İskenderun/arsuz'da kıyıdan atçek yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında xorkox tarafından paylaşıldı.

1. xorkox

xorkox Aziz Bülent Bayır

Favori Kamış:
    Yaylı Sazan Takımı
    En İyi Avı:
    Sazan,??
    Sevgili büyüklerim ve arkadaşlarım,

İskenderun/arsuz'a yakın bir zamanda gitmeyi düşünüyorum.İskeleden at çek yapmak için gerekli olan malzemeler hakkında yardım ederseniz sevinirim.Evde oltam ve çeşitli av malzemelerim mevcut.Fakat at-çek için bir malzemem yok.Ayrıca olta hakkında da pek bilgim yok yani karşınızda acemiden daha acemi biri var.Yalnız birşey belirtmek istiyorum çelik misina hakkında,bir arkadaşım bana avcı balıklar için bu çelik misinanın işime yarayacağını söyledi ondan da bir tane var.Bana tavsiye edeceğiniz malzemeleri not alıp av malzemesi satan bir yerden temin etmeye çalışacağım(Fazla pahalı olmaz inşallah) :) saygılarımla...

2. Spider

Spider Mert Eren

Sevgili Bülent,

Herşeyden önce bir hemşerimin sesini duymak
    (yazısını okumak) çok iyi geldi...

öncelikle avlanacağın bölgede ne tür balık yakalayacağın
    konusunda bilgi sahibi olman lazım. Bizim oralarda kefal de
    bulursun, levrek de.. ikisinde de at çek kulanılabilir
    (gerçi kefal için kıbrıs ya da tek iğne daha keyiflidir)

mümkün olduğunca ince misine tercih et..
    tabi çekerine dikkat et alırken.. ip misine alabilirsen
    iyi olur ama pahalıdır biraz.. 0,18 mm ideal..

başlangıçta silikon yemleri dene.. ucuzdur..
    bir yere takılır da kaybedersen üzülmezsin
    iyi pratik sağladıktan sonra da rapalaları
    kullanabilirsin.. renk ve desen seçiminde
    bölgedeki balıkların hangi canlı yeme geldiğini öğren
    benzerlerini seç..

çelik tel hazır bir malzeme.. çok da ucuz..
    bir tarafı klipsli fırdöndü, diğer tarafı fırdöndü olacaktır..
    beyazını kullan..

takıldığın konularda sormaya ve siteyi araştırmaya devam et

3. xorkox

xorkox Aziz Bülent Bayır

Favori Kamış:
    Yaylı Sazan Takımı
    En İyi Avı:
    Sazan,??
    Mert abi teşekkür ederim bilgiler için,tatil için için gittiğimiz arsuzda bir arkadaşla tanışmıştım zıpkınla kefal ve levrek avlıyordu yani orda dediğin gibi bunlar mevcut umarım birşeyler yakalarım.Bu arada tam olarak nerelisin merak ettim hemşehrimi...

4. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    merhaba Bülent Bey;

Öncelikle avlanacağınız yerler güzel ve verimli yerler..
    Birçok yöntem ve tür için avlanma şansınız var...
    Kıyıdan yemli takımla, Kıyıdan et-çek yöntemiyle, tekneden yemli sarkıtma ile vs. Ben kendi kullandığım yöntemi tavsiye ederim... Kamış, makina, sahte balıkve iyi bir misina sizi büyülemeye yeter... Avlanmak için İskenderunda Mete aslan bulvarının denize varma noktasında Deniz alayı lojmanlarının yanında Malzemeci Mustafa bey var... O yörenin en hesaplı malzeme satanı ayrıca bol çeşit bulabilirsiniz...
    Kullanacağınız malzemelere gelince;
    Kamış için 270 cm lik hafif bir kamış,
    40 kafa diye tabir edilen orta kalitede bir makina ... At-çek yöntemine uygun olsun..
    Birde Alinin Balıkları... Alinin balılarının 6cm levrek için idealdir.... 8cm ise hen çıplakyada çatalkuyruk yada özellikle LÜFER için başlangıç için ideal malzemedir...... Alinin balıklarını Mustafa beyde var o size göstersin... Kaz tüyüyle üçlü mantarlı çapari takımı en arkaya simli şeffaf, beyaz, simli yeşil silikon zargana koysun..... Bide rapalanın sanırım 7 cm kefale benzeyeninden alabilirsiniz.. UNUTMADAN o yörenin olmazsa olmazı Maria Princess 7 cm mavi sırtlı.. Eh şimdilik bu malzemeler yeter..
    Avlanacak yere gelince;
    Arsuza giderken Güleryüz sitesinin karşı sahlili..
    Arsuza giderken Ziyaret-Türbenin önü...
    Arsuzda tatlı suyun denizle birleşme noktası...
    İskenderun sahil evlerin ve ikem Kolejinin güney kıyıları ... Herzaman balık yapmaz ama deneyin....
    birde YANINIZDA BOL ŞANS GÖTÜRÜN
    ALLAH RASTGETİRSİN...

