...Jig kamış ve makine tavsiyeleriniz...

Konu, 'Kamışlar' kısmında melanqoliq tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Okumanın bildiğim kadarıyla Türkiye distribitörü Cengiz balıkçılık.

Cengizde yoksa yani henüz yeni olan bu ürünü getirmediyse av marketinde olması mantıkız.

Sipariş vermeden telefonla teyit alın ki sonradan o ürün elimizde kalmamış yerine filancayı yollayalım muameleine uğramayın.

Cengiz Mart gibi getirecek sanırım

Son düzenleme: 26 Ocak 2011
  2. OMMG

OMMG OKAN

Bu gün Alamatra dan aldım, hatta şuan karşımda, uzaktan seviyorum onu :) :)

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bu güzel bir haber.

İnsan böyle bir makineyi aldığında sevmeye bile kıyamıyor değilmi:)

Bende geçen yeni bir spin makinesi getirttim. Durup durup bakıyorum ona:D

4. OMMG

OMMG OKAN

Sen ne diyorsun, hanım kızmasa yastığımın altına koyup uyuyacağım :D :D :D

5. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkeze iyi aksamlar ,

Sevgili Fatih ,

Kararini ,, M - MH - H - XH ....gibi Lbs cinsinden güc ifade eden degerlerden
    ziyade , CJ - S (Spin) yahut CJ - C ( Yani casting) av sekillerini ifade eden kamis tiplerinden hangisini alman gerektigi konusunda vermen daha yerinde olacaktir !

Zira , S tipine spin makine (Okuma Cedros - Penn Spinnfisher yahut Slammer - Daiwa Seagate yahut Sealine Bull - Shimano Spheros ) , Digerine yani C tipine ise , Daiwa Saltist - Penn Jigmaster - Yahut Level Wind - Shimano Tekota yahut Torium ) gibi makineleri düsünmek gerekecek !

Yani ilk karar en önemlisi ...

En dogrusunu vermen , hedefine ulasman temennilerimle ...

6. OMMG

OMMG OKAN

Boran Ağabey önemli bir noktaya değinmiş,normalde S - tipleri spin denilen döner makaralı makinalarda ( Salina 2 ), C - tipleri casting ( Lever Drag çıkrık ) için üretilmiştir.Yani S- tiplerinde sarmal sarım yapan makinalar için özellikle alt yüzük çapı daha geniştir ve uzun,C- tiplerinde çıkrıklar düz sarım yaptığı için yüzük çapı daha dar ve kısadır.Diyeceksin sen niye aldın,ben güçlü bir kamış istediğim için ve gerekirse mevcut çıkrıklarımla ( özellikle beklediğim Lever Drag la) da kombinasyon yaparım diye aldım.Haa diyeceksin abi çok farkedermi, işte orada sözü üstadlara bırakıyorum...

Son düzenleme: 26 Ocak 2011
  7. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    Abi sen bitanesin varya..
    çok fazla olmamakla beraber avlanacagım bölgede yaklaşık 70-80 mt lere düşeceğimi biliyorum.
    bu durumu düşünerek alacağım kamış 30-40 mtlerde aksiyonda bana sıkıntı çıkartırmı o kafamı karıştırıyor.
    o hastalığı hiç sorma abi.
    bazen yolumu değiştiriyorum bu balık malzemecisinnin oradan geçersem yine gerekli gereksiz toplar alırım diye..
    ama ne yapalım be abi en kötü hastalıgımız bu olsun diyelim ve avunalım :D

8. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hatırlatmanız için teşekkürler Alperen bey..
    Ama ben alıştım artık avmarketinin şu yok bunu yollayalım demelerine.
    Balıkmarketimi, tekneyatmalzemelerini söylemiyorum bile..
    Ama duramadım söyliyeceğim;
    Var görünen 2 adet surf kamışın parası yattıktan sonra, tamı tamına 27 gün oyalayıp ve üzerine bi 7 gün daha koyup sonra lutfedip,parayı iade eden bi kurum kendileri..
    Makinanında Türkiye'ye yeni geldiğini ve satışta oldugunu öğrendim..

9. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Abi merhaba..
    spinden yana tercihimi kullandım gibi hoş jiggingte bunun ne anlam ifade ettiğinide tam bilmesemde :)
    makinayla ilintili ise şayet ters mantıkla sarmal makinaya uygun jig kamışın s modelleri oldugunu sanıyorum inşallah yanılmıyorumdur.
    ama kafamı karıştıran olay ben 70-80 mtlerde avlanacağım ama yeri geldiğindede 30 metrelerde deneyeceğim şansımı.
    bu durumda Abi bana http://www.okumafishingteam.com/family/303643/Cedros_Speed_Jig
    yukardaki linkten bakarak beni 75-90 metrelerde üzmeyecek ve 30-40 metrelerdede işimi rahatlıkla görebileceğim seri ve model sizce hangisidir..?
    çok teşekkür ediyorum alakanıza ve ilginize efendim..

10. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Fatih abi kusura bakma geç yazıyorum fakat bikaç aklına takılan yere değinecem.

