İstanbul ve çevresi organizasyon ve tartışma platformu

Konu, 'Bölgesel Amatör Balıkçılar' kısmında hknrgn tarafından paylaşıldı.

1. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    lüfer, sarıkanat, çipura, zargana, palamut v.s...
    Yeşilköy'de balık avı...

Herkeze selamlar.

Ben yeşilköyde sadece bir yıldır balık avlamaya başladım. Emre (Amd Athlon) arkadaşımızın tavsiyeleri ile bir kaç defa zargana ve kefal yakalayabildim anca. Fakat ben buralarda lüferde yakalyabilmek isterim. Emre'ye sordum fakat oda sadece duyumdan öte değil. Yakalayanlar varmış. Ama nerede ve ne şekilde yakalıyor arkadaşlar? Ne kullanıyorlar???

Bence Yeşilköy'e balık yakalama'ya giden arkadaşların birbirine destek olması gerek. Çünkü balık yakalamın en zor olduğu yerlerden biri bence. Sebebide açık, sığ su ve sürekli takılan bir dip.

Herkeze paylaşımları için şimdiden teşekkürler.

Bu arada Emre senin yapmaya çalıştığın bir girişimin vardı iskele konusunda. bu konu hakkında benimde nacizane yapabileceğim bişey varsa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

2. hgulten

hgulten

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    izmarit
    Arkadaşlar yeşilköyde nerde tutuyorsunuz bizde gelelim yeşilköye.Ben yeşilköye yakınım.

3. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    Valla ben oralara yeniyim. Pek mekan adı falan bilmem. Ama Polat Renaissance oteli var yeşilyutr tarafında onun arkasında balık yakalamaya müsait alan var. oradan yola çıkıp sahil boyunca yeşilkö florya ya doğru daha değişik yerlerde göreceksin. Çiroz denilen yer var. ASma ben pek bilgili değilim Yeşilköy taraflarında. 2-3 kez gidebildim ancak. Ama Emre arakdaşımız daha detaylı bilgi verecektir...

4. allita

allita atilla gülbeyaz

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer 10 tane
    polat ronesans oteline gelmeden röne park var. oradan merdivenlerden sahile inin. polata doğru 50 mt yürüyün. lüfer için en ideal yer orasıdır. bu sene hiç tutmadım ama geçen seneler hep orda tutuyordum. geçen hafta yürümek maksatlı gittiğimde tutanlar aynı yerdeydi. rasgele...

5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Selam Arkadaşlar,

Hakan bu başlık için teşekkür ederek başlayayım.

Yeşilköy sahili dediğimiz bölge yeşilyurttaki polat rönesans otelinin bitimi ve hemen akabinde Deniz fenerinin dikenli tellerinin bitiminden başlayıp, son yıllarda sahil çalışmalarının yoğunluk kazanarak kıyı şeridinin florya sahillerine kadar uzandığı bölgedir. Buradaki belli başlı yerler yeşilyurt tarafından sırasıyla saymak gerekirse,
    - Deniz Feneri
    - Çınar Hotel
    - International Hospital
    - Çay Bahçeleri
    - Rönepark
    - Polis Merkezi
    - Marina
    - Yeşilköy - Eminönü ve Taksim otobüslerinin ve Yeşilköy - Bakırköy
    minibüsünün son durağı
    - Üzeri branda olan Soyunma Kabinleri
    - İBB Florya tesisleri

sayılabilir.

Bu sayılan yerler arasında ve hizasında bir çok koy ve koyları birbirine bağlayan yürüme yolları bulunmaktadır. Bu yürüme yollarının hizasında koy olmayan yerler ise kayalıklarla doldurulmuş yer yer balık tutmaya müsait derinlikte bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümler arasında pek bir ayrım yapamıyorum keza herbirinde balık tutma imkanım ve zamanım olmadı. Ancak hasbelkader bu güne kadar gittiğim tüm kayalık bölümlerde verim aldım. Tabi günün saati ve attığınız balıkta çok önemli. Mesela zarganayı gün boyu heryerden almak mümkün kefalde öyle. Akşam saatleri hava kararmaya yakın istavriti de alabilirsiniz. Aynı saattlerde yemli dip oltası atıp izmatir ispari almak mümkün tabi dikkatli olmalı tcrübenize dayanarak oltanızın daha az takılacağı bir bölgede av yapmanız gerekiyor. Ben daha böyle bir tecrübe edinmiş değilim. Çünkü çok fazla kayalık ve heryerde dip oltası takılabiliyor.

