İzmarit avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında simendifer tarafından paylaşıldı.

1. simendifer

simendifer Sennur

Davranış şekilleri

İzmarit balıkları, genellikle kayalık ve yosunluk yerlerde bulunurlar. Kışın denizin derinliklerini severler, 120 m. derinliğe kadar inebilirler. Yazın kıyılara yayılırlar. Bazen sığ suda gözle görülüp, takip edilebilirler. Tüm denizlerimizde bulunurlar. Hem kurnaz, hem de çok kıskanç bir balıktır. Kurnazlığını, yemleri aşırmasından anlamak mümkündür. Ama büyük balıklar için iyi bir yemdir. Aç gözlü bir balık olmamasına rağmen, kıskanç bir balık olduğundan, genellikle bu nedenle, yemi almış bir başka izmaritin yanında oltaya takılırlar.

İzmarit avında kullanılacak takımlar ve avlanma

En iyi avı ilkbahar ve sonbahar zamanında verir. Sabah saatlerinden başlayarak geç vakte kadar oltaya gelir. İzmarit balıkları genellikle yosunluk bölgelerde, yosunların hemen hemen bir karış kadar üzerinde dolaşırlar. Bu nedenle, köstekler, bu yosunların üzerinde kalacak şekilde hazırlanmalıdır. İzmarit kıskanç bir balık olduğundan, genellikle hırsızlı, ya da çatal şeklinde bağlanmış kısa kösteklerdeki iğnelere daha fazla rağbet gösterirler. Çok köstekli takımlarda, izmaritin genellikle yosunların bir karış yukarısına denk gelen kösteğe vurmasının sebebi de o bölgede dolaşmalarından kaynaklanır, diğer kösteklere burun kıvırabilirler. Aşağıda, kullanılabilecek bazı takımların fotoğraflarını göreceksiniz…

Bu takımlar için ;

Beden: 0,30 – 0,25
    Köstek: 0,20 – 0,15
    İğne: 9 -10 siyah çapraz iğne kullanılabilir.
    Kurşun: Bulunduğunuz avlağın deniz durumuna göre kullanacağınız ağırlıkta, armut kurşun.

Bu takım, genellikle kullanılan çok köstekli takım. Ancak diğerlerine göre daha verimsizdir. Bana göre, biraz da malzeme israfıdır. Çünkü izmaritin dolaştığı yer bellidir. Genellikle yosunların hemen üzerinde kalan bir ya da iki kösteğe yüz vereceklerdir.

Bu benim favori takımım. Tek tek gelir ama iri gelir. Bazen kıskançlıktan iki izmarit çok yakın bağlanmış iki iğneye de yakalanabilir. Bu takımda kösteğin uzun olması da bir avantajdır. Balık takıma uzak olduğu için, takımdan ürkmez ve yem daha salınır şekildedir. Bunu, suyun içinde avarece dolaşan bir yem sanır. Akıntılı zamanlarda mantar takılmasına gerek yoktur. Akıntı kösteği yeterince kaldıracaktır. Bu takıma, aşağıdaki takımda daha belirgin olan kıskandırma tekniği olmasa da, yine de kıskançlıklarından iki balığın yakalandığı zamanlar çok olmuştur. Şayet zemin takımınızın kopmasına sebep olacak bir zeminse, fırdöndü ile ayrılmış bir beden de kullanabilir, hatta kurşunu da ayrıca bir fırdöndü ile kullanabilirsiniz.

Bu da, bir üsttekine benzer. Kıskanç izmariti epey kıskandıran bir takım. Eğer balık seyrek değilse, muhtemelen iki iğneyi de dolu çekersiniz.

Sahilden oltayı attığınız zaman, oltanızı elinizden bırakmayın ve mümkün mertebe, misina boşluğunu aldıktan sonra dik tutmaya çalışın. İzmarit çok kurnazdır ve pılınızı pırtınızı alıp götürebilir. Yani yemlerinizi çaldırmanız muhtemeldir. Oltaya geldiğinde, yemi ani bir refleksle ağızlayıp, yana doğru kafa atacaktır. Bu yemi çalmak için yaptığı harekettir. Bu sırada yapacağınız bir tasmalama (sert olmamak kaydı ile. Çünkü damak yapısı yumuşaktır ve yırtıp kurtarabilir.) balığı yakalamanız demektir. Ondan sonra çok hızlı olmamak kaydı ile, boşluk bırakmadan misinanızı toplamaya başlayın.

