İstanbul Boğazı, rapala avı taktikleri Bölüm 1

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Değerli Üyeler

  1967 senesinde üniversite tahsili icin İstanbula geldiğimde,o zamanlar bütün gayretimi deniz avcılığına vermesemde,netice olarak bu uzun sürenin coğu kısmında özellikle İstanbul Boğazı avcılığıyla uğraştım.
  Boğaz avcılığımın belirli sürelerinde iki kere tekne edinebilmiş olsamda,bugün sizlerinde içinde bulunduğunuz iş,güc gibi sebeplerin yarattığı vakitsizlik nedeniyle her iki teknemide elimden cıkarttım ve tamamen kıyı balıkcılığına yöneldim.
  Emeklilik öncesi bana hemen her gün avlanma olanağı veren,kardeşimin fabrikasında Müdürlük görevim sayesinde,özellikle boğaz ve Bogaz cıkışı bölgelerinde hakikaten cok yoğun ve belkide pek bilinmeyen kısımlarda avlandımda,avlandım.
  Forumumuzun coğunluğunun, İstanbul bölgesi avcılarından oluştuğunu varsayarak,gecen sürede edindiğim tecrübelerimi,avlaklarımı sizlerle paylaşacağım.
  Bu avlaklarım Üsküdar Şemsipaşadan Anadolu Kavağına,ötesinde Karaburun Mevkii,Şile,Kabakoz ve Ağvaya kadar uzanan bölgeler ile,Trakya bölgesinde,Cankurtaran kıyılarından,Rumeli Fenerine,ötesinde Kıyıköye uzanan cok uzun bölgeleri kapsamaktadır.
  Sirküler öncesi,limit öncesi günlerde,sadece vicdanımın sesi ile başbaşa kalarak,arada bugünki limitlere aykırı davranmış olsamda,hemen her zaman yumurtalı balığı yakalamakta tedirgin davranmış olmam,bu konuda herzaman öğütkar olmam,asla yemlik haricinde kraca avlamamış olmam vicdanımı rahatlatmaktadır.Tatlısu avlarımda ise belkide ilk yakala,bırakcılardan biri sayılmam övüncümdür.
  Yeni teknemin gelmesi geciktikce, sizlere güncel av raporları göndermem mümkün olamıyor.Ancak ele aldığım konu,uzun ve süreli olabilecektir.İlgi göreceğini,faydalı olabileceğini varsayarak sunuyorum.
  Düşündüm nereden başlıyayım diye.Sevgili Haldun Kardeşimizin yeni heves ettiği ve haylide başarılı olduğu,Boğaz rapalacılığı konusuyla başlamayı tercih ettim.
  Boğazda rapala ile randımanli balık tutulması,hemen her mevsim istikrarlı av veren Arnavutköy Akıntı burnunun ucundaki eski çekek yerindeki skorlarla ilk kendini göstermeye başlamıştır.Öyleki kimseler daha özellikle lüferi daha hissetmemişken bile,müdavimleri maalesef sahiplendikleri cekek yerini adeta kendi aralarında parselleyip,hemen her heves edenle dalaşıp lüferleri yakalayıp durmuşlardır.En fazla beş on kişinin tekelinde olan bu bölüm benim başımı belaya sokmakta gecikmemiştir.Sonrasında daha fazla belaya bulaşmamak icin hemen,hemen karşısına denk gelen,daha mudetil avcıların olduğu.Yalıların önü Kandilli Akıntı burnu coğu kere vaktimi gecirdiğim yer olmuştur.
  Bela bu ya oradada maalesef yalıların sorumlusu olduğunu iddia eden cingene Haluk lakaplı kabadayıyla karşı,karşıya gelmem gecikmemiş,Rahmetle andığım
  Partnerim Anahtarcı Haluk abiyle,neredeyse adamı akıntının icine sokmak üzereykende sona ermiştir.
  Bakın sevgili üyeler.Maalesef İstanbul Kıyı avcılığının bu tür cilveleri vardır.Katiyen tavsiye etmiyorum ama,kendinize güvendiğiniz an,bu tur bencillerle uğraşmaktanda geri kalmamak lazımdır.Oraları kimsenin babasının malı değildir.
