İstanbul Boğazı, rapala avı taktikleri Bölüm 1

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Bu sene rapala tekniklerinden hepimizin daha fazla faydalanabileceği bir ortam var. Palamut ve lüfer bol olacağa benziyor. Herkese tavsiye ediyorum daha önce rapalayla lüfer yakalamadıysanız mutlaka deneyin, daha zevkli bir yöntemin olmadığını göreceksiniz.
    Vedat Amca size sormak istediğim bir soru var. Rapalayla atış yaparken kullandığım maksimum kalınlık 0.30-0.35 mm. Haliyle bu misinalarla 150gr civarı kurşun kullandığımızda kopmalar da artıyor. Shock Leader kullanmak istiyorum, ancak shock leader in nasıl bağlandığı konusunda hiçbir fikrim yok, işin kötüsü kullananı da hiç görmedim yani kopyalama şansım olmadı. Şimdi sezonun gelmesiyle sahtelerim şıkır şıkır takım çantamda bekliyor. Shock leader i nasıl bağlamam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Unutmadan
    Kullandığım misina Trabucco Camocast Elite Tournament Line 0.30-0.35mm
    Lineaeffe Oystercast Adv. 3.90 150-250gr atarlı
    Mitchell Armada 7000 Surf Makinem var

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Moderatörüm.
    Bakın size en önce tavsiyem,grubumuza yani üye olan ve gecenlerde ilk lüferleri tutup resimlerini yollayan albay73 rümuzlu Mustafa kardeşimle temasa gecmeniz olacaktır.Bu deliknalıyı forumlara ithal etmekteki esas gayem siz İstanbul avcılarına bilfiil görerek yardımcı olmasıdır.
    O ayrıca ekürisi Yıldıray sıradışı avcılardır.Şayet İstanbul sularında biryerlerde lüfer yada sarıkanat varsa onu,rapalaysa,rapala yemliyse yemli deneyerek illaki alırlar.Ayrıca gayet hoşsohbet ve yardımcı genclerdir.
    Shock leader,surf kamış ve makara,gibi
    konularda onlara zamanında faydam olsada,itiraf etmeliyimki bu konularda beni gececek ustalığa erişmişlerdir.
    Sevgiyle kalınız.

3. ulash_can

ulash_can Ulaş

Favori Kamış:
    şimdilik 2 kamışım var 330luk :) olta
    En İyi Avı:
    henüz tipik antalya amatörü olarak yatlimanından sokar :) 1/2 kilo kadar
    Merhaba

Vedat Baba... Merhabalar... Bir şey aklıma takıldı da :) Profilinde Şehir Çanakkale yazıyor da :D Sen istanbuldasın değil mi? :D Umut ediyorum önümüzdeki hafta istanbula geleceğim. Hemen bir iş bulup biraz toparlanır toparlanmaz köprüye koşturacağım :D Umuyorum sende oralardasındır... Kendine dikkat abi...

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Ulaş İstanbuldan döneli 15 gün kadar oluyor.Halen Assos yakınlarındaki Sivricede yaşamaktayım.
    Sevgiyle kal

5. biglbwsk

biglbwsk Ozan

Vedat Abi,

Bu düğümü bizlere de gösterseniz ?

Teşekkürler,

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Elbette sevgili ozan,Sevgili MOderatörümüzde istediydi.Yarın hem onu ve hemde yeni bir silikon levrek takımı tekniğini uğraşıp,resimleyip sizlere sunacağım.
    Sevgiler

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sanki en sonunda şu video işi
    nide halletmem gerekecek sevgili İlker.Faydanın esas bu şekilde olduğuna inanıyorum.Anlatımlarımlada desteklerim.
    Sizler sordukca benimde anlatacaklarım daha bir canlanıyor.Bu bakımdan sizler sorunuz bende nacizane cevaplayayım.
    Sevgiler

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Moderatörüm
    Bu arzunuzu yarın resimleyerek göndereceğim.Ayrıca önerimide yabana atmayın.Bu delikanlıların size ve heveslilere cok faydaları olacaktır.
    Sevgiyle kalınız.

