İri Sazan avcıları buraya!

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında yakup tarafından paylaşıldı.

1. turna_meps

turna_meps

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    74cm turna kesikköprü,6kg sazan(1990 eymir gölü),90cm yayın kızılırmak,80cm barakuda bodrum
    Sazanlar 20 kg civarında devası büyüklükte ise büyük kancaya lastikle canlı kurbağa bağla derim genellikle yayın avında bu metod kullanılır fakat 10 +kg üzeri sazanda çok iş yapar

2. yolcu42

yolcu42 Yakup IŞIK

En İyi Avı:
    11,5 kg aynalı sazan
    Bu yere hiç gitmedim ama nerede olacağını tahmin ediyorum.
    Orada balık tutmak cesaret işi olsa gerek. Orada bir göçük olma ihtimali bile var sanırsam.
    Balığı tutmak kolay ama bir balık için kendini tehlikeye atmak doğrumu ?

3. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Aphanius mentonun göçük ile oluşan bir gölette kendiliğinden bulunma olasılığı bence çok düşük. Sadece mento için değil, tüm balıklarımız için bu geçerli. Bu sazanları büyük ihtimal bir vatandaşımız salmıştır o bölgeye. Ayrıca o gölet mentonun veya başka bir aphanius varyetesinin üremesine pek uygun gözükmüyor. Sazanlar olmasa neyse, ama hiç sığ bölge veya gölete eklenti küçük göletler olmadığı için küçük balıkların üremesine elverişsiz.

Sazanlar büyük ihtimal kendi yavrularını yiyerek hayatta kalıyor.

Karaciğeri sazanda kullananlar duydum. Karaciğeri dışarıda hafif bekletip kokmasını sağladıktan sonra oltaya takıyorlar. Sazanlar da kokuya geliyor tabi.

4. Hectic

Hectic Eren

Favori Kamış:
    2.70 Tolee Kawahagi Vsp 902 10-45gr
    Favori Makine:
    Cormoran Corcast Supermatch 8Pi
    En İyi Avı:
    Levrek
    Yakup abi sazan avından çok anlamam ama bahsettiğin gibi taşlık bir göletse göl kenarındaki taşların altındaki kurtları yem olarak kullanabilirsin diye düşünüyorum. Sazan dibi karıştıran bir balık olduğundan büyük ihtimalle bu kurtları daha önceden yemiş ve beğenmiş olmalı ;) Bununla birlikte dana burnu'da kullanabilirsin. Çok iyi verim alan abilerim var. Yalnız danaburnunu toplayıp aynı kaba koyacaksan en öndeki kesici ayaklarını kesmeni öneririm. Zira yarım saat sora yem kabını açtığında böceklerin ancak parçalarını bulursun :) Çünkü dana burnu böcekleri bir arada olduklarında birbirlerini parçalıyor. Bu iki canlıyı oltaya takma konusuna gelince bence sazan için herşeye değer :D Yani ben kıyamam dersen vicdansız (şaka) bir arkadaşınıda yanında götürmeni tavsiye ederim :)

5. dengesiz

dengesiz emre

herkese selamlar..
    yakup abi ben şimdi senden buranın adresini isterim ama hem siteye yeni üye oldum hem daha imza ayarlarını yapmadım güven telkin etmediğim için tereddüt edebilirsin.ben sana şöyle bi teklif yapsam.yazılanlardan buranın konyada olduğu izlenimi edindim ben ankarada ikamet etmekle birlikte konyada öğrenciyim..ve yeni yeni balık avına merak salıyorum...ben sana özelden mesaj atıp telefonumu versem karşılıklı haberleşsek de beraber gitsek sen gideceğin zaman müsait olursan tabi...bahar geldi hava ısınıyo yavaş yavaş...
    saygılar selamlar

6. _korkmaz_

_korkmaz_ Yasir

Favori Kamış:
    Okuma Epix v2 3.90 3parça ..-Filstar 3.60 3lb 3 parça
    Favori Makine:
    Okuma power lıner 860 - Filstar carp Runner mg60
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 6kg
    yakup abibu gölün ismini nerde olduğunu banada bi verebilrmisn. Benim gözüm karadır geceleri bizim gölde tek basıma kalıorum .. Yakınsa bende arkadaslık edebilrim....

7. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Geçen yıl, özellikle bu konudan sonra bir çok kişi bana özelden avlağın yerini sordu. Ben de iyi niyetli olduğuna inandığım arkadaşlara adresi verdim. Ve geçen yaz o bölgeden geçerken avlağı ziyaret ettim. Gördüğüm manzara içler acısıydı. El kadar balığı avlayan insandan tutunda, hiç çekinmeden tırıvırı atan kişilere kadar kimi ararsanız oradaydı. O olaydan sonra bir daha oraya uğramadım ve son durum hakkında bilgim yok maalesef.

Geçen yıldan çektiğim bir kaç resim

8. _korkmaz_

_korkmaz_ Yasir

Favori Kamış:
    Okuma Epix v2 3.90 3parça ..-Filstar 3.60 3lb 3 parça
    Favori Makine:
    Okuma power lıner 860 - Filstar carp Runner mg60
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 6kg
    abi ben nekadr amatör olsamda kurallara uyan bi amatörüm... Bn şuan o küçüçük balıkları alsam benm ilerde çocuklarım nerede avlancak ? İnann ben böle kişileri bizzat jandarmaya gidip çoook şikayet ettim .. Adaam sezon açılmadan gidior dip atıor gözümün önnde sağlam bi balık aldı hiç sesimi çıkarmadan doğruca jandarmann yolunu tttum ve eminm ceza kestler...Bzim orada ki komutan baya ilgili bu konuda ALLAH ondan razı olsunnn ;)

9. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    Su üstüne çıkan balık yeme gelmez.Bir gece deneyin derim.

10. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Discovery 4.20 surf KaMIŞ
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
    Yasak olmasa zıpkınla dal diyeceğim ama :) Neyse sağlık olsun bütün balıklar yakalanmak zorunda değil , gidip balıkları seyredebilmek bile zevk olmalı avcı için

11. 3182

3182

boşuna demiyoruz adres fevlike münih.

Her yerde durum aynı.

12. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Pelican 2.1cm iki parçalı
    Favori Makine:
    Dam
    Avlak süper doğrusu, tam hayallerimdeki gibi, yamacın yukarısında fırtına kopsa dahi su dümdüz. Her tür balık avına uygun olur ama tabiki zemini toprak olacak, birkaç ağaç kıyıda olup dalları göle sarkacak, gölün içinden sazlıklar ve otlar yükselecek, gölü besleyen bir deresi de olacak, biraz sığlık kesimi de olacak ki balık yumurtalarını rahat rahat bıraksın, gölün içinde kuru ağaçlar da olacak ki balığa da şans verecek vede ağ atılmasını engelleyecek. Tam da hayallerimdeki gibi hava durumuna sıcaklığa bakmadan gidip avlanabileceğim bir yer.

Sazanın çamurun içine yatıp yıllarca kalabildiğini biliyorum da böyle, hareketsiz, oksijensiz ve yemsiz bir ortamda olması ve büyümesi çok şaşırtıcı. Eğer varsa bile sayısı çok az olmalı. O yüzden yakalanamıyordur. Sessizliğe ve sakinliğe alışık olduğu için kıyıda avlanıldığında en ücra köşelere kaçıyordur.

Bana göre bu gölde balık yakalamanın en iyi zamanı en sessiz olduğu zaman. Takımları kurup gölün kenarında değil yukarı çıkıp orada beklemek ve hiç ses yapmamak hatta gölü hiç görmiyecek bir yerde beklemek. Bunun içinde kablosuz alarm kullanmak.

13. avkolik-çıtak

avkolik-çıtak cengiz

aynı dert benim başımdada var gölün sıcaklığını vebeslenme alışkanlığını analiz edip ona göre avlanma saati yemini bulman lazımmm

14. avkolik-çıtak

avkolik-çıtak cengiz

aynı dert benim başımdada var gölün sıcaklığını vebeslenme alışkanlığını analiz edip ona göre avlanma saati yemini bulman lazımmm

15. reos_mow

reos_mow salih

Favori Kamış:
    parcali kamis
    Favori Makine:
    shakespeare cypry carp 3.60 3lb spro long cast
    En İyi Avı:
    -
    Bu tarz avlaklarda pek fazla derinlige inmemek lazim,boyle bir avlakta avlanmadigim icin sadece boyle avlaklarda nasil hangi sekilde avlanilmasini arastrdigim icin bildiklerimi soyleyeyim.

