istavrit çaparisi...!

Konu, 'Takım Çantası' kısmında JaMcFly tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Reis Baba peki bu namigin baliklara ne diyorsun, kirmizimsi kuyruklu olanlara?
    Babalar gunun kutlu olsun bu arada.
    Saygilar...

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Allah razı olsun, bütün babalara hayırlar dilerim, isteyenlere de baba olmayı.:)

Namık'ın balıklara Rufailer karışır, onun kuzuları da var, bizi aşıyor.:p :eek:

Selam ve sevgiler.

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Namık

Toparlayalım derken dağıtmışsın.
    En doğru söz, en sondaki.:p

Trabzon civarında tutulan ve eti çok lezzetli olan, fiyatı da bayağı yüksek olan istavrit neyin nesi?
    Gerçekten bu konudaki literatür, benim kafamı karıştırmıştı, herkes ayrı bir şey diyor.
    Barbunya-tekir muhabbeti gibi.
    Bunu da Yakup Hocama soralım bakalım.;)

Bu arada kırmızı kuyruklu istavrit hiç görmedim.
    Belki onun kuyruğuna kan oturmuştur.:eek: :eek: :eek:

4. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ya ilahi Reis Baba kirmizi kuyruk demedik:) kirmizimsilik dedik...Ama boylece o baligin cok uzun zaman bogaza girmedigi tastiklendi. Ahh bir de fotolarla ifade eden olsada olay her kes icin tam yerine otursa.

5. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    hüseyin bey ben keyif için balıkçı dostlarımla çıkıyorum.ayrıca sarı kağıdımda var yoksa zaten o tekneye binemiyosunuz bile.ama tamamen amatör ruhla avlanıyorum.hiçbiyerde yazmayan bilinmiyen takım tüyoları öğreniyorum nasıl takıl donatılır,gezdirilir balık nasıl çekilir.ama sizinde hak vereceğiniz gibi birlikte çıktığım dostlarım bu işi profosyonel olarak yapıyolar ve geçim kaynakları bu.ben birlikte gittiğimde sadece eve yiceğim kadar balık götürüyorum.benim amacım balık tutma keyfini yaşamak ve deneyim kazanmak.normalde asla rüyamda bile göremeyeceğim balıkları tutuyorum.ayrıca balık muhabbetlerini paylaşmak anılarını dinlemek limanda toplanıp rakı içmek hepsi çok keyifli.yılların tecrübesini benimle paylaştıkları içinde kendimi çok şanslı hissediyorum.kazandığım deneyimi hiçbiyerden elde edemiceğim kesin.levrekler,karagözler,eşkinalar,kalkan, kırlangıç,mercan,kofana, daha nice balığı hemde marmarada yakalama fırsatını buldum.gece bi tonoz kuruyoruz milimetrik taşın üstüne direk karagözlerin üstüne kerterez almaları 3 çapayla tonoz kurmaları o kadar deneyim istiyoki tekneyi aynı noktaya tutturmak inanılmaz zor bişey.sonuçta profosyonel balıkçı hepsi limit yok ve bu meslekleri evlerine ekmeği bu meslekten götürüyolar.ama sölemek istediğim bişey var oltacılar denizi korumak için o kadar savaş veriyolarki inanmazsınız bütün kaçak avları ihbar ediyolar denizde.balığı korumak tek amaçları unutmayalımki biz elimiz boş döndüğümüzde sadece zevkimizden olmuş oluyoruz ama onlar kiralarını ödüyemiyolar evlerine ekmek götüremiyolar o yüzden lütfen onlarada saygı duyalım.umarm marmarada ağ ile avlanmak yasaklanırda herkeze bol bol balık tutma şansı doğsun.eski balıkçılardan dinlediğim hikayeleri duydukça içim o kadr acıyoki.sinaritler,orkinoslar,kılıçlar marmarada her balık bol olduğu zamanlar.fazla uzattım sanırım:)kocabaş istavrite gelince karagöz istavrit değil bu balık.egenin büyük istavritini andıran bi tipi var balığın.balıkçılarda kocabaş diyolar balığa.anlattığım çaparide palamuttan farklı.sizin dediğiniz palamut çaparisini 70 iğneli olarak yapıyolar rivada çok balık aldık o çapariyle.palamutta balık yer değiştirdikçe çaparinin takımıda değişiyor.boğazda beyaz tüy iri iğneyken marmarada kızılımsı horoz tüyü siyah iğne daha iyi iş yapıyor.

6. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    bu arada çoğu kişi bilmez ama balık livarda bekledimi kuyruk kızartır.stresten olduğu düşünülüyor ve balığın lezzetini bozuyor.o yüzden balık kuyruk kızartmışsa değeri düşer.istavritlerdede bu olmuş olabilir.özelikle lüferde çok oluyor bu olay.sudan ilk çıktığında altın gibi parlayan akın balığı bekledimi rengini kaybedip kızarıyor.yerli lüferse yeşilimsi bi tonda olduğu için daha az belli oluyo bu kızarma

7. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ederim Cem Bey. Kisaca paylasmak istedigim benim bu istavritlerde bahsettigim kirmiziligin kan oturmasiyla ve livarda durmayla olmadigi. Namigin gonderdigi resimdeki en alttaki balikta butun dogalligiyla gorunuyor. Yukardaki balikta ise mercanlarin kirmizisi sanirim daha o
    kirmiziligi on plana cikarmis. Ben bu baligi Bogazda tuttum. O zaman bize bu isi ogreten Ilhan Reis(Kanlicali) baliktaki bu cok hafif alacaligi gostermis ve bunun
    Akdeniz istavriti oldugunu soylemisti. Su anda ismini hatirlayamayacagim ancak ararsam bulabilecegine inandigim cok eski bir balikcilik kitabinda (Karekin Deveciyan'in ki degil) da bu baliktan bahsedildigini gordum. Hem biz bu baligi kiyidan da tuttuk ve livara koymadik.Suyun icinden cikar cikmaz bu hafif alacalik ozellikle kuyruk tarafinda cok belirgin gorunuyordu.Bir de dikkatinizi cekmek istedigim bir konu var.Istanbulda normalde tuttugumuz istavritin uzeri ozellikle oldugunde mazot alacasi gibi renkler verir, cilizdir. Bu istavrit tok ve etli , daha uskumrumsu, daha zarif, sirtinin rengi yekparedir. Bir de gene Istanbulda sirti gayet siyahca , yan cizgisi cok kemikli kaba , tok bir istavrit gecerdi.Hepimiz bu uc turde uzlastik ancak tam olarak adini bilimsel litaraturde
    koyamadik. Bir de Reis Baba Trabzon'da da farkli bir istavrit var diyor. Tabii
    bunlarin hepsi cok guzel.Cunku hepsi birlesip bizlere daha fazlasinin kapisini aciyor.

8. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    ben 2 kiloya kadar çıkan irilikta istavritler tutmuştum bu şekile tombul ve yağlı balıklardı.ama kuyruklarını hatırlamıyorum ada istavriti derdik bu balığa yemli yakalardık.almadı o balıklar şimdi.bu sene karaköyde bi ara canlı satanlara gelmişti sordurdum sivride yapıyodu.sanırım o balık bu

9. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    "Ifade ettiginiz palamut caparisi tekniginde ki gibi kullanilan istavrit caparileriyle,"
    Bu cumleden kastim istavrit caparisinin iki cek bir suzdur adi verilebilecek kursun kasayla oltanin sonuna baglanmis bir teknikle degil , palamut caparilerinde oldugu gibi kursun onde capari arkada cektirilen takimdir. Gene farkli olarak bu takim istavrit dibe yattiginda kullanilir. Palamutta ise bayagi
    yuzeye yakin cekilir.Sizin anlattiginiz olayda bu takimin anormal uzunlukta olani
    sonuna rapala atilarak daha dengeli hale getirilmis gibi geldi bana.
    Hepimiz zaten bu emekci oltacilarin elinde ve onlarin buyusuyle buyuduk. Amacimiz onlardan ogrendigimizin ustune gercek bir bilimselligi koyup, bize verdiklerini olumsuz belgelere donusturmek. Onlara saygisizlik aklimin ucundan bile gecmez. Ancak balikciligin bilimsel bir mentaliteyle gun gecirilmeden
    gercek bir korumaciliga halkin destegiyle getirilmesi inanin bana bizden cok o emekcilerin yuzunu guldurecek.O baliklarin nesli kadar, profosyonel olta balikcisinin nesli de tehlike altindadir ulkemizde.
    Paylasimlarinizda ki profesyonel balikcilarla paylastiginiz amator balikciliginizin
    tadi buyuk haz. Bize biraz daha foto ve anlatimla bezenmis paylasimlariniz olursa bu yolda buyuk katki olacagina inaniyorum.Ozellikle balikcilik kadar
    bu asirlik bilgilerle bezenmis balikci dostlarin karekterlerini kisiliklerini ve balikciliklarini sergileyen paylasimlar bence essiz olcaktir.
    Saygilarla gene gorusmek uzere.

10. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    daha önce bende sizin gibi düşünüp paylaşmak için resimler koydum ve ummadığım tepkiler aldım.önce sirkülere uymuyo dendi sonra profosyonel bi avdı diince.burası amatör site git showunu başka yerde yap diye çok ters anlamsız yorumlar geldi ve modorotör konuyu sildi.gelen yorumda bursı amatör site burda sadece amatör baıkçıların resimleri sergilenir oldu.bende bidaha hiçbi resmi paylaşmadım.bundan sonrada paylaşmaya niyetim yok.sizde farkındasınızki burda ayarını bilmeden saldırır şekilde yorumlar geliyo ve sinirlerimi hiç bozmamak için resim paylaşmıyorum.çünkü biliyorumki balıkları görünce direk ters mesajlar başlıycak.sonrada konu burası amatör site denilerek silinecek.o yüzden sadece bilgimi paylaşıyorum.sizin iyi niyetinizden şüphem yok ama bu sitenin gerçekleri bunlar.o yüzden artık çoğu kimse paylaşımda bulunmuyor.ayrıca benim sarı kağıdım var ama yinede kendim için çıkıp aşırı av yapmıyorum yaptığım avlar balıkçı dostlarımla çıktığımda yüksek miktarlı oluyo oda ticari olduğu için ama hepsi olta balıkçılığı sonuçta ayıca ben amatörüm ve öğreniyorum.oyüzden dostlarımla yaptığım av resimlerini paylaşıma koymamamı anlayışa karşılayacağınızı umuyorum.

11. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Beyfendi kendi oltanizla tutmus oldugunuz miktardan cok bir iki tane guzel avi elinize alip bizimle paylastiginiz fotonun kimseye bir zarar verecegini sanmiyorum.
    Ben de burda profesyonel balikcinin teknesine atlar , onun goturdugu avlakta
    amator limitlerimi ve ahlakimi gozeterek avciligimi yaparim. icabinda balik salarken fotomu cektiririm, Guzel bir balik cikarmissam hikayesini ve resmini dostlarimla paylasirim. Ancak profesyonel balikcilikta tutulmus butun avi miktar
    olarak gostermeye gerek duymam. Ancak bir amatore ayrica bu teknelerde
    bu insanlarla iliskilerini ve onlarla paylastigi guzellikleri iceren bir belgesel tadinda paylasimlar sunulabilir.Bu boyle bir siteye kanimca buyuk tat verir.
    Yillar once Gokceadada boyle bir profesyonel balikciyla 15 gun gecirmistim.
    Keske iki fotom olsa, keske o oykuyu paylasa bilsem. Ama ben o teknede
    amatordum. (her nekadar amatorlugun anlamini o gunlerde bu gunku kadar anlamamis olsamda) Amatorce baligimi tuttum, kendi ihtiyacim ve zevkim icin tuttum. Bazen pire icin yorgan yakmayalim derim.Bu herkes icin gecerlidir.