9. bemes

bemes Cavit

Sevgili Pamuk Dede, 2 yıldır amatör olarak İstanbul kıyılarından balık avı ile ilgilenmekteyim. Sizin verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli bilgiler. Teşekkür ederiz. Bayram tatilinde aksi bir program olmazsa Altınoluk-Küçükkuyu arası, NarlıKöyü girişinde ki yazlıkta olacağım. Sizi de ziyaret etmek isterim, keza çok yakınınıza gelmiş olacağız. Bize oradaki balık avları, türleri ve avlanma yöntemleri ile ilgili bilgi verip, bayram da oraya gelirken nasıl bir hazılıkta olmam gerektiği konusunda aydınlatırsanız çok sevinirim.

Ayrıca kitap konusu ile ilgili ciddi iseniz, ciddi anlamda konuşabilir, finansı, lansmanı ve satışı konusunda destek verebilirim.

Şimdiden teşekkürler...

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Cavit
    Şu sıralar yazlığının orada kıyıdan verimli bir av yapıleceğini sanmıyorum.Zira hem bu sene balık genel olarak cok kıt ve hemde Cupra ile Levrek akımı icin daha erken.
    Kücükkuyu limanı hersene önemli ölcüde lüferin ve hatta levreğin yatak yaptığı bir yer.Kıyıdanda mevsiminde mantarlı hırsızlı yemli oltayla randımanlı olarak lüfer ile özellikle geceleri sardalyeli kıbrıs oltasıyla iri levrek alabilmek olası.
    Şu sıralar tekne ile dolaşılsa bile randımanlı av zor.Aynı kıtlığı bizlerde burada cekmekteyiz.
    Kıyıdan klasik üc iğneli yemli takımla birşeyler yakalanabilinir.Belkide öncü bir cupraya bile raslayabilirisiniz.
    Özellikle rüzgarlı havalarda kıyıdan atceklede levrek yakalama şansınız olabilir ama bu şans şu ara hayli azdır.
    Buraya gelmeniz beni cok sevindirecektir.Kararlı olduğum kitap yazma işinde konuşabiliriz.Yardımlarınız benim icin cok değerli olacaktır.
    Sevgiyle kalınız,bekliyorum

11. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    merhaba;

Derinliği 8/12 kulacı geçmeyen ve akıntının çok olmadığı biryer( Moda sahili gibi) için rapala kullanmak uygun mudur? genelde akıntılı ve derin yerlerde kullanıldığını düşünüyorum..bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim genelde ben avlanmak için Kadıköy/Moda sahilini değerlendiriyorum..

12. c.ykul14

c.ykul14 Cemil Yurdakul

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4,40
    Favori Makine:
    Okuma Longbow2
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Sevgili Vedat Abi

Resmini büyültemedim ama sanırım elindeki balık abant alasına benziyor.Bende bir bolulu olarak küçük yaşlarda ve abant alasının katledilmediği zamanlarda babamlar ile abanta gider harika abant alası yakalardık.2 senedir abantta balık tutmak yasaktı.Birileri (balık katilleri) yaklaşık 3-4 sene önce abanta hollanda sarısı denen bir balıktan atmışlar.Bu balık alabalıkların yumurtalarını yiyerek besleniyor ve dünyada başka yerde olmayan tek cins abant alasının neslini tüketiyordu.Neyseki 2 sene önce boludaki yerel basın ve balık severlerin duyarlı ve ısrarcı baskıları sonucunda yetkililer olaya el atarak abanttan hollanda sarısı denen balığı temizlemeye başladılar.Ağlarla yapılan bu temizleme ne kadar etkili olur veya bu balığı ne kadar temizler bilinmez ama en azından abant alasının neslinin devam etmesi için yararlı olacağını düşünüyorum.Bu arada temizleme işi yapıldıktan sonra yetkililerin verdiği bilgiye göre abanta 130.000 adet yavru abant alası bırakıldı.Ben işim gereği artık istanbuldayım ama arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre abantta balık sezonu açılmış ve iyi balıklar alıyorlarmış.Boluya gittiğim ilk fırsatta abantın yolunu tutacağım.
    Bu arada fotodaki balık dediğim gibi abant alası ise harika bir av olmuş.Tebrikler.

