İç sularımızdaki balık türleri ve özellikleri

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında osmanaltunel tarafından paylaşıldı.

 1. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
 2. West_1979

  West_1979 Mustafa KARATAŞ

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  3.384
  Şehir:
  ANKARA
  Favori Kamış:
  OLTA
  En İyi Avı:
  ANKARA TEAM
  teşekkürler osman abi
   
 3. mehmetozbodur

  mehmetozbodur mehmet

  Mesajlar:
  1.273
  Şehir:
  HAMBURG
  Favori Kamış:
  olta, bot
  En İyi Avı:
  700gr çupra. 1 kg levrek
  teşekkürler osman abicim. isimleri doğru bilmek de önemlidir.
   
 4. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  Arkadaşlar bu bilgileri ankarada barajlar,göller,göletler ve yemleme teknikleri adlı konumdada yayınlamıştım ama burada daha dikkat çeker ve arkadaşlarımız bilgilenir diye buradada yayınlamak istedim.iyi seyirler.

  TATLI SU BALIK TÜRLERİ VE ÖZELLİKLERİ  TURNA

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  TURNA BALIĞI
  Esox Lucius,Hecht,Brochet


  Vücut uzayarak torpil şeklini almıştır. Küçük ve düz pullarla örtülü baş büyüktür. Burun oldukça uzun ve yassılaşmıştır. Ağız büyük ve dişli olup alt çene öne doğru uzamış ördek gagası şeklini almıştır. Solungaç kapaklarının üst kısmı ve yanakları tamamen ince pullarla örtülüdür. Çok süratli yüzebilirler. Baş kısmında sayıları 10 civarında bulunan ve çıplak gözle görülebilen deliksi duyu organları mevcuttur. Vücudun genel rengi sarımsı yeşil görünürse de sırt kısmı zeytin yeşili yansımalar arz eder. Genç balıklarda vücudun yan taraflarında yeşil renkli enine bantlar varken, olgunluğa erişmiş bireylerde bu bantlar yuvarlağımsı kahverengi lekelere dönüşürler. Karın bölgesi daima açık sarı veya kirli beyazdır.
  Karadenize akan nehirlerin berrak ve bol bitkili sularında ve çeşitli göllerimizde yaşar. Tatlısu balıklarının en hareketlisi ve en yırtıcısıdır. Tüm balıklara, hatta yaban ördeklerine saldırır. Kendi yavrularını da yediği olur. Yaşam şartları elverirse 20-25 yıl yaşar. Erkekleri en çok 100, dişileri ise 150 cm'e kadar büyür. 2-3 yaşından itibaren ilkbahar aylarında yaklaşık 200.000 yumurta vererek üremeye başlar. Genç ve küçüklerinin (1-3 kg.) eti lezzetlidir. Spor avcılığının en ünlü balıklarındandır.  SUDAK

  [​IMG]


  SUDAK
  Stizostedion Lucioperca,Zander,Sandre

  Vücudu ince uzun olup, sırtı koyu renkte, yan tarafları gri-gümüşimsi renktedir. Bilhassa genç fertler üzerinde sırttan karına doğru 8-10 adet koyu renkli enine bantlar bulunur. bu çizgiler yaşlı balıkta soluklaşır, sırtta birbirini küçük bir ara ile takip eder. Kuyruk ve sırt yüzgeçleri üzerindeki ışınları birbirine bağlayan şeffaf zarlar üzerinde sıralanmış siyah benekler vardır. Yanakları umumiyetle çıplaktır. Ağız uç durumlu, ağız açıklığı ise geniştir. Alt ve üst damakta iri ve bunlar arasına serpilmiş küçük ve yumuşak dişler vardır.
  Marmara, Trakya, Karadenizle Göller Bölgesinde 10-15 yıl yaşayan, 40-70 cm'den 130 cm. boy ve 1-5 kg'dan 12 kg. ağırlıkta olabilen hareketli, avcılığı zevkli bir balıktır. Kendinden küçük balıklarla beslenir. Nisan - Mayıs arasında 200.000-1.000.000 yumurta vererek ürer. Gündüzlerini dipte geçirip, avlanmak için sabah erken veya akşam üzerleri su yüzeyine çıkar. Etinin deniz levreğine yakın lezzeti ve bol verimliliği ile ekonomik değeri çok yüksek bir tatlısu balığıdır


  LEVREK

  [​IMG]

  LEVREK
  Perca Fluviatilis,Flussbarsch,Perche Fluviatile

  Kuzey bölgelerimizdeki akarsu ve göllerle, bunların denizle ilişkili acısu bölgelerinde yaşar. Boyu 20-35 cm. en çok 50 cm. olabilir. "Fazla göç etmeyen; yumuşakçalar, küçük balıklar" ve balık yumurtalarıyla beslenir. 70-80C sularda Mart - Haziran arası üreme yapar. Beyaz ve lezzetli etiyle taze olarak tüketildiği gibi olta avcıları için de değerli bir balıktır.


