İstanbul Anadolu yakası levrek avlağı? Lütfen

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ex. tarafından paylaşıldı.

1. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    Selam arkadaşlar ben İstanbul Tuzla'da yaşıyorum İstanbul Anadolu yakasında kıyıdan at çek yaparak levrek avlayabileceğim bir avlak tavsiye eder misiniz? Bu balık avcılığı için mevsim olarak doğru zaman mıdır? Kullanacağım sahte ile ilgilide bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla

2. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Birincisi mevsim olarak doğru zaman, ancak ufak bir sorun var spin yaparak alınabilecek bir kıyı mevcut değil. Bu mevsimde su levrek için soğuk olduğundan veya çinekoplarla gezemeyeceğinden eğer kıyılamaya mecbur kalırsa bunun saati güneşin tepede olduğu zamanlara denk gelecektir. Genel olarak her tip sahte iş görecektir ancak ben simli 6.5cm raglou ya daha fazla şans veriyorum. Atış tekniği ve olta düzeneği olarak şu anda boğazda çinekop-palamut için kullanılan düzenekler kullanılabilir. Unutulmaması gereken tek şey şudur. İstanbul' da at-çek yaparak kolun kopacak, sabrının sınırına geleceksin belki, yeter ki denemeye devam et. Levrek bu, helede İstanbul'da o kadar kolay yakalanabilse bizim için bu kadar değerli bir balık olmazdı. Yer olarak seçebileceğin noktalar boğaz akıntısına omuz vermiş çıkıntıların, akıntıyı kestiği tarafında atış yapacaksın. Akıntının Karadenizden Marmaraya doğru olduğunu hesaba katarsan, Anadolu yakasında burun tarzı bir yer bulup sola doğru atış yapman gerektiği sonucuna varırız.Göç esnasında kuvvetli akıntıda yorulan levrek böyle girinti yerleri bulunca hemen bir dinlenme ve aperatif molası verir. O esnada senin raglou aynı yerde olursa bu iş bitmiş demektir.

3. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    Sevgili Yücel Usta senin balıkla ilgili bilgi ve tecrübelerine çok inanıyorum, Ben Tuzla' da yaşıyorum orada daha önceden kurumuş fakat yaklaşık 1,5 yıl önce tekrar doldurularak hayata geçirilen bir göl var arka tarafı tersane tarafına bakar, gölün denizle birleştiği ağızdan akşam üzeri gibi (15:00 / 17:00)bir deneme apmayı planlıyorum bildiğim kadarıyla o bölgeye göl doldurulduktan sonra ilerya da bırakılmış epey miktarda belkide başka bir balık yavrusuda olabilir suyn çok derin olmadığını sanıyorum ,birde Tuzla açıklarından büyük levrek alındığını biliyorum tekneyle ama kıyıdan hiç görmedim sizce bu balık için planladığım mera uygun mudur hangi havaları tercih edeyim( rüzgar,dalga vs. )

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    İstanbul içerisinde yakalayabileceğin en zor balık levrektir. Hemen her mendirek civarında yatak yapmış bir/birkaç levrek olsada, buralarda bunları olta ile yakalamanın çok düşük bir ihtimal olduğunun bilincine varmış birisi olarak söylüyorum. Şansını şu an göç eden levreklerde denemelisin, bunları bulabileceğin yegane yer boğaz kıyıları. Dediğim şartlara uyan bir yer bulabilirsen çok umutlanmaksızın deneme yapmanı tavsiye ediyorum. Yer koşulu halledildikten sonra olması gereken tek şey, levrek oradan geçerken senin yeminin de görüş mesafesinde hareketli olarak bulunması. Tuzla civarında levrek hakkında hiçbir bilgim olmaması nedeniyle orası hakkında yorum yapamayacağım.