Sevgilerle

13. fup

fup

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    48 cm.Zargana tesadüfen:)
    Sevgili Vedat Amca Merhaba,

Gerçekten kendi amcama yazıyorum hissi uyandırdınız bende. Hayatımda rastladığım belki de en paylaşımcı, en amatör balıkçısınız. Denizleri kendi malı zanneden, biz tutunca kendilerine balık kalmayacağını düşünen insancıklara inat varlığınız bana şevk veriyor. Amatör ruhum kamçılanıyor yazdıklarınızı okuyunca.

Ben, İstanbulda yaşayan, burada ancak istavrit tutabilen bir balık avı düşkünüyüm. Yemli balık avlamayla aram pek yok, çünkü canlı yem takma özürlüyüm :p

Yemli balık avında canlı yem haricinde önereceğiniz yemler nelerdir. Tavuk göğsü kullanarak ancak lidaki, ispari vs tutmuşluğum var. Ancak levrek, çipura, mırmır için takım ve yem önerileriniz nedir? Tatillerimde Ayvalık, Gömeç, Karaağaç civarlarında avlanıyorum. Ayvalık'tan Altınoluk'a kadar kıyı şeridinde tavsiye edebileceğiniz avlaklar var mıdır?

Son olarak spin kamışla sahte yem/rapala atarken kurşun kullanmak lazım mı, değil mi? Bu şekilde etkin levrek avlamanın püf noktaları nelerdir?

Şimdiden teşekkürler, saygılar.

Faysal

Son düzenleme: 19 Eylül 2008
  14. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    Moda dan rapala ile av yapabilir miyim acaba bilgisi olan var mı..Orası 8/12 kulaç arası ve oldukça durgun çok akıntı olan bir bölge değil..

15. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ex iki türlü yöntem var sahte ile at çek yapmak için.
    1.Yöntem Spin veya benzeri hafif bir kamış ve ağırlık kullanılmadan, büyük gagalı sahtelerle,
    2.Yöntem Surf tipi kamış ve 80-150 gr arası ihtiyaca göre ağırlıkla, küçük gagalı sahtelerle

1. yöntemin kullanılabileceği alanlar oldukça sınırlı o yüzden İstanbul içinde kulanılabilecek sahteler ağır ve büyük gagalı türler olmalı ki tavsiyem uygun fiyatlı da olması açısından Strike-Pro JL-062F 13gr ağırlık,11 cm boy, çekme hızına göre 2.5-4 metre arası dalma derinliği(Yüzer tip)
    2. Yöntemde hemen her tür sahte kullanılabilir, zira çektiğimiz nokta ortasu olduğundan(büyük gagalılar hariç) her tür sahte kullanılabilir. Burada işin püf noktası Kamıştan gelen misinanın üzerinde ki klipsin, kurşun kasasından gelen klipsin ve sahteden gelen klipsin bir üçgen veya halka parça üzerinde birleştirilmesidir. Sahteden gelen beden yaklaşık 3-4 metre olacağından atım esnasında sahtenin misinası ana bedene dolaşabilir. Takım suya düştüğü anda sahte ve kurşunun yarattığı ters gerilim sahtenin misinasının fırdöndüler vasıtasıyla kurtulmasını sağlayacaktır.

16. KingFish_Lüfer

KingFish_Lüfer

Favori Kamış:
    bir igne yeteri kadar misina olsun yeter gerisini ben hallederim
    En İyi Avı:
    en büyük balıgımı hatırlamıyorum ama varsa deniz kızı yakalamak isterim
    YÜCEL USTA "Burada işin püf noktası Kamıştan gelen misinanın üzerinde ki klipsin, kurşun kasasından gelen klipsin ve sahteden gelen klipsin bir üçgen veya halka parça üzerinde birleştirilmesidir."demişsin bu parça nasıl olmalı biraz daha detaylı anlatırmısın.yazındada belirttigin gibi sahtenin misinası akıntınında kuvvetiyle ana bedene dolaşıyor.bunu en aza indirmenin yolu nedir...

17. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Takımı dediğim şekilde hazırlarsanız sorun kalmaz. Kurşun hızla dibe inerken sahte yüzer olduğundan geride kalıyor, takımı üçgen veya halka ile birleştirdiğimizden eğer sahte dolanmışsa bu gerilim fırdöndüleri aksi istikamette Zorlayarak takımın çekilme esnasında kendiliğinden kurtulmasını sağlıyor. Ancak şunu söyleyeyim bazen o kadar karmaşık dolanır ki bu bile kurtarmaz. Bu halkayı balık malzemecilerinde bulamazsanız ufak tefek anahtarlıkların üzerinde işinizi görebilecek halkalar oluyor onları kullanabilirsiniz. Üçgen olması daha makbul. Oltada gerilim olduğu anda klipsler üçgenin köşelerine yaslandığından takım karıştığında kendini daha çabuk toparlıyor. Burada tek bir paradoks mevcut. Sahteye ne kadar uzun ve ince beden yaparsanız o kadar fazla balık gelir, ancak bir o kadar da fazla dolaşır. Kalın-kısa beden yaparsanız hemen hemen hiç dolaşmaz, ancak ortada takımı birleştirdiğimiz yerdeki 3 klips 1 halka ve kurşun balığı ürkütebilir veya yeme ilgisini azaltabilir. Bu dengeyi o anki şartlara göre ayarlamakta fayda var. Yani hava karanlık, su çalkantılıysa sahtenin bedenini kısa ve kalın yapmak avantaj, tam tersi bir durum yani hava açık su berrak ve sakinse olabildiğince uzun ince beden şansı arttırır. Son bir anekdot; aldığınız balığın %90 ı oltanın suya düşüp şekil aldıktan sonra, çekilirken ilk metrelerde gelir. Bunun sebebini çözememiş olmakla beraber bir iki tahminim var.

Son düzenleme: 22 Eylül 2008
  18. İlker

İlker İlker Ergülen

Favori Kamış:
    Shimano Bassterra,Power Aero,Trabucco Poetica
    Favori Makine:
    Shimano Symetre,Ultegra XTB
    En İyi Avı:
    MÖ'de tutulmuş yayın 5,2 kg,Sazan 6,5 kg,kofana 2,5 kg,torik 4,3 kg
    Bu halkayı balık malzemecilerinde bulamazsanız ufak tefek anahtarlıkların üzerinde işinizi görebilecek halkalar oluyor onları kullanabilirsiniz. Üçgen olması daha makbul. Oltada gerilim olduğu anda klipsler üçgenin köşelerine yaslandığından takım karıştığında kendini daha çabuk toparlıyor.

Yücel bey, bu halkanın çapı konusunda bir öneriniz varmı ? Mesela rapala halkaları bu işi görebilirmi gibi...Sıyırtma kurşunları sizin anlattığınız düzeneğe göre ne kadar alternatif olabilir ?

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Bahadır
    Konu ile ilgili yazımda,surf kamış ile dahi kurşunda kullanılarak 5,6 derinliklerde bile rapala ile lüfer,sarıkanat ve cinekop alınabileceğini,bu durumun denizlerimizin bu şartlara haiz her bölgesinde uygulanabileceğini yazmıştım.Dolayısıyla Moda sahilleri uygundur.Ancak balığın kıyılaması ve oltayla erişenilinir mesafeye gelmesi gerekmektedir.Şayet balık iyice kıyılarsa bu kere nispeten kısa spin türü bir kamışla hic ağırlık kullanmadanda balık alınacaktır.
    Ancak bu şartlar hersene üst,üste gerceekleşmez,bazı seneler balık bukadar cok olm ayabilir ve kıyılamayabilir.
    Boğazın bazı yerlerinde,sırasıyla Şemşipaşa Radar önü,Paşalimanı önü,Kuleli askeri lisesinin baştaki parkın deniz kıyısındaki incirlerin önü,akıntının başlangıc yeri,Kandilli Vapur iskelesi solunun yalıların en ucundaki akıntı burnu,Kanlıca gecildikten sonraki Cakal burnu
    Karşı sahilde Sarayburnu,Arnavutköy akıntı burnu,Kalender ordu evi Tarabya Oteli önü,evvelindeki Banyo limanındaki otopark önü,Tokmak burnu gibi bölgelerdede almak olasıdır.Ancak bu işin 4 merkezi vardır.Bunlar Sarayburnu,Arnavutköy akıntı burnu i.le Şemöşipaşa,Kandilli
    akıntı burnuudur.
    İlave bişlgi isterseniz zevkle cevaplarım.
    Sevgiler