  TRAKYA LEVREĞİ


  [​IMG]  TRAKYA LEVREĞİ
  Gymnocephalus Cernua,Kaulbarsch,Gremille

  Trakyanın Karadeniz sahillerine dökülen ağır akışlı nehirlerle bunların deniz bağlantılı acısu bölgelerinin kumlu zeminlerinde sürü ile yaşar. Boyları 18-35 cm. olur. Kurtlar, balık yumurtaları, küçük kabuklular ve sinek larvalarıyla beslenir. Oburluğu diğer değerli balıkların besinleriyle yumurta ve larvaları için zarar vericidir. Üremelrini Nisan - Mayıs arasında yapar. Eti lezzetlidir. Bol avlanılması doğa için yararlı olur.  GÜMÜŞ BALIĞI ( YEMLİK )


  [​IMG]

  GÜMÜŞ
  Atherina Boyeri,Kleiner Žhrenfisch,Prˆtre, Poisson D'argent

  Denizlerimizde yaygın olan Gümüş'ün Sapanca, İznik ve Köyceğiz göllerinde yaşayan bir türüdür. Sıcak sularda böcek larvaları ve sualtı hayvancıklarıyla beslenerek yaşar. Mayıs - Eylül arasındaki üreme devresinde yaklaşık 600 yapışkan yumurtasını kumlu, çakıllı zeminlere bırakır. Su yüzeyine yakın sürü halinde dolaşırken su kuşlarına yem olur. Eti yenebilir. Daha çok balık üreticiliğinde yem veya balık unu endüstrisinde değerlenir.  ÇAPAK BALIĞI

  [​IMG]

  ÇAPAK BALIĞI
  Abramis Brama,Blei, Brachse,Br‚me Commune

  Marmara ve Karadeniz'in akarsu ve göllerinde, bazı türleri de Ankara ve Kırşehir yörelerinde yaşar. Boyları ortalama 30-40 cm'den 70 cm. ve 3 kg'dan 6 kg'a ulaşabilir. Kurtlar, böcekler ve yosunlarla beslenir. 10 yıl yaşayabilir. Mayıs - Haziran arası yaklaşık 100.000 yumurta ile üreme yapar. 1 kg'ın üstündekilerin eti lezzetli, küçükleri ise yem veya av balığı olarak değerlidir.
   
  Son düzenleme: 31 Ağustos 2007
 5. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  BIYIKLI BALIK

  [​IMG]

  BIYIKLI BALIK
  Barbus Barbus,Barbe,Barbeau

  Genelde 30-50 cm. uzunlukta ve 0.5-2 kg, en çok 3 kg. ağırlıkta olur. Büyüklerine seyrek rastlanır. Oksijeni bol, hızlı akan nehirlerin berrak kum tabanlı bölümlerinde yaşar. Ülkemizin çeşitli yörelerinde türleri bulunur. Mayıs - Haziran arasında üreme yapar ve 5.000-30.000 yumurta döker. Bu devresinde yumurtaları zehirlidir. Eti fazla değerli olmamakla beraber avcılığı yönünden değerli bir balıktır


  ANKARA ÇAMUR BALIĞI

  [​IMG]

  ANKARA ÇAMURBALIĞI
  Neomacheilus Angorae,Angora Schmerle,Loche De Angorea

  Orta ve Doğu Anadolu'nun göl ve akarsuları çamurlu, kumlu ve sazlı zeminlerinde yayılış gösterir. Zeminlerde emdiği çamurdan küçük hayvanlar, böcekler ve larvaları seçerek beslenir. İsmi de oradan gelir. 6-7 cm'e büyüyebilir. Çok sığ suların yüksek ısısına dayanabilir. Mayıs - Haziran arasında yapışkan yumurtalarını kıyıların kumluk ve çakıllarına bırakır. Doğa dengesini korur.


  SAZAN BALIĞI

  [​IMG]  [​IMG]
  AYNALI SAZAN
  Cyprinus Carpio,Spiegelkarpfen,Carpe

  Pullu sazan'ın çıplak çizili ve aynalı sazan olarak adlandırılan yan türlerinin üretime en elverişli olanıdır. Kolay ürediği için çeşitli yörelerde ve bilhassa baraj göllerinde üretimi yapılmaktadır. Yaşam öyküsü Pullu sazan gibidir. Ekonomik değeri çok yüksektir. Çeşitli ülkelerde yılda 200.000 ton sazan üretimi yapılmaktadır.


  KIZILKANAT

  [​IMG]  KIZILKANAT
  Scardinius Erythrophthalmus,Rotfeder,Rotengle, Gardon Rouge

  Kuzey Anadolu'da soğuk olmayan ağır akışlı nehirler, göl ve göletlerin yumuşak tabanlı zeminlerinde yumuşakçalar ve bitkilerle beslenerek 10-11 yıl yaşar. 20-40 cm. boy ve 200-400 gr. ağırlıkta olur. 3-4 yaşında olgunlaşıp kg/ağırlığına 600.000 yumurta döker. Eti lezzetli fakat çok ince kılçıklı olduğu için makbul değildir. Turna gibi yırtıcı balıklar için değerli yemdir.

