istavrit çaparisi...!

Konu, 'Takım Çantası' kısmında JaMcFly tarafından paylaşıldı.

1. JaMcFly

JaMcFly

arkadaşlar istavrit çaparisi yaparken beyaz üzerinde nokta nokta siyah benek olan tüy ile beraber parlak bi ip birlikte kancaya kırmızı ip ile bağlıyorum.adamlar dizi dizi çekerken neden bende 3 tane ooluyoo??yeniyim.çekme stilimde aynı onlar gibi..ama olmuyoo..

2. Merhaba öncelikle ailemize hoşgeldiniz.
    Ailemiz diyorum, biz burada bir aile içinde yaşadığımız şekilde birbirimize karşı ölçülü saygıda kusur etmeden sevgi içinde geçinip gidiyoruz.
    Sizden öncelikle profilinizde bulunan İmza Ayarlarında bulunan; ad soyad yaşadığınız sehir, kan grubu ve yaşınızı belirtir ayarları yapmanızı rica edeceğiz.
    Bu ayarlara benim İmza ayarlarımda yazan " İMZA AYARLARI" kısmında da ulaşabilirsiniz.
    Aramıza tekrar hoşgeldiniz. Keyifli paylaşımlar dilerim.

3. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Arkadasim
    Istavrit caparisinde tuyun kalitesinin bu tip balikcilikta yegane basari kistasi oldugunu dusunmeyiniz. Kosteklerinizin misina kalinligi, igne seciminiz, kamis kullaniliyorsa sectiginiz kamisin esneklik karekteri, kursun agirliginiz, yer seciminiz,atip-cekme esnasinda oltanizin gezecegi bolgenin mumkun oldugu kadar genis olmasi ve en onemlisi, baligi buldugunuz anda onu uretmeyi bilmek bu cesit balikcilikta basarinin anahtaridir.Anladigim kadariyla siz baligi buluyorsunuz. Eger 3 balik yiyorsa, bes balik, on balik da yer.Bence sizin takildiginiz yer baligi uretme noktasinda oluyor. Ilk balik atladiginda, oltanizi ayni yerde iki defa oltadaki baligi zorlamiyacak sekilde gayet dikkatli suzdurdukten sonra , sakince iki kulac alin, ve ayni seyi tekrardan yapin.Bu suruye iki defa girmenizi saglayacaktir. Oltanizin uzerindeki baliklar kursunun batmasini yavaslatip,cirpinmalariyla bostaki kosteklerinize ekstra kiskandirma verecektir. Bunun calistigini anlamak icin suzdurdugunuz misinanin kendisini nasil topladigina bakin. Eger suyun uzerinde hafif bir boslukla titreyerek geriliyor ve toparlaniyorsa oltaniz calisiyordur.Ancak suzdurme esnasinda oltaniz direk daliyor, cok hizla misinaniz geriliyorsa muhtemelen agir kursun kullaniyor ve baligin oltada uremesi icin gerekli dengeyi bulamiyorsunuzdur.
    Faydali olmasi dilegiyle...

4. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Ücer üçer de fena sayılmaz bence:) :) :) :)

5. kya55

kya55 K.Yılmaz Aytekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 13,5
    İşde işin sırrı-ustalığı bu mesajın içerisinde fazlasıyla var.Bundan daha güzel izah edilemezdi.Huseyin Alp Arslan kardeşimize teşekkürler.:)

6. çinekolog

çinekolog Gökhan

işte bu!!! abi 5 yılda kapılabilecek tecrübeyi beş dakika bile dolmadan aktarmışsın hüseyin abi tebrikler anlatımına bilgi ve tecrübelerine sağlık :)

7. simendifer

simendifer Sennur

Bir tavsiye de ben vereyim. Kullandığınız beyaz üzerine siyah ya da kahverengi benekli tüyler, genellikle çinekop çaparileri için kullanılır. İstavrit için yeşil tonlu ve simli floşları kullanmanızı salık veririm...

8. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Tesekkurler dostlarim.

9. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu gun Burayi MSN gibi kullanmaya basladim.Her bir cumle yazisimda.Gonderiyorum.Kusura bakmayin. Neyse. Namigin gosterdigi baliklarla bogazda tutulan istavrit ayni degil.Bu baligin kuyruguna bakin hafiften kizilimsidir.
    Iki yanaginda ki Belgin Doruk benine bakin. Literal lineda(yanal cizgi) istavrit kadar kalin ve kaba degildir.

10. simendifer

simendifer Sennur

İki fotoğrafı karşılaştırabiliriz. Biri boğaz istavriti, diğeri de Şili uskumrusu. Daha iyi olacak sanırım. Konu da nerden nereye geldi ama iyi oldu. Ben de bir şey daha öğrendim.

11. Yücel

Yücel

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan/2.600 gr
    Bu ne uskumrumu :(

12. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Namik Kardesim Bu senin gosterdigin balik sili uskumrusu veya istavriti olmaya bilir ancak bogaza bu gosterdigin balik cok onceleri girerdi. Artik girmiyor. Bu balikla bogazdaki istavrit arasindaki en buyuk ayrim seninkinin kuyrugundaki kizilimsiliktir. Bogazdaki istavritte bu bulunmaz. Seninkisi gercekten daha lop etlidir daha zariftir.

13. Yücel

Yücel

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan/2.600 gr
  14. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Uskumru degil. Istavrit. Karagoz istavrit diye biliyorum bunu. Simdi diyeceksiniz bizim sularda 3 cesit istavrit olmaz. Aslinda arastirdigimiz zamanda oyle gorunuyor.
    Ancak eski balikcilik kitaplarini karistirirsaniz size 3 degisik turden bahsedecektirler. Birincisi istavrit(sennurun resmi) ikincisi karagoz istavrit (yucelin resmi literal line bakin) ucuncusu akdeniz istavriti ki cok nadir Bogaza girer (Namigin Istavriti)

15. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Yani sanirim, resimlerle bakmak lazim.Sanki hala bir seyler tutmuyor.Yani bildigim su tutmayan sey. O kirmizi kuyruklu istavritin bogazda tutuldugunda bayram oldugudur ki benim hayatimda 15-20 sene once bir defa gecti. Cok buyuk istavritlerdi.

16. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    :confused: :eek: :eek: :eek: Hadi bir yasima daha girdim...

17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ben sana baska bir hikaye anlatayim, ucu buraya dokunan. Asil biz Istanbullularin cektigi bugunku sikintinin ardinda ozellikle orkinosun ve birazcik kilicin bogaza girmemesi yatiyor. Orkinos( northern bluefin tuna) eskiden cok buyuk suruler halinde atlantikten once Akdenize, ondan sonra da onune uskumruyu, sardalyayi ,aklina gelen ne kadar gocer balik varsa takarak ,yada bir baska bakis acisiyla bunlarin ardina takilarak ta Karadenize kadar cikardi.Balik Marmaraya girdiginde dev asa boyutlara ulasirdi. Ancak Japonlarin bu baliga astronomik fiyatlar odemesi, ozelikle eski Yugoslavya'nin Hirvat balikcilarini uyandirdi. Bunlar ve bunlarin pesine takilan Italyan balikcilar ucaklar kaldirip giren orkinoslari havadan izleyerek cok buyuk ozel girgir filolariyla cok buyuk ozel girgir aglarla cevirip , yakalamaya basladilar. Ancak baligi oldurmuyorlardi. Bu cok genis gir gir aglarini samandiralarla yukselttikten sonra
    uc dort ay sardalyayla orkinoslari besleyorlardi. Agirligina ulasan orkinoslar kesilip Japonyaya satildi. Bu uygulama hala devam ediyor. Hirvat balikcilar milyarder oldu bu isten. Bize gelen Orkinoslarin onu kesildi. Cok nadir bu kiyimdan kurtulup Bogaza gelen var simdi. Gene eskiden ozellikle bu orkinoslarin
    bir kismi Bogazin Marmara agzina yatardi.Lufer, palamut basta olmak uzere
    pek cok baligi Bogazdan akip gitmesine izin vermezler , kisaca baligi Bogaza hapsederlerdi. Adalar civarinda meshur orkinos sirtilari cekilir, dev gibi orkinoslarla savasilirdi.Dalyanlara vururdu orkinoslar. Tabii bogazin icersinde
    olta balikcisina gun dogardi. Cok buyuk balikcilik olurdu. Farkli farkli oltalarla
    farkli farkli balik tutulurdu. Bugun bu orkinos baskisi kalktigi icin balik artik Bogazda eskisi gibi oyalanmiyor. Cevre kirliligi ve Bogazdaki agir gemi trafigi de
    bunun cabasi...

18. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    asıl gırgırlar yüksek ekolu sonarlar balığı yok etti.istavrit konusunda bide ben ekliyim bide kocabaş denilen bir tür var.balık baa büyük oluyo ama ağırlığının yarısı kafası vede lezzetsiz saman gibi bi balık adaların ilersinde kanalda çok var bu balık.100 metrelerde irileri çıkıyo kıyılarda ufakları.500 iğneli çapari yapıp tutuyo balıkçılar.iri iğne takıyolar balık kaçamıyo geldimi.çaparinin boyu 70 metre oluyo dibe yatırıyolar takımı dip kısmına rapala takıp gezmesini sağlıyolar.bende gitmiştim bi keresinde beraber 150 kilo balık yakaladılar 2-3 saatte ama balık lezzetsiz saman gibi tadı.

19. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cem Bey bize bahsetmis oldugunuz istavritin fotosunu temin ederseniz bizi
    cok mutlu edersiniz.Her nekadar emin olmam mumkun degilse de bahsetmis oldugunuz baligin yanal cizgisi gayet kemikli ve kaba, iri kafali ve iri gozlu
    karagoz istavrit oldugunu dusunuyorum. Adalar etrafinda, Marmaranin bogaz agzinda bu baligin irilerinin yatak yaptigi yerlere yumurta doktugunu ve bu
    yuzden tadini yatak donemi ardindan yitirdigine inaniyorum. Ifade ettiginiz palamut caparisi tekniginde ki gibi kullanilan istavrit caparileriyle, dibe yatmis istavritin yakalanmasi bahsetmis oldugunuz kadar uzun caparilerle olmasa da max 30-35 igneli caparilerle Bogazda da yapilirdi.(kendim de bir zamanlar yaptim, o zaman sirkuler bilincimiz yoktu tabii) Degerli yorumlarinizi okuyorum. Ve sizi profesyonel balikcilarla amator bir iliski icinde goruyorum. Bizlere bu yuzden cok degerli bilgiler veriyorsunuz.
    Ayni zaman da profesyonel olta balikcisinin dilini ve mentalitesini bu sayfalara ihrac ediyorsunuz ki bu mentalite bizim mentalitemizden oldukca farklidir. Dikkatinizi cekmek istedigim nokta bu mentalitenin yanlis olmasi degil
    amator olta balikcisinin mentalitesinden farkli olmasidir.Insaallah bir gun sizinle yuz yuze tanisma ve balik tutma firsati bulurum. Saygilarla.

20. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Derin suda yakalanan lezzetsiz dediğiniz istavrit, Trachurus Mediterraneus'tur.
    Patlakgöz, Yandros İstavriti, Kanal İstavriti gibi adlarla anılır.

Karagöz İstavrit ise bildiğimiz kıraçaların ana babası :p olan sarı yüzgeçli, sarı kuyruklu istavrit (Trachurus trachurus) tir.

İstavrit diye forumda arama yaparsanız resimlerine ve başka bilgilere de ulaşabilirsiniz.