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    İstavrit

Öncelikle Hüseyin beyin yine harika katkıları için çok teşekkür ediyorum.

İstavrit balıklarının iki türü, bir alt türü ve kral balığı adı verilen istavrite çok benzeyen bir kaç türü ülkemiz denizlerinde yaşar. Hepsi de 60 cm ye ulaşabilen balıklardır.

Zaman zaman, hatta sık sık boğazda ve Karadenizde bir karıştan büyükleri tutulabildiğine hepimiz şahit olmuşuzdur.

Genelde amatör ve ticari avcılık bu balıkların sıfırıncı yaş grubu üzerinde yoğunlaştığından herkes kıraçayı istavrit sanır. Ki İstanbulda kıraça denen boylara aslında CÜCÜL denir. Kıraça 13-15 cm boydaki balığın adı olup hali hazırda avı da serbesttir.

Namık, aksini söyleyene kıraçanın bebek olduğunu anlatana kadar bu savaşa devam edecek gibi görünüyor.
    İyi ki de öyle, her balığın Namık gibi bir koruyucusu olsa, ne forumlarda ne de o koruyucuların yakınlarındaki avlaklarda bebek balıkları rahat rahat avlayıp raporlamak mümkün olmaz.

Saygılarımla

İstavritler

Trachurus trachurus (karagöz istavrit)

Trachurus mediterraneus (sarı kuyruk- istavrit)

KRAL BALIKLARI

(Caranx crysos)

Caranx rhonchus

ÇATAL BALIĞI
    (Alepes djeddaba)

Son düzenleme: 18 Haziran 2007
  13. simendifer

simendifer Sennur

Hocam şahit olmak mı dediniz ? Yılın 365 günü burada durum bu. Balıkları ölçüyorum diye ya da tutmayın bunlar küçük dedim diye bir dayak yemediğim kaldı benim burda. Ne KKGM'den görevliler, ne zabıta, ne de başka bir yetkili denetlemiyor bunları, istediğim kadar şikayet edeyim. Tek başına kimi caydırırsanız elinize kar kalır. Galata küprüsü'nün üstünde bırakın sadece kıraça avlamayı, elinde tırıvırı cirit atıyor millet. Sözüm ona, köprünün nöbetçi zabıtası falan var. Sadece orası da değil, tüm sahil şeridinde durum bu. İnsanlar üstüste, kovalar dolusu kıraça tutuluyor. Bir kürsüye çıkıp avaz avaz bağırmak lazım ya da megafonla bineceksiniz kamyona bağıra çığıra, anlata anlata dolaşacaksınız. O da eğer anlamak isterlerse tabi. "amaan sen de, boşversene abla" diyenlerden bıktım usandım. Ben daha 13 cm altındakilerin avlanmaması gerektiğini anlatamazken, "bırakın onlar 60 cm olacak, o zamana kadar bekleyin" diyerek bu vehamet nasıl anlatılır, nasıl dayak yenmez bilmiyorum. Namık'a gelince, iyi ki İstanbul'da değil diyorum. Çok karakolluk olur çok. Benim gibi gözükara bir cadıyla onun gibi bir deli bir araya gelirse, ben hastaneye, o karakola, eküri gibi dolanırız ondan sonra. Şaka değil, anlatmaya çalışınca aklını kaçırmış bu herhalde falan diyorlar, o gözle bakıyorlar. Sanırım İstanbul'da bu işi bilenlerin de cesaret edemedikleri, kendilerine deli gözüyle bakılacak olması. Ama olsun varsın, ben deli olmaya da razıyım. Bir kişiyi bile caydırsam kardır diyorum çoğu zaman. Nasıl olacak bilmiyorum ama, caydırıcı cezalarla (gerçekten caydırıcı cezadan bahsediyorum) bu işin önü yetkililerce de alınmazsa, durum hiç iyi değil. Bunları anlattım diye, konu bu yöne kayıp dağılmaz inşallah ama, İstanbul raporu budur ve gerçektir hocam.