  OT SAZANI

  [​IMG]  OT SAZANI
  Ctenopharyngodon İdella,Weisser Amur, Grasfisch,Carpe Eteno

  Ot balığı olarak da tanımlanır. 2000 yıldan beri Çinde sazan üretim,i ile beraber yetiştirilir. Anayurdu Çinden dünyaya yayılan, bu arada ülkemize de getirilen bir kültür balığıdır. Ortalama 40-80 cm. boy ve 2-5 kg. ağırlıkta olur. En çok 12-30 kg. ağırlığa ulaşabilir. Otobur bir balıktır. Günde ağırlığının 120 % si kadar ot yer. Bu nedenle havuzlarda ot mücadelesi için mükemmel bir canlıdır. 5-6 yaşlarında olgunluğa erişir ve kg/ağırlığına 120.000 yumurta verir. 6-10 cm.boya eriştikkten sonra sadece bitkilerle beslenir. Ülkemizde henüz tüketim değeri yoktur.


  GÜMÜŞ SAZAN

  [​IMG]


  GÜMÜŞ SAZAN
  Hypophtalmichthys Molitrix,Silberkarpfen,Carpe Hypo

  Diğer sazan türleri gibi güneydoğu asya kökenli bir balıktır. Ortalama 100-120 cm. boy ve 20 kg. ağırlığa erişirler. Fido planktonlarla beslenir. 3 yaşında cinsel olgunluğa erişip, 20o-22o C. 'de ve üstündeki sularda kg. ağırlığına oranla 140.000 yumurta verir. Yağsız ve lezzetli eti Çinde değerli bir yiyecektir. Bu nedenle ülkemize de getirilerek araştırma enstitülerinde yaşam uygulama ve üretme şartları incelenmektedir.
   
  Son düzenleme: 31 Ağustos 2007
 6. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  SİYAH SAZAN

  [​IMG]


  SİYAH SAZAN
  Mylopharyngodan Piceus,Schwarzer Amur,Carpe Noir

  Çamur Sazanı da denir. En çok 80 cm. boya ulaşır. Sakin akan nehirlerin çamur veya kumlu zaminlerinde, derinlerde kabuklular ve yumuşakçalarla beslenerek yaşar. Eti lezzetlidir. Çin'de üretimi yapılmasına karşı ülkemizde yaşamı ve değerlendirilmesi henüz araştırılmaktadır.  KADİFE BALIĞI

  [​IMG]

  KADİFE BALIĞI  Tinca Tinca,Schleie,Tanche

  Kuzey bölgelerimizin bol bitkili durgun ve yavaş akıntılı sularında yaşar. Genelde 30-40 cm. en çok 60-70 cm. olur. Planktonlar, küçük balıklar ve yumuşakçalarla beslenir. Gündüzlerini dipte geçirip geceleri avlanır. Mayıs - Haziran arası üreme yapar. Eti lezzetlidir. Sazan yetiştiriciliğinde yardımcı olarak düşünülen bir balıktır. Sportif yönü zevklidir.

  DAĞ ALABALIĞI

  [​IMG]

  DAĞ ALABALIĞI
  Salmo Trutta Macrostigma,Wandersaibling,Omle Chevalier

  Çoruh, Ege ve Konya Ereğlisi çevrelerinde dağ göllerinin soğuk, berrak ve temiz sularında yaşar. Zaman zaman nehirlere de girer. Bilimsel olarak dünyamızın son buzul çağında dağ göllerinde kalıp, geliştiği teorisi vardır. Boyu 40-60 cm'den 1 m'ye, ağırlığı da 1-3 kg'dan 14 kg'a olabilir. 3-4 yaşında olgunlaşıp göllerin buzla kaplandığı Ekim - Ocak aylarında yumurtalarını çakıllara bırakır. Dişileri kg. ağırlığına yaklaşık 3.500 yumurta bırakır. Çok lezzetli etinin yanısıra, sertlik ve çevikliği ile avcılığı da değerlidir

  DERE ALABALIĞI

  [​IMG]

  DERE ALABALIĞI
  Salmo Trutta Fario,Bachforelle,Truite De Rivi‚re

  Soğuk, temiz ve hızlı akıntılı nehirlerde çevresine bağlı olarak yaşar. Bölgesine kıskançtır, başka balıkların gelmesini istemez. Boyları 30-40, en çok 60 cm. ve 0.5-2 kg.ağırlıkta olabilir. Yumuşakçalar ve yavru balıklarla beslenir. Erkekleri 2, dişileri 3 yaşında olgunlaşıp Ekim - Ocak arasında kg/ağırlığına yumurta bırakır. Zaman zaman akıntılara karşı 1.5-2 cm. sıçrayarak yüzer. En değerli tatlısu balıklarından biridir. Lezzetli ve yararlı etiyle ekonomik değeri çok yüksektir.

  GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI

  [​IMG]


  GÖKKUŞAĞI ALABALIK
  Salmo Gairdneri,Regenbogenforelle,Truite Arc-en-ciel

  Kuzey Amerika kökenlidir. Yetiştirilmek üzere dünyaya yayılmış, bu arada ülkemize de getirilmiştir. Temiz, oksijeni bol sularda yapay yemler veya küçük balıklarla beslenebilen, yetiştirilmeye en çok uyum gösteren, tuzlu deniz suyuna da toleransı olan bir alabalık türüdür. Erkekler 2, dişileri 3 yılda olgunlaşıp kg/ağırlığına yaklaşık 1.000-5.000 yumurta verir. Denizde yetiştirilenleri daha çabuk büyüme gösterir. Etinin lezzeti ve bol üretimiyle ekonomik değeri çok yüksektir.


  GÖL ALABALIĞI


  [​IMG]  GÖL ALABALIĞI
  Salmo Trutta Lacustris,Seeforelle,Truite De Lac

  Kuzey Batı Anadolu, Abant ve Yedi Göller Bölgesinde yayılış gösterir. Çeşitli türleri vardır. Türüne göre renk, boy ve beslenme farklılıkları gösterir. Genelde temiz, bol oksijenli soğuk sularda fazla gezinmeden planktonlar, dip hayvanları ve küçük balıklarla beslenerek yaşar. Boyları ortalama 25-40, yabanlarında 60-70 cm. olabilir. Eylül - Ocak arasında üreme yapar. Yumurtalarını dipteki çakıllara yapıştırır. Üretimi yapılmaz. Eti çok lezzetli, ekonomik değeri bölgeseldir.
   
  Son düzenleme: 31 Ağustos 2007
 7. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  TATLI SU KEFALİ ( AKBALIK )


  [​IMG]  TATLI SU KEFALİ
  Leuciscus cephalus

  Doğal yaşam ortamında bulabildiği çekirge, sinek, haşere, solucan, tatlısu karidesi, ağaçlardan dökülen ya da suda bulunan her türlü kurt, böcek ve kelebek ile bunların larvaları ile beslenir. Özellikle porsiyon sınırına yaklaşan ve daha büyük boylarda olanlar, gümüş balığı gibi küçük balıkları ve diğer türlerin yavrularını da menünün en ön sıralarında tutarlar. Canlı hayvancıklar dışında mısır gibi tahıl ürünlerine ve ağaçlardan ya da bitkilerden dökülen tohumlara ilgi gösterdiği bilinmektedir. Bunun sonucu olarak, özellikle sazan oltalarındaki yemleri didiklediğine de çok rastlanır.
  Sabahın erken saatlerinde oldukça sığ kıyılara girip yemlenirken, öğle saatlerinde genellikle derin suları ve gölgelikleri tercih eder. Akşam üstüne doğru ise özellikle su yüzeyine yakın seyreder ve sinek benzeri uçar haşereleri avlar.

  Avcılığı:Kefal, yapay yemlerle at / çek şeklinde, doğal yemlerle ise şamandıralı olta, dip oltası ve şeytan oltası ya da dere kamışı tabir edilen yöntemlerle avlanabilir.
  YAYIN BALIĞI

  [​IMG]

  [​IMG]

  BODUR YAYIN
  Ictalurus Melas,Zwerg Wels,Petite Loup

  Güneydoğudaki akarsu ve göllerin kumlu, çamurlu zeminlerinde yaşayan, 20-30 ençok 45 cm. boy ve 100-500 gr. ağırlıkta olabilen bir yayın türüdür. Oldukça obur bir balıktır. Omurgasızlar, küçük balıklar, balık larvaları ve kurbağalar da dahil ne bulursa yer. Suların ısı şartlarına göre Nisan-haziran arasıdna kumalrın içine yuva yapan dişi yumurtalarını dökerek bunların oluşmasını bekler. Kılçıksız eti çok lezzetlidir ancak ekonomik değeri bölgeseldir.


  ACI BALIK

  [​IMG]


  ACIBALIK
  Rhodeus Seiceus Amarus,Bitterling,Bouvi‚re

  Trakya, Marmara ve Karadenizde ağır akışlı akarsular veya göllerde yaşar. Bitkiler ve küçük hayvancıklarla beslenir. Ortalama 5-6, en çok 9 cm'e büyür. Üreme devresi Nisan - Haziran arasıdır. Dişisi uzun hortumuyla yumurtalarını bir midyenin içine ustaca bırakır. Erkek de spermlerini midyenin açılıp, kapanarak emdiği suya bırakarak yumurtaları döller. 2-3 haftada olgunlaşan yavrular midyeyi terk eder. Böylece küçük cüsselerine rağmen, emniyetli üremenin ilginç doğa olayı tamamlanır

  AFANYUS


  [​IMG]


  AFANYUS
  Aphanius Fasciatus,Zebrak„rpfling,Aphanius

  Ege ve Akdenizin sahillerine akan içsularda yaşar. Çeşitli türleri ülkemizde yaygındır. Nehirlerin yavaş akıntılı veya durgun bölümlerinde yuvalanır. Boyları 5-6 cm. olur. Acı ve tuzlu sulara da uyum gösterir. Kabuklular ve özellikle su yüzeyindeki sinek - böcek larvalarıyla beslenir. Bahar aylarında üremelerini yapıp, yumurtalarını su bitkilerinin üzerine bırakır. Akvaryum balığı olarak da yetiştirilir.

