İlk Tam Gün Balık Maceram

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında diyafram tarafından paylaşıldı.

1. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Arkadaşlar hayatımda ilk kez tam gün balık avı yaptım.

Geçen Cumartesi sabahı sarayburnuna 7:00 gibi vardım. Arabayı garaja bıraktıktan sonra kayalıklara doğru (buruna) yürüdüm. Hava yağmurlu ve rüzgarlıydı. Baktım tek tükde olsa rapalayla palamut alıyorlar. O alıştığımız kalabalık balıkçı tekneleri çok seyrek. Kurdum tezgahı başladım rapalayla sallamaya. Aradan 10 dk geçti geçmedi yağmur sağnak şeklinde bastırdı. Bende yağmurluk yok, kafama geçirdim bir market poşetini, bağladım sıkı sıkıya. Ama nasıl yağmur nasıl yağmur. Girdik bir kıytırıktan ağacın altına. Oldukmu sırılsıklam. Birkaç kişi yağmurlukla gelmiş o sağnakta bile istiflerini bozmadılar. Biz 2 kişi ıslandık, hemde üzerimdeki kaban ve pantolonum su içinde kalana kadar. Ama gözüm görürmü ıslanmayı. Yağmur biraz azalınca çıktık kayalara. Salla salla salla hooop yanımdaki aldı bir baba palamutu. Ben kayalara çarpıp kırdım rapalamı. Elimdeki kaşığı bağlayıp salladım bu sefer. At çek at çek at çek yok. onuda taktım kayalara. 2. kaşığıda açtık kutusundan sallla salla yok onuda taktımmı. Eeee 1 rapala 3 kaşıkla gelinirmi saraya. Sonra yandaki arkadaştan slikon yem aldım onuda denedim yok yok yok. Bu balıklar beni sevmedi. Yanımdaki arkadaş 12 gibi gitmeye kalktı. Onun rapalasını istedim verdi 3 ytl ye. Bu sefer onunla at çek at çek, sonunda onuda denizde bıraktım. Eeee başladımı sinir katsayım had safhaya çıkmaya. O sabahki sıksan suyu çıkan kabanımda rüzgardan üzerimde kurudu. Yorgunluk bel ağrısı kol sancısı cabası. Topladım takımları saraydaki iskeleye geldim. Hiç olmazsa palamuttan geçtik kıraçaya düştük misali bir iki tane yakalamış oliim dedim. Baktım millet bol bol kıraça çekiyor. Açtım takımı 1-2-5-8 derken bol bol kıraça geliyor. Biraz züğürt tesellisi moralim düzeldi.
    Aman yarabbim oltayı sallıyorum kıraçalar ortadan kesilmiş geliyor. Zaten vuruştanda anlaşılıyor. Resmen çinekop saldırısı başladı. Yanımdaki çocuğun oltasının son iğnesine yakalanmış kıraça, sadece kıraçayı ısrımış çinekop hoooop diye geliverdi. Hemen çinekop takımını salladım ama bu nasıl iş birden yok oldular. Yahu eminim burdalardı. Ama yok yok yok. Yok yok bunlar bana gelmiyor, bende bişey var. Ama diğerleride alamadı. Sonra yanımda 10 lu çinekop-palamut çaparisi atan bir genç, çekerken zorlanmaya başladı. Kamışı makinası dağılacak. Kolları yoruldu derkeeeeen hooooop 4 palamut takılmış 10 lu çapariye çekiverdi kıyıya. Aaaaaa deliriceeeem. Arkadan başka birisi rapalayla aldı, arkadan birisi rapalayla, arkadan birisi çapariyle zorlandı yine çekmeyeee hooooop 3 baba palamut aynı takımda kardeş kardeş. Hemen koştum takımcıya aldım palamut çaparisini (4 lü çekenin çaparisinden). Salla salla yok. Sürü çok hızlımı geçti nedir. Kollarım ağrıdı. Bu arada tek tük palamut çaparisine çinekop ve palamut geliyor, veya rapalaya geliyor. en sonunda bir çinekopta ben aldım. Kesin kör balıktı Hooooop 3 ü bir arada palamut çeken biri daha. Yok yok bu iş tamamen şans olmaya başladı bu kesin. Sonra Skoylu (Serdar KÖYLÜ) geldi. Oda silikon takarak denemelerde bulundu oda bir çinekop aldı. At çek at çek yorulduk ve pil bitti malesef.