Lüferin tam olarak nerede iyi balık yaptığına bizzat şahit olmadım. Ancak Geçen günlerde zargana avlamaya gittiğim yerde akşam saatlerinde gelen bir kaç balıkçı abimden aldığım bilgide bu bölgede 2 saatte 3-4 tane lüfer hatta kofana aldıklarını ve neredeyse hergün geldiklerini bana söyledi. Bu bölge Son Durak ile İBB Florya arasındaki kayalıkların İBB ya bakan bölümü. Atilla deostumun dediği yönün tam tersinde ve neredeyse listedei birbirine en uzak noktada kalıyor bu yerler. Dolayısıyla kıyı şeridinin her noktası bence aynı yoğunlukta balık yapabilir. Ancak denizin ve attığınız oltanın yönü önemliyse o zaman iş değişir mesela polat otel tarafları, Çınar otel, Fener tarafı zeytinburnu sahiline bakarken listenin sonlarına doğru geldiğimizde Rönepark marina tarafı tam marmara denizine son durak ve İBB tarafıda avcılar yönğne doğru bakmaktadır.

Arkadaşlar ben yaz boyunca Marina ile son durak arasındaki kayalıklarda zargana avladım. Ondan önceleri kıraça bol olduğu dönemde ise son duraktan sahile inerken hemen karşıdaki kayalıklarda da çapari attım.

Şimdilerde ise Üyesi olduğumuz yeşilyurt spor kulübü iskelesine gidiyorum (1 kere gittim, havalar soğudu gidemedim.) Birde orada tecrübe yapıp size bilgi vereceğim. Geçen gittiğimde sabahtan gittik kardeşimle zargana yakaladık biraz. Akşam lüfere attık lüfer takımına izmarit gelince kardeşime 1 yemli takım yaptım oda izmarit yakaladı yemli takımla. Sonra iskelenin ayaklarına koca koca balıklar geldiğini gördüm. 3- metre misina ve 5 numara iğne taktım zargana eti taktım ufacık pat 1 kefal 1 tane daha derken 10-12 tane iri kefal aldık lüfer takımlarında tık yoktu. Aynı takımla iskele dibinden 4-5 tanede iri istavrit aldık ayrıca, dünya kadarda gümüş alıp geri saldık. Lüferlerde hala tık yok bizimle birlikte lüfere atan abilerde de tık yoktu. Hava bozunca geri geldik.

Yani sonuç olarak yeşilköyün her tarafı aşağı yukarı aynı seviyede av veriyor. Lüfere daha hiç denk gelmedim, ama iskeledekilerin söyledikleri ve hevesli hevesli gelip hazırlanıp olta atışları burada eylülde yaklaşık grup olarak ay boyunca 100-150 tane lüfer aldık dediler. Doğru bunlar. Benide gaza getirdiler hasta olmam umarım.

Yeşilköyle ilgili her türlü paylaşıma açığım yazıları ve yorumları bekliyorum.

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Harita

Arkadaşlar önceden hazırlamış olduğum bir haritayı buraya da yapıştırıyorum.
    Bahsettiğim bazı yerler işaretli burada.

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ben sadece 1995 yılında 3 günlüğüne bulunduğum o bölge için, lüfer avlayabilmek amacıyla buralarda sığ ve dibi ilişken yerlerde kullandığımız bir av yöntemini iletmek istiyorum.

Turna avında kıllanılan üzerine kırıldığında parıldayan ışıklardan takılabilen bir şamandıra kullanarak takılmayı önlüyoruz. Gündüz avında ışığa gerek yok, gece ise şamandıraya ışık eklediğimizde oltayı daha iyi görme şansımız oluyor.
    Oltanın tarifi şöyle: uygun seviyeye bir stoper, sonra şamandıra , oltanın ucuna bir fırdöndüye iliştirilmiş 10 cm çelik tel ve ucuna da lüfer avlamaya uygun iyi cins bir halkalı kanca.
    Stoperi oltayı atacağımız yerdeki derinlikten 2 karış sığ bir seviyeye çekiyoruz ve istavrit yada izmaritten şakşak yem keserek uygun bir kamış-makara sistemi 30-40 metre kadar açığa atıyoruz.

Eğer lüfer o bölgede var ise, oltayı bulacaktır. Olta yatırma tipi olduğu için, atıp beklerken diğer oltamızla kefale ve zarganaya çalışma olanağımız oluyor.