  BÜYÜKBAŞ KAYABALIĞI


  [​IMG]

  BÜYÜKBAŞ KAYABALIĞI
  Gobius (Ponticola) Kessleri,Kesslergrundel,Gobie

  Trakya ve Karadeniz kıyılarına akan nehirlerde yaygındır. Boyları 12-18, en çok 22 cm. olur. Acısuların taşlık veya sert kumlu zeminlerinde dolaşıp, oradan nehirlerin içlerine girer. Yuva edindiği bölgeye çok bağlıdır, buraya zorla gelen balıklara saldırgan olur. Küçük kabuklular, balıklar ve yumuşakçalarla beslenir. Nisan - Mayıs arası dişiler yumurtalarını ince ipliklerle kumsallara yapıştırır. Erkekler de gözcülük eder. Eti lezzetli ve sağlığa yararlıdır. Ekonomik değeri bölgeseldir.

  DERE KAYABALIĞI

  [​IMG]  DERE KAYABALIĞI
  Gobio Gobio,Grndling,Goujon

  Ülkemiz akarsularında çeşitli türleri yerine göre adlar alır. 5-6 yılda yavaş büyüyerek 12-20 cm. boya ulaşır. Fazla hareket etmeden sualtında yatarak ömür geçirir. Nisan - Haziranda 120-180C sularda haftalık aralıklarla ürer, dişileri 1.000-3.000 yumurta verir. Eti lezzetlidir. Büyük balıları avlamak için yem olarak da kullanılır.
   
  Son düzenleme: 30 Ağustos 2007
 8. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  DERE PİSİSİ

  [​IMG]


  DERE PİSİSİ
  Pleeuronectes Flesus,Flunder,Flet Commune

  Nehirlerin denizlere karışımı acısu bölgelerinde veya akarsuların daha içerlerinde yaşayan bir Pisi türüdür. Akdenizde fazla rastlanır. Az akıntılı suların kumsal diplerinde fazla hareket etmeden yaşar. Ortalama 25-30, en çok 50 cm. boyda olur. Etçil bir balıktır. Bulunduğu bölgenin su ısısına göre değişik olarak Şubat - Mayıs arasında ürer ve 800.000 yumurta bırakır. Eti çok lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir balıktır

  DİKENCE


  [​IMG]


  DİKENCE
  Gasterosteus Aculeatus,Stichling,Epinoche

  Denizlerin kıyı kesimlerinde, nehirlerin denize karışımı acısu bölgelerinde ve zaman zaman nehirlerde yaşayan küçük bir balıktır. Boyu 7-9 cm. olup vücudu kalın pullarla kaplıdır. Çeşitli renklerinin güzelliği ve 300-1.000 dolayında yumurtasının erkek balık tarafından bir yuva yapılarak korunması Dikenceyi ilginç bir doğa olayı yapar. Ekonomik bir değeri yoktur


  EGREZ BALIĞI

  [​IMG]


  EGREZ BALIĞI
  Vimba Vimba,Z„hrte, Russnase,Zanthe

  Kuzey Ege, Marmara, Trakya ve Göller Bölgesinde yayılış gösterir. Düz ve ağır akışlı suların, kum, çamurlu zeminlerinde yaşar. Boyları 25-35 cm. en çok 50 cm. ve 450-500 gr. ağırlıkta olur. 3-4 yaşında olgunluğa erişip Mayıs - Haziran arası üreme yapar. Etinin güzelliği ve bolca avlanılmasıyla ekonomik değeri vardır.  GAMBUSYA


  [​IMG]  GAMBUSYA
  Gambusia Affinis,Koboldk„rpfling,Gambusie

  Anayurdu USA'nın güney bölgelerinden sivrisinek ve sıtma mücadelesi için ülkemize getirilmiştir. Durgun, sığ ve sıcak sulara çok toleranslıdır. 0 dan +300C'a dayanabilir. Özellikle sivrisinek larvalarıyla beslenir. Ayrıca yosunlar ve kabukluları da yer. Erkekleri 3-5 cm. dişileri 6 cm. olur. Nisan - Ekim arasında erkekleri spermlerini dişinin üreme boşluğuna bırakır. 30 günlük hamilelikten sonra dişi yaklaşık 60 yavru doğurur. Doğa dengesi ve sağlığa yararı ile çok değerlidir.

  GÖRDEK


  [​IMG]


  GÖRDEK
  Rutilus Rubilio,Sdeurop„ische Pl”tze,Gardon De L'Europe Sud

  Kızılgöz ailesindendir. Kuzey Ege, Marmara ve Trakya'da fazla hareketli olmayan akarsuların zengin bitkili kıyı bölgelerinde yaşar. Kış aylarını daha derince sularda geçirir. Kurtlar, böcekler, kabuklular ve böcek - sinek larvalarıyla beslenir. Boyu 15-20, en çok 25 cm. olur. Nisan - Mayıs arası ürettiği yumurtalarını bitkilerin arasına bırakır. Besin yönüyle değersizdir, fakat av yemi olarak değerlenir.


