İstanbul Boğazı Sarıkanat ve Lüfer kerterizleri (Anadolu bölümü)

Konu, 'Bölgeler' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Değerli Üyeler
  Halende yemli avın ve hatta ışıklı gece avının cok azda olsa yapılabildiği
  Kız Kulesinin hemen önleri,bu hüviyeti sayesinde,Tünel İnşaatının devamıyla bu hüviyetini kaybetmiş görünsede.bu inşaat dolayısıyla yapılan cok uzun iskelenin sağladığı yemlenme imkanıyla,özellikle Lüferin hayli uzun zaman av vermesini sağlamaktadır.Burada yapılan av şekli,özellikle Radarın önü ve az gerisinde,ağır kurşun ve surf kamışla Rapala avı şeklindedir.
  Bu bölgede ilkönceleri lüfer,daha sonraları sarıkanat ve cinekop av vermektedir.Yemli olarak yapılan avının yanısıra,pekala Rapala ilede bu balıkları tutabilirsiniz.Sizlere müteakiben kullanılan Rapala tiplerinin resimlerini yollayacağım.
  Paşalimanı bazen güzel av vermektedir.Daha evvelinde o koca motorların bağlandığı bölgede fırsat olduğunda iyi balıklar alabileceğinizi söyleyebilirim.
  Kuzguncuk parkı bence cok önemli bir av mahali değildir.Sadece mevsiminde heryerden fazla iri gümüş ve zargana barındırır.Camiden sonraki bölümü icinse,sadece piknik yapabilirseniz iyidir derim.
  Beylerbeyine gelince Polis Karakolunun önündeki parkta aynı hüviyettedir.Beylerbeyi vapur iskelesi civarında fırsat ulursanız yemli avda netice alabilirsiniz.
  Cengelköye gelirken bir top sahasının yanından gecersiniz.Hemen evvelinde dikine denize ulaşan kısa bir yol vardır.Bu yolun denizle buluştuğu dar alan bazen öylesine randımanlııdırki şaşarsınız.Hemen o yola paralel daha evvelinde Beylerbeyi yönünde bir yol daha yalıların arasından denize ulaşmaktadır.Onun önüde iyidir.
  Cengelköyün ici bence yemlik kraca icin önemli bir yerdir.Aklınızın bir köşesinde kalsın.
  Cengelköyü gecince Kuleliye varmadan önce Palanın ve hemen evvelindeki Erdoğanın yerleri,istavrit avı icin iyi olsalarda çinekop icin aynı şeyleri söyleyemeyeceğimiz yerlerdir.
  Kuleli Askeri lisesinin önü kimi zaman uzun süre av vermesi kimi zaman ise suskun kalması ile ünlüdür.Müdavimleri istikrarla oradan ayrılmazlar.Başka yerler av verirkende aynı durum sürebilir.Ancak balık oturduğunda ister yemli,ister rapalayla zevkli,randımanlı ve uzun süreli avlar yapabileceğiniz cok önemli bir bölgedir.Başlangıcındaki beton cıkıntının üzerinden gayet zevkli gece avları gercekleştirebilirsiniz.Oltacı Nurinin yanına kadar olan uzunca bölge mevsiminde omuz,omuzada olsa av veren yerlerdir.
  Parktaki incirlerin önü,ve özellikle tek olan erik ağacının önü nefis yerlerdir.
  Parkın Yalı tarafındaki akıntılı bölge sahilden kaşık ve rapalayla gayet güzel av verir.
  Kuleliyi gecince Vanıköy camisi ile Kocların yalısının arasından denize hemen ulaşılır.Asırlık Meşe ağacları altında bu balıklara tekrar rastlarsınız.Arada ağacların dalları mani teşkil etsede dikkatli davranırsanız netice alırsınız.Burasının bazen önemli avantajıda,yemlik balık sıkıntısında,özellikle Kocların yalısının hemen dibinden gayet ince takımla yemlik kraca sunmasıdır.
