İstanbul Boğazı, rapala avı taktikleri Bölüm 1

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. hasan körfez

hasan körfez hasan körfez

Favori Makine:
    shımano
    vedat amca yardım!!

sevgili vedat amca merhaba..aranıza yeni katıldım.ve internet çok hakım oldugum bir konu olmadığı için bu mesajı nereye yazacagımıda bılemedım ama insallah sıze ulasır.size birkaç sorum olucak..ben sadece kış aylarında çinekop lüfer zamanı sahıllere koşan birisiyim..hakim olduğum alan sadece bu balıklar.yıılın çeşitli zamanlarında gürcistana gidiyorum ve orada avlanmayı düşünuyorum.buradakı malzemelerle oradakilerin yakından uzaktan alakası yok avlanma şekilleri çok değişik.ben limanda türkiyeden getirdiğim çapariyi kullanırken insanlar bu nasıl birşey diye başıma üşüşmüşerdi.bazen botla açılıp tekir ve istavrit yakaladıgımda oluyor.ama benim aşık olduğum lüfer familyası.orada bogaz gibi akıntılı bir yer mevcut değil.bir tane liman var geri kalan yerleri sahil.buradan hangi takımı kullanmalıyım sizce.rapala olabilirmi.mantarlı takımı düşündüm ama hiç denemedim.bu arada hayatımda görmediğim büyüklükte kefalleri çarpma ile yakaladıklarını gördüm.kıyıdan avlanmayı düşünüyorum nasıl bir yol izlemem gerekir.şimdiden teşekkür ederim.

2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Sevgili Vedat amca, ben aslen tekne balıkçısıyım, 3-4 yıldır kıyı balıkçılığına geçiş yapmak durumunda kaldım, son 1-2 yıldır da kıyıdan rapala avcılığını deniyorum.

Bence rapala avında avımı engelleyen en önemli sorun 2 kulaçlık rapala kolunun birkaç tur da olsa ana bedene dolanması oluyor. Bu yüzden oraya taktığım fırdöndüler işlevsiz kalıyor ve rapala gerçek aksiyonunu gösteremiyor. Rapalanın düzgün gelebilmesi için ana beden, kurşun, rapala kollarının kesiştiği noktanın nasıl düzenlenmesini tavsiye edersiniz. Acaba klipsli fırdöndü yerine uzunolta avında olduğu gibi 3'lü fırdöndü mü kullansam diyorum.

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Aret

Bu konuda yapılacak en hassas ve problemsiz takım şu şekilde olmalıdır.

1)Bu şekilde kullanılacak rapalanın boyu 7 cm'yi pek geçmemelidir
    5 cm ve 7 cm arası idealdir..

2)Rapalanın göbek iğnesiçıkarılmalıdır.

3)Gerek rapala kolunun ve gerekse kurşu ayağının düğümlerinde en dikkat edilecek husus,düğüm uçlarının takılmalardan arındırılmasıdır.

Nasıl;

En ideali buralara birer burc takarak,güzelce pense ile ezilip sabitlenmesi olacaktır.Yada Jam düğümü atılmalıdırkiş,düğüm ucu dikey değil yatay kalabilsin.

4)Rapalanın daha avcı,çarpan balığı illaki alabilmesini teminen iğnesin in sustalı halkasına iğneden evvel bir adet daha aynı boyda halka takılmalıdır.

5)Rapala ve kurşun ayaklarının uclarına aynı boyda sağlam,minik fırdöndü bağlanmalıdır.Bu şekilde birbirlerinin üzerinden atlayamayacaklardır.

6)Firketeli fırdöndü kullanmaya devam.
    Ancak yuvarlak uçlu,kilitli olanlardan değil,aksine üçgen biçimine benzer olanı kullanılmalıdır.

İlkönce rapala ayağını takmalısınız,sonrasında kurşun ayağını.

7)Şayet atşınız esnasında takımınızın suya inmesine birkaç metre kala,kamışınızı geriye doğru çekerseniz,rapala öne doğru gider ve takılmadan suya iner.Sonrasında kamışınızı arada,takım dibe inerken kamışınızla akıntı yönünde çekerseniz,rapalanın inme esnasında beden üzerine binmesini tamamen önlersiniz.

Sevgiler

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Değerli Hocam,

Bu çok önemli bilgiler için çok teşekkür ederim, gerçekten her biri işin püf noktaları. Birkaç tanesini ben de bilip uyguluyordum ama pek çoğunu şimdiye dek hiç duymamıştım bile. Bu taktikleri uygulayarak eminim çok daha verimli avlar gerçekleştireceğim, çok teşekkürler.

