İlginç icadım.

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında diyafram tarafından paylaşıldı.

1. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Arkadaşlar öncelikle bu çizdiğim resimdeki herşeyin hayali bana ait.(dün gece yatakta aklıma geldi kalktım ve çizdim :) )
    Bu aletin amacı kesinlikle balıkları toplamak, haksız av kazancı sağlamak değildir. Tamamen su altındaki görünmezliği gizemliliği anında görebilmek ve belkide masumane avlanmak için olabilir.
    Esasında bu icadı (icat denirse tabii) sizlerle paylaşmamın bir sebebide bu aleti kullanırsam avcılık etiğine saygısızlık etmiş olurmuyum sorusu.
    Lütfen benim gibi bu işe çok yeni başlamış olan birisinin bu soruyu sormasını yadırgamayın.
    Sizlerin değerli bilgilerine 2 sorum var.

1- En önemli sorum Avcılık etiğine uygunmu?
    2- Eğer uygunsa, bu aletten verimli olarak nerelerde (avlanma veya başka bişey için) nasıl yararlanabiliriz.

Malzemeler: Şeffaf dikdörtgen su geçirmez kutu, El feneri, Kameralı kayıt eden cep telefonu (ben nokia 6600 kullanıyorum)

Kullanılışı: Şeffaf su geçirmez kutunun içine kayıt düğmesine basılmış cep telefonumuzu yerleştirip elfenerlerini yakıyoruz ve dibe indiriyoruz. 5-10 dakika (isteğe bağlı) kayıttan sonra yukarıya çekiyoruz. Su altındaki kayıtları telefonumuzdan seyrediyoruz.

Veya 2. bir yol ise, naklen seyredebileceğimiz (kayda gerek kalmadan) bir sistem. Teknemizeki bir notebook (bilgisayar) yardımıyla, yine şeffaf kutunun içine cep telefonunu koyup (kayıt düğmesine basmadan) küçük bir program vasıtasıyla cep telefonu ve notebook arasındaki bağlantı sayesinde (bluetooth) web kamerası gibi kullanmak. Yani canlı olarak anında dipteki görüntüyü görebilmek. Ceptelefonu kamerasındaki görüntü anında bilgisayarımıza gelecek.

Lütfen cevaplarını esirgemeyin.
    Hepinize saygılarımı sunarım.

Son düzenleme: 26 Temmuz 2006
  2. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Konu başlığındaki tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Knu başlığındaki balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyıda alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Konu başlığındaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

3. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Sevgili selcuk bu icat ise yararmi yaramizmi bir yorum yapmak zor, sanirim görüntü kalitesinin cok düsük olucagani tahmin etmek zor degil.

Bende derimki, hani su alt kismi kirilmaz camli kayiklar var turistler icin, onlardan bir tane edin derim, suyun altini oldukca net görebiliyorsun ;)

4. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Önerin için teşekkür ederim.
    Fakat amaç suyun yakın altını değil 20-25-30 m altını görebilmek.
    Saygılarımla.

5. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Sevgili selçuk yazını ilgiyle ve dikkatle okdum.Yapmayı düşündüğün sistemin amatör avcılıkta etik açısından hiç bir sakıncasını görmüyorum.Hatta benzer sistemin orjianal fabrika yapımları amarikada ve avrupada amatöe balıkçılar tarafından yıllardır kullanıldığınıda biliyorum.Yanlız senin sisteminde balık avlarken av veriminin düşeceği kanaatindeyim özellikle gündüz leri.Keza kullanacağın materyalin içine koyacağın el feneri gündüz özellikle büyük balıkarı ürkütmesi içten bile değildir ama genede denenmeli.gece avlarında ise ışık bir balık çekme aracı olup amatör avcılıkta etiğe uygun olup olmadığı tartışmaya açık olup sirkülerde bu konu ile ilgili bir hüküm getirilmemiştir.Aşağıda linkini verdiğim adreste su altı kamerları inceleyerek projeni daha geliştirmek için fikirler edinebilirsin.Saygılarımla
    http://www.cabelas.com/cabelas/en/t...atchall&Nty=1&Ntt=underwater+camera&noImage=0

6. icadını biraz inceledim ve ufak bir sorunu var. Sorunda değil eksiklik diyelim. İstediğin derinliğe (20-25-30mt) nasıl indireceksin içinde hava olacağından bir ağırlığa ihtiyacın olacak birde basınç olayını hesaplamalısın.