  İlerlediğinizde Şebekeye ulaşırsınız,hani Kandilli Kız lisesi yakınları.Eskiden orada cay bahceleri yoktu.Hemen her yerinden harika avlar yapardık.Ancak şimdilerde geniş parkının önleri av sahası olarak kalmıştır.
  Cay bahcesi duvarının hemen önü öncü cinekopların av verdiği bölge olmasının yanısıra,bazen capariyle av verecek kadarda bol balık barındırabilir.Gececilerin tercih edebilecekleri yerlerdendir.
  Kandilli vapur iskelesine vardığınızda bilinizki önemli bir av sahasına eriştiniz.
  İskelenin hem sağı ve özellikle solu alternatif av yöntemlerinin(capari,kaşık,yemli ve rapala)yapılabileceği yerlerdir.Helede soldaki yalıların önündeki kısa yolun en ucuna,yani Kandilli akıntı burnunun tam merkezine erişirsiniz.Yemli avcılar yolun başında iskelenin hemen yanında avlanırken siz,akıntının en yoğun olduğu 5,6 metrelik bölümde cok ağır kurşunla 200 veya 250 gr.gerek 2 numara kaşık ve gerekse rapala ile harika avlar yapabilirsiniz.Sabaha karşı,gün daha ışımadan yapılan bu avda,üst,üste lüferler almak olasıdır.Şanslısının oltasına iri levrek bile gelebilir.
  İskele yanları mevsiminde heryerden cok size capari ile Palamut avı sunar.Özellikle İskelenin sol tarafı yalıların önü daha randımanlıdır.
  Buradan Kanlıcaya kadar önemli av yerleri eskiden vardı ama şimdi bu imkan kalmamıştır.Bazen deniz kıyısındaki inşaatlerin iclerine girer bir dolu cinekop alabilirdik.Ancak son durumunu bilmiyorum ama kısa zaman öncesine kadar İkinci Köprü ayağına canbazlık yaparak iner,o alandan hem lüfer ve hemde cinekop yakalardık.Ayrıca Palamutta gelirdi.
  Kanlıca Sahil Yolu bölgesine erdiğinizde avınızda ilave dikkat sarfedeceğiniz bir bölgeye vardınız demektir.Zira burada akıntı kuvvetlidir.Sabit kalarak av yapılmaz.Akıntı başına yürünür,olabildiğince uzağa atılır ve yürüyerek arar ve keza yürürken oltanızı toplayıp avlanabilirsiniz.Uygun uzaklığa ermeyen takımınız dibe takılır ve ona veda edersiniz.Bakın eski tecrübelerime dayanarak iddia edebilirimki,özellikle ekim aının son günlerinde,daha cinekop tam oturmadan bu bölge size sürpriz çapariyle yoğun av verebilir,aklınızda olsun.Bu bölge hemen her sene azda,cokta olsa çapariyle palamut aldığım bir yerdir.Keza ilerleyen mevsimde,yani ocak ve Şubat başlarında bile bazen sürpriz iri sarıkanatlar verebilir.Az iğneli,kurşundan evvel son iğnesi cıkarılmış,bir iki tane cinekop iğnesi ihtiva eden,ayrıca kurşun altına köstekle iliştirilmiş,kücük mantarlı hırsızlı takımınıza bugünlerde ileriden iri istavrit ve kıyıya geldiğinizde sarıkanat yapışmış olarak randımanlı ve gayet zevkli av yapabilirisniz.apari dibine bağladığınız o bir iki cinekop caparisinede o sarıkanatlar yapışabilir.
  İlerlediğinizde Öğretmenevleri önlerine gelirsiniz.Burası Kanlıcaya benzer taktikle avlanıp netice alabileceğiniz bir bölgedir.İki bölge arasında kalan,kaldırımı gayet dar bölge ise bazen randıman sağlasada gecen arabaları rüzgarı sizi hep rahatsız edecektir.
  İlerlediğinizde Paşabahce koyunun başlangıcı Çakal burnuna gelirsiniz.Atışınıza güveniyorsanız burayı deneyiniz.Özellikle Palamut ve Zargana veren bu ucta bazen nefiz cinekop avları yapabilirsiniz.