5. Guray.85

Guray.85 Güray

Favori Kamış:
    Lineaffe s- flex 15 kilos 250gr. 4.20m. kapalı;145 cm surf kamış.
    Favori Makine:
    banax 4000
    En İyi Avı:
    45 cm palamut 740 gram.
    vedat abi çanakkaleye gelmek ıstıyorm gunu bırlık balık tutabılcegım yerlerı soylermısın?

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Çanakkaldenin içinemi geleceksin.

Yoksa herhangibir yeri olurmu

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Hasan

Şayet merada lüfer varsa,sahildende olsa onları illaki yakalayabilirsin.

Yemli Mantarlı olabilir

Rapalayla olabilir

Uygun kaşıklarlada olabilir.

Balık çok erken saatlerde vurabilir.

8. Guray.85

Guray.85 Güray

Favori Kamış:
    Lineaffe s- flex 15 kilos 250gr. 4.20m. kapalı;145 cm surf kamış.
    Favori Makine:
    banax 4000
    En İyi Avı:
    45 cm palamut 740 gram.
    sen neresini uygun gorursen abı oraya gunu bırlık takılmak ısterm ulaşım kolay olsun yeterkı:)

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Güray

Bu sene Çanakkale meraları bereketli değil.
    Lüfer çok az
    Sair pullu balıklardada durum aynı.
    Levrek şu aralar Kumkale civarında uygun havada av veriyor durumunda.

Ben olsam az daha zahmete girer ve orada levreğe bakardım.

Sevgiler

10. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Vedat Ağabey,

Boğaz'da sahte balıkla avlanmaya başlamadan önce bu başlığı, senin tavsiyelerini hatim etmiştim. Çok da faydasını gördüm. Anladım ki tecrübeyle sabit teorik bilgi, sahada pratik aşamaya geçmekte çok zaman kazandırıyor.

Öncelikle bu değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Biraz da kendi tecrübelerimden bahsetmek isterim müsaden olursa. :)

Sahte Balık bedeni için sert, mümkünse FC misinalar öneriliyor. Bende ilk başta tercihimi bu yönde yaptım ama gördüm ki, bu FC misinaların artısı olduğu kadar, avlağa göre değişen eksileri de mevcut;

- FC misinalar sert olduğu için karışma sorunu neredeyse hiç olmuyor ama mesela takım takıldığı zaman hiç esneme payı olmadığı için takımı kurtarma ihtimali sıfır.

- Yine FC misinalar hiç esnek olmadığı için, amaçlanan balıktan biraz daha irice bir balık oltamıza yapıştığı zaman, balığın kafa darbelerini absorbe edemediği için yine kopmalar oluyor.

Bu nedenle bende çekeri yüksek, hafızasız ve yumuşak 0.25 misinayı denemeye karar verdim.

Sonuç, benim için FC misinadan çok daha tatminkar oldu. Nedenleri;

- Bu misina yumuşak ve esnek olduğu için, takılmalarda, takımın kaybedilmeden karaya alınmasında yüzde 50-60 başarı sağlıyorum. Hatta son avımda iki adet sahte balık çektim denizden.

- Balık ne kadar sert kafa atarsa atsın, yine misinanın yumuşak ve esnek olmasından dolayı darbeler absorbe edilebiliyor.

- Karışma sorununu ise senin önerdiğin düzeneği aynen uygulayarak ve her atış öncesi sahte balık bedenini germe suretiyle (hafızası düşük misina olmasından dolayı 2-3 kere esnetince düzleşiyor) olası gamlanma ve buruşmayı düzelterek önlüyorum.

Herşeye rağmen karışmış sahte balık bedenini ise açmak için uğraşmadan, çantamda duran yedek bedenlerle değiştiriyorum. Bu da tecrübeyle sabittir. Artıları;

- Karışmış bedeni kesip yenisini takmak en fazla 2 dakika, açmaya çalışmak, dolanmış misinanın durumuna göre 10 hatta 20 dakikaları bulabilir.

- Böylece karışmadan dolayı yıpranmış olan bedenin yenisiyle değiştirilmiş olması, olası kopmalar için önlem olmuş oluyor.

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kerem

Esasında İstanbul günlerimde FC misina gündemde değildi.Ben bura avlarımda çaparilerimi dsahi FC misina ile yapan birisiyim ve çokda randıman alıyorum.

Ancak senin taktiklerinede katılmamak mümkün değil.

Bende aynen senin gibi yapar yedek bedenleri yanımda hazır tutardım.

FC misinaların dezavantajlarını azaltan Hybrid misinaları bir dene istersen.

Sevgiler

12. vinchenzo

vinchenzo Gürkan

Vedat Abi,
    Nacizane kardeşinin senden bir ricası olacaktır..Oda şu,
    Bu rapalanın (sahtenin) revizasyon geçirmiş halini bir foto ile gösterebilirmisin?
    Benim gibi yeni başlayanlar için çok makbule geçecektir.
    Saygılarımla..

