Kalama???

Konu, 'Makineler' kısmında ilhanmania tarafından paylaşıldı.

1. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    Buyuk balık bahsi geçtiginde genelde kalama yı duyuyoruz...Asagı yukarı ne olduunu ogrendım teorık olarak ama pratıkte ne zamanlar nasıl uygulamalıyız onu tam olarak bılmıorum...Yardımcı olabılırsenız sevınırım...

Son düzenleme: 2 Mayıs 2006
    andronova bunu beğendi.
  2. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    kalama

sevgili dostum, ilhanmania..öğrenmek istediğin KALAMA eğer benim bildiğim ma
    nada ise anlatmaya çalışacağım. eğer başka bir şey içeriyorsa,benim anlatacağ
    ım şey burada bilgi olarak kalır. biz, bilhassa gece yayın avında,ıp döşemesinde
    bu tekniği kullanırız.yayın ıçıin suya atmış olduğumuz düzenekler,ister dıp olsun
    ister boş ip veya şamandralı düzenek olsun..suya atılan düzeneği,eğer elimizde
    tutmuyacaksak.ipimizi herhangi bir metaryale sabitlememiz gerekir.bu bir dal
    olabilir veya bir taş parçası veya sabit bir metaryal bulamazsak yere esnek bir
    cubuk dikip,ön sabitlemeyi yaparız.bu ön sabitleme sadece ipimizin,su akıntısıy
    la sürüklenmeyecek bir sıkılıkta olmalı,ama balık yemi kaptığı zamanda,ipi götü
    re bilecek şekide olmalı.bu ön bağlamadan sonra 1 veya 2 metrelik ipi boş bıra
    kıp kasnağımızı sağlam bir metaryale sabitleriz.işte,ön bağlama ile,kasnak aras
    ında bırakmış olduğumuz 1 veya 2 metrelik bu boş ipe KALAMA denir.bu mesafe
    deki boş avans ip,balığın yemi tamamen ağız boşluğu içerisine alması içindir.
    zaten ip elimizde ikende,balık yemi kaptığında bu avansı verir öyle çırpma yaparız.oltan balıksız kalmasın TOM AMCA

3. hobbytime

hobbytime

kolama

kolama yada kalama;balık oltaya vurup yemi aldıktan sonra mücadele ederken kurtulmaması için misina yada olta ipini kontrol edecek faaliyetlerin tümüdür.
    örneğin;makina-kamış ile av yapıyorken, makinanın front drag yada rear drag (debriyaj da deniyor) bölümlerinden balığın kuvvet uygulaması halinde misinanın ne kadarının kontrollü olarak sağılacağının ayarını yapmalıyız.
    bu ayarı yapmak için makina kafası yada arkasındaki ayar yerini sonuna kadar sıkarız.daha sonra birkaç çıt kadar gevşetiriz ardından misinanın ucunda cekerek makinanın çekiş yönüne ne kadar serbest hareket ettiğini görürüz.bu serbestlik yeterli ise ayara son veririz eger yeterli görmüyor ve biraz daha balık misinayı alıp götürebilsin istiyorsak drag vidalarını biraz daha serbest bırakıp misinanın çözülmesindeki serbestliği yada sertliği tekrar ayarlarız.
    sonuç itibarıyla ;bu ayarı yaptığımızda balık kıyıya çekilirken haddinden fazla direnc gösterirse bir miktar misinayı alıp götürmesine izin vermemizi sağlar ama bu alıp götürmede balık ta makina debriyajının uyguladığı kuvvet nedeniye yorulmuş olur.
    el marifetiyle de kolama vermek mümkün;
    balık la mücadele ederken eğer hiç kolama vermeden ani çekişlerle balığı almaya kalkarsak balık iğneden kurtulabilir yada agzı yırtılabilir.bu sebepten misina yada ipi çekerken kontrollü bir şekilde davranmalıyız.balık açığa kaçarken hafif hafif ama balığı yorarak balığın misinayı çekip götürmesine izin vermek ,kıyya doğru yüzmeye başladığında ise hiç boşluk vermeden çekmek gerekir.
    örnek olsun için yazıyorum; tekneden iskandilli olta ile av yaparken özellikle mercan ve çipuranın aniden su yüzeyine doğru hareketlenerek igneyi atmaya çalıştığını görebilirsin.bunu yaptıgında misinayı cok cabuk sarıp aşağı kaçmaya başladığında kolama vererek yorman gerekir.
    levrek avında dip oltası ile avlanıyorsan bu balığa kolama vermek cok önemlidir.deniz levreği yemi alıp 5 -6 kulaç kadar agzında gezdirir.eger direnç görürse bırakır.bu yüzden oltayı attıktan sonra misinanın boşluğunu almadan beş kulaç kadar misinayı yere sağmak lazımdır
    daha büyük balık avına çıktıgında örneğin akya ton sinagrit
    bu balıkların vuruş özelliklerini bilip ona göre makina kollama ayarını yapman gerekir.sinagrit çok sert vuruşlu bir balıktır akya da ona keza .....
    bait runner tipi makinalarla uygun kolama vererek trolling tekniği ile av yapmak daha verimli olur.........
    BOL BALIKLI GÜNLER DİLİYORUM

4. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    hobbytime hocam basligi gorunce merak etmistim nedir ne degildir bu diye agzina saglik bilmedigim biseyi daha ogrendim.

Bu kolama ayari sadece kamisli makinelerdemi oluyo yoksa el oltalarindada oluyormu?

yani ben levrek avinda her zaman 3 yada 5 kulac misinayi bosta birakirim buna kolama ayarimi deniyor?

5. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Çok güzel bilgiler, teşekkür ederim. Yeni şeyler öğrenmek güzel, bu site sayesinde terminolojim gerçekten çok gelişti. Emeği geçen herkese teşekkürler;)

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Gerçekten hobbytime güzel anlatmış,

EEE! Ben ne anlatacağım şimdi?:)

KALOMA, birşeyi kontrollu bir şekilde boş bırakmaktır.
    İster el oltası olsun, ister kamış, isterse tekne zinciri.Gergin yapmayıp biraz boş bırakmaya kaloma(kalama) vermek denir. Yani ben öyle biliyorum.
    Arkadaşlar çeşitli balık örnekleri vermiş, benimki farklı olsun.
    Mesela kolyoz, çapariye,oltaya yakalanınca (Fişekleme) dediğimiz ani hareketler yapar, her yöne doğru, bazen sizin çekişinizden daha hızlı olarak yükselir.Bu arada oltanın boşunu almazsak dolaşır, dibe doğru zorladığında da biraz kalama vermek gerekir, yoksa oltayı koparabilir.
    Torik vs gibi büyük veya yakalanınca sert hareketler yapan balıklar için bu iş çok önemlidir.

7. hobbytime

hobbytime

kolama

mehmetc;
    elbette kolama ellede verilir.balığın tekne altına yönlenmesi açığa kaçması su yüzüne ani çıkışa yönelmesi fişeklemesi gibi sebepler kolama vermeni gerektirir.bunu makina ayarınla yapabileceğin gibi ellede yapabilirsin.elle yaparken özellikle büyük balıkta eldiven giymeni öneriyorum.böylece elini misina kesmez.birde misinayı asla eline bileğine beline ayak bileğine dolamamanı tavsiye ederim. yayın akya ton gibi balıkların 250 kg ya kadar çıktığını hatırlatmakta fayda var.mücadeleci balıklar elde kesiklere sebep olur.misina dolaşması ciddi yaralanmalara sebep oluyor.
    BOL BALIKLI GÜNLER

8. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    hobbytime mukemmel anlatmıssın cok tesekkurler...anladıgım kadarıyla balıgın buyuklugune gore makınanın arkasındakı ayarı gevsetiyoruz kısaca degil mi??

9. hobbytime

hobbytime

evet en basit tanımı öyle

10. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    cok iyi anlatmıssın tesekkur ederim eleine aağzına sağlık.

11. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    tesekkur ederim hocam sayende uyguladigimiz ama bilmedigimiz bir terimi ogrenmis olduk rasgele

12. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Konu başlığındaki tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Knu başlığındaki balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyıda alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Konu başlığındaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

andronova bunu beğendi.
  13. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Kalama nedir?

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp

Makinalardaki KALAMA olayı denir? ne işe yarar? önden, arkadan vs olması ne gibi etkisi vardır. ayarı vs. var mıdır?

şimdidien teşekkürler

14. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
  15. Arda Tekin

Arda Tekin

Önden ve arkadan kalama farkı

Arkadaşlar, ünlü Alman firması Cormoran 'ın web sitesinde önden ve arkadan kalamayla ilgili bilgi veren yazıyı sizler için tercüme ediyorum.

http://www.cormoran.de/co/en/products/reels/5,1,14,62,62,1__products-knowledge.htm

Arkadan Kalamalı Makara (Rear Drag Reels - RD):
    Günümüzde Almanların tercihi arkadan kalama makaralardır. Nedeni temel olarak kolay tutulabilmesidir. Makaraya dokunmadan kalama(drag) ayarını kolayca değiştirebilmek mümkündür. Hatta alttan montajlı kalamayı tutmak daha da kolaydır. Arkadan kalamanın dezavantajı daha zayıf kalama gücüne sahip olmasıdır. Bunun nedeni kalamanın, önden kalamaya göre çok daha küçük olmasındandır.