  Dalgıc okulunun önleri huzurla yemli av yapabileceğiniz,ileri mevsimlerde bile av verebilen bir bölgeydi.Kuleli önleri yasaklandığında orasıda yasaklanmıştı.Kuleli acıldı,zannederim orası halende kapalıdır.Yasak bölgesinin hemen dışından bazen randıman alabilirisiniz.
  Çubukluya giderken eski itfaiyenin önleri ve ilerisi sürpriz avlara gebedir.Ancak Cubukluya girmedenki bölge,öncü Cinekopları sunan bir yerdir,not ediniz.İlerlediğinizde Burun Bahceye gelmeden hemen önce Hayal Kahvesi vardır.Eskiden orası kapalıyken iner huzurla avlanırdık.Şimdilerde bu imkan kalmamıştır sanırım.
  Paşabahceye girmeden Burun Bahce levhasını görürsünüz,giriniz ve inşallah iyice pisletilmemiş bu bölgede huzurla avlanınız.Sizi orada üzecek durum,koydaki aşırı sayıdaki gırgırların cinekoplara yaşam hakkı tanımamışcasına yaptıkları yamyam avcılıkları olacaktır.Burası bazen inanılmaz ince takımla istavrit ve zargana avıda vermektedir.Yemlik balık ihtiyacınızıda giderebilirsiniz.Yemlik kraca deyince,ikinci köprü ayağına varmadan hemen önce Daloyoba durağı vardır.Arkasında bir girinti göreceksiniz.Bu dar bölgede kimse yoksa o kadar huzurla avlanırsınızki,hem oradan uygun kracaları ince takımlada alabilirsiniz.
  Beykoza gelmeden bazı yerlerdede avlandım.Ancak pekde önemli yerler olmadıklarını söyleyebilirim.Ancak yemlik krca bulmak acısından önemlidirler.Ayrıca parkının önündende bu ihtiyacınızı giderebilir bazende güzel cinekopta bulabilirisiniz.
  Öncü sarıkanat ve cinekopları bulmadaki taymingim,kestanelerin oluşmaya başlamasına denk gelen günlerdir.İyisimi ekim ayları ortaları gibi yolunuzu biraz daha uzaltıp,şöyle Anadolu Kavağına kadarda uzanınız.
  Başlangıcındaki askeri bölgeye varmadan son yokuş aşagı yola arabanızı itinayla sağa cekipte Kestane ağaclarını kontrol ettiğinizde diplerinde olmuş kestaneleri bulabilirseniz Cinekopu ümit edebilirsiniz.Hem ceeplerinizi lezzetli Kuzu Kestanesi ilede doldurursunuz.
  Sahili Anadolu Kavağına girmeden evvel hayli uzundur.Boyunca av versede benim tercihim,başlangıc bölümü değilde son bölümünde yol artık Kavağa girmeden hemen evvelki İri Cınar ağaclarının olduğu,önünde park yerinide bulunduğu bölümdür.Arabanızı kafadan park edipte hemen önünden avlanmaya başladığınızda,gününe denk gelirseniz kimseler aşağılarda daha siftah bile yapmamışken,sezonun ilk cinekop ve sarıkanatlarını kovayla alabilirisniz.
  Kerterizlerimiz bu kadar.Ancak daha aktif ve gözüpekseniz,balık sürüleri boğaza girmeden evvel siz gidip omnları karşılayabilirsiniz.Nasılmı o zaman ilk önce bir keşif gezisi yapın Sahil Köyün falan yolunu belleyin,sonrasında sorarak arayarak Karaburun mevkiini bulun,aşırı poyraz olmayan bir havada hava daha ışımadanda oltalarınızı bu burunu kayalık,dalgalı kaygan ucundan avlanın.Kimbilir Eylül ortalarından sonra buradan iri 4 Numara Toby Kaşıkla harika sırtıkara ve Kofana ile Lüfer avı verecektir.Öyleki bazı yoğun mevsimlerde Sahilköy İmamı bile Camiyi bırakıp sahilde olur.
  Ha unutmayın dahada ilerlerinde Silede Kabakoz ve Ağvada bu balıklkarı karşılayabilirsiniz.
  Sevgiyle kalınız,sorularınızı bekliyorum.
   