7. Sevgili Selçuk abim bu konudaki icadınız dikkatlice okudum ve etik olarak gündüzleri hiç bir sorun yok..

Ama Sevgili MHakanbasar abimizin de dediği gibi balıklar için gündüz verim alma olasılığı biraz güç. Yinede denemede fayada var.Gece kullanımı kesinlikle hükümlüdür.Deneme en iyi yöntemlerden birisi.. Saygılarımla
    İyi Avlar.....

8. GÜRKAN

GÜRKAN

Favori Kamış:
    Olta,Tüfek
    En İyi Avı:
    Sazan 1,3 kg
    Bence laptop kullanımı olacaksa veb cam işini görebilir diye düşünüyorum.Veb cam in kablosunu bir hortumun içinden geçirerek ucuna ağırlık ve fener bağlayarak iyi görüntü kalitesi alabilirsin..:)

9. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    kutunun etrafına kurşunlar sararak indirmeyi düşünüyorum. küçük bir kutuyu sanıyorum çok zorlanmadan ağırlıkla indirebilirim.
    kanunsuz bir iş yapmak, hatta etik dışı harekette etmek istemem.

birde bu aletin maliyeti yaklaşık nerdeyse sıfır. yani 300-1000 $ arası diğer görüntüleme araçları gibi maliyetli değil. Kendi yapımınız olmasıda ayrı bir mutluluk tabii.
    önerileriniz için teşekkür ederim.
    Saygılarımla.

10. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Senin icadi yapmislar kardesim. Yani biraz gec kalmissin. Amerikadaki satis fiyati 200$. Cok yuksek sayilabilecek bir rakamda degil. Bu fiyatla 5.5' siyah-beyaz kamera, 60ft. uzunlugunda kablo, kizilotesi gece gorusune sahip sualti kamerasi ve alti saatte sarj olabilen piller ve sarj cihazi ile birlikte geliyor. Cihazi daha yakindan gormek isteyen arkadaslar buraya bakabilirler.

Son düzenleme: 26 Temmuz 2006
  11. can

can

denemeden bir yorum yapmak yanlış ama fisheye diye bir kamera biliyorum.Işık olayı bence balığı ürkütmez tam tersine toplar.Ama basınç olayını iyice hesaplaman gerek.Daha bu pazar günü balığa çıktığımda orjinal flaşör lamba basınçtan patlattım..denemeyi öncelikle sadece fener veya ampul ile yapmanı tavsiye ederim ki telefonuna yazık olmasın..Ama neticeyi bizlerle paylaşırsan bizlerde yeni bir yöntem öğrenmiş oluruz
    Bol şans

12. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    arkadaşım 200 dolar= 320 ytl senin için para olmayabilir. Ama bazılarımız için çok değerli. Zaten bu benim yaptığım kendi çapımda eğlenceli bir değişiklik. Erken kalmak geç kalmak gibi bir niyetimde yok. Seri imalatta yapmıcam. para vermek istedikten sonra alınacak çok şey var.
    Saygılarımla.

13. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Güzel olabilir tabiki.
    Ama bazı handikapları var bence.
    En önemlileri arkadaşların değindiği gibi ağırlık ve basınç sorunu.Ayrıca denizde olumlu sonuçlar verebilir şayet su berraksa ama tatlısuda biraz zor gibi görünüyor.
    Ve telefon kamerası net görüntüde vermez,zannetmiyorum.
    Piyasada satılan ve 100mt. ye kadar renkli yayın aktaran casus kameralar var.O bir seçenek olabilir.

14. Sharp`

Sharp`

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal
    Tenneye şahsen laptop götürmem :D

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Selçuk

En azından düşünmüş olmanı saygı ve takdirle karşılıyorum.
    Dostça görüş istemene de şapka çıkarıyorum.
    Arkadaşlar değişik yönlerden düşüncelerini açıklamışlar.
    Bana göre de ahlaki açıdan bir sakınca yok.
    Ahmet ağabeyinin dediklerine dikkat et.Su altında derinlere indikçe basınç çok artar.Bu basınç, senin şeffaf kutunu kırmasa bile su geçirmezliğini yok edebilir.
    Ben sana 25-30 m değil ama 3-5, su berraksa 10-15 metreye kadar dibi net görebileceğin, neredeyse bedavaya çıkacak bir alet tavsiye edeyim.
    10 veya 20 litrelik bir yağ tenekesinin dibini kes. buraya bir pencere camını su geçirmeyecek şekilde cam macunu veya silikonla sabitle. Sonra da sandaldan bu aleti?!!! cam suya 2 cm girecek şekilde denize bastır.
    Tenekenin açık olan ağzından da dibi geniş açılı olarak seyret.
    Kendi icadını ise öncelikle boş olarak basınç testine tabi tut.
    Sonra...
    Neden olmasın.
    Selam ve sevgiler.

16. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Acikca soylemek gerekirse tekneye laptop goturup, cep telefonunu suya sallandirmak bana pek mantikli gelmiyor. Seri uretim yapmayacaginda kesin. 200$ benim icinde degerli. Ben konuyla ilgili oldugunu dusundugum icin alternatif olabilecek bir link verdim. Ha siz laptop`inizi goturup wireless uzerinden deneyecegim diyorsaniz siz bilirsiniz. Ama bu amaca uygun bir canta bile size oldukca pahaliya patliyacaktir. Kendi imalatiniz olan bir canta kullanmak istiyorsaniz bu isten vaz gecin derim, cunku olan cep telefonunuza olur(uzun sure su gecirmez cantalar ve seffaf kamera coverlari ile calistigim icin soyluyorum).

17. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Mahir abi verdiğin bilgiler ve önerin için teşekkür ederim.
    Emrah arkadaşım, sanada verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

18. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Tebrikler. En azından bir şeyler üretmeye çalışıyorsun. Keşke ülkemizde böyle üretken fikirli insanlar çoğalsa. Projenin hataları eksikleri olabilir ancak, biliyoruzki bütün icatlar bir sürü denemeden sonra olgunlaşmış.

19. borayto

borayto

hata yapmayam hıc bır sey ogrenemez tebrıkler kardes deneme yanılma yontemı ne kaybedersınkı bol sans sanırım bır de 25 30 metredekı basın o dusundugun kutu uzerınde cok fazla basınc olmaz hacım ne kadar buyurse basınc o kadar artar

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu düzenek iş yapmaz. Hatta şurada ve burada hazırları var..

Böyle diyerek hiç bir sorun çözülmez. Önemli olan, yaratıcı ufku genişletmektir. İki sorun var, biri ışık, diğeri basınç. Eğer böyle bir icat yapmak isterseniz, ahanda sorun diyerek bir yere varılmaz. Mühim olan bu sorunların nasıl aşılabileceğine dair bir şeyler yapmaktır.

Basınç sorunu, en büyük sorun. Tipik olarak, 5 m derinliğe kadar basınç sorun teşkil etmez, ama 5 m. den sonra sorun olmaya başlar. Bilhassa 30 m derinlikte 2 atm.den fazla olur ki, ciddiye alınması gereken bir değerdir. Tipik plastik malzeme bu basınçta kağıt gibi ezilir, yırtılır. İğne ucu kadar bir zayıf yer olsa oradan başlayıp parçalar düzeneği.

Bu nedenle sağlam bir metal kutu bulmanız lazım. Öyleki, en az 2.5 mm kalınlığında, tercihan yekpare malzemeden, kaynaksız olmalı. Şeklide dört köşe filan değil, silindirik, daha iyisi küre gibi olmalı. En azında şu ilaç kapsüllerine benzemeli.

Bunun üzerine bir kamera görüş deliği açacaksınız. Bu deliğe de basınca dayanacak cam koymanız lazım. Bulabilirseniz, kuvars camı işinizi görür. Bulamazsanız, 2 mm veya daha ince camları, aralarına film (şeffaf asetat) koyarak 1 cm kadar bir tabaka yapın. Yekpare cam çok daha dayanıksızdır.

Kablo çıkış yerini düzgünce delin. Kabloları geçirip, o bölgeyi sıcak silikonla doldurun. En az 2 cm kalınlıkta silikon dolgudan sonra, bir metal parçayı o bölgeye lehimleyin, kaynatın vs.

Böylece elde edeceğiniz gövde, bu derinliklere dayanabilecek kadar sağlam olabilir.

Eğer bu işi yapabilecek alet edevat, zaman vs. ye sahipseniz, sanırım daha çok yol göstermemiz imkanı olabilir.