Yemler​

İzmarit en çok midyeyi sever. Bunun hemen arkasından kaya kurdu gelir. Ancak bunları bulamadığınız zamanlarda, karides, teke, tavukgöğsü ve akyem ile yakalamanız da mümkündür.

Alıntı değildir...

Son düzenleme: 6 Eylül 2009
  2. mazosit

mazosit ömer demetoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4 kilo 600 gram levrek
    ^^

peki abi bu balık kurnaz ise takılan mantarları siyah renge falan boyasak daha iyi olmaz mı. Ve izmariti levrekğe yem olarak kullanırsak ne kadar verim alabiliriz..?

3. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    valla sennur takımlarımızı sen yapmıştın organizazyonda ne kadar usta olduğunu hem gördük hem duyduk eline sağlık :)
    güzel bir paylaşım olmuş :)

4. simendifer

simendifer Sennur

Levreğe kullanırsan verim alır mısın bilmiyorum. Levrek avı tekniklerine bakarsan ordaki yemlerle ilgili kısımda bahsetmişlerdir. ;) Hiç levrek avlamadım. Mantarın rengi çok önemli değil, onu da yem sanıyor zaten. Ama siyah da kullanabilirsin, ben bazen siyah da kullanıyorum. Köpük taktığım zamanlarda oluyor, yeterki yemden büyük bir parça olmasın o taktığın mantar. Bu arada abi değil, abla. ;)

Son düzenleme: 15 Kasım 2007
  5. paramecium

paramecium

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Levrek 2 kg
    Ağzınıza sağlık çok güzel bir anlatım ayrıca takımlarda mükemmel teşekkürler faydalanacağımdan eminim

6. Antrikok

Antrikok Rıza Melih ONBAŞLI

Favori Kamış:
    Okuma Sedros , Lineaeffe Spider Surf
    Favori Makine:
    Okuma Raw 55
    En İyi Avı:
    Beyşehir Gölü - Sazan - 4378 Gram
    Gerçekten 10 numara yorum.bilgilendirmeden dolayı teşekkür ederim

7. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    bilgiler için tşk en çok sevdiğim bi balık avlanmasını çok seviyorum özellikle gece o oltaya vuruşu ve yakalandıktan sonra bütün yemleri dökmesi bazen 2 li gelmesi okadar zevk veren bi avı varkı

8. aslanhan

aslanhan Oğuzhan Özdemir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    SazaN 5,650 kg
    bu verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler

9. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    Pullarını çıkartmadan ve derisini yüzmeden tava yapın,böylece deri altı yağlarını ziyan etmemiş olursunuz ki zaten yerken derisi etten kendinden ayrılacaktır. Deri altı yağları izmaritin lezzetini de arttırır. Ama ille ki tulum çıkartacağız derseniz,yakaladığınız gün temizleyip tulumunu çıkartın. Dondurup çözdükten sonra tulum çıkartma çok zor olur ve fazla zayiat verir.

10. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    Teşekürler güzel bilgiler:)

11. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    dibe yatar tarzda köstek kullanıldığında bilmem dikkat ettinizmi, izmarit çok fazla gözünden veya yanaklarından yakalanır, sebebi sizce nedir? 100 puanlık soru.Bir de bir olta tekniği daha var, 3 köstekli uzun bedenli oluyor, ancak köstek uzunlukları ve aralıklarını kurşun beden istikametinde 3-2-1 orantısıyla hazırlıyoruz, iğneleri uzun palalı seçip iğnelerin palasının en ucuna küçük küp şeklinde kesilmiş mantarı yem gibi geçirerek palaya sabitliyip yemledikten sonra oltamızı atıyoruz.Özellikle ispari-izmarit yüzer haldeki yemlere vurmazlar direkt olarak yutarlar, o yüzden bu şekilde yapılmış oltaya vuruş alırsanız direkt olarak tasmalayıp çekiniz.Bu arada bence izmaritin en iyi yemi kurttur, hem çok rağbet eder, hemde iğneden çıkarması nerdeyse mümkün değil.
    Üstteki sorunun cevabı: İzmarit dipteki yemleri düz değil yan yatarak alır, bu yüzden tasmalarken sık sık yanak ve gözden yakalanır

12. mehmetozbodur

mehmetozbodur mehmet

Favori Kamış:
    olta, bot
    En İyi Avı:
    700gr çupra. 1 kg levrek
    ellerine kollarına sağlık epey uğraşmışsın. teşekkürler...