  ridvan dilmen bunu beğendi.
 2. katsumoto

  katsumoto Hasan

  Mesajlar:
  429
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
  En İyi Avı:
  1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
  slm

  Vedat abi karaburunla ilgi av anın varmı ..biz gecen sene gittik baya lufer aldık kaba lufer ama oyle bisey ki bir gun yaptı balık dahada yapmadı..gununu yakalamak lazımmıs..
  orda yakaladıgın en buyuk lufer ne kadar dı..Bizim tuttuklarımzda iyiydi ancak kofana denilmezdi kofana alanıda gormedik.kofananın cıktıgı mevsim farklımı acaba.. tsekkurler
   
 3. eozsoyeri

  eozsoyeri Erdem Özsoyeri

  Mesajlar:
  1.976
  Şehir:
  İstanbul
  Vedat amca sen tatlısuda olsun tuzlusuda olsun forumumuzda ki en tecrübeli üyesin,benim pek işime yaramıyor ama yinede bu paylaşımın için sana sonsuz teşekkür ederimmm.
   
 4. Horozbina

  Horozbina Levent

  Mesajlar:
  108
  Şehir:
  Tarabya
  Favori Kamış:
  Turnafresh Kamış+ Shımano Makine
  En İyi Avı:
  Lüfer+Lambuka
  Emektar trout baba bilgiler için çok teşekkürler. değerli tecrübelerini bizimle paylaşmışsın şu amatörlüğüme bir şeyler katıyor bu paylaştıkların . tekrardan teşekkürler. saygılar .

  levent
   
 5. 56561

  56561 Yücel

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  2.535
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
  Favori Makine:
  Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
  En İyi Avı:
  10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
  Bilgiler için teşekkür ediyorum. Zamanı geldiğinde aklımda olacaklar.
   
 6. magicbull

  magicbull Hakan

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  14
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Daiwa kamış ( 4,5 metre ), superex makina
  En İyi Avı:
  2,5 kg. Orfoz
  üstad

  Derler ki bilgi paylaşıldıkça anlam ve değer kazanır. Tecrübelerinizle yoğurup biz amatörlere verdiğiniz bu bilgiler için kendi adıma size çok teşekkür ederim. 3 yıl önce işim gereği İstanbuldan İzmire taşındım, ilk yedi tepe ziyaretimde bu bilgileri kılavuz kaptan olarak yanıma alıp miçom şansla beraber av seyrine çıkmayı düşünüyorum. Tekrar teşekkürler Üstad...
   
 7. ibetay

  ibetay İBrahim EThem AYaz

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  180
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  alba leader3234 kamış beta 60 makina
  En İyi Avı:
  500gr kefal 4 kilo istavrit
  harika bilgiler vermişsin vedat amca.ben senin yazılarını bir yılı aşkındır okuyorum.okurken roman okurmuşcasına dalıyorum .gerçekten müthiş bir deneyim.bilgi birikimive ustalık. ancak kafama çokca takılan birşey var belki tecrübesizlik.belki bilgi eksikliği ancak ben amatör balıkçılık kavramını sizlerden öğrendim.senin çoğu kez yakaladığın koca alabalıkları geri saldığını yine burada senin raporlarından okudum.yani korumacı avcı olduğunu ve bizleride bu yönde bilinçlendirmeye çalıştığını görüyorum.ve affına sığınarak bir soru sorucam sevgili vedat amca.çinekop ve sarıkanat avı etik midir?bu boydaki balıkların bir kez olsun yumurta dökmüş olma ihtimalleri var mıdır?ve bizler bu balıkları hedef alarak av yaparsak kofana ve sırtıkaraları yakalamayı düşünmek garip kaçmaz mı? bu soruları yine sizlerden edinmiş olduğum nacizane bilgiler ışığında soruyorum.ukalalalık olarak algılanmasın.hiç karşılaşmamış olsamda vedat amcayı seviyorum.isterlerse başka arkadaşlardanda fikir almak isterim.
   
 8. serkanbey78

  serkanbey78 serkan

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  264
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  3 adet olta (üzerindeki terimleri çözemedim)
  En İyi Avı:
  13 cm istavrit
   
 9. Emin Yıldırım

  Emin Yıldırım Emin Yıldırım

  Mesajlar:
  370
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta ve tesbih
  En İyi Avı:
  3,5 Kg Kefal
  Sahilköydeki kayalıklara 2002 yılından beri her sonbahar düzenli olarak giderim.İlk gittiğimiz günü lüfer akınına denk geldik ve ondada iki kişi 12 adet lüfer yaklarken bir okadarda kaçırdık,yemli olta hiç denemedik.Sadece 4 numara toby kaşık attık.Balık için güzel bir mevki olmakla beraber istikrarsız bir yer.Bölgeden denizin durumu hakkında bilgi almadan gitmemekte yarar var.Zira Üsküdarda hava sakinken kalkıp yaklaşık 50 km yol gidiyorsun ama bir bakıyorsun karadeniz kabarmış kayalıklara yaklaşılmıyor.Yada tam tersi burada hava balık için müsait görünürken oraya gittiğinde sütliman bir deniz ile karşılaşabiliyorsun.Bu durumdada balık kıyıya ve kaşığa gelmiyor.Yalnız geçen sene kurban bayramında kayalıkların yanından plajdan üç gün boyunca yemli olta ile çok güzel lüfer ve kofana aldıklarını maalesef bayramdan sonra gittiğimizde öğrendik.Genede oralara gidip şansınızı denemek isterseniz sadece lüfere çalışmayın zira kayalıklar iri boylarda levrek kaynamakta
   