13. emre83

emre83 mustafa emre kara

arkadaşlar olta makinemi ve kamışı ile beraber 35 tl ye almıştım, koprude herhangi bir sorunla karşılaştım sayılmaz. Kıyıdan 150 gr ,kursun taktıgım rapala ile atarken makaradaki misina malesef hızlı bir şekilde boşalmıyor. Buda yeteri kadar uzağa atamama be istediğim noktaya atmama izin vermiyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

14. popeye1907

popeye1907 Gökhan

Favori Kamış:
    shimano Super Aero Technium 425, Lineaeffe Prestige 7000 450-200, Okuma Salina 3 parça Surf
    Favori Makine:
    Shimano Bull's Eye 9050 XT, Shimano Saros 4000 F
    En İyi Avı:
    2 kg. vatoz ve 420 gr zargana
    Senin cevabın yazdığın yazının içinde gizli dostum. 35 TL. lik takımdan daha fazla ne beklenebilirki. Elindeki takımı köprü için ayır ve kendine rapala avcılığı için kaliteli bir takım yapmaya bak.

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bir surf kamış almalısın,misinanı müğmkün olan en ince kullanmalı ve önünede birkaç metre şok leader bağlamalısın.

Bu konuları belki on kere anlattım.Arzu edersen tekrarlarım

Sevgiler

16. gacal

gacal Deniz Uzun

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.40 5/25
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000 SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 4,5 kg
    Herkese Merhaba
    yaklaşık 5 yıldır zıpkın ile avcılık yapmaktayım. Ama bu sene bir değişiklik yapayım dedim ve yazlıkta (Saros / Yayla Köyü) arkadaşın ısrarı ile tekneden tavuk göğsünü yem yaparak dip attık. 2 saat içinde yaklaşık 3 kilo mercan aldık. Tek hevesim bu oldu. Hemen kendime bir takım yaptım. Forumda anlatılan markaları uzaktan yakından duymadım bile. Ben bu tip alışverişleri genelde y.dışı sitelerden yaparım. Aldığım ürünler bunlar :

Kamış : http://www.aliexpress.com/product-f...urn-spinning-fishing-rod-SJS-wholesalers.html

Rapala : http://www.aliexpress.com/product-f...d-fresh-water-HX137-75mm-11g-wholesalers.html

Rapala : http://www.aliexpress.com/product-f...ing-bait-Dual-Hooks-7cm-8-5g-wholesalers.html

Fiyatlar Türkiye'ye göre gayet makul.

Şimdi siparişlerim gelene kadar elimde arkadaştan aldığım 9 ve 7 cm'lik 2 adet rapala var. fakat bunları boğazda nasıl kullanacağımı bilmiyorum. daha doğrusu oltaya nasıl bağlarım bilmiyorum. Rapalalar hafif. tahmin ediyorum ki denize attığımda doğru dürüst batmaz bile...

Sizden ricam bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Birde http://www.aliexpress.com/product-f...r-Shark-Spinning-expert-15cm-wholesalers.html bu linkteki ürünün ne işe yaradığını bilen var mı ?

şimdiden çok teşekkürler.
    Not : Vedat Abi sana ayrıca teşekkürü bir borç bilirim. 1 haftadır yazılarınla yatıp kalkıyorum. Eline, aklına sağlık.

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Deniz

Hevesli bir kişiye yardımcı olabilmek ve bunun sonucundada onun çabaları neticesinde başarı elde etmesi benim en büyük keyflerimden birisidir.

İnşallah hevesin kalıcı olur,kafana takılanları sorarsın,bende elimden geldiğince cevaplarım ve sonuç istediğin gibi olur.

Çinden sipariş ettiğin malları yollayan firma,mallarının ucuzluğuyla meşhur olan bir firmadır.Ancak kaliteleri için aynı şeyi söyleyebilmek mümkün değildir.

Rapala avcılığı uygun boyda ve tipte olmak kaydıyla,tekne arkasından çekerek,yada kıyıdan atçek yaparak gerçekleştiirilir.,

Kimi halde uygun kurşunlarla gerek dipten gelmesi ve gerekse uzağa atılabilmesi için takım takviye edilir.

Elbette tükm detayları b urada yazmak mümkün olsada,hadiseyi adım,adım oturtmakta fayda vardır.

Sen avlandıkca bana sorarsan yada avlanmadan evvelinde fikir almak istersen sana güzelce anlatırım.

Ne olduğunu sorduğun ürün,kısaca fırdöndü ve kopçalı bir çelik bedendir.

Daha ziyade tatlısu Turna balığı avında kullanılır.Bir ucuna kandırıcı takılır,sair ucunada makaradan gelen misina bağlanır.