  İki akıntı burnununda benzer av taktikleri vardır.Arnavutköy daha mülayim bir akıntıya sahiptir,150 gr'lık kurşun yeter,Kandillide ise 200gr,bazı hallerdede 250 gr gerekir.Randıman verecek sahtelerden elbette bahsedecek hatta resimlerinide yollayacağım.Ancak şu nokta bilinmelidirki,özellikle mehtaplı gecelerde Yo-zurin Crystal Minnowları etkilidir.Gün ışıdığında av bir müddet devam etsede bu kere 2 No Döğme Kaşığı tercih etmelisiniz.Önereceğim marka artık bulunabilen VMC kaşıklar,piyasada varsa Mak kaşıklar olacaktır.
  Kamışınızın atarı yüksek olmalıdır.Herkes nihayetinde eline oturabilen güzel bir kamış edindiğinde,onunla pekala 200 gr bile atabileceğini sanır.Atabilirde,ancak şunu sormak lazımdır,sen bu kamışınla 100-125 gr kurşunları istediğin yere atabiliyorsun,peki aynı uzaklığa 150 gr'la ulaşabiliyormusun.Alacağınız cevap benim kamışım 150-300 atar derse,işte yanılgı buradadır.Hangi kamışın üzerinde yazan doğrudurki.İşe yarar 150-300 kamışı bulmanız başarınız olacaktır.Paranıza kıyın ve doğru kamışıda bulun.Hani ben bugün oralarda halende avlanıyor olsam,gider bir İtallıcana edinirdim.Halende forumlarda iste 50-100 liralık istediğim ağırlıkta atan bir kamış tavsiye edin deniyor,elli tane benim bile aklımda tutmakta zorlandığım tavsiyeler alıyor.Evet arada pek pahalı olmasada netice veren kamışlarda yok değildir.Benim anlatmaya calıştığım,böylesine uygun bir kamışın,kişinin eline oturanının bulunmasının kolay olmadığıdır.
  Ağır kurşunlu ve hatta dahada hafif kurşunlu,firketeli fırdöndüsünden sonra bırakılan takriben 2 kulaclık koluna bağlanan rapalanın markası ne olursa olsun bazı noktalara dikkat edilmediğinde avcıyı bayağı zorlayacağı,hatta bıktıracağı birkac püf nokta vardır.Birkere avcı boyunun,kolunun,kamışının uzunluğunla doğru orantılı olarak,rapala kolunun uzunluğunu ayarlamalıdır.Şayet avcı tesadüfen aldığı bir balığı kıyıya alırken onu tam manasıyle havalandıramayıp avlandığı yere carptırıyorsa ayar doğru değildir.Bir miktar kısaltmalıdır.
  Sonrasında gerek kurşun ayağı ve gerekse rapala ayağı yada kolu ikidebir ana bedene dolaşıyor takılıyor ise bu kere,gerek rrapala kolunun ve gerekse kursun kolunun firketeli fırdöndüye bağlandığı yerin takılmadan arındırılması gerekmektedir.Şöyleki pense ile aksi yönde sıkıstırılarak kullanılması gereken aparatlardan kullanmalısınız.Eskiden bunlar yoktu.Şimdilerde kolayca bulunuyor kanaatindeyim.Sizlere müteakip yazımda elbette uygun rapalaların yanısıra,kurşun ayağının basit bir resmini,bu mevzubahis aparatın nasıl sıkıştırılması gerektiğini gösteren noktaları detayıyla yollayacağım.
  Rapala ile av veren bölgeleri ele alırken,gerek atışın nereden ve nasıl yapılması gerektiğini,atıştan sonra balığın suyunun nasıl bulunacağını,bulununca nasıl hareket edileceğini detayıyla anlatacağım.
  Şİmdilik hoşcakalınız
  __________________
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Kasım 2011
 2. seckint

  seckint Seçkin

  Mesajlar:
  2.562
  Şehir:
  Istanbul / Beylikdüzü
  Favori Kamış:
  4.20 surf kamış
  Favori Makine:
  okuma synex
  En İyi Avı:
  3,5 kg Martı
  vedat amca paylaşımın için teşekkürler
  sizlerden öğrenecek çok şeylerimiz var :)
   