Özncelikle Daiwa opus bull konusunda yazayım. Artısısı dediğin gibi yedek aliminyum kafa , 1 turda 107cm sarım tuzlu su çin tasarlanmış. Gövdenin birleşim yerlerinde ve rotor üzerinde conta ve koruyucu su geçirmez izalatörler komple metal gövdeki ağırlığın sebebi bu.15 kg drag ben üzerinde yazanı yazdım yani katalok değeri taş çatlasın 10-12 kg olabilir. Çift firen sistemi ( hem bilyalı hemde çarklı sisitem ) 50lik misinadan 230mt alıyor Bilya sayısı hariç :D diğer sayılarda üstünlük sağlıyor :D

İllaki Okuma olsun diyorsan salina yerine yine kamışınla aynı marka model CEDROS makina var onun sarımı birazdaha fazla.

Kamış seçimi tamamamen avlanıcağın derinlikle alakalı.O yüzden imkanın varsa gezebileceğin avlakaları not edip oraların derinliklerini çıkarman. Bu sayede derinliğe bağlı olarak kullanacağın jiglerin ağırlıkları çıkacak. Eğer tekneyle gezip listelersin , böyle bir imkanın yoksa şimdilik doğruluğuna güvendiğin bir denizlerin derinlik haritasını edinmen bu sayede düşündüğün yerlerin ortalama bi derinliği aklınızda belirir. bunu halletikten sonra kamış olayı çözülür.Ama okudum ki bi 90 birde 30 mt demişsin ikisin arasında 3 katı der,nlik farkı var sanırım 30 mt de atçekte kullandığın 10-40 atarlı bir kamışın varsa o imdadına yetişecek gibi. Ama 30 metre ve üzeri için sakin açık havalarda akıntı durmu az ise 30-160 yeterli olur gibi ama birazdaha derinler ve akıntıyıda düşünürsek 90 200 en ideali olur gibi.

Makinanızın makarasında avlanıcağınız derinliğin en az 2 mislini bulundurmalısnız.
    iyibir dynema ile önüne de kullanılan lader FC yi daha kaliteli seçmelisnizki bilirsiniz FClerin çekeri monolara oranla daha düşüktür Hatta mümkünse FC kaplı mono kullanın. Bu daha ucuza çıkabilir. Jig sisiteminde aslında balığı çeken makinadan ziyade kamış ve insanın kol gücü ne dayalıdır. Makina nın görevi toplanan misinayı boşluksuz düzgün sarmak ve drag ile üzerindeki yazan kilolar ile ayrlanarak balığı yormakdan ibaret. dynemayı seçerken makinanın kutusundaki katalok değrleri ve kamışın test çeker yada yüzük derğlerine dikkat etmelisiniz bunlar genelde lb cinsinden verilirki aynı zamanda kamışın aksiyonunu belirler.kamışın ve makinanın çekeri nin altında alına bir misina ilk balıkta kopmasına neden olur kamış çkerinden fazla seçilen misna makinanın makarasında çok yer kaplar olası takılma yada bir hata ,arıza aksilik sonucu olaşacak durumlarda kamışı kırma olaslığı yaratır. Seçerken makinaın çekerinden yüksek ,kamışın çekerinden düşük seçilmeli ki buda size hem aksiyon hem avlanma derinliği hakkında başka bir ip ucu verir.

Av esnasında makinaınn drağı sonuna kadar asla sıkılmamamlı tepelikler ve yokuşlar aşığdan yukarıya doğru taranmalı ters gidildiğinde jigi taktırırsınız.

Son düzenleme: 27 Ocak 2011
  11. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Merhaba Ali Kemal kardeşim..
    Sizler olmasanız ben ne yapardım..
    Buradan tekrar tekrar OMMG Okan abiye sana ve Dusseldorflu Boran abiye ve Vedat ustaya çok teşekkürler..
    Birçok fikir şekillendi kafamda sayenizde sağolun..
    Şimdi Ali Kemal cedros makinalar benimde dün itibarıyla inceleme listeme aldığım ağır işçiler.
    derin su makinası olmasının yanısıra Daiwa opuss bull gibi tuzlu su için üretilmiş harika şeyler.
    ağırlığıda cedros65 lerin 640 gram yanılmıyorsam..
    ama kamışta problem var gibi gözüküyor.
    Ben ilk başta bakmam gerekirken acemilikten olsa gerek kamışın tek parça olduğunu maalesef gözardı etmişim ve bu bence problem..:(
    Makina cedros, salina II, daiwa opus bull yani seçimi çokta zor değil nede olsa çıkrık düşünmüyorum yalnız kamış hala sorun teşkil etmekte 90-200 seninde deiğin gibi zaten almak istediğim CJ-S-601MH yada CJ-S-701MH modeldede aynı fakat dediğim gibi tek parça olduğunu öğrenince biraz düşünür oldum açıkçası ..
    Değerli yorum ve görüşleri hala bekliyorum..
    teşekkürler..