13. simendifer

simendifer Sennur

Yücel çok güzel bilgiler, teşekkürler. Yana doğru kafa atar derken ben de yemi yatay aldığını kastetmiştim. Sanırım düz olarak alsa, farklı bir vuruş hissederdik gibi geliyor. Bu yanaktan ve gözden yakalanma meselesi için, dibe yatar köstek kullanmayı göze alamıyorum ben. Çünkü o zaman balık iğneden çıkarıldığında bazen yaşamıyor, özellikle küçük balıklar için bunu söyleyebilirim. Ben bunu birkaç kez yaşadım. O ilk mesajda bahsettiğim ikinci takım ya da üçüncü takımda bu sorun çok nadir yaşanıyor, o nedenle tercih sebebim onlar. Bu takımlara yakalandığında, balık küçük olsa bile, ağızdan yakalandığı için, çıkarıp suya attığımda yaşıyor. Bir de şu bahsettiğin takımı, ince detaylı olmak zorunda değil, kabaca bir çizersen çok sevinirim. En azından görsel olarak daha iyi anlaşılır, arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz. bilgiler için de tekrar teşekkürler. :) İzmarit deyip geçiyoruz ama ne çok yöntem varmış tutmak için, bunu da öğreniyoruz böylece. :)

14. serkan67

serkan67

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    6 kg yayın
    Bende size iyi bir avlak yeri vereyim. İstanbulda yenikapı fenerin önü hiç saşmaz. Her defasında en az 20 tane yakalarsın. Benim kullandığım yem karides, pek yem seçmiyor o bölgede genelde herkes karides ile tutuyor. Benim kullandığım iğne klasik çapraz değil. Çünkü ondan yemi kolayca aşırabiliyor.
    ben bu iğneyi kullanıyorum dokuz numara.

Hepinize iyi avlar

Son düzenleme: 16 Kasım 2007
  15. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    Yücel,şu 3-2-1 orantısını bi açıklasana,yada çiz. Ben anlayamadım yav.

16. barracuda_gs

barracuda_gs ...

Favori Kamış:
    cressi comanche 75,cressi trpic 2.5mm kıyafetcressi eldiven,cressicoltello knife ,strikepro 11.5 cm,
    En İyi Avı:
    800 gr kefal
    iğnelere mantar takmazsak sorun olurmu strafor takıyorum sürekli cıkıyor:mad:

17. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    valla fazla olacağını zannetmem ben mantarsız da çok izmarit tuttum:)

18. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    7 kilo istavrit+2 kilo sardalya
    İzmariti iyi tutarım ben...Galatada 100 balıkçı içinden 2-3 kişi İzmarit çeker ve ben içlerinde olurum hep ayıptır söylemesi... İzmarit düz çapariyede gelir. Ancak almasını bileceksin.İzmarit benim sezgilerime göre ve anladığıma göre derinlik bakımından neredeyse hep orada duruyor. Yani balığı bir buldun mu tamam... :) Derinlik ayarını yapıp yemide karides veua midye yaptın mı İzmarit tutmaman mucize olur. Ve ayrıca İzmarit tutması çok zevklidir. İyi asılır misinaya... Çift kösteklede tutulur. Ayrıca zoka ile Beylerbeyinde bir büyüğümüzün tuttuğunu gördüm. Bayağıda iriydi. Yani demem o ki; İzmarit tutmak isteyen Galataya veya Unkapanı köprüsünde arasın balığı biraz... Derinlik ayarı yapsın ve en kötü 1kg balıkla dönsün evine:D Midye iyi iş yapıyor ama benim favorim karidestir.

19. themad2

themad2 Serdar

gene yeni birşey ögrendigim bir paylaşım teşekkürler:)
    ama sunuda söylemeden edemiyecegim ben bi kere balık oldugu zamna denk gelmiştim galatadan kıyıya inmiş ilelerken birisinin izmarit tuttuğunu gördüm çıakrdım çantamı takım alacak yer uzaktı üşenmiştim almaya direk bi çapari ytaptım kendime elimi suya sokup midye çıkarttım 2 tane alabildim :)biraz ufak oldukları için balık tutan abiye vermiştim yani demem oki balık olunca her şeyle tutulur.

20. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Süper paylaşım eline sağlık