Kaçakları buldum, nihayet..

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    C.tesi Eskihisar'daydım. Kıyıda gümüşler, denizi doldurmuş.. Ara ara hamsiler giriyor aralarına. Biz kayanın tepesindeyiz, onlar ayağımızın dibinde. Onları ziyerete zarganalar geliyor bol bol.

Zarganaları yakalayalım dedik, beceremedik. Öyle bol gümüş var ki, bizim yemin görünmesi pek mümkün değil..

Başımızı kaldırıp şöyle 10-15 m öteye bakınca durum daha kötü.. Hamsiler suyun üzerinde dans gösterisi yapıyor. Palamutlarda arada çift burgu yaparak "Bizi yakalayamazsınız ki, yakalayamazsınız ki .. Heh, hee.." diye resmen dalga geçiyorlardı. Hamsimiz olmadığı için yaklayamadık. Hamsiyi kıyıdan kepçe ile alabilen bir kaçı, bir kaç palamut almayı başardılar. Baya baya palamut, vanoz filan değil.. Bende pazardan almıştım hamsi. Ama buzdan çıkmış, iğnede durmuyordu, zaten yolda iyice dağılmışlardı..

Zarganalar ve palamutlar böyle önümüzde dans ederken onları yakalayamıyor olmak acayip bir his. Ama denizdeki hareket, balıklar filan. İzlemesi ayrı bir zevk. Akvaryum seyreder gibi..

Neyse akşam oldu kimse kalmadı. Bir başkası geldi. Bizde zargana takımına gümüş taktık, attık çene çalıyoruz. Ben kamışın birini toplayayım dedim, yaım saattir zargana takımı olarak öyle denizde yatıyor. İnanın şamandıraya filan bakmadım bile. Sarıyorum, boşluğu bitti. Hı, o ne, bir şey gelmiş.. Çektim, kocaman istavrit. Bir karış var en az.. Neyse, tek kamışla şamandıra ucunda gümüş.. Bir süre gene bir şey yok. Birden şamandıra kayboldu. Çekti arkadaş. Çekti çekti, tam çıkarken kaçtı balık. Baktık. Yemin yarısı ve hırsız gitmiş. Ben çinekoptur dedim. Çinekop'un büyük olduğu, yaparak olabilirliğini vs. derken.. Yeniden yemledik ve attık. 5 dk geçmedi, gene şamandıra dibe.. Arkadaş çekti, çinekop.. Yaprak filan değil, bas bayaa çinekop.. Sarıkanat deseniz gene uyar..

Neyse, biraz geç olduğu için toplandım çıktım. Feribot'un girişine geldim. Bankamatiğe uğradım, baktım biraz vakit var. Sahile indim. Çantada kalan hamsilerden zargana topuna takıştırıp attım. 3-4 dk sonra, küt.. Çektim gene çinekop.. Bir daha, bir daha.. 40 - 45 dk. içinde 6 tane oldu.. Ve saat 9'a dayandı.. La havle vs. çekerek, bin bir nazla, mız mızlana toplandım ve eve döndüm..

Kaçak çinekoplar burdaymış. İşte buldum sonunda.. Pazar günü gene aynı şekilde. Akşama kadar bir kaç izmarit. Akşam olunca, hamsileri tak şamandıraya.. 11 tane de o gün, saat 7'ye kadar. Yüzümüz oldu smiley, yanaklarımız pes pembe.. Mutlu ve mesut bir balıkçı olarak, eve döndüm.. Belki devam etsem, daha da olurdu. Ama saat 8'de sular geliyor, 8:30'da kesiliyor. Su olmadan bunları temizlemek zor... Kalmasın yarına diyerek doğru eve..

Bakalım haftaya ne olacak?

Geçen sene bu zamanlarda, burası aslen gene böyleydi. Fark şuydu. O zaman dikilecek kaya filan yoktu. Su iyice yüksekti. Şimdi ise oldukça düşmüş, en az 40 cm çekilmiş.. Geçen yıl Aralık'ta çapari ile atardım, çek, çek, çek.. Bir şey çıkmazdı. Defalarca, at, çek derken, 2-3 saatte bir denk gelir, 15-20 dk maksimum sürerdi çinekoplar. Ama 10 lu çapari (elbet çinekop için çapari, istavrti değil) 6-7 dolu gelirdi.. Böylece akşama kadar 40-50 çinekop olurdu..

Hafta sonu raporlarına bakınca, çinekopların İstanbul'dan geçip gittiklerini kabul etmek gerekiyor gibime geliyor. Kaçmışlar. Taa buralara gelmişler. Balıkçılar palamutun burda yatak yaptığını söylüyor, pek mutlular.. Tahminim, Yalova vs. taraflarında da, bilhassa akşam istavridini takip eden çinekopların kıyıdan iyi alınabileceği yönünde..

2. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Serdar, kaçakları bulmana sevindim. Uzun zamandır merak ediliyordu nerede oldukları. Uzun bir süreden sonra da eve balık götürdüğünü öğrendik. Genelde pek yapmazsın böyle. Suların çeklmesine gelince, genelde bahsediliyor bundan. Sanırım çok sert bir poraz fırtınası geliyor. Neden sadece bu başka birşey gelmesin kimsenin aklına:)

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Serdar

Allah bereket versin.
    Bana kalırsa çinekoplar, yeme geldikleri için iri.
    Çapariye gelenler yaprak.
    Boğazda da kıyıda kıraça, açıkta kaba kıraça, arada istavrit, ve yaprak vardı.
    Yemli atmayı düşündüm ama olmadı.Belki yemli deneyebilsem çinekopları bulurdum diyorum.
    Rastgele.

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    serdar abicim daha tam kaçamadılar ama cogu kaçtı cumartesi gece kulelide vardı balık ama cok acıga atmak lazım hele birkaç vuruş vardıki abi kamış durdugu kasadan fırladı balıgı tutabildimmi ııh o gün kısmetim yoktu hep besledik mahir amca benden hızlı davranmış

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hanımın "hamsi alayım da yiyeyim" diye ayırdığı paraya el koyunca, "Ben yakalarım.." diye böbürlenerek, biraz el mahkum oluyor. Pazar günü tutamasam, balıkçıya gidip bir - iki kilo alıp gitmezsem, eve zor girerdim herhalde.. Hoş, zokaları deldim güzelce.. Adamlar zoka satıyor, deliği yok misina takacak :( Ne olur ne olmaz, olmadı gecenin yüz güldüreni iskorpitlere dadanacaktım..

Buralarda suların bu kadar çekildiğini hiç hatırlamam. Ama ben oranın iki yılını biliyorum ki, bu bir anlam ifade edecek kadar bilmediğimi gösterir. Ama bizde bu kadar gelgit olmaz sanıyorum. Demekki başka bir sebebi var...

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Açık ve büyük ihtimalle dip.... Sert vuran balık.. Bunlar pek çinekop tarzı değil. Çinekop fişek gibi geliyor ama kıvırılıyor böylece yavaşlıyor, ani bir ısırık atıp kafa atıyor. Koparamazsa orada başını sallayıp duruyor.. Bırakıyor öbür yandan tekrar saldırıyor filan.. Ama kısa, yumuşak vuruşlar olarak kamışa yansıyor..

Burada balıkçılarda bir takım tombikler vardı. Minicik orkinosları asmışlar ortaya, nerden baksanız 10 kg ancak.. Böyle bir şey veya palamut/torik vurduysa, o zaman senin anlattığın gibi bir şey daha çok mümkün olabilir. Çünkü bunlar bir hışım dalıyorlar ve yemi bütün yutuyorlar, yollarına devam ediyorlar..

7. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
    serdar abi,bu bildiğimiz zargana takımı ile yakaladın.biraz açabilirmisin:nasıl bir takım,yemi nasıl takıyorsun vs.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bildiğin zargana takımı. Ama benimki şöyle bir şey:

.. O====(Ş)==={F1}========== 1 .. 1,5 kulaç ====== {F2}....... 15 cm ..... S .. [ B ] ..H1 .. H2

O -> Halka, 7 mm.
    = -> Çelik tel. Naylon kaplı. 30 cm kadar.
    Ş -> Şamandıra, yumruk kadar var, Tel üstünde gezebiliyor..
    F1 -> Fırdöndü, parmak ucu kadar.
    F2 -> Fırdöndü, 7 mm, minik siyah bir şey.
    S -> Stoper
    B -> Alüminyum boncuk. Altıgen boru gibi, parlıyor filan.. 5 mm çap, 15 mm boy. İçi kurşun dolu.
    H1 -> Mustad 32813 #8 iğne.
    H2 -> Mustad 225N #10 iğne

==- -> 0.25 FC misina.
    .... -> 0.17 Fireline Fusion Dyneema Misina..

Boncuk ve stoperi çekip yemi takıyorum. Sonra boncuğu iğneye iyice dayayıp sabitliyorum. Şamandıranın altındaki fırdöndüye 60 gr kurşun.. Atınca taa uzağa aşıp gidiyor. Bende göreceğim diye bakıp durmaktan bir hal oluyorum.. Şamandıra böyle olunca uzak atmak kolay oluyorda, birde görmek kolay olsa..

Gece görünsün diye Captain marka şu kırınca yanan aparatlardan almıştım. Meretlerin kendine yok faydası. Uzak durun derim, hiç görünmüyorlar..

9. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    seradr abicim bazı balıkçıların tuttugu balıkları gördüm harbi çinekop hatta sarıkanat ama nerede yanlışlık yapıyorum onlar alıyor ben kaçırıyorum çözemedim

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sevgilie erdem.. Mesele çinekop olunca, iş nispeten daha kolay. Boş gelen iğneye, yeme vs. bir bakmak lazım öncelikle.. Ne olmuş? Balık nasıl vurmuş?