Son düzenleme: 28 Ocak 2011
  12. alikemal

ben bu tip ağır işci malzemlerde çok fazla ek ve incik boncuğa bakmam yani şahsi fikrim tek parça olması bence iyi bişey ama tabi taşıma sorununu yanıda getiriyor :D aslınd aben avlağıma bisikletle gelip gittiğim için arkaya kamış yeri yaptım bisikletin ortasındaki borunan lastikle sıkıştırıp boylu boyunca uzatıyorum 145 cmlik surfler bu şekilde sığğıyor. Bu kamışıda dikine yerleştrip anten gibi dik gezdirmeyi düşünüyorum :D yapacak birşey yok

13. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    hahaah süpersin kardeş yaa..
    bende motora bağlıyorum bazukayı içine 2 spin kamış sıgıyo yada bi kamıs bide uzun kakıç :D
    kamış boyu meselesini aştık içim rahatladı biraz..
    Okan abi saolsun..
    anlasılan bir tanede 1 85 lik bazuka yapacaz..
    :D
    millet bi bana bi motordan uzanan renkli renkli şeye bakıp duruyor zaten iyice merak edecek eş dost :D
    yan tarafa sende bazuka denesene çok kullanıslı oluyor..

Son düzenleme: 28 Ocak 2011
  14. OMMG

OMMG OKAN

Kesinlikle katılıyorum,bence de özellikle jig kamışında ideal olan tek parça olması ve boy da 1.80 mt.Tek parça olması,dayanıklılık,mukavemet ve esneklik kazandırıyor ama taşıma problemi olduğu doğru.Bu arada kamışın ucuna avlağa gidesiye kadar bir bayrak asabilirsin,malum bayrak direği gibi duracaktır :) :)

Güzel yöntem,bu arada en azından bazı şeylerin kafanda netleşmesi güzel birşey :) :)

15. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Abi sizlerin sayesinde yeni bir virüs kanımda damarlarımda dolaşmakta..
    Kafamda birçok şeyin netleşmesinde emeği geçen tüm dostlara teşekkürler.

16. alikemal

:D olabilir denerim ama kamış boyu 180 bazuka çok uzun ,kaba ve kullanışsız olur en azından 100-130cm likbir PVC borunun dibi kapatılıp üsütü açık şekilde bırakıp kalemlik gibi kullanıla bilir bazukaya kamışları yerleştirmden öncede birbrine sağlam bir lastik yada ip ile bağlayıp bazukanın üzeirne sabitlenir.ben böyle düşünüyorum. Başka bir çözüm henüz aklıma gelmiyor

17. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sanırım Okumaların yeni modeli iki parça olacak.Ancak benimde tercihim tek parça kamışlardır.

18. celik78

celik78 Can

Favori Kamış:
    Lineaeffe Tecno-Travel 330
    Favori Makine:
    Okuma Boxter BXF60
    En İyi Avı:
    Lambuka
    Abi öncelikle geçirdiğin kazadan ötürü geçmiş olsun..:( (vakitli olmadı ama kusura bakma)
    Ben konuda daha önce normal bir kamış ve makineyle jigging yapmak konusunda tereddütte kaldığımı belirtmiştim. Artık o tereddütler geçti anladım ki takımıma kıyamayacağım :D Biraz interneti araştırdım ve çeşitli kamışlar gördüm. Bu kamışları 65'lik Okuma Toledo makine ile kullanmak suretiyle bu disiplinde avlanabilir miyim diye sormak istedim..

http://www.avmarketi.com/asp/product/2314/2349050-D-A-M-STEELPOWER-LIGHT-BOAT-210-CM-50-LBS-KAMIS

http://www.avmarketi.com/asp/product/829/Pelican-Zelland-Kamis-80Lbs-Boat-165CM

http://www.avmarketi.com/asp/product/16066/Silverstar-Black-Demon-jig-kamis-165cm

Eğer bu kamışlar uygun ise hangisini tercih etmemin daha iyi olacağını da belirtebilirseniz çok mutlu olurum.

Bütün büyüklerime ve ustalara saygılar!
    Rastgele

19. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Can merhaba..
    Elim iyileşmeye başladı, en azından balığa gidebileceğim artık :D
    teşekkürler güzel dileğin için..
    Kamışları inceleyelim beraberce ve ustalara soralım bana şiddetle tavsiye edilen ve benimde almaya kaar kıldıgım kamış Okuma cedros.
    Ama o da maalesef şu an Türkiyede yok kalmamış anlaşılan.
    Şubat sonu Mart ortası gibi geleceğini ve bununla birlikte okumanın çok iddilalı 2 parçalı kamışlarınında oldukça makul fiyattan satışa sunulacağını ithalatcısından öğrendim.
    Ama sabredemezde illa hemen olsun dersem ya paraya kıyıp jigging master ona şartlar elvermezse Penn almayı düşünüyorum.
    Makina ise hala Okuma salina II 16000

20. celik78

celik78 Can

Favori Kamış:
    Lineaeffe Tecno-Travel 330
    Favori Makine:
    Okuma Boxter BXF60
    En İyi Avı:
    Lambuka
    Abi mümkünse bahsettiğin 2 okuma'nın ve Penn'in adlarını / linklerini koyabilir misin?

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.