  GÜMÜŞ HAVUZBALIĞI

  [​IMG]  GÜMÜŞ HAVUZBALIĞI
  Carrasius Auratus Gibelio,Silberkarausche,Cyprin D'argente

  Trakya ve Doğu Karadenizin yumuşak zeminli, bol bitkili akarsularında yayılış gösteren bir Carrasius türüdür. Büyümesi daha hızlı olup 3-4 yaşında 15-20 cm'e erişir. Daha büyüklerine de rastlanır. Mayıs - Haziran arası 160-380.000 yumurta döker. Bazı hallerde bu yumurtaları Sazan ve diğer havuz balıklarının döllediği de olur. Eti yenebilir. Havuz veya akvaryumlarda süs balığı olarak yaşatılır.
   
  Son düzenleme: 30 Ağustos 2007
 9. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  HAVUZ BALIĞI


  [​IMG]  HAVUZ BALIĞI
  Carrasius Carrasius,Karausche,Cyprin

  Trakya - Marmara Bölgeleri, Kızılırmak, Yeşilırmak deltaları ve Çoruh havzasında yayılış gösterir. Boyları 15-25, en çok 45 cm. ve 2-3 kg. ağırlıkta olur. Su içindeki otlar, dip hayvanları ve sinek larvalarıyla beslenir. Sazana benzer ve akrabadır. Mayıs - Haziran arası 140-200C sularda 150-300.000 yumurtasını 2-3 defada otların üzerinde bırakır. Suyun kirliliği ve oksijen değerine toleranslı bir balıktır. Büyüklerinin eti lezzetlidir. Batı ülkelerinde üretimi de yapılmaktadır.


  HOROZBİNA


  [​IMG]


  HOROZBİNA
  Blennius Fluviatilis,Ssswasser Blennius,Blennie, Cagnette, Chasseur

  Marmara, Ege ve Akdeniz akarsular ve bunların deniz karışımı acısu bölgelerinde yaşar. Boyları denizde yaşayanlara göre daha küçüktür. 8-12, en çok 15 cm, Akdenizdeki türleri 20 cm'e ulaşabilir. Su altındaki küçük hayvanlar veya böcek larvalarıyla beslenir. Yaz aylarında üreyip yumurtalarını taşlar ve midye kabukları arasına ustaca gizler. Çıplak ve pulsuz derisi yapışkan bir sıvı ile kaplıdır. Ekonomik bir değeri yoktur.

  İNCİ BALIĞI


  [​IMG]


  İNCİ BALIĞI
  Albunus Alburnus,Ukelei, Laube,Ablette

  Pullarından yapay inci yapılması ismini verir. Ülkemizde çeşitli türleri yaşar. Boyları 15-20 cm. olur. Manyas ve Ulubat göllerinde bolca bulunur. Planktonlar, kurtlari böcek larvaları ve su yüzeyindeki sinekleri yakalayarak beslenir. Nisan - Mayıs arası üreyip yapışkan yumurtalarını nehirlerin giriş veya çıkışındaki kıyıların kumluklarına bırakır. Eti lezzetli sayılır. Bölgesel değerlenir. Orta Anadolu'da Gökçe, Van çevresinde Darah ismiyle anılır

  KABABURUN

  [​IMG]


  KABABURUN
  Chondrostoma Nasus,Nase,Aloge, Hotu

  Çeşitli türleriyle ülkemizde yaygındır. Göl ve nehirlerin giriş, çıkışlarının dibe yakınlarında çakıllı bölgelerde yaşar. Boyları 25-40, en çok 50 cm. olur. Taşlara yapışık yosunlar, bitki kökleri ve dip hayvanlarıyla beslenir. Mart - Mayıs arası ürer ve 100.000'e yakın yumurtasını çakılların üstüne yapıştırır. Farklı türleri bölgelere göre çeşitli şekillerde değerlendirilir.


  KAYABALIĞI


  [​IMG]


  KAYABALIĞI
  Proterorhinus Marmoratus,Marmorierte Grundel,G”bie

  Karadenize akan akarsuların diplerinde fazlaca rastlanan, yaşamı diğer kayabalılarıyla benzerlik gösteren, boyları en çok 11-12 cm. olabilen bir balıktır. 2-3 yaşlarında olgunlaşan dişileri topluca yumurta verir. Erkekler de nöbet tutarak yumurtaları bekler. Yumuşakçalar ve küçük karideslerle beslenir. Tatlısulara girişinde böcek larvaları da yer. Doğa dengesi balığıdır. Sportif veya ekonomik yönü olmayan bir türdür.
   
  Son düzenleme: 30 Ağustos 2007
 10. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  KIRMIZI HAVUZBALIĞI

  [​IMG]

  KIRMIZI HAVUZBALIĞI
  ,Goldfisch,Cyprin Dor‚

  Biyolojik yaşamı diğer havuz balığı türleri gibidir. 15-20 cm. boyu ve renginin güzelliği ile eski çağlardanberi havuzların, şimdilerde de akvaryumların klasik ve kıymetli balığıdır. Çin'de ve Japonya'da üretilen çeşitli türleri ve formları vardır.