Çinekop kaçırmanın çoğu zaman sebebi, yeme yanlış takılan iğnedir. Seni iyice newbie yapmış gibi olduk ama, bir düşün bakalım.. Eline bir çinekop al, yada öyle hayal et.. Sen yemi takınca bu balık bunu nasıl yer? Püf noktası, kopartıp yiyecek, bütün yutmayacak.. Büyük ihtimalle sık sık gördüğün gibi, balığın tek kafası kalacak şekilde alt tarafını kesip atabiliyor. Çinekop vs. dik durmaz.. yatay duracak. Akıntı varsa yemin de şöyle duracak...

Şöyle bir kafanda canlandırmaya çalış.. Ben iğneyi şöyle takıyorum, kaçıyor diyerek..

Genelde, en büyük sebep, yemin iğnenin damağına düşmesi oluyor. Bu durumda çinekop gidip iğnenin bedenine saldırıyor.. İnanın bırakıyor yemi filan, bedeni ile uğraşıyor.. O zamanda kolay kolay yakalanmıyor..

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi balık fletonun yanından dahi geçmiyor bütün kıraça takıyorum herkes gibi takım 3 lü 2 igne 3 no son igne 6 no 3 noların birini kuyruga yakın digerini karnına 6 noyuda gagaya takıyorum yem geri geldiginde ya iki parça yada tamamamen yok????

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Teorik olarak doğru.. Lüfer, kofana için, tek göz, yaprak yem vs. böyle takılır denir. Ama bizim taktığımız daha ziyade şak şak yem ve zoka türüne benziyor. Bence, şöyle takmayı denersen, yani mantara en yakın iğneyi başa hırsızı ortaya ve kuyruğa:

Belki sende böyle takıyorsun.. Ama, eğer balığı taşıyan mantara yakın olan iğne değilse biraz zor..

13. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi mantardan sonra 6 no igne sonra 3 nolar 6 noyu gagaya takıyorum

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Erdem dostum, iğnelere bakarsan, bunlar ikis koca hamsi boyunda.. Tahminen 1/0 ve daha büyük iğneler.. Sendekiler ise 6 numara iğne.. Bunlar bu boyda olmayacağı için, aynen takılmaz zaten...

Birincisi, kafayı unut, gaga filan.. Çinekopun paça çorbası tarifi bilmediğine bahse girerim.. Gagaya takınca diğer iki iğne kalıyor. Bu durumda bir 3 no, bir 6 no iğne, hamsinin yarısı etmez.. Resme dikkat edersen, hırsız, balığın kuyruk tarafını kolluyor. Akşam eve gidince, şöyle kağıda tam boy bir hamsi çiziktir. İğneleri taktığın yerlere göre bir bak bakalım, Sonra balık şurdan ısırırsa şöyle olur filan..

Elbet nasıl taktığını bilmeyince.. Hiç fotograf filan yok mu üzerinde kafa ütülemeye devam edebileceğimiz?

15. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    resim yok abi mantar peşine 6 peşine iki tane 3 no 6 yı gagaya takıyorum

16. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
    abi valla kendimi lisede matematik dersinde sandım bir an.hazır resmi varsa onu bir koysan valla kafa almıyor bu saatte:)
    bu arada gebze istasyondan kaç dk çeker balık tuttuğun yer serdar abi?

17. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Serdar bey,
    Güzel bir haftasonu geçirmişe benziyorsunuz. Palamutların gümüşleri, hamsileri dansettirdiği anları görmek isterdim. Bir dahakine videosunu, fotograflarını da bekleriz o anların.
    Palamutun oynantı yapıp yem yememek gibi çok felaket bir huyu vardır. Delirtir sizi. Tekneyle oynantının sağından solundan arkasından önünden hızlı yavaş... Herşeyi denersiniz, inadı inat yemez çapariyi, dalgasını geçer durur sizle. Siz de o anına denk gelmişsiniz. Tek fark bizim çapariyi, sizin yemi yememiş :)

18. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    buna benze olay çinekopta geldi başıma bir devlet dairesinin iç sahasına girdik sivile yasak ama enişte güvenlik olunca girdik şöyle kare düşünün her köşesi 2-3 metre ve çinekoplar(yaprak degil) suyun üstünde çekirge gibi zıplıyor küçük balıkları kovalıyor kepçe olsa 3-4 kasa yakalarsınız o kadar yakında ve bol miktarda biz o gece sabaha kadar ne tuttuk İSKORPİT .....

19. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))
    slm

hocam sen bu aralar iyice bahtsız bedevi olmuşsun...

20. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ahmet sorma ama bu anlattıgım olay 1-2 sene önce oldu