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    :) :) :)

Ne kadar uzun zaman?
    Ben Anadoluhisar'lıyım, yaklaşık 1955'den beri boğazda balık tutarım, rahmetli babam da balıkçıydı.
    Denizden çıktığında kuyruğu kırmızımsı olan istavrit tuttuğumu hatırlamıyorum.
    Belki farketmemiş veya unutmuşumdur.

Bilim, Yakup Hocamın dediği gibi hepsine bir ad vermiş, bize karışık gelse de.
    Ama İstanbul balıkçıları kesin olarak, halen kıyılardan yavruları tutulan, sarı yüzgeçli, sarı kuyruklu istavrite karagöz istavrit, ender olarak ve derin suda yakalanan kara suratlı, yan çizgisi daha kemikli, kafası büyük olan istavrite de patlakgöz( kanal istavriti , yandros istavriti) adını verir.

Adı ne olursa olsun, herkese rastgelsin.:)

15. ozan

ozan Ozan

kreça istavrit derken takım güme gitmiş. Bende bir takım tarif etmek istiyorum. Benim kendi tecrübelerim takım ne kadar alımlı çalımlı floşlu vb ise okadar az balık tutuyorsunuz. Çapari işinin en önemli tarafı beden ve köstek kalınlığı. 0.22 beden üzerine 0.16 köstek (discovery, ultra strong ya da double strength). Bu misinalar namığın gösterdiği balıkları bile 10 ar 10ar çeker. İkincisi iğnelere bağladığımız ip, floş vb. bence istavrit için mutlaka tek tel olmalıdır. eğer üç beş tel ip ve yanında sim floş vb varsa o takım benim için yangında son kurtarılacaklar arasındadır. çapari iğneleri açıkta kalmalı ve ip tek tel olmalı, sim, floş vb. gereksizdir. renk eğer derin su için ise suya girdiği zaman zeytin yeşili olan bir ton olmalıdır. Benim çapariyle ilgili tavsiyem budur. Eğer balık bu çapariye atlamamışsa Namık'ın koruması altındaki kreçaların boylarındadır. O boyların av malzemeleri üzerine bir yazı Namık tarafından yazılmış ve sitede mevcuttur.Bkz. kreça av malzemeleri

16. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Simli floşlar istavritte iyi sonuç veriyor.

17. ozan

ozan Ozan

bide simsiz tek tel dene:cool:

18. wolky

wolky Volkan

Favori Kamış:
    İstanbulda İstavrit Tutmak içinmi :(
    En İyi Avı:
    sonunda aynalı sazan 1.5 kg ilk ve sondu :(

abi bu tel olayı simsiz sade ip mi yoksa bildiğimiz telin üstündeki plastik şey mi:) anlamadımda:confused: :eek:

19. ahmet58

ahmet58

Favori Kamış:
    1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
    En İyi Avı:
    1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
    tüyler nasıl

merhabalar beyaz tüyler nasıl istavritte sonuç veriyor mu benim elimde beyaz güvercin tüyleri var bunlarla acaba istavrit için mi hazırlayım yoksa palamut için mi karar veremedim hangisi iş yapar acaba

20. moti

moti Tuncay

Favori Kamış:
    Favorim el oltası
    En İyi Avı:
    Torik-Kofana desem kim inanır ..? Ancak Kadir İnanır :D :D
    Ahmet kardeşim bu güzel bilgileri okurken aldığım keyfi senin güvercin tüyleriyle ilgili sorun beni güldürerek bu konuyu taçlandırdı :))) Çapari yapılacak beyaz tüy martı-ördek ve kaz tüylerinden olmalıdır gerekçesi ise su kuşlarının tüy telekleri ıslandığında dağılmasını önleyen yapıya sahip olmaları ve (Tülermemeleri) eskiden biz bu tür tüylerden çapari yapar çaparinin estetiği bile aramızda konu olurdu.Selam ve sevgilerimle esen kal :)