  KIZILGÖZ

  [​IMG]


  KIZILGÖZ
  Rutilus Rutilus,Rotauge, Pl”tze,Gardon Blanc, Vangeron

  Karadeniz, Trakya, Marmara ve Kuzeybatı Anadolu'nun sahil bölgelerindeki nehirlerde yaşar. 25-30, en çok 50 cm'e büyür. Kızılkanatla büyük benzerliği vardır. Küçük canlılar ve bitkilerle beslenir. Bahar aylarında ürer ve 50-100.000 yumurta bırakır. Eti değerli olmadığı için daha ziyade yem olarak kullanılır. Nehir ve kıyılardaki yırtıcı balıklar ve kuşlar için de iyi bir besindir.


  KOCAAĞIZ ( SİS BALIĞI )


  [​IMG]


  KOCAAĞIZ ( SİS BALIĞI )
  Aspius Aspius,Rapfen,Able

  Trakya, Marmara ve Kuzey bölgelerimizin hızlı akarsularında yaşar. Ortalama 60-80, en çok 100 cm. boy ve 2-4 kg.'dan 10 kg. ağırlığa erişebilirler. Etçil bir balıktır, su içindeki her türlü hayvanla beslenir. Erginler, yalnız dolaşır. Cinsel olgunluğa 4-5 yaşlarında ulaşıp Nisan-Temmuz arasında 80-100.000 yumurta verir. Az lezzetli eti nedeniyle ekonomik değeri bölgeseldir. Buna karşılık olta avcılığı çok zevkli bir balıktır. Yaşam karakteri bu balığın aynı olan “Aps. vorax” türü Fırat ve Dicle nehirlerinde yaygındır. Sis balığı olarak tanılır. Boyları 40 cm. olur.


  KÜÇÜK KAYABALIĞI


  [​IMG]


  KÜÇÜK KAYABALIĞI
  Gobius (Ponticola) Syrman,Syrman Grundel,Gobie a Joues Poreuse

  Karadeniz kıyılarına akan nehirlerin küçük kabuklular ve yosunlarla kaplı zeminlerinde acısu-tatlısu karışımı sahillere yakında yaşar. Boyu 18-22, en çok 25 cm. olur. Yumuşakçalar ve özellikle kabuklularla beslenir. Nisan - Mayıs arası doğan yavrulara erkek bekçilik yapar. Diğer kayabalıkları gibi eti beyaz, lezzetli ve yararlıdır. Ekonomik değeri bölgelere göre değişir.

  LEVKİT BALIĞI

  [​IMG]


  LEVKİT BALIĞI
  Rutilus Frisii,Perlfisch,

  Karadenizin doğu ve batısıyla Trakyadaki nehirler ve bu nehirlerin denizle karışımı acısu bölgelrinde yaşar. Genelde 40-50, en çok 70 cm. boy ve 5 kg. ağırlıkta olabilir. Küçük balılar, kurtlar ve böcek yumurtalarıyla beslenir. Nisan - Mayıs aylarında nehirlerin içlerine ve göllere girerek üreme yapar. Etinin gıda yönüyle ekonomik değeri olduğu gibi amatör olta avcıları için de kıymetlidir.

  MİNİ İNCİ BALIĞI


  [​IMG]


  MİNİ İNCİ BALIĞI
  Phoxinus Phoxinus,Elritze,Vairon

  Trakya bölgesindeki akarsularda yayılış gösterir. 7-10, en çok 14 cm. (dişileri) boyunda olur. Suyu berrak, oksijeni zengin akarsu ve göllerin dibi çakıllı bölgelerinde, su yüzeyindeki böcekler, sinekler, dip hayvancıkları ve balık yumurtaları yiyerek yaşar. Küçük, hareketli ve kurnaz bir balıktır. Mayıs - Haziran arası yaklaşık 1.000 yumurtasını taşlara yapıştırır. Üreme devresinde başının üstünde inci benzeri pullar oluşur. Alabalık yumurtalarını aşırı tüketmesi ile zararlı bir canlı sayılır.
   
  Son düzenleme: 31 Ağustos 2007
 11. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  NOKTALI İNCİBALIĞI

  [​IMG]


  NOKTALI İNCİBALIĞI
  Alburnus Bipunctatus,Schneider,Spirlin

  Karadeniz, Trakya ve Marmaradaki akarsularda yaygındır. Boyları 9-13, en çok 16 cm. olur. Temiz ve hızlı akan suların dibe yakınlarında, zaman zaman akıntılara karşı yüzerek yaşar. Küçük planktonlar ve dip hayvanlarını yiyip, su yüzeyindeki sinekleri avlayarak beslenir. Mayıs - Haziran arası üreyerek yumurtalarını kumlu, çakıllı sahillere bırakır. Avcılıkta yem olarak kullanılması yanısıra, doğadaki değeri daha önemlidir.