Atçek turna avında kullanıldığında,koca ağızlı bu balığın sahteyi iyice ağzına alması(ambarlaması)böylece yakalanması halinde,dişlerinin misinayı kesmesini önler.

Sevgiler

18. EMRE D.

EMRE D. EMRE

Ben Emre,İstanbul'da yaşıyorum.Oltayla balık avcılığıyla 1 yıl önce Keşan Erikli'de asteğmen olarak askerlik görevimi yaparken tanıştım.(ibrice'de kalamar)Sonra askerlik bitti İstanbul'a döndüm,ancak burada finans sektöründe çalışıyorum ve maalesef çevremde olta balıkçılığına meraklı arkadaşlar bulmakta zorlandım ve bu vesileyle -eğer lütfederlerse- siz değerli ustalardan ve arkadaşlardan internet yoluyla fikir alışverişinde bulunmaya karar verdim.

Geçen Ekim gibi bir olta uydurup evime yakın olması nedeniyle Arnavutköy sahilde oltamı suya bıraktım.Ancak oltam kısa sürede başkalarının oltalarına dolaştı ve baktım ki bizim gibi amatörler buralarda zor barınır.Bu noktada sorum şudur; İstanbul'da sakin sessiz avlanabileceğim meralar nereleridir? Ek olarak kıyıdan avlanmak yerine kayık kiralamayı denesem bu işlerin maliyeti vedir?Ve hiç bilmeyen biri için güvenli midir?

Yanıtlarınız için şmdiden teşekkürler.Bir de buralarda toplu balıkçılık vs. organizasyonları yapılıyorsa dahil olmak isterim.Herkese rastgele,saygılarımla...

19. EMRE D.

EMRE D. EMRE

Ben Emre,İstanbul'da yaşıyorum.Oltayla balık avcılığıyla 1 yıl önce Keşan Erikli'de asteğmen olarak askerlik görevimi yaparken tanıştım.(ibrice'de kalamar)Sonra askerlik bitti İstanbul'a döndüm,ancak burada finans sektöründe çalışıyorum ve maalesef çevremde olta balıkçılığına meraklı arkadaşlar bulmakta zorlandım ve bu vesileyle -eğer lütfederlerse- siz değerli ustalardan ve arkadaşlardan internet yoluyla fikir alışverişinde bulunmaya karar verdim.

Geçen Ekim gibi bir olta uydurup evime yakın olması nedeniyle Arnavutköy sahilde oltamı suya bıraktım.Ancak oltam kısa sürede başkalarının oltalarına dolaştı ve baktım ki bizim gibi amatörler buralarda zor barınır.Bu noktada sorum şudur; İstanbul'da sakin sessiz avlanabileceğim meralar nereleridir? Ek olarak kıyıdan avlanmak yerine kayık kiralamayı denesem bu işlerin maliyeti vedir?Ve hiç bilmeyen biri için güvenli midir?

Yanıtlarınız için şmdiden teşekkürler.Bir de buralarda toplu balıkçılık vs. organizasyonları yapılıyorsa dahil olmak isterim.Herkese rastgele,saygılarımla...

20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Emre

İstanbuldan dün gece döndüm.Kaldığım sürenin tamamını balıkcılık dükkanlarında ve sahilerde geçirip eski dostlarla sohbetlerde bulundum.

Müşahede ettiğim durum özellikle İstanbul BOğazında balık avı yapmanın haylizorlaştığı yönünde olmuştur.

Yaşadığın yere yakın olan Arnavutköy akıntı burnu ve yakın çevresi hakikaten balığın iyi çıktığı yerlerdendir.

Hatta akıntı burnunun tamda minik fenerin önünde kalan 3-5 metrelik,akıntının en sert olduğu bölgesi Boğazda verimli lüfer avı veren en istikrarlı bölgelerden(diğeri Kandilli akıntı burnudur)birisidir.

Ancak şunu iyi bilmelisinki senin bahsettiğin gibitenha ve ideal bir av bölgesi yoktur.
    Aslında vardır böylesine bölgeler fakat verimli değillerdir.

İlkönce şunu bilmelisin.İstanbul boğazında avlanmak için bir takım uydurulmaz.Okuyup,araştırıp,sorup en uygun takımı almak lazımdır.

Aksi takdirde asla netice alamazsın.

Sonrasında o tenha yerlerden birisine gidip,balık çıkmasada atışlarını geliştirmek için çalışmalısın.

Elbette forumlar her türlü bilgiyi alabileceğin yerlerdir ve ilgili konuları bulmalı,okumalı,kafana takılanlarıda sormalısın.

Bana aklına gelen herşeyi sor anlatır ve keyf alırım.

Sevgiler