 10. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Hasan
  Elbette var.Aynen dedeiğin gibidir.Gününü yakalamak lazımdır.Birde alaca karanlıkta orada olunması gereğide vardır.Genelde 4 numara Albanın Toby kaşığı iş yapar.Zannederim bu ayın ortalarından itibaren av vermeye başlayacaktır.Bazen bu drum ayın 25 gibide başlar.Lüferin yanısıra Kofana ve levrek almakta mümkündür.İlk cıkmaya başlayanlar genelde iri olur ve kofana denebilecek büyüklüktedirler.çAldıklarım arasında kofana elbette vardır,ancak boy ve kg'ını ölcmedim.
  Sevgiyle kal
   
 11. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Erdem
  Aslında şu şekilde işine yarayabilir.Artık günümüzde kolay av yoktur.Önemli birşeyler yakalamak icin mesafe kat etmeyi göze almak lazımdır.Tatlısucuda olsan bu böyledir.Bak Yarın sabah taa Ankaradan bu işe gönül vermiş arkadaşlarım geliyor.Denizi bırakıp cadır kurup avlanacağız.Göreceksin az sonra daha 4 gün evvel gercekleştirdiğimiz av gibi güzel balıklar yakalayacağız.
  Sevgiyle kal
   
 12. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Levent,sana ve diğer arkadaşlarıma,kardeşlerime birşeyler verebiliyorsam ne mutlu bana
  Sevgiyle kal
   
 13. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Moderatorum.
  Aklınızda tutunuz.Zira Kalabalık ve kabalıktan uzak yerlerdir buraları.Denk getirirseniz cok güzel balıklarda alırsınız.Tabiatla bütüleşirsiniz.
  Sevgiyle kalınız
   
 14. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Hakan
  Bilgi paylaşıldıkca ayrıca artarda.Örnek olarak nacizane kendimi gösterebilirim.Bildiğim herşeyi anlatırken,dinlemesinide bilen bir kişi olarak önemli bilgileri dağarcığıma katabilmişimdir.
  Bana yakınsın arzu edersen gelebilir teknemle şansımızı deneyebiliriz.
  Sevgiyle kal
   
 15. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili İbrahim.
  İlkönce hakkımdaki kanaatlerine teşekkür ediyorum.Elimden geldikce sizlere faydalı olmaya calışıyorum.
  Soruna gelince.Bu konuya üzülmemelisin.Lüfer ve boyları eskisi kadar olmasada hicbir zaman sularımızdan kaybolmayacaklardır.Bazı av alanlarını değiştirebilirler ancak asla bizleri bırakmayacaklardır.
  Bak bu nasıl gercekleşiyor anlatayım.Birkere cinekop ve sarıkanat normal ö lcülerine eren balıkların yumurta dökme ve yavru verebilme kabiliyetleri daha ergin ve büyük olanlarından daha yüksektir.20 cm boylardaki bir sarıkanat olarak anılan bu balık pekala üremeye katkı sağlar.Hatta pek doğru olmasada lüfer ve kofananın artık üreme kabiliyeti kalmadığı bile bazı balıkcılar tarafından sanılmaktadır.
  Ayrıca bu balıklar Karadenize acıldıklarında aynı Palamut,İstavrit,hamsi gibi karasularımızdan cıkar ve komşularımızın sularında rahat yumurta dökme ve üreme alanları bulurlar.Ancak doğaları gereği göce gectiklerinde sularımıza boğazlarımıza girer ve maalesef katliama uğrarlar.Şayet bizde komşularımızdaki hassasiyetin yarısını gösterebilseydik,ortalık herhalde bolca bu balıklardan olurdu.
  Lafın kısası komşularımız üretmekte ve kollamakta bizler ise canlarınba okumak icin elimizden geleni yapmaktayız.Durum Egedede aynıdır.Şayet Yunan adaları olmasaydı bu ve sair balıklar coktan toptan imha hareketiyle yok olmanın eşiğine gelmiş olurlardı.
  Acı gercek budur.
  Sevgiyle kal
   