Sonuç olarak sabahtan akşama kadar çok bitkin ve verimsiz av geçirdim.
    Ama her ne olursa olsun yinede keyifliydi. O 4 lü 3lü palamut çekenleri görmek bile çok güzeldi. Evime 10 tane kıraça ve yolunu şaşırmış kör bir çinekopla döndüm.

Bu avdan şu dersi aldım.

Asla çantandan yağmurluğunu eksik etmicen.
    Çantanda kesinlikle en az 10 kaşık veya rapala ile dolaşıcan (veya tutmak istediğin balık takımıyla).

Dyneema misinayı ilk defa kullandım. Harika bir misina. Herkese tavsiye ederim. Suyun altında takımına sinek dokunsa hissediyorsun ve sağlamlığı güven veriyor.

Önemli olan balık tutamasanda, her avdan çıkarılacak derslerle daha iyi ve başarılı sonuçlara ulaşmak olduğunu sanıyorum.

Saygılarımla.

2. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Çok güzel anlatmışsın Selçuk. Videoya çeksen bu kadar olur ancak..:) Ama kısmet işte.. Ben hep derim ya Ziya Paşa'dan :
    " Bibaht olanın bağına katresi düşmez
    Baran yerine dürr-ü güvher yağsa semadan "
    ( Gökten yağmur yerine inci boncuk yağsa bahtsızın bahçesine bir tanesi düşmez ) :):)
    Gelecek sefere bol şanslar..

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Devamı da var aslında bu maceranın.. Ben oraya geldim. Baktım millet doldurmuş. Yem tutmaya çalışyorum, çienkop için. Biri tepemde, biri önümde vs. rahat huzur yok.. Olmaz ki canım diyerek kayalıklara kaçtım...

Bir iki yemli attım, 150gr kurşun, üstelik telli, gezmez kurşun anında kıyıda.. Olmayacak bununla bu iş diyerek, çapari yapmaya koyuldum, yanımda sim filan yok.. 8 tane 225N, 3 numara iğne. 20 cm köstek.. Sim yerine fosforlu açık yeşil silikon takacağım.. En son kösteği bağlarken, sağolsun, selçuk (diyafram) aradı. "Yetiş hoca, millet palamudu götürüyor" diyerek. Ben heyecanla, son kösteği düğümledikten sonra dibinden dişimle kestim attım. Yani, kesilen/kesilecek filan bir şey yok. Kafa işte, akılsız başın cezası. Baktım, niye kestim şimdi ben bunu diye, la havle çektim.. Tekrar bağladım. Elime sardım, bir koşu iskeleye..

İskeleye varana kadar krışmış iğneler. Uğraş uğraş ayırdım. Tek tek silikonları taktım filan.. Ama biz uğraşırken balık iyice seyreldi. Sonra her şey hazır.. Atacağız... Kamış yeni. Takım uzun.. Atıyorum, bir acayip iş.. Atışın yarısında kamış boşluyor. Sanki kurşun koptu bir yerlere çıktı gitti.. Anlayamıyorum, birinin kafasına filan indirmekte var.. Atamıyorum, gitmiyor takım.. Önüme inmiyor ama, şöyle mesafe alan bir atışta olmuyor...

Neler oluyor filan derken, bir şey anlamadan daha, balık iyice kesti.. Rapala filan deneyeceğim ama, kamışa, atışıma güvenemiyorum.. Neyse, bir şekilde şaşkın bir çinekop tutmayı becerdik genede o halde..

Sonra erdemyilmaz geldi. Biraz daha takıldık. Sonra köprüye gittik. Köprüye giderken asıl aklımdaki, "burada zaten atamıyoruz, sıfır acemi gibi olduk, atış mevzusunda" idi.. Yoksa, saraybrununu bırakıp köprüye gitmek hiç akıl işi değildi.. Neyse, gittik, ama ötesi pek bir şey değişmedi.. Ötesi zaten sarayburnu macerası değil, başka yerde anlatmıştık..

Ama, aklıma gelmişken.. Rapalanız bitti.. Kaşığınızda bittiyse, boş bos durmaktansa, parlak beyaz iğneye, misinası ile birlikte sigaradan çıkan beyaz alümünyumu sıkıca sarın. Başından, ortasından, sonundan misina ile sımsıkı sarın. Mümkünse, altında misina değil, çelik tel, bakır tel vs. olsun.. Eğer yakarak kağıdını diskalifiye ederseniz, suda kolay kolay açılmaz. Büyük ihtimalle iş yapar. Tamam, kaşık vs. kadar garantili değildir ama, hiç yoktan bin kere iyidir.. Elbette bu tek formül değil. Seyyar radyonun antenini kırıp, misinayı içinden geçirip onunla çook balık tutmuştum.. Benzer, parlak hemen her şey işinizi görür. Mesela, kola etiketlerinin iç yüzü..

