Humpy Fly Yapımı

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

 1. Tarık ERSAL

  Tarık ERSAL Tarık ERSAL

  Yaş:
  62
  Mesajlar:
  624
  Şehir:
  ANKARA
  En İyi Avı:
  YANGELE BALIKÇI MODU :-))
  HUMPY FLY


  Bölüm - 1


  [​IMG]


  Malzeme:

  İğne: 12 – 14 arası standart dry fly iğnesi
  Montaj ipi: Beyaz. Baş siyah
  Kanat: Geyik kılları
  Kuyruk: Geyik sırt kılları
  Karın ve sırt: Geyik kılları
  Saçak: Seddle Brown Horoz yaka tüyü


  1. Adım:
  Başlarken fazla küçük bir iğne kullanmamak, ama yaptığımız yemi de kullanabilmek için 12 veya 14 numara dry fly standart bir iğne ile başlayalım.
  Kuru = Canlı böcek yapımında kullanılan, yani olabildiğince hafif bir yapıda olan iğnenizi fazla sıkıştırmadan, ona zarar vermeyecek bir şekilde iğne tutucusuna sıkıştırın.
  Kullanılacak malzemenin iğne üzerine sabitlenmesini sağlamak için ince floş ip (ipek ip) kullanmanız gerekecektir. İpek veya yerine edindiğiniz diğer maddelerden üretilmiş ipin özellikle suyu tutmayacak, en az ağırlık verecek bir dokuda ve sağlam olması önemlidir. İpinizi makara tutucusunun kol aralıklarına uygun büyüklükte bir makaraya saralım. İpi, ip çekme aparatı ile aparatın ucu içerisinden geçirerek kullanıma hazır hale getirelim.
  (Bkz. Adams Dry Fly yapımı 1. Adım)  [​IMG]


  Makara tutucusu makaranızı kavramalı, az bir çekiş gücü ile ipin sağılmasına imkan vermeli, ama kendi ağırlığı ile boşalmamalıdır. Bu sayede sarım işini ve makara tutucusunu elinizden bıraktığınızda hem ağrılığı ile ipi gerecek, hem de hep elinizin altında ve bıraktığınız yerde sarkar durumda olacaktır.


  2. Adım:
  İp ile iğne üzerine yemimizin temeli niteliğinde bir sarım yapalım. Bu temel sarım kullanılacak diğer malzemenin yer değiştirmesini, eksen üzerinde dönmesini, kaymasını engelleyecek bir zemin oluşturacaktır.  [​IMG]


  Her böceği bu temel sarımdan sonra ve kuyruktan baş kısma, yani iğnenin halkasına doğru ilerleyerek yapacağız. İlk hareketimizde temel sarım halka yönünden başlayıp, iğne tutucusuna doğru olacak, daha sonra ise her eklentiyi takiben iğne halkasına doğru devam edeceğiz. Ben mümkün olduğunca başladığım sabitleme ip ile sonuna kadar devam etmeyi tercih ediyorum. Temel sarımı yaparken dikkat edilmesi gereken husus, iğne halkası tarafında saçaklar, kanatlar ve gerektiğinde başın yer alacağı alanı boş bırakmalı ve sarımı iğne damağının hizasında bitirmelisiniz.


  3. Adım:
  Bu yemde kuyruk için kullanılacak malzememiz olan mümkün olduğunca ince ancak sert kıl veya tüy dalcıklarını iğneye 5-6 tur ip sararak sabitleyelim. İğne halkası tarafında kalan fazlalığı makasımız ile keselim.
  Unutmayalım ki, kuyruk veya diğer uzuvlar oluşturulacak yemin doğalının yapısına, rengine uygun ve benzer oranda olmalıdır. Bizim için detay gibi görünen bazı vücut bölümleri alanın yemi tanımlaması ve kanması için önemli ayrıntılardır.  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  4. Adım:
  Bu örnekte gövde olarak kullanılacak malzememizin devamını aynı zamanda aşağıda anlatılan şekilde kanat bölümünde de kullanacağız. Bu nedenle gövdede kullanılan geyik kıllarının kuyrukta kullanılan geyik kıllarından daha açık renkte ve kullanılan iğnenin iki katı boyda olması gerekiyor.  [​IMG]


  Bu kılardan 20-25 adet keserek ince uçları aynı hizada olacak şekilde hizalayalım. Bu işlem için kıl hizalayıcı kullanmanız gerekebilir. Ben tükenmez kalem dışını keserek içinde koyduğum kılları sarsıp hizalıyorum.

  5. Adım:
  Hizaladığınız kılları iğne gövdesine paralel tutarak beyaz montaj ipi ile sarıp sabitleyelim ve birbirine paralel, ancak sık olmayan sarımlar yaparak iğne halkasına doğru ilerleyelim. Saçaklarımızı monte edeceğimiz baş kısmına yakın bölgede sarım işine son verip montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.


  [​IMG]


  6. Adım:
  Sıra böceğimizin kanatlarına geldi. İğne halkası yönündeki düğüm sonrası boşta kalan kılları makasımız ile keselim.
  Kuyruk kıllarının üzerinde kalan gövdeye sardığımız kılların fazlalığını kuyruk kıllarından ayırarak iğne halkası yönünde yatırıp, böceğimizin sırtını oluşturarak aşağıdaki gibi bir görünüme geldiğinde montaj ipimiz ile sıkıca sabitleyelim.  [​IMG]


  İğnenin sırtında kalan son oluşturduğumuz bölüm ve kanat olarak kullanılacak olan kılların devamı yukarıdaki gibi olmalıdır.
  Boşta kalan ve kanatları oluşturacağımız dik duran kılları iki parmağımızla tutup, yukarıya doğru hafifçe çekerek, montaj ipimiz ile ön veya arkaya kolayca eğilmeyecek şekilde 6-7 tur sarılmayarak sabitleyelim.
  Arka tarafta kalan kılları ise iğne halkası tarafına doğru.


