iğne çıkarma tekniği

Konu, 'İğneler' kısmında karacabeyli tarafından paylaşıldı.

1. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    balıkçılığa yeni başlayan arkadaşlara belki yararı olur diye bahsetmek istiyorum zaten deneyimli arkadaşlar kendi tekniğini geliştirmiştir. balık tutarken çoğumuzun başına gelmişitir veya arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz. iğne genellikle parmak uçlarına veya vücudun değişik yerlerine saplanabilir bildiğiniz gibi iğneyi geriye çekmek beyhude bir uğraştır ağrıya neden olduğu gibi bölgedeki sinirleri tahrip etme riskide mevcuttur(özellike yüz bölgesinde dikkatli olmak gerekir) şimdi yapacağımız işlem şöyle: iğnenin dip kısmından tutup yarım daire oluşturacak şekilde iğnenin ucu istikametinde çeviriyoruz ve iğnenin ucu biraz ileriden deri dışına çıkıyor yanımızda varsa bir pense ile ucunu kesiyoruz yoksa çakı ucu ile iğnenin çıkıntısını yok edip iğneyi biraz önceki hareketin tersini yaparak geriye çekip battığı yerden çıkarıyoruz.geçmiş olsun. temizlik kurallarına dikkat etmeyi unutmuyoruz tabiiki aslında yaptıracağımız bir doz tetanoz aşısı bizi beş sene koruyacaktır. herkese kazasız ve belasız avlar. karacabeyli.1960

2. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Sevgili arkadasim, özellikle tehlikeli baliklarda igne cikartmak icin gelistirilmis bir sürü igne cikartma aleti varken kimse parmaklarini sokmasin sakin baligin agzindan. Bunlar boy boydur yani tuttugun baligin cinsine göre cm olarak istedigin boyunu kullanabilirsin.

3. Rey de pascador

Rey de pascador Yüksel Ömer Aksoy

Favori Kamış:
    olta-zıpkın
    balığın ağzına midesine kadar o iğneler batarken iyi de elimize batınca mı kötü. Ödemek lazım diyeti.heheeee:D :D :D

4. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Arkadaslarim yukarida resimde gösterdigim sey bir igne cikarticidir. Ortalama 12 santimden 15 sm kadar degisik ebatlarda var. Igneleri bunlarla cikartinki yaralanmalara karsi bastan önlemini aliniz.

Saygilar.

5. Suatreis

Suatreis

değerli dostlarım, oltanızı sallarken arkanızı falan kontrol ediniz kendinize saplamanızdan daha çok acı vericek şey başkasına saplamanızdır. Hele atış anındaki ivmeyi düşünürseniz saplanmakla kalmaz ciddi biçimde yaralanmaya yol açar dahada kötüsü kırılan bir parça içeride kalabilir. İğneyi neden kendiniz çıkartmaya çalışıyorsunuz anlam verebilmiş değilim. Zorunda kalma meselesi başka konu. Kendiniz uğraşmayın arkadaşlar, sinir sistemimiz sandığınızdan çok daha hassas bir yapıdadır ve vücudumuzda kendini onaramayan tek dokudur. Gerçekten zorunda değilseniz saplanan iğneyi ve bölgeyi hareket ettirmeyiniz dokunmayınız üstünü birşeylerle örtüp bastırmaya falan kalkışmayınız, var ise yanlızca bölgenin üzerine alkol, oksiyenlisu, ispirto, kolonya, gibi renk vermeyen bir dezenfektan yada nitelikli sıvı dökünüz acı yaparsa üflemeyiniz, sallamayınız ve size en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. İğnenin saplandığı yere göre müdahale daha farklı olabilir ancak en iyisi anlattığım gibi yapmanızdır. sonuçta biz balıkçıyız cerrah değiliz.

sevgiler saygılar

6. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    kesinlikle katılıyorum

değerli suat reis in fikrine katılıyorum benim amacım mecbur kaldığımızda yapabileceğimiz bir müdahaledir. en iyisi steril bir ortamda deneyimli bir sağlık personelinin yapmasıdır. saygılarımla. 18.07.2006 lütfi

7. Suatreis

Suatreis

sevgili lütfi, Allah bu gibi durumlara kimseyi düşürmesin, mecburda bırakmasın
    işim gereği olmamasına rağmen birçok kaza ve afet bölgesinde gönüllü hizmet verdim. Ve inanın ki yaralanma sonrası hayati tehlikesi olmasada yapılan güdüsel müdahale (bilinçli ancak panik ile özensiz) sonrası uygun şekilde müdehale edilmesine rağmen oluşan enfeksiyonlarda hayatını kaybeden o kadar insan gördüm ki daha doğrusu haberini aldım ki, dehşete düşmemek elimde olmadı. Şu yara bandı bile yanlış kullanılsın bakınız neler oluyor.

konu biraz dağıldı ama elimde olsa bu konuyu bıllboard larda belirtirdim.
    hazırladığım bir makale var ev kazaları hakkında yakında sunucam orada yaşanmış örneklerle aaa bunu bende yaptım hiç fark etmemişim lerle ve tanıdığım akademisyen büyüklerimin katkılarıyla bir çok yanlışı düzeltmeye gayret edicem umarım faydalı olur.

8. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    başarılar dileğimle

bende 28 yıllık bir sağlık çalışanı olarak çok değişik vakalarla karşılaştım bu konuda bir katkım olacaksa seve seve katılırım. selamlar .

9. Suatreis

Suatreis

gerçekten çok memnun olurum, sonuçta bu konuda deneyim haricinde ne varsa siz büyüklerimizden öğrendim. Makaleyi tamamlayınca önce size özelden bir sunayim eksiklerimi tamamlamanızdan onur duyarım.

10. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
    Bu iğne çıkarıcıları nerede bulabiliriz? Av malz. satan yerlerde olur mu?

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    malzemecilerde var bu model birde çin malı tornavidaya benzeyen bir alet var ama ben bu aletleri kullanamıyorum sikorpite almıştım gene pense,kargaburun ve el yardımıyla cıkartıyorum

12. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    valla ele bağlanan iğnenin acısını iyi bilirim, arkadaşıma köstek bağlarken arkadaşım 100 lük kurşunu elinden düşürmüştü iğne de tabi direk serçe parmağıma köküne kadar girdi, elimi buzlu suya sokup 1 saat uğraşmıştım çıkarıcam diye, en sonunda cesaret edip penseyle çekerek çıkarmıştım, aman dikkatli olun çok can yakıyor

13. volgym

volgym Volkan CANSEVER

Yazınıza katılıyorum, fakat karşılıklı yazıştığımız kişilerin imza ayarlarına bakarak yaşları vs... ile ilgili bilgileri gözden geçirerek, ona göre hitap etmeliyiz diye düşünüyorum.

14. volgym

volgym Volkan CANSEVER

bu gibi hususlara dikkat etmeliyiz

15. ozan

ozan Ozan

iğneyi kendimiz niye çıkarıyoruz:

1- mutemelen üzerinde pekçok mikro organizma olan bir parça vücutta daha az süre kalsın,
    2- gideceğimiz sağlık kuruluşundaki arkadaşlar bizi hacamat etmesin,
    3- ava ara vermeden devam edelim,
    4- biz zaten mazoşistiz gibi sebebleri var.

nasıl çıkaralım:

1- iğneyi ileri doğru hareket ettirip ucunu deri dışına çıkarın
    2- bir pense ile iğnenin sap kısmındaki palayı kesin
    (penseyi nerden bulalım: benim çantamda 2 tane pense ve bir tıbbi pens var lazım olursa isteyebilirsiniz veririm)

3- iğneyi ucundan çekin

böylece iğnenin düz tarafı vücuttan rahatca gecerek daha az acıya sebeb olur. Eğer ucu keser geri çekersek kavisli hareket daha fazla canımızı yakar.
    umarım lazım olmaz

4- batikon sürün ve ava devam edin

Son düzenleme: 11 Eylül 2007
  16. uzunköprülü umut

uzunköprülü umut Umut ÖZER

Favori Kamış:
    3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
    En İyi Avı:
    10 cm tatlısu levreği
    paylaşım içn teşekkürler:)

17. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    paylaşımın için teşekkürler

18. emrekoc9696

emrekoc9696

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    750 gr. aynalı sazan
    paylaşım için teşekkürler:)

19. tehlikeli balıklar için güzelbir alet olabilir aslında. ama elden igne çıkarmaya gelince. olay terso.

bu alet her boy ve numaradaki ignede işe yarıyomu.
    bu aleti kullanarak igneyi çıkaran arkadası direkt bordo bereli mi yapıyos.
    yoksa çok acımı yomu?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Ekim 2007
  20. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    Ben bir defa iskorpitte kullanmaya kalktım,hoşuma gitmedi. elimle daha rahat çıkartıyorum,çok derinde ise ufak karga burun tamam.
    yanlış anlamadımsa ikinci şık batan iğne için,o alet batan iğneler için değil,balığın yuttuğu iğneleri çıkatmak için.