Bu mevsimde, öyle her atana çinekop vuran zamanda, hemen her şey çinekopa, palamuta iş yapabilir.. Böyle acil durum çözümlerini bilmek faydalı olur...

4. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Pipet de olur aklınızda bulunsun. Hani şu bildiğimiz cola, meyve suyu filan içtiğimiz plastik boru. Geçirin misinaya naçar kalınca..:) Kolay gelsin..

5. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Cihangir abi ben çok iyi ders aldım bu avdan. Önemli olanda her avdan ders alıp onu uygulamak.

Serdarda yazdı o günkü yaşadıklarımızı. Ellerine sağlık.

Neyse denizde balık azalsada bitmez. Yine gider şansımızı deneriz.(yağmurluk ve bol kaşıkla tabii:))

Saygılarımla.

6. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abi o akşam ben gittigimde balık vardı peşpeşe 2 çinekop aldım akıntı bogaza dönünce iş traşa bagladı benim şevkim bayagı,hevesim kaçtı kırıldı saat 4 de kaçtım eve
    serdar abicim kusura bakma dün için çok özürdilerim

7. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    sen gelmeden ben çıkmak zorunda kaldım. Çok yorulmuştum. Gündüz orda olsaydın kafayı yerdin erdem.:)

8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi ogrendim elimdeki malzemeyle boş gelmem nerdeyse imkansızdı abi zaten gittim attıgım gibi iki tane çinekop aldım akıntı döndü sanada yetişemedim abi kısmet bir dahakine inşallah

9. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    Tam film olacak bir anı ismide "şansızlık"

10. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg
    hain erdem sen kaçtın ben serdar abi ile sabaha kadar yedik ayazı sonra gün ışıdı tabi bende kaçtım.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Mustafa, ne yapsın, adamcağız (erdem) moral bitince ayakta duramaz oldu. Hava soğuk olmasa, orada dikerdim onu sabaha kadar ama, olmadı işte..

Senin ardından bende toplandım. Ama gitmeden önce tam arkamızda, kurtçu salih vardır. Onun yanına gittim. Şans, oradaki bir arkadaş ayrılıyormuş, ben bir şey demeden, "Ahanda sana yer, gireceksen, girmeyeceksen, kapatacağım (tahta bağlayıp, adamına ayıracak)" deyince, hadi son bir umut dedim.. Selçuk çapari vereyim aha bende var filan diyordu. Sağolsun çantaya atmış kaşla göz arasında, elime o geldi hemen ayak üstü. En alta bir tanede kaşık bağladım. Saat 09:30' a kadar takılıp bir kaç tane çektikte, hamanın namusunu kurtardık son dakikada.. Yoksa, hanıma bir daha balığa gidecez demeyede, şurdaki ve burkadi eşe dosta "biz balık tutarız, biliriz bir şeyler" filan demeyede yüzümüz olmazdı bir daha... Sen milletin koval doldurduğu iki gün aralıksız avlakta kal, tek palamut, tek yaprak-çinekopla dön...

Sende az değilsin zaten.. Kıraçaları telefonda "benim 5 oldu" diye söyleyip, gaza getirip Köprüye çıkaran da sendin yanlış hatırlamıyorsam :) :)

Neyse, geçmiş gün.. Sana "gel, hem bizim malzemelere bak" dediğimizde, öbür tarafa çapayı atsaydık, herhalde sabah vurgununa seyirci olmazdık.. Her neyse, canımız sağolsun. Güzeldi, genede.. Benim ne Erdem'e, ne sana, nede balık ve havaya kızgınlığım yok. İnanın o son balıkları da tutamasam, gene kırgınlığım olmazdı.. Hele, sen istavrit miydi, kuyruğundan çektikten sonra, benim çinekop takımından "Buda kuyruktan geliyooo, kesin.." derken palamutu çekip gelmem... Benim için gecenin sürpriziydi ve hepsine değdi aslında..

Nasip olursa, gene takılırız. Tutmasakta canımız sağolsun... Benim güzel anılarımdan birisi oldu o gün. Senle tanışmış olmak bile yeter bana...