Oltanın burada alışılagelmiş çizimi :

==============o========(|)========-oOo==============oOo==___)
    .............stoper.......Şamandıra...Fırdöndü....çelik tel....fırdöndü...Kanca

Son düzenleme: 18 Ekim 2006
  8. Rasguado

Rasguado

Favori Kamış:
    alba 3,5 m kamış,banax 4000 makina
    En İyi Avı:
    20 cm Kara sazan,karagöz,istavrit,ispari vs
    Arkadaşlar yeşilköye yakın bölgelerde ikamet eden ve yeşilköyde balık avlamak isteyen belki birsürü insandan biriyim.Bu konuda tecrübeli bir arkadaşın önderliğinde yeşilköyde bir kerede olsa yapılacak ortak bir faliyetin faydalı olacağı kanaatindeyim.
    Dostça ve kimseyede rahatsızlık vermeden yapılacak böyle bir faliyet bizlere işin en başından bişeyleri yalan yanlış kulaktan dolma değil doğru düzgün öğrenme fırsatı verecektir.
    Bu aslında Yeşilköy olarakta sınırlandırılmayıp genişletilebilse dahada faydalı olur.Değerli site yöneticilerimizin ve ustadlarımızın fikirlerini bekliyoruz..

Saygılarımla..

9. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
    kaç gr kurşun ve neresine takıyoruz takımın?yada kullanmıyormuyuz?tam anlamadım yaw:)

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
  11. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
  12. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    Evet beyler bu konuyu bencede değerlendirmeliyiz. Fikirlerinizi bekliyoruz...

13. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......

Bayramın son günü (çarşamba) olur,ne dersiniz.
    Sabah erken yada akşam üstü 3-5 saatlik bir av organizasyonu olur mesela

14. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    Bana uyar. Tercihim akşam üstü. Ama sabah erken sattede gelebilrim.

15. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    Yeşilköy cü arkadaşlar uyanın. Milllet götürüyor malı. Bizde bulalım şu balığın yerini artık........

16. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Yeşilköyde nerde olabilir,mesela Röne park civarında felan mı?
    Duruma göre haberleşir ,kısmetse çarşamba takılırız inşallah....
    Yeşilköy spor klübününü iskelesinden kofana yakalamış biri ,
    rastlantı karşılaştım herifle ama uzun konuşamadık....

17. hknrgn

hknrgn

Favori Kamış:
    kamış ve ek oltası
    En İyi Avı:
    Bana dediğim gibi uyar. Ben oraları pek iyi bilmem ama dediğniz yeri bulurum ve gelirim.

18. Rasguado

Rasguado

Favori Kamış:
    alba 3,5 m kamış,banax 4000 makina
    En İyi Avı:
    20 cm Kara sazan,karagöz,istavrit,ispari vs
    Budur arkadaşlar 3-5 kişiylede başlasak zamanla çoğalır sağlam bir ekip olabiliriz. Bayramın songünü AKŞAM ÜZERİ büyükbir aksilik olmaz ise bende ordayım.Şİmdi nerede ve hangi saatte bnuluşacağız konusunu açalım merkezi bir yer herkez için iyi olur kanatindeyim.

Birde benim gibi daha işin alfabesinde olanlar olabilir,Bilen bir arkadaş yüzeysel olarak gerekli malzemeleri birkez daha hatırlatırsa eksiklerimizi tekrar gözden geçirebiliriz.

Değerli arkadaşlarım fikrime gösterdiğiniz duyarlılıktan ötürü sizlere teşekkürederim.

Saygılarımla..

19. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Benim gelip gelemeyeceğim belli değil ama bu topikten haberleşiriz....,

Gerekli malzemeler....
    Lüfer ,sarıkanat vs atmak için mantarlı takım.Tanesi 0,5 YTL. Değişik iğne boyu olanlardan 3-5 tane al.
    Kurşun : Fırdöndülü olsun.50 Gr ile 150 Gr arasındakilerden birkaçar tane, 70 ve 100 Gr.'lıklardan özellikle çok al....
    3lü fırdöndü,yoksa normal fırdöndülerde olur.
    Çekeri iyi misina......
    Tabii taze yem : canlı istavrit ,zargana vs.....
    Yok onlar olmaz dersen rapala olur.5 YTLden 20 YTLye kadar birçok çeşidi var......

Bunlar lüfer içindi. Yok lüfere atmam ,izmarite istavrite atarım dersen o başka. O kolay işte ,hiçbirşey yapamazsan hazır takım alırsın ama kendi bağladıkların kadar zevk vermez.....

20. Spider

Spider Mert Eren

Ne diyim şimdi bu mesaja yaaaa..
    Gelemesem de okumaktan keyif aldım..
    Gelmiş tutmuş gibi oldum valla..

ama tutamamış gibi de içimde kaldı.. hırs yaptı..

rastgele arkadaşlar

avınız bereketli olsun