 3. crank

  crank AYDIN

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  276
  Şehir:
  istanbul gop
  Favori Kamış:
  balzer diabolo
  Favori Makine:
  banax sx4000
  En İyi Avı:
  2.5kg yayın
  vedat amaca bu arnavutköydeki tarif ettigin burun belediye tesislerinin karşısındaki yermi yoksa az daha ileride arkasında sahil kenerına araba park edilen çok şiddetli akıntının oldugu kamışı atıp 50 mt yürüdügümüz yermi?
   
 4. miccron

  miccron Kerem

  Mesajlar:
  653
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  3 kancalı dip
  En İyi Avı:
  11.org.da ne tuttuysak o
  Ben paylaşım diye işte buna derim.
  Sade ve anlaşılır bir dille, geçmişten ve günümüzden örnekler verilerek yazılmış harika bir anlatım.
  Teşekkürler bilgi yüklü koca çınar.
  Saygılar.
   
 5. blue ocean

  blue ocean Halil

  Yaş:
  59
  Mesajlar:
  232
  Şehir:
  İstanbul/Didim-Akbük
  Favori Kamış:
  cobra420 sorf/cornoran black star 2.70
  Favori Makine:
  daiwa bg30/catana 30
  En İyi Avı:
  3 kg .balon
  Trout baba tam kitaplık bilgiler vermeye devam ediyor ve etmeli çünkü ben excel de bilgileri arşivliyorum.
  Bilgiler için teşekkürler.
   
 6. korni

  korni koral

  Mesajlar:
  7.546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  55 kg trakya kıvırcığı
  şimdilik teşekkürler devamını bekliyoruz Vedat amca :)
   
 7. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Kardeşim Aydın
  Anlattığım yer o yürüyüp avlandığın,oltacı Celalin arabasının arkasında tezgah actığı az ilerdeki yer değildir.Akıntı burnu denilen yerdir.Normal zamanlarda akıntının en hızlı olduğu beş,on metrelik bu bölümde,olta pek atmazlar.Şİmdilerde bu cekek yeri oradan kaldırılmış,zannederim sahiplenmede ortadan kalkmıştır.
  Sevgiyle kal
   
 8. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Kardeşim Halil
  Bu arşivlenme olayı beni cok sevindirmektedir.Bu konuda beni en cok sevindiren husus ise,gecen av döneminde yakaladığı sinaritlerle herhalde erişilmez bir konuma gelen değerli kardeşim Aygün Başarır'ın bir yazısında herkesin bir Abayoğlu dosyası vardır diye yazmış olmasıdır.
  Elbette biz eskiler böylesine övgülere cok seviniyor,böylece amatör balıkcılığa faydamız oluyor diyede gururlanıyoruz.
  Sizlerinde övgülerinizin gönlümüzde müstesna yerleri vardır.
  Sevgiyle kalınız
   