 16. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
   
 17. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Emin
  Yazdıklarında sonuna kadar haklısın.Ancak seninde başına geldiği gibi mevsiminde güzel lüfer ve kofana yakalamanın şartı oralara gitmekten gecer.Yoksa boğazda sadece sezonda birkac lüfer ile sınırlı kalırsınız.
  Hava tahmin raporlarını iyi tahmin etmeli mevsiminide kollamalı,lodosta yada deli poyrazda gitmeytip mümkünse normal poyrazda gidilmelidir.Sahilköyün hemen karşı burundaki kayalıklar Karaburun mevkiidir.Orman ici yollardan,trafiğe kapalı yol ibaresine kulak asmayıp,yol sonundaki Orman ilk müdahale birliği binasının yanından aşağı inmeli orada bulunan zannederim trafo binasının yanından gecerek denize ermeli,cok dikkatli olarak en uctaki kayalara varmalısınız.Toby 4 numara idealdir atmalı dibe inmesini süzdürerek beklemeli sonrasında dipten kaldırarak cekmelisiniz.Ancak balığı taktırsanızda dışarı almakta zor iştir.Kuvvetli ve uzunca bir kamıi işinizi görecektir.Arada levrekte denk geldiği doğrudur.
  Bazı seneler buraları oylesine lüfer yaparki Sahilköy imamının bile camiyi bırakıp balığa koştuğu olmuş,piyasada toby kaşık kalmamıştır.
  Eskiden iki kaşık birbirlerine lehimle birleştirilir,böylece agırlık temin edilerek uzağa erilmeye calışırdı.Ancak Ksısk bu kaşıkların şimdilerde hem kromajı daha dayanıklı ve hemde daha kalın ve ağır modellerini piyasaya gectiğimiz senede vermiştir.Şu nokta mühimdir,ağır kaşık daha uzağa erer ama aksiyonundada menfi eksiklikte olur.Aretık piyasada fedakarlık yapılarak kaliteli kamış makara ve misinaları bulmak mümkündür.Dolayısıyla takım düzerken bu hususlara dikkat edilmeli ve iyi takıma iyi para ödenme hususu göze alınmalıdır.
  Sevgiyle kal
   
 18. ubujavine23

  ubujavine23 mehmet

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  242
  Şehir:
  kocaeli/başiskele
  En İyi Avı:
  220 kg geyik balığı 1150 kodiak balığı,617 kg domuz balığı
  merhabalar ben yenı uye oldum 5-6 yıldır kıyı dıp balıkcılıgıyla ugrasıyorum tabı dıger balıkların avlarını da ıhmal etmıyorum sımdı benı bır merak sardı su altı balık avcılıgı bu ısı bılen bırınden yardım alarak su altı avcılıgı yapmak ıstıyorum bana yardımcı olabılecek maltepe ve cıvarından bırılerını tanıyormusunuz.sımdıden tesekkurler.
   
 19. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Delikanlı sanada tavsiyem albay73'le temasa gecmendir.Zira Şemşipaşalı usta oltacıların arasında milli takıma kadar secilmiş usta sualtı avcısı Sezgin Kardeşim ve onun yetiştirdiği Şener kardeşimöde vardır.Bana sevgi ve saygıda hicbir zaman kuusur etmeyen bu harikulade gencler elbette sanada yardımcı olacaklardır.
  Sevgiyle kal
   
 20. Spider

  Spider Mert Eren

  Mesajlar:
  1.181
  Şehir:
  Ankara
  Hafta sonu 2 gün boyunca karaburundaydım.
  Gerçi yol üzerinde ne kadar su varsa ziyaret ettim hem gidişte hem de dönüşte. Balaban'dan çatalcaya ve Terkos'a kadar her su birikintisini.

  Pazar sabahı bir bölge sadece palamut yaptı. Çingeneden biraz iriceydi.
  Ticari bir tekne ile çıkarak bolca tayfalık yapma fırsatı da buldum.
  Her iki gün de dalgakıran uçlarında kıyıdan yaprak alanlar vardı.
  Lüferin zaman zaman uğradığı fısıldandı. Ama görmediğim için bir şey diyemeyeceğim.

  Biraz balık tutsak da Sıfır Balık (!) ile dönmek her zamanki gibi keyifliydi
  Teknede balıkçılar ile sohbetin tadını hiç bir şeyden alabileceğimi sanmıyorum

  Sevgiler