  SARDALYA

  [​IMG]


  SARDALYA
  Clupeonella Abrau Muhlisi,Abrau Sardine,Sardine De Lac

  İlk kez Rusya'nın Abrau gölünde bulunmuş, 1943'de de ülkemizde Ulubat (Apolyont) gölünde rastlanmıştır. İznik gölünde de yaşamaktadır. Boyları 7-8, en çok 12 cm. olan, sürü halinde dolaşan bir Ringa/Tirsi türüdür. Planktonlar, küçük su hayvanları ve omurgasızlarla beslenir. 2-3 yaşlarında olgunlaşıp 10-140C sularda Haziran - Ekim aylarında yumurtalarını açık suya bırakarak ürer. Eti bölgesel olarak tüketilir. Daha ziyade Alabalık yetiştiriciliğinde yem olarak değerlendirilir.


  SOMON


  [​IMG]  SOMON
  Salmo Salar,Lachs,Saumon

  Anayurdu Kuzey Amerika'dan dünyaya yayılmış, üretilmek üzere ülkemize getirilmiştir. Boyu ortalama 60 - 100 cm, ağırlığı da 3 - 15 kg. olabilir. 150 cm'e ulaşanları olur. Hızlı akarsuların, oksijeni bol temiz sularında yaşar. Doğal yetişenleri 2 - 3 m. yükseğe atlaya sıçraya yüzerek, 2-3.000 km'lik nehir kaynaklarına ulaşıp burada Ekim - Kasım arası üreme yapar. Doğan yavrular tekrar acısulara iniş yapar. Yetişkinleri denize de uyum gösterir. Etoburdur. Böcekler, sinekler, kabuklular ve irili ufaklı balıklarla beslenir. Tatlısu balıklarının eti en lezzetli olanıdır. Ayrıca yumurtasından kırmızı havyar elde edilir. Ekonomik değeri çok yüksektir.


  TAHTA BALIĞI


  [​IMG]


  TAHTA BALIĞI
  Blicca Bjoerkna,Gster,Br‚me Bordeli‚re

  Marmara ve Trakya bölgesinde ağır akışlı nehirlerin sıcak, sığ ve bitkisi bol bölümlerinde yaşar. Göllerde de yaşam gösterir. Planktonlar, küçük canlılar ve bitkilerle beslenir. Mayıs - Temmuz arası üreme yapar. Çok yavaş büyür. 3-5 yaşlarında 10-12, en çok 25-35 cm. olabilir. Eti çok kılçıklı ve lezzetsizdir. Genelde Ekon balıkların yetiştiriciliğinde yem olarak kullanılır.


  TAŞALTI BALIĞI


  [​IMG]  TAŞALTI BALIĞI
  Cottus Gobio,Groppe, Koppe,Chabot

  Kuvvetli akan dere ve ırmakların berrak sularında taşlar arasında yaşar. Boyları ortalama 12-13 cm, en çok 20 cm. olur. Su içindeki yavru balıkları, bitkiler ve özellikle alabalık yumurtalarıyla beslenir. Tatlısu Levreği ve Turna Balığı için de kendisi yem olur. Üreme devresi Şubat - Mayıs arasıdır. Eti gevrek ve lezzetlidir.


  TAŞISIRAN BALIĞI


  [​IMG]  TAŞISIRAN BALIĞI
  Cobitis Taenia,Steinbeisser, Dorngrundel,Loche De Rivi‚re

  Yavaş akıntılı nehirler veya göllerin suyu berrrak, kumlu zeminlerinde yaşar. Çeşitli türleri vardır. 5-12 cm. boyda olabilen taşısıran gününü kumlu diplerde geçirip geceleri avlanır. Küçük organizmalar ve hayvanlarla beslenir, bu arada avlarıyla birlikte kumlarıda ağzına alarak çiğner. Nisan-Haziran arası ürer, yapışkan yumurtalarını taşlara, köklere, bitki saplarına bırakır. Taşısıran balıkları doğa dengesi yönü ile değerlidir.


  YILAN BALIĞI


  [​IMG]  YILAN BALIĞI
  Anguilla Anguilla,Flussaal,Anguilla

  Erkekleri 35-50 cm, dişileri 45-100 cm. olabilen hem tatlı, hem de tuzlu sularda yayılış gösteren bir balıktır. Doğumu ve 3 yıllık gelişmesinden sonra tatlı sulara girer. 8-20 yıl buralarda kaldıktan sonra tekrar üremek için Atlas Okyanusunda Sargossa denizine yönlenirler. Burada 70-100C sularda yaklaşık 1.000-3.000 m. derinlerde milyonlarca yumurta dökerler. Dönüşü başarabilen yavrular tekrar acısu bölgelerine gelirler. Yırtıcı ve obur bir canlıdır. Yumuşakça, kabuklular ve balıklarla beslenir. Etinin lezzeti yanında yetiştirmeye uygunluğu ile ekonomik değeri çok yüksektir.
   
  Son düzenleme: 31 Ağustos 2007
 12. solakali79

  solakali79

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  441
  Şehir:
  Denizli
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Sazan 2KG
  Paylaşım için teşekkürler