 9. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Kardeşim Kerem
  Herzaman bahsettim yenileyeyim.Ben kabil eski avcıların cok büyük coğunluğu asla ve asla bildiklerini heveslilere göstermez,iğneye bir yemi dahi takarken arkalarını dönerler,soruncada terslerlerdi.
  Mesajların coğunda müşahede ettiğim bir husus,anlatımların yalın ifadeler iceren,detaya girmeyen bence paylaşım değeri düşük yazılımlar olmasıdır.
  Bir rapor yada taktik yazarken,kişinin herşeyden evvel olayı sade ve herkesce anlaşılabilir şekilde ortaya koymasının yanısıra,illaki kerteriz belirtmesede hic olmazsa hangi takımla,nasıl bir mücadeleyle,nasıl bir heyecanla gercekleştirdiğini güzelce anlatması gerekmektedir.
  Yoksa,işte şu tarihteki avlarım;Levrek bilmem kac kilo,mırmır şu adet deyipte resimleri eklemenin paylaşım değeri,kişilere verdiği zevk eksik kalacaktır.
  Muhtelif mail grupları ve forumlarda hep bu şekilde davrandım.Bu davranışımın popularite kazanmak,kendimi övmek gibi bir amacı yoktur.Ben bu olguları coktan aştım.Tek bir amacım vardır,oda hakiki amatör,bilincli avcı sayısını elimden gelebildiğince arttırmaktır.
  Bu uğurda elimden geleni yapacağıma kimsenin şüphesi olmamalııdır.
  Sevgiyle kal
   
 10. burman

  burman BURAK YILDIRIM

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  657
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
  En İyi Avı:
  En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
  Vedat baba nasıl olurda bir insan bukadar çok avlak ve bukadar çok çeşit balık hakkında bir okadar derin bilğiye sahip olabilirki.Bu bilğiler okadar derin ve değerliki bir çogumuz burda okuyup ,üzerinde çalışıp yinede o derinliğe inemiyezcegiz ve aynı başarıya ulaşamıyacağız.Evet kesinlikle yazdıkların arşiv niteliği taşımakta.Ve bende emin olki bunları kaydedeceğim.
  Devamını bekliyoruz Vedat Baba ağzına sağlık.
   
 11. OrhanCinoglu

  OrhanCinoglu

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  344
  Şehir:
  kucukyalı istanbul
  Favori Kamış:
  kamış
  En İyi Avı:
  57 cm kefal 1,5-2kg arası
  vedat ağabey yazdıklarını inan çok büyük keyifle okuyoruz gerçekten de senden öğrenecek çok şeyimiz var.gerek paylaşımlarınızdan ve engin tecrübelerinizden gerek efendi ve babacan tavırlarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum ağabey
   
 12. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Kardeşim Burak
  Hakkımdaki kanaatlerini ifade etmen beni ziyadesi ile memnun etmiştir.İşte sizlerin bu yöndeki görüşleriniz benim halende aktif bir balıkcı olarak ayakta kalmamı sağlayan en önemli hususdur.Bu bakımdan esas benim sizlere tesekkür borcum vardır.
  Sevgili Burak ben 1966 senesinde Ankara Kolejinden mezun oldum.O senenin yıllığında arkadaşlarım benim mezuniyet kepli resmimin yanındaki mesajda benden Balık Profesörü olarak bahsetmişlerdir.Bu fahri ünvana layık görüldüğümde henüz 18 yaşımdaydım.Demek tam 42 sene evvel.Keza bu ünvanımın gereğini yapabilmek icin hakikaten cok emek sarfettim.İşte şimdide siz güzel insanlardan cabalarımın mükafatını görüyorum.
  İstersen birgün o güne ait resmimi ve hakkımda yazılan mesajın görüntüsünü yollayabilirim.Ne dersin?
   
 13. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Kardeşim Orhan
  Hakkımdaki ifadelerin icin sana tesekkür ediyorum.İlginiz oranında daha motive olacak ve elbette sizlere daha bir cok konuda yazacaklarım olacaktır.
  Sevgiyle kal
   
 14. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Kardeşim Seckin
  Bildiğim her şeyi sizlere mümkün olduğunca sade anlatımlarla aktarmak benim önemli zevklerimdendir.
  Değer bulunupta faydanabilirseniz ne mutlu bana.
  Sevgiyle kal
   
 15. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Devamını bugün sizlere sunacağım sevgili Koral
   
