izmarit hakkında sorular?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında wunsch tarafından paylaşıldı.

1. wunsch

wunsch

İzmariti tutunca direk ağzına bakıyorum. Varsa çıkarıyorum ufak çakıyla. Çıkarmayınca balık ölünce kovaya yavrularıyla yayılıyor.

2. Mert Arslan

Mert Arslan Mert Arslan

Favori Kamış:
    Okuma Helios 2.40mt 15-45 / Okuma V-System 2.28mt 3-12gr LRF
    Favori Makine:
    Daiwa Freams 2500A
    O asalaklar, balıkların ağzının içierisine girip tutunurlar ve orada büyür büyür ve en sonunda balığı boğarak öldürürler. Bu arada bolca yavru bırakırlar...

güzelce temizleyip ağzından atın. Sonra pişirip yiyin :)

3. Rapala

Rapala

Favori Kamış:
    bi tane d-a-m olta işte
    ohh bi an balıkları yiyyemicez sandım :D

4. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    İncir ve Kiraz yemenin en tatlı yolu içine bakmadan yemektir. :D :eek: ben şimdiye kadar balıklarda böyle parazit vs olduğunu bilmiyordum (bilmemezlikten geliyordum, yani dış yüzeylerinde kene gibi böcekler vardır diyordum ama ağzında veya içinde olmaz dı bence...)

şimdi ayıklarken birşeyler görürüm, içime sinmez atarım ben balıkları:mad: , en iyisi hiç bakmadan hüp tavaya, fırına, ızgaraya her nereye gideceklerse. :rolleyes:

5. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    evet bende böyle bir yavrulama olayını hatırlıyorum, bir sürü böcek kovanın içinde cirit atıyor pek hoş olmayan manzara. akıntılı yerlerden tuttuğum izmaritlerde bu böceğe hiç rastlamadım.

6. akrep

akrep

slm

arkadaşlar ben yeniyim bu sitede izmarit agzındaki top böcegi dediginiz benim bildigim deniz kenesi genelde izmarite yapışırlar çıkarmak lazım ben böyle gördüm ama bu sitede büyük üstatlar var yinede karar sizin :) saygılarr..

7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    O zaman tuttğumuz balıkların özellikle dip balıklarının ağız kısmını dikkatlice inceleyip yabancı maddeleri temizleyip sonra balığı ayıklayıp ayıkladığımız yerleride bol suyla iyice yıkayıp temiz olduğundn emin olduktan sonra tavaya atıp pişirmemiz gerekir yada ızgara yada mangala herneyse yada fırına :D

8. yusuf sezer

yusuf sezer

arkadaşlar,

forumda izmarit ile ilgili baya yazışma var hepsini incelemeye çalıştım fakat beni frenleyecek bilgilere net olarak ulaşamadım. ne yalan söyleyeyim birazda cahil olmamdan ötürü bazı terimleri anlayamadım.

mesela;
    izmarit nerede yoğunluk gösterir? ( ör. dip yosunluk, dip kayalık vb.)
    izmarit günlük yaşantısında ne yer?
    izmarit hangi tarihlerde verimli tutulur ve TUTULAMAZ? (bu en önemlisi yumurtlama dönemi sahile inmeyeyim)
    nasıl takım kullanmalı?
    ve öznerileriniz?

bu bilgiler daha önce yayınlanmışsa affınıza sığınarak özür dilerim. teşekkür ederim. keyifli forumlar.

9. reancarne

reancarne

Favori Kamış:
    olta / zıpkın
    En İyi Avı:
    lüfer 4.5 kg.
    sevigili yusuf ben çanakkalede izmarit avı için şunları yapıyordum

takım olarak sinek iğneli en az 5 en çok 8 köstekli bir takım yem olarak ise en güzeli sülüne ( dağılmıyor kolay kolay) ancak büyük ihtimalle para verip alman gerekir . parasız bulacağın ve doğal yaşamında da en çok yediği yem midyedir. midyeyi kayalık alanlarda , iskele bacaklarında , sahil şeridinde dalgakıran tabir eilen yerlerde elinle toplayabilirsin. hiçbiri yoksa tavuk eti... bunu da severler ama diğer ikisi kadar iyi randıman alamazsın... bence iğnen ne kadar küçük olursa o kadar iyidir 7 - 8 numara benim ideal takımımdır . ve doğal olark ki dipte bulacaksın izmariti . yumurtlama dönemini bilemiyorum . ancak üfer zamanı bu balığı yaklayabilmen çok zordur .. (en aznıdan çanakkalede öyle;) ) umarım yardımı olur ..

10. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    izmarit temmuzdan sonra ekime kadar yogun şekilde yapar 10 no igne 0,18 köstek 0,25 veya 0,30 beden yem olarak karides,midye,kurt tavuk gögsü kullanabilirsin

11. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
  12. yusuf sezer

yusuf sezer

denemek lazım iyi gibi görünüyor fransız şarabıyla servis yapılabilir :)

midye toplamak çok zahmetli ve kokusu elden kolay çıkmıyor ama tabi ki deniycem. ben teke ve karides kullanıyorum. teke'yi biliyor musunuz? biz değirmenderede herşeyi teke ile tutarız.

13. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    teke özellikle buralarda eşkine ve levrekte kullanılıyor egde felan başka balıklardada kullanılıyor

14. reancarne

reancarne

Favori Kamış:
    olta / zıpkın
    En İyi Avı:
    lüfer 4.5 kg.
    bilirim ama onu ç.kaldede bulmak çok zor biz muğla dalyandayken onunla avlanırdık .. çok kaliteli ve müthiş bir yemdir..

15. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ayrıca izmarit karidesi gece kesinlikle yer gündüz herzaman yemez o zaman hemen midyeye dönmek lazım

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İzmarit gece pek iyi av vermez.. Bol ışıklı liman filan gibi yerler müstesna.. Genel kaide, güneş battıysa, izmarit keser..

İzmaritin ağzı dar, boru gibi ve körüklüdür. Yem ve iğnenin küçük olması gerekir. Tercihan 10 numara ve kısa bedenli iğne olmalıdır. Daha küçük iğnede izmaritin ağzı daha kolay yırtılır ve kurtulur. Uzun bedenli olanlar da aynı şekilde ziyadesiyle körükten yakalar ve kurtulma şansı artar..

İzmarti sazan gibi kavgacı bir balıktır. Tutması harbiden zevklidir. En iyi netice için olta elinizde bekleyin, vurunca hafif ve kısa, 5-10 cm. lik bir tasma atın. Ve sarmaya başlayın..

İzmarit beden ve köstekten pek huylanır. Mümkün olduğunca ince köstek, ince beden olmalıdır. Köstekler nispeten uzun, 20 - 30 cm en az tutulmalıdır. FC misina çok bariz bir fark yaratır, 4-5 misli fazla vuruş alırsınız..

Kumluk, kum üzerinde kayalar, iskele ayakları vs. olan yerlerde daha bol olur. Topuklar vs. civarına bakın. Genelde kayalık yerlerde pek raslanmaz. Zemin kum, belki biraz yosunlu, sağa sola serpilmiş taşlar, kayalar filan varsa, izmarit burada olabilir.. Gebze/Değirmendere tarafını düşünürsek, her yerde öyle olmasa da, sahilden 30-40 m açıkta aramak faydalı olur..

En ideal yemi midyedir. Fakat midyeyi çok ustaca alır iğneden. Bu nedenle midyeleri açmak, kağıt üzerine sermek, 1-2 saat bekletip hafifçe kurutmak (yazın önce hafiften tuzlamak ki, midyeler kokuşmasın) ve sertleştirmek gerekir. Basitçe, suyunu çektirmek diyelim. Midye yoksa (pek ihtimal değildir ama) karides düşünülmelidir. Karides kabuğu çıkarıldıktan sonra, çok keskin bir bıçakla 5 mm kadar kesilir. İğneye takılır. Karides te yoksa balık, bilhassa hamsi etkili olur. Önce yaprak yapılır küçük balık. Sonra 4 mm genişilkte enine parçalar kesilir. Derisiz olarak iğneye takılır. Eğer irice istavrit, hamsi vs. kullanıyorsanız, bu parçaları da ikiye bölün. Yem 8-10 mm den daha büyük olmasın.. Tavuk göğsü ise olası son çaredir fakat tutması şansınıza kalmıştır..

Deniz zemini ile 2 kulaç üstü arasında bulunur genelde. Eğer dip yosunlu ise, tercihan mantarlı takım kullanılmalıdır. Bu takım bir yerlerde vardı sitede..

17. yusuf sezer

yusuf sezer

çok güzel bilgiler teşekkür ederim.

bir iki soru tasma atmak ne demek?
    FC misina ne demek?

18. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Konu ile ilgili Uzmannnnn arkadaslar var Yusufcum, rahat ol. Eksik taraflari aynen doldururlar.

19. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var

yusuf arama bölümüne floro carbon yazarsan bu misina ile ilgili pek çok mesaja ve bilgiye ulaşabilirsin. kolay gelsin

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Balık vurunca, kamışı kaldırır vs. ani bir hareketle çekersin. Böylece iğne balığın damağına oturur. Buna tasmalamak denir işte..

FC = Florocarbon.. 3-5 yerde detaylı izahı var forumda..