Son düzenleme: 13 Kasım 2006
  12. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    serdar abicim ilk fırsatta hatamı telefi edecegim pazar akşamına kadar yanından ayrılmayacagım

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Erdem ne borcun olsun ki? Asıl benim sana borcum var, malum bir acayip kap içindeki bir acayip şeyden.. Onları güya ben ısmarlayacaktım... Bahtımıza öyle oldu.. Benim kalın ve salak kafam işte, ne yaparsın...

İstersen anlatayım millete, bir de onlar gülsün.. Hep böyle olur zaten, yaşarken, rezalet olan şeyler, askerlik anıları filan, üstüne yeni bir güneş doğunca, hatırlanınca gülünen anılar oluverir..

14. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ya abi ne demek rezil ve igrenç bir naı kaldı artık hatrımızda kimseyede anlatmayalım abi şimdi milletin midesi kaldırmaz:eek: :eek:

15. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg
    serdar abi erdemi zaten dikecem oraya bidakine neyse bu sefer muaf tuttum onu abi senden sonra bende bir balık tutanları seyredem dedim baktım yer açıldı bende girdim bir çapari aldımve biraz çinekop yakaladım sonra döndüm yorgundum bide ama herşey güzeldi ve iyi bir tecrübe kazandım her şey için size teşekkür ederim saolun

ama bidahakine yemez kör taraf yeri markaladımmmmmmmmmmm:D

16. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    :):):)

Hangi konuydu hatırlamıyorum, ama hatırladığım, balık tutmakta, birçok faktörden söz edilmişti, takım,iğne,bilgi vs gibi ve şansa yok denecek kadar az ŞANS verilmişti.
    Sizler bundan sonra şansa ne diyorsunuz?;)

17. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    valla mahir amca şans bence en önemli şey

18. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg
    mahir amca bir insanın önce kısmeti açık olacak sonrada tabiki şansı olması gerekiyor eğerki yoksa bizden ibret alsın:D

ne demek istediğimi soracaksınız onuda söyleyeyim

sabaha kadar ayazı yiyip balıkta olmazsa anlar.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Mahir hocam, üstadım.. Şans şansta, bu kadarına ne denir ki? Yahu biliyoruz köprünün orası mevsimi gelince kefal yapar, başka hiç bir halt yapmaz.. Sen git oraya demir at.. Ondan sonra şans, kısmet de..

Aslında benc eşans bizden yanaydı. Normalde şansın sizin de tutacağınız balığın da diyerek bir de köprüden aşağıya atması lazımdı. Ama tersine, 2-3 çinekop çektik sanırım toplamda... Hadi birde çinekop takımına atlayan palamut.. Eh, demekki şans varmış aslında.. Hemen arkamıza geçtik, bir iki saatte nevaleyi doğrulttuk.

Sanırım o gece orda harbiden biraz balık tutsaydık, ben evin önündeki havuzda orkinos bile tutardım. Olmayacak yerden olmayacak balık tuttuk.. Hoş, istavrit bu istavrit diye pek yüklenmedik vuruşlara.. Oltaların başında durmadık.. Tamam, yağmur gibi balıkta yoktu ama, tutardık genede...

Sarayburnunda bir şeyler yapılırdı. Ama yapmadık. Ne bileyim üstüme bir alıklık çöktü, iyice seyirci oldum olaylara, hiç müdahale edemedim.. Yanımızda kilo kilo karides, hamsi vs. var. Bas denize, poşette ezip.. Gör bakalım ondan sonra nasıl geliyoo balık.. Ama uyudıuk resmen...

Şansla kısmet aynı şey değil. Kısmet değilmiş diyoruz artık. Bir dahaki sefere ki, sanırım ancak taaa önümüzdeki sene olur..

20. simendifer

simendifer Sennur

Ben gördüm, mutlaka sizler de benzerlerini görmüşsünüzdür. Bizden daha tecrübelisiniz sonuçta. Plastik bir hortum mudur boru mudur nedir, ucuna bildiğimiz ip ve ne için kullanıldığını bile bilmediği iğneyi bağlayıp da gölde balık tutanını gördüm. Ben kısmetsiz hiçbirşey olmayacağını düşünüyorum. Evet mutlaka teknik v.s. önemli, doğru yer, doğru zaman, doğru takım üçlüsü gerçekten iş yapar ama kısmet olmadı mı hepsi boş bana kalırsa, insanda biraz da kısmet olmalı :)