 16. blue ocean

  blue ocean Halil

  Yaş:
  59
  Mesajlar:
  232
  Şehir:
  İstanbul/Didim-Akbük
  Favori Kamış:
  cobra420 sorf/cornoran black star 2.70
  Favori Makine:
  daiwa bg30/catana 30
  En İyi Avı:
  3 kg .balon
  Vadet baba bir gün mutlaka sizi ziyaret etmek isterim.Tabi sizinde yolunuz istanbula düşerse mutlaka beklerim.Kendinize iyi bakın Hoşçakalın
   
 17. burman

  burman BURAK YILDIRIM

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  657
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
  En İyi Avı:
  En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
  Vedat Baba Nedemek görmek isterim dediğiniz belgeleri.Bu arada bende Deniz ve doğa dergilerinin ciltlenmiş arsıvleri vardı.Sizle tanıstıktan sonra dikkat ettimde bir cok sayıda sizin Adınızdan ve avlarınızdan bahsetmişler.Yani sade biz değil herkez biliyor değerinizi :)
   
 18. ulash_can

  ulash_can Ulaş

  Mesajlar:
  7
  Şehir:
  Antalya
  Favori Kamış:
  şimdilik 2 kamışım var 330luk :) olta
  En İyi Avı:
  henüz tipik antalya amatörü olarak yatlimanından sokar :) 1/2 kilo kadar
  Amatör ötesi :D Trout Baba yardım lütfen :D

  açıkcası rapala vs bahsederek anlatılmış bir kaç yazı buldum ama ne yalan söyliim hiç bir şey anlamadım :) ben amatör balıkçıyım desem o bile çok olur belki :) şimdilik antalyada sırf vakit geçirmek için sahilden atıyorum. malum boş geliyor :D herneyse sözü uzatmayayım daha fazla. Ben istanbula taşınacağım tekrar. Daha önce üniversite için gelmiştim o zamanlar pek avcılıkla ilgim olmadı. Şu an 3 tane kamışım var. 330 carbon alba star ın. Ve en azından galatadan ya da avcılar civarlarından kıyı avcılığı yapmayı istiyorum. Geçerken köprüden hep görürdüm çapari ucunda 3-5 tane birden çekenleri. Kovalarında kıpır kıpır balıkları. Ben de en azından çıktığım günün akşamında tuttuğum balıklarla bi rakı - balık keyfi sürmek istiyorum :D ağzım sulandı valla... hmm neyse :D bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun kalacağım. gerekli çapari türünü, ne yem kullanılır, yem kullanılır mı onu da bilmiyorum(yem kullananını görmedim de o yüzden soruyorum),nereden edinebilirim, başlamadan önce makinamın bakıma ihtiyacı olup olmadığını öğrenebileceğim bi usta var mı (alalı 1 yıl olmadı. Aldığım firma AlbaStarın show roomu.Karaköyde kalı otoparkın oradaki büyük mağaza.Burası yapar mı?) gibi bilgileri verebilirseniz minnettar olurum.Teşekkürler... İyi avlar... Rastgele... :)
   
 19. elmexicano

  elmexicano ahmet can berkyürek

  Mesajlar:
  61
  Şehir:
  Japan/Osaka
  En İyi Avı:
  7 kg GT
  merhaba

  çok değerli Vedat Amca,

  belki de yaşınızdan ötürü Vedat Dede diye hitap etmem gerekir. Ama amca demeyi tercih ediyorum :)

  Gerçekten yazdıklarınız çok değerli. Açtığınız konuları okumadan önce bir kahve hazırlayıp öyle oturuyorum bilgisayar başına. Emeğinize sağlık.

  Benim merak ettiğim, amatör balıkçılar için bir kitap hazırlamayı düşündünüz mü daha önce? Çok yararlı olur böyle bir çalışma.

  Saygılarımla,

  Ahmet Can
   
  Oktay deniz bunu beğendi.
 20. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Delikanlı
  Benim zaten lakabım Pamuk Dededir.Sana söz bu akşam keyfle okuyacağın resimli bir rapor göndereceğim.
  Kitap işi cok kere gündeme geldi.İnşallah birgün olacaktır.
  Sevgiyle kal Ahmet