5. elmexicano

elmexicano ahmet can berkyürek

En İyi Avı:
    7 kg GT
    merhaba bülent abi,

memleketten haberler almak insanı sevindiriyor aslında. bir iskenderunlu olarak sevgilerimi sunuyorum.

öncelikle arsuzun merkezinde mi balık tutacaksınız? eğer öyleyse, pek tavsiye etmem. çok kalabalık ve kirletildiği için istediğiniz şekilde balık olmayabilir. ama, yan taraftaki büyük askeri iskeleye çıkma durumunuz varsa durum başka. ne de olsa en güzel yerler askerlerimize ait.

ben, babamdan arabayı çalabildiğim zamanlarda, arsuzun 5-6 km ilerisindeki konacık beldesine gidiyordum. orada inşa halinde bir liman var. limanın mendireğinden çok ama çok süper vuruşlar alabilirsiniz. özellikle iri akya, zargana ve mercan için çok süper bir yerdir. tamamen mercan kayalıkları vardır. kum yok. at çek için batan ve batmayan tiplerde rapala bulundurursanız şansınız da artmış olabilir.

bir de, orada küçük bir balık lokantası var. ahşaptan çok tatlı bir yer. oraya uğrarsanız, erdinç abiye selam söyleyin. Ahmet can`ın selamlarıyla geldim derseniz tanır. :)

iyi şanslar diliyorum.
    haberlerinizi bekliyorum.

6. Spider

Spider Mert Eren

İskenderunluyum :D

doğma büyüme... :cool:

7. xorkox

xorkox Aziz Bülent Bayır

Favori Kamış:
    Yaylı Sazan Takımı
    En İyi Avı:
    Sazan,??
    Çok teşekkür ederim herkese bilgiler için.Bana şimdilik yeter bunlar inşallah bende havamı basarım fotoğraflarla :D Sevgili mert abi bende enişteniz sayılırım profilinde ankara gördüm yanılmıyorsam :) Eşim ankaralı.Bu arada arsuzda sarıgül diye bir site var genelde antepli,kilisli falan sahipleri bizim patronunda var orda çok çalıştığımız zaman bizi götürür oraya :D tekrar teşekkür ederim herkese eyvallah...

8. Spider

Spider Mert Eren

Bülentçim..

Ben 92'den bu yana Ankara'da yaşıyorum ve eşim Ankaralı :D :D
    İskenderun'a geldiğimde mutlaka haberleşir görüşürüz..
    Balığa da gideriz tabi..

sana bol şans dilerim..

avların fotoğraflarını en kısa zamanda bekliyoruz..

9. abitarhan

abitarhan abdi

Favori Kamış:
    alba star
    En İyi Avı:
    pullu sazan 6,700 gr
    merhaba arkadaşlar iskenderunda 3 ay kaldım.
    arsuzu,beleni,amanos dağlarındaki piknik yerlerini,soğukoluğu,bakraş kalesini,künefeyi,kabak tatlısını,humusu, vs, vs bilirim herhalde bende biraz hemşeri sayılırımmmmmmm
    selamlar;) :) :D

10. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Merhaba Bülent Bey,
    Kale-Işıklı-Konacığa uygun bir zamanda gidinde nasıl balık yakaladıklarını sorgulayın... Balıkçı barınağı dahil olmak üzere çevrede bakalım ne göreceksiniz.. Benim hayatımda gördüğüm en enteresan avlanma yöntemiydi... Siz öğreninde bilmeyenlere anlatın... Fakat oralara ekim-kasım-aralık aylarında tekne ile sarkıtmaya giderseniz birde kasımda tekne ile sırtı çekmeye giderseniz verim alabilirsiniz...
    Rastgele...