  Hazırlayan: Tarık ERSAL
  Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=229


  .
   
  Son düzenleme: 6 Mayıs 2011
 2. Tarık ERSAL

  Tarık ERSAL Tarık ERSAL

  Yaş:
  62
  Mesajlar:
  624
  Şehir:
  ANKARA
  En İyi Avı:
  YANGELE BALIKÇI MODU :-))
  Bölüm - 2


  7. Adım:
  Saçakların yani taşıyıcı ayakların oluşturulması adımına geldik.


  [​IMG]


  Uygun saçaklar elde etmek için yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, dibinden ucuna kadar hemen hemen aynı kalınlıkta uzanan kamçıvari tüylerden elde edilmesi gerekiyor. Yani bu tüyün kökten uca kadar aynı formda devam etmesi, sarımda farklı boyda saçaklar ortaya çıkartmaması gerekiyor.

  Bir diğer özellik ise, saçakları elde edeceğiniz tüyün dalcıkları (biotları) kullandığınız iğnenin boyunun yarısı uzunlukta olması gerekiyor.


  [​IMG]


  Veya diğer bir ifade ile saçaklarımızı oluşturacak olan horoz yaka tüyünün dalcıklarını geri yöne çekerek, eksene dik bir hale getirdiğimizde, iki taraftaki dalcıkların açık haldeyken toplam boyu kullanacağımız iğnenin boyunu geçmemelidir.


  [​IMG]


  Ve ideal saçak dalcıkları mümkün olduğunca sert olmalıdır.
  Aşağıdaki resimde verildiği gibi tüy eksenine dik hale getirdiğiniz açık dalcıkları iki parmağınız arasına sıkıştırıp, tüyü taşırken dalcıklar kapanmadıysa ve tüy parmaklarınız arasından düşmediyse anlayabilir, uygunluğunu test etmiş olursunuz.  [​IMG]


  Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tüyün dip, yani kök kısmından floş ipimiz ile iki üç tur sararak gövde üzerine sabitleyelim ve makarayı iğne halkasına kadar getirip sarkar durumda bırakalım.
  Sabitlenmiş tüyün uç kısmından tüy tutucu veya eliniz ile tutarak, kanatları oluşturan kılların bütünlüğünü bozmamaya gayret ederek ve daha önce sarılmış saçakların üzerine basıp şeklinin bozulmasına neden olmamaya dikkat ederek iğne halkasına doğru saralım.
  Bu sarımın kaç kez olması gerektiğine kendiniz karar vereceksiniz. 12 -16 nr. arası iğnelerde bence 6-7 kezden fazla olmamalıdır.
  Uygun bir saçak oluştuğunda montaj ipimiz aracılığı ile iki tur sararak gövdeye sabitleyelim.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Sonrasında saçakları oluşturduğumuz tüyün fazlasını keselim.

  8. Adım:
  Bu aşamada saçakların (taşıyıcı tüyün kollarının) düğümün önüne, yani baş bölgesine geçmesini engellemek için bir tükenmez kalem dış gövdesi ile iğnenin halka kısmından iterek saçakların sarımın önüne geçmesini ve ezilmesini önleyerek ipinizi 2-3 tur sarmanızı öneririm.


  [​IMG]


  9. Adım:
  Geldik son adıma.
  Son adım düğümümüz olacak. Bunun için FLY YAPIMINDA DÜĞÜM başlığı altında iki ayrı video ile aktarmaya çalıştığım düğümü atmamız gerekecek.

  Fly Yapımında Düğüm videolarını görüntülemek için http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39944 tıklayınız.

  Bu düğümü ister düğüm atma aparatı ile, ister bir tükenmez kalem gövdesi yardımı ile veya sadece parmaklarınızı kullanarak atabilirsiniz.
  Sonuçta iki veya üç kez ipin iç içe geçirilmesi ile atılmış bir düğümler, kementler dizisine ihtiyacınız olacak.

  Ben 12-18 numaralar arası Dry Fly yapımında birçok sinek bağlayıcının yaptığı gibi Japon yapıştırıcı veya diğer yapıştırıcıları düğüm üzerine uygulamayı ağırlık artırıcı bir unsur olarak görüp, mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum.  [​IMG]  [​IMG]


  Ve son olarak bu fly modeli için beyaz montaj ipimizi düğümden sonra keserek, siyah ipimiz ile siyah bir baş oluşturmamız lazım.
  Siyah montaj ipimiz ile fazla abartılı olmayacak bir sarım ile (7-8 sarım) baş bölümünü yapıp, tekrar düğümleyerek ipimizi keselim.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Humpy Fly ınız kullanıma hazır. Elinize sağlık.​


  Yapay böceğinizi suya düştüğü an onu kapmak için kafa kafaya tokuşan alalar görmeniz, fly avından en az benim aldığım kadar zevk almanız ve ele geçirdiklerinizin içinden limitlere uygun olanları alıkoymanız dileğimle.

  RASTGELSİN  Hazırlayan: Tarık ERSAL
  Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=229


  .