında sorun kalmıyor..Ve bu arızayı gaz kolu sonunda iken yapıyor..Bu şartlarda ilk önce olayı arıza olarak değerlendirmemek lazım...gaz teli yada gaz kolunun şanzıman bağlantı kulağındada olabilir.gaz teli kısa yada çok uzun olduğunda yada gaz kolunun altında ki kulak son yolda takılıyor olabilir..Hem gaz telini hem de şanzıman telinin işleyişini gaz kolu kutusunu sökerek takip etmenizi öneririm..daha önce çalışan ve sonradan sıkıntı çıkkran sistemi iyi irdeleyip görmek lazım..Bunun Dışında şanzıman telini şanzıman kulançığından çıkarın ve bu kulakçığa el ile kumanda edin tekneye yol verdiğinizde el ile boşa almayı deneyin,eğer takılma veya sertlik mevcut ise o zaman şanzımandaki soruna odaklanmak gerekir..Eğer bu denemede sorun çıkmıyor ise tam tersini yani şanzıman telini takıp gaz telini makinadan çıkarıp gazı el ile kumanda ederek makinayı boşa almayı deneyin bu denemeler eğer sonuç vermiyor ise şanzımanı iyi bir şanzımancıya göstermekte fayda var derim ..Bununla birlikte inşallah yanlış anlamaz iseniz size önerim hiçbir makinayı sürekli tam yolda kullanmayın hele ki katana türevli makinaları...Genel olarak yarım yol ve acelede biraz daha üstü kullanılabilir..Tam yolu çok sıkıştığınızda kullanmanız makinanızın ömrünü uzatır..Bununla birlikte yanaşma manevralarınızda da düşük yollu manevralar kusurlu da olsa daha düşük hasarlara sebebiyet verir..

5. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Bu söylediklerimin dışında bu derdini ''www.koysan.com'' adresine de yazabilirsin..Bu sayede birinci ağızdan da yardım almış olursun..

6. ufukyuksel

ufukyuksel UFUK KÖRFEZİ

çok teşekkür ederim.

Çok açıklayıcı bir cevap olmuş çok teşekkür ederim. Harfiyen uygulamaya çalışacağım. Umarım düzeltmeyi başarırım.
    saygılarımla

7. fleto

fleto baran kilitci

Favori Makine:
    daiwags9
    bende katana 10 hp var.baysan mekanik 10 m şanzımanlı.remotu yeni bağladım şanzımana.kol tekli tabir edilenden.marka gsd.kolu ilk takarken bir tur attırıp ondan sonra bağlamanız gerekiyor.kendim taktım şıkır şıkır çalışıyor.baysanın geçişleri seslidir.kolay gelsin

8. ufukyuksel

ufukyuksel UFUK KÖRFEZİ

fotoğraf var mı

Sevgili Fleto merhaba;
    gsd diye internneten aradım ama bulamadım. fotoğraf var mı?
    ya da bana nasıl sarılacağını gösterirseniz sevinirim. sizi ziyaret etmek isterim.
    mail adresim
    seslendirme@hotmail.com
    eğer iletişim bilginizi yazarsanız ve rahatsız olmayacaksanız sizi ararım.
    teşekkürler

9. fleto

fleto baran kilitci

Favori Makine:
    daiwags9
    gds 1120 kodlu kumanda koluolacaktı yanlış yazmışım.özür.bel fıtığından ameliyat oldum.foruma geç girdim.sizdeki kol aynıysa yardımcı olurum.***lar.

10. ufukyuksel

ufukyuksel UFUK KÖRFEZİ

neta

Öncelikle geçmiş olsun Baran bey... Tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz umarım.
    Bendeki kol muhtemelen NETA klasik tekli kumanda kolu . Kol bozuk mu değil mi bilmiyorum. Ama tekneme gitmeden evvel bu kolun nasıl değiştirileceğini hatta telin nasıl değiştirileceğini öğrenmem gerek...

11. ufukyuksel

ufukyuksel UFUK KÖRFEZİ

Merhaba
    forumu takip edenler bu soryn hakkinda çok zaman kaybettigimi ve cok ugrastigimi bilirler.
    size gelismeleri aktarayim.
    Sotun katana da degil Remaş firmasi tarafindan moyora baglanan Köysan matka şanzumanda.
    Bu şanzumani garanti kapsaminda İsranbul Köysan a yolladim. Bir ay onkarda kalfi. Zotla getirttim. Hiçbirsey degismedi. Sorun devam ediyor.
    Yetkili Ümit beyle bu hafta telefonda gorustum. Sorunun devam ettigini sotledim.
    Rölanti ayarini düşürmemi soyledi. Yaptim. Dwgisen birsey yok. MORS koluyla vites takiliyor.
    Artik gezi teknemde vitesi balikci trknesi gibi bir kolla degistirecegim. Ya da Baysan deneyeyecegim.
    Uzun lafin kisasi dosrlarim; Köysan şanzumandan uzak durun.
    Sevgilerimle. Iyi bayramlar...

12. gokhanerakin

gokhanerakin gökhan

E8918CCF-AB13-473A-B981-946CE3DB6142.jpeg Ufuk Bey merhaba Aynı sorunu bende yaşıyorum.lombardini 9 luk motor ve mekanik koysan sanzıman.tekneyi çalıştırdım rolantide giderken sorun yok ileri geri boş geciyor fakat gaz verdiğimde hızı arttırdığımda vites boşa gecmıyor kol takılıyor,rolantiye alıyorum tekneyi yine gecmiyor bosa ancak stop edince geciyor.Gectiğimiz hafta sanzımanı değiştirdim aynı sanzımandan taktım sorun yine devam ediyor.sorun belkide koldandır diye remote kolu değiştirdim yine aynı sorun.siz bu sorunu nasıl çözdünüz yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.05555289052