Dip yapisi duz olmadigi icin kursun seklinin zeminde sabit durma zorunlulugu olmali
    resimdeki kursun tam bu is icin ;)

Yemleme yaptiniz zaman yeminizin yemleme bolgesinde durmayacaginida goz onune alirsak (boilie vb.) parcalayarak veya ezerek yemlemek daha mantikli olacaktir.
    5-10m arasi derinlikte bolge olusturup sessizce beklemek yeterli

Tabii ilk once avlakta nasil baliklarin yasadigi, kerevt varmi yokmu diye bilmek lazim onlarla mucadele etmeden zaten sazana ulasmak cok zor

16. AKİF ÖZKAN

AKİF ÖZKAN AKİF ÖZKAN

Favori Kamış:
    Okuma salina spin2.40 ve bilumum kamış
    Favori Makine:
    yeteri kadarı
    En İyi Avı:
    Yeşil ırmak nehrinden bir torba dolusu tırıvırı
    Yakup bey tam ders niteliğinde, örnek bir paylaşım olmuş açtığınız konu, Sonuna kadar heyecanla ve avlağın talan edilmemesi duasıyla okudum. Üyeliğinin ilk gününde bile soranlara avlağınızı tarif etmişsiniz, her sorana adres vermişsiniz, yukarıdaki fotoğraflardan sonra eminim ki bir daha avlak yeri verme konusunda 30 kere düşünürsünüz. Asıl üzüldüğüm o canım yerin tırıvırı denen lanet şeyle yıllarca otomatik katliam yapacağı. Sizin ve hepimizin adına GEÇMİŞ OLSUN :(

17. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

En son 15 gün önce avlağı ziyaret ettim. Suyun üzerinde 100 gr ile 1 kğ arasında değişen bir çok ölmüş sazan vardı. Bir tanesini alıp incelediğimde 1 hafta kadar önce ölmüş olduğunu tahmin ettim. Artık havaların soğumasından mı, oksijen yetersizliği mi veya insan faktörü mü (patlayıcı, kimyasal madde vs) bilmiyorum.

Geçen yıl aldığım haberlerde, bol miktarda bilinçsiz insanların orayı işgal ettiğini ve el kadar balıkları yakaladıklarını duyduğum için bölgeye gitmedim. Şayet bu yaz fırsat bulursam son durumuna tekrar bakmak için ziyaret etmeyi düşünüyorum.

18. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    15 gün önce çekilmiş olduğumuz, gölün durumunu yansıtan son resim.

19. Deepoltası

Deepoltası Fahrettin

Favori Kamış:
    Alba star 3300
    Favori Makine:
    Alba star
    En İyi Avı:
    Sazan 3 kg civarı
    Mutlu son olmadı!

Bu konu açıldıktan sonra aralıklarla okumuştum,Bugün unutmuş olmalıyımki tekrar merakla okudum birde hani böyle büyük sazanlar diyorya okumaya ilk başladığımda sonunun ders vermeye gideceğini düşünüyordum(örneği varya) bir merakla son sayfaya kadar okudum gönül isterdiki Yakup abimizin en son sayfada 20 kg lık bir sazanla harika bir fotoğrafı fakat yine hüsran,göl bir garip olmuş su azalmış ölü balıklar vs.vs Cehalet diz boyu vatandaş hiçbirşeyle yakalayamazsa kimyasal ile dener....Uzun lafın kısası burası bir paylaşma platformu herşeyi paylaşalım anılarımızı,olta çeşitlerimizi,balık avlama sitilimizi,sevincimiz,hüznümüzü fakat avlağı kesinlikle paylaşmayalım...

Saygılarımla

20. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    artık denecek bir şey kalmış oda geçmiş olsun avlak yerini yüzyüze gölmediğiniz veya çok iyi tanımadığınız kişilere vermeyin yoksa tırıvırıcı ve ağcılar mekan bulurlar