20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Cemil
    Abantla ilk tanışmam 1969 senesidir.O tarihlerden 2003 yılına kadar fırsat buldukca gittim.Buralara yerleşeli ise istememe rağmen gidemedim.
    Yüzlerce Abanticus tutmuşluğum vardır.Bunlardan hicbirisini yemli takımla avlamadım.Esasen Abant ve YediGöllerde yemli av yasaktır.Maalesef ne uygulayan vardır nede yönetmeliği kontrol edip uygulatan.
    Ülkemiz dünyada eşi görülmemiş bazı düzenlere,aslında düzensizliklere,demokrasinin her isteyenin kendine göre uyguladığı ve sonucta serbestinin eşine ender raslanır ölçüde fazla uygulanabildiği bir ülkedir.
    Şayet böylesine Endemik bir tür Avrupa veya Amerika gibi ülkelerde bulunsaydı,değil o şahane varlığa Sazan muamelesi yapmak,belkide senede cok az limitle oda asla yemli değil,yapay sinekle falan izin verilirdi.UYmayaanlara cezaların en ağırı tatbik edilir,o kişiler halk tarafından aforoz bile edilebilinirdi.
    Böylesine doğal kaynaakları talana,yağamaya,yok edilmeye acık bir ülkeyiz.Bakalım tabii kaynaklarımız bu duruma ne kadar daha dayanacaktır.
    Beşinci sınıf bir balığı canım Abanta salanların ise ne bilgisi ne vicdanı ne beyni vardır.Sadece allaha havale edilmeleri gerekir.
    Avatarımdaki balık 57 cm 2003de tarafımdan 3 No Virax Marka ağır spinerle Abantta tutulmuş bir Abanticustur.
    2003'ten sonra atılan kadifelerin zararı son senede farkedilmiş,bu balıkltan arındılma calışmaları bu yaz tatbik edilmiş,denilene bakılırsa 600 kg kadarı tutulup değerlendirilmiştir.Bu işlem sırasında ne kadar Abanticus telef edilmiştir bunu bilemiyorum.
    Ancak bazen doğa lehtede calışmaktadır.Örneğin,2003 ten sonra iri alabalıklarda ani irileşme ve tombullaşma görülmüştür.Örnek olarak evvelki sene arkadaşım Tahir Gürhan tarafından tarif ettiğm yerde tululan abanticusun keza sonrasında Ankaralı bir avcı tarafından tutulanın cesameti hem cok daha büyük ve ağırlıkları ise 2 katıdır.Oysa benim tuttuğum onlarınkinden cok daha yaşlı idi
    ve ancak bahsettiğim kadar büyüyebilmişti.
    Sebebini kimseye sormadan tahmin ettim ve Tahir Kardeşime lütfen midesini ac bir bak ici
    nde kadife yavrusu varmı diye sordum.Neticede balığın midesinden 3,4 tane yavru kadife cıktı.İrişleşme sebeini bunda görmekteyim.Yoksa 40 seneye yaaklaşan sürede benim tuttuklarımdada sair tutulanlarda bu boya erişenler tutulmamıştır.Tahirin balığı 60 cm'nin üstünde sair balık ise 68 cm gelmiştir.
    BU sene başka bir arkadaşım isae 53 cm'lik bir tane yakalamıştır.
    Sevgiyle kal