iskorpiti temizlemek ve leziz bir iskorpit tadı

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında cntncy tarafından paylaşıldı.

1. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    iskorpiti temizlemek

bilindiği üzere iskorpitin sırt kısmında bulunan dikenleri zehirlidir. yani zehirli derken balık zehirli değil dikenleri zehirli..(en az 10 kez elime batırmışımdır nekadar dikkat etsemde. böyle bir ağrıyı yada acıyı eline batıranlar bilirler)
    öncelikle iskorpiti mutfakta kesim yaptığınız mutfak tahtanızın üzerine yan yatırın (üst dikenleri size dönük olmayacak) parmak ucunuzla balığın gövdesine hafif bastırarak keskin bir bıçakla kafasını kesin. kafa kesilirken yanda 2 tane dikenide alarak kesin.. (üst dikenlere dikkat.) sonra kestiğiniz yer tahtaya gelecek şekilde balığı dik olarak kaldırın (üst dikenlere dikkat) şimdi kuyruk yukarda oldu, kuyruk dibinden başlayarak aşağıya doğru üst dikenleri kesin. sonra balığın altındaki bir çivi kılçık ve solungacı kesin. içini temizleyin. balığın boyun kısmından bıçak yardımıyla küçük bir deriyi tutun ve aşağıya doğru çekin. kolaylıkla derisi çıkacaktır. balık sadece orta kılçığı ile flato çıkarılmış şekilde pişirilmeye hazır.

leziz bir iskorpit tarifi..

derisi alınmış flatosu çıkarılmış iskorpitin iki yüzünüde mısırunuyla karıştırın, tavaya biraz sıvı yağ koyun, yağ kızdıktan sonra tavanıza iskorpiti dizin. bir yüzü kızarmasına yakın küçük doğranmış domates ince kıyılmış bir diş sarmısak ilave edin balıkları çevirin ikinci yüzün kızarmasına yakın rendelenmiş kaşar peynirini balığın üzerine koyun. çok az tereyağı ilave edin. tavanın ağzını kapatıp birsüre pişirin ama dikkat edin yanmasın haber alın balıktan :) afiyet olsun

not: iskorpiti bence hazır alın temizlemek tam bir işkence gelebilir size. ben alıştım temizlemeye zorlanmıyorum. yok ben temizlerim derseniz. elinize dikkat edin çünkü ben böyle bir acı hayatımda duymadım.. eldiven kullanırım diyorsanız. eldiveni de denedim yinede batıyor..

Son düzenleme: 9 Aralık 2006
  2. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    başka iskorpit tarifi bilen varsa yazsın ben denemek isterim. iskorpiti eline batıran varmı onuda merak ediyorum. varsa ağrı için nasıl bir metod uyguluyosunuz. ben buz yapıyorum. bide hastaneye gitmiştim bir kez. acayip etkiliyor beni. alerjim var iskorpite :) ama seviyorum bu lezzeti ne yapayım vazgeçemiyorum :) temizlemekten vazgeçtim şimdilerde canım çok çektiğinde satın alıyorum temizlenmiş şekilde. ama çok pahalı kilosu 10 ytl :)

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Tuncay

Tarif için teşekkürler ama kendine işkence ediyorsun balığı ayıklarken;)

Ben iskorpiti, sol elimle, karnından, kafası bana bakacak ve sırtı yukarıda olacak şekilde sıkıca tutarım.
    Sonra keskin bir bıçakla sırt dikeninin iki yanını boydan boya derin bir şekilde yararım.
    Dikeni kuyruğa yakın kısmından bıçağın ucuyla tutup başına doğru çekince zehirli dikenler kökünden çıkar.
    Sonra karnını yukarı çevirip aynı şekilde yararak, sidikliğindeki dikeni de çıkarırım.
    Yan yüzgeçlerinin altından kafasından karnına doğru bıçakla iki tarafını da çizerim, sonra karnını yarar, derisini de senin dediğin gibi bıçak ucuyla tutup kuyruğuna kadar soyarım.
    Balığın başını önceden kesmek, deriyi soymakta zorluk çıkarabilir.
    Hem de eğer çorba yapılacaksa başıyla birlikte kaynatmak gerekir.
    ..
    Eline battı mı diyorsun.
    :) Çoook. hem de bir günde birçok defa.

4. CIneKoP

CIneKoP

Favori Kamış:
    MITCHELL Pro8000/ Lineaeffe 3,90/ + AlbaStar 3,5/ Daiwa GS9/ Misina Kurşun vs ;)
    En İyi Avı:
    Kofana(1990-1998) -Palamut(2006)-Martı(2003 o hala gözküyüzünde;))
    Bende Mahir abinin temizlediği gibi temizlerim en kolayı bu method;)

Deepfreezde temizlenmiş iskorpitlerim var en kısa sürede deneyecem bu tarifi :D

5. serhatcenk

serhatcenk

Ağzım sulandı, tarif iyiydi...

6. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Tuncay bende mahir amcanın tarif ettiği şekilde temizlerim,ama iskorpiti çığlak elimle değilde bir bezin üstünde tutarım.Dikeni daha hiç batırmadım ama biryerde okuduğuma göre diken batınca soğuk değil sıcak su vs. ile sıcak uygulamak gerekliymiş.Ben fleto çıkarıp tüm kılçıkları aldıktan sonra küp şeklinde küçük küçük kesip hanıma teslim ediyorum, oda bana aynı işkembe çorbası gibi çorba yapıp getiriyor.Sarımsak ve sirkesini ekleyip..:rolleyes: ..Oh be diyorum:D Bak yine acıkır gibi oldum.:p

7. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    Paylaşım çok güzel teşekkürler ama baya bir zahmetli ve riskli gözüküyor :)

8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ben makasla temizliyorum dikenleri mutfaktaki bıçak setlerinin içinde büyük makasla önce dikenlerini birazda derden kesiyorum sonra mahir amcanın dedigi gibi tulumunu cıkartıyorum

9. simendifer

simendifer Sennur

Dikenini kes, karnını yar, derisini yüz, kılçığını ayır, kafasını kopar :D:D Balığa yapmadık işkence kalmamış yahu :) Acıdım da biraz, yazık :eek:

Tarif güzele benziyor. Cesaret edip de iskorpit temizlersem mutlaka deneyeceğim ;);) Hazır alacağımı sanmıyorum çünkü...

10. turna

turna

Yav arkadaşlar tafiler çok güzelde,Ankara da iskorpit tutulmuyor onun için adres versem pişirip göndersenizde ne kadar becerikli olduğunuzu görsek nasıl olur.

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    mehmet abicim süper bir fikir :D:D:D:D:D

12. gitarist4485

gitarist4485 efendi

Favori Kamış:
    ne sen sor ne ben söyleyeyim
    En İyi Avı:
    Deniz; 1.200 gr Levrek - Tatlı Su; 4.5 kilo sazan
    iskorpit yenir mi

merhaba balikavi üyeleri

bugün mersinde 2 adet iskorpit tuttum. derisi diğer balıklara göre biraz farklı. acaba bu balık yenilmiyor mu? yada yeniliyorsa nasıl yapmamızı tavsiye ediyorsunuz...

Saygılarımla

13. seckinacar

seckinacar

Favori Kamış:
    surf kamış,cormoran big ben 6000 pi makina
    etinin çok güzel olduğu söylenir ,özellikle balık çorbasının en iyisi iskorpitle yapılan olduğunu çok duydum .Üst dikenlerini penseyle çekerek tulum çıkartılarak yapılıyor bildiğim kadarı ile

14. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    yenmezmi be arkadaş tadından yenmez sana en kolayını sölim bekar lar için flato çıkar ne yaparsan yap yenir ama biliyorsan öok güzel çorba olur nette ara bulacaksın bissürü tavsiye şimdi karnım aç :D :D :cool:

15. serkanbey78

serkanbey78 serkan

Favori Kamış:
    3 adet olta (üzerindeki terimleri çözemedim)
    En İyi Avı:
    13 cm istavrit
    ZEHİRLER SAKIN YEMEEEE:D :D

Çok güzel çorbası oluyormuş duydum. ayrıca kılçıklarına dikkat et:D

16. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Dikenleri biryerine batmadığı sürece son derece lezzetli bir balıktır. Temizlemesi biraz zor olsada lezzetinden dolayı buna değiyor. Kafa arkasından çevresi boyunca derisine bir çizik atıp pense yardımıyla çekebilirsin. Sonra sırt dikenlerinin iki tarafına bıçakla girerek çiz ve sırt dikenlerini penseyle al. Yan yüzgeçleri arkasından bıçakla girip penseyle çekebilirsin. Sonra kafasını kopar, iç organları temizle. Geriye tavuk budu kadar bir et kalır. İster unlu yumurtalı fileto yapıp kızartırsın. Ya da internetten bulabileceğin tariflerle nefis bir çorba yapabilirsin.

17. DENZCİ

DENZCİ İMDAT KAYA

harika çorbası olur. SADECE İÇ ORGANLARINI TEMİZLE, SONRA BİR GÜZEL YIKA VE SUDA 20 DAKİKA HAŞLA, RAHAT RAHAT TULUMUNU ÇIKAR, ETİNİ AYIR, ÇORBADA KULLAN, HATTA HAŞLADIĞIN SUYUDA KULLAN. ÇORBAYA DEFNE YAPRAĞI ATMAYI UNUTMA. AFİYET OLSUN

18. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    :D :D :D :D tsrifi de ver abi kendi damağına göre :D

19. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    İmdatın bu tarifini ben denemiştim.Gerçekten çorbası mükemmel oldu.Geçenlerde de un ve yumurtaya bulayım kızarttım.Hayret bi şey yine mükemmel oldu.:D

20. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    en iyi balık çorbası kırlangıç ile olur diye bilirim ben de :rolleyes: bulamıyoruz ki çorba yapalım :eek: iskorpit, kırlangıç, lipsoz, levrek, eşkina balıklarından bir ikisinin karışımı ve tencereye atılmış 4-5 adet barbunya/tekir ile nefis çorbalar yapabilirsiniz.

not: bulabilirseniz lipsoz bulun arkadaşlar. iskorpitin amcasıdır ve eti de çok daha lezzetli ve bereketlidir ;)

Son düzenleme: 27 Ekim 2008