Bu yüzden arkadan kalama o kadar da iyi ayarlanamaz ve çoğu zaman önden kalamaya göre daha az sarsıntısız çalışır. Yani arkadan kalamanın daha kolay tutma özelliğini, önden kalamanın daha duyarlı ve iyi ayarlanabilir özelliğine tercih etmek tamamen sizin kişisel tercihinize bağlıdır.

Önden Kalamalı Makara (Front Drag Reels - FD):
    Önden kalama makaralar giderek popüler olmaya başlamıştır. Neneni daha geniş sayıda satışa çıkarılması ve daha duyarlı kalama ayarı yapabilmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca önden kalama, arkadan kalamaya göre daha büyüktür.

Özellikle balık müsabakalarında gerilmeyen örgü misina kullanılınca büyük avantaj sağlar. Dahası, önden kalama şok etkisi yapmaksızın çalışır ve sert tutunan(balığı çekerken) misinaya kolay serbestlik verir. Dezavantajları kullanımı zordur. Deneme/talim yapıyorsanız makaraya müdahale ederek ayarı değiştirmek daha zordur.

Satışlara göre neredeyse tüm pahalı ve çok pahalı makaralar önden kalamadır. Profesyoneller çoğu zaman daha duyarlı kalama ayarını veren önden kalamalı makaraları daha kolay tutma dezavantajına tercih etmektedirler.

RASTGELE !

16. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Arkadaşlar konu açılalı uzun zaman olmuş,

Ben kalama ne diye sormayacağım, lakin kalamanın ne olduğunu biliyorum,

Sormak istediğim şu,

Ben düzineye yakın BANAX ST serisi makine kullanıyorum, bu makine önden kalama, beklemeli ve büyük balıklarda kalama kullanmak faydalı tabiki,
    ancak önden kalama balığı bir müddet yorduktan sonra kamış eldeyken ve balık çekilirken nasıl kapatılacaktır?

Ayrıca eşkina gibi tasmalandıktan sonra çok ivedi çekilmesi gereken kaya balıklarında önden kalama sistem nasıl ayarlanmalıdır, Bu balıklar yakalandıktan sonra çok kısa sürede kaya kovuğuna girebiliyor

Cevaplar için şimdiden teşekürler

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Öncelikle saptamanız yanlış... ST serisi kalama manevraları yapılacaksa beklemeli av için çok uygun değildir.
    Kullanıldığında bazı eksikler kalır, zaten siz de bu sıkıntıyı aşmak amacıyla aşağıdaki soruyu sormuşsunuz.

ST serisi tek kalamalı bir makine...
    Ayarını misinanın dayanma gücünden biraz aşağıda yapıp öylece kullanacaksınız. Balığı kıyıya çekme sırasında hiç bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

18. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    Yakup abi teşekkür ederim,
    Ama hala konu teknik olarak tam netleşmedi kafamda,
    Tek kalamalı makine derken ne kastettiniz anlayamadım, Makinenin makara önündeki sıkılıp gevşetilebilen kısmından kalama ayarı yapabiliyoruz, 5 kiloluk bir sazanın kafa atmasında misina salınabileceği gibi, daha fazla gevşetildiğinde bir izmarit balığı geldiğinde bile misina salınmaya başlanabilir,

Ancak orta dereceli ayarda ana misina ucundan bir arkadaşa tutturup test yaptığımda ben sararken arkadaşta misinayı hala çekebiliyor, yani balık olduğunu düşünürsek oltanın ucunda ne balık uzağa gidebiliyor, ne ben balığı çekebiliyorum!! yani her iki tarafta çabalarken balık sabit yerinde duruyor, merak ettiğim bu bu aksiyon ortamında bir elde kamış diğer elle makine sarılırken, kalama civatasını nasıl sıkıpta balığı kıyıya alacağız, yoksa çok soğuk kanlı olup balık çekmeyi bırakıp, vidalı kafa ayarını sıktıktan sonramı tekrar balığı çekmeye devam edeceğiz?? Açıkçası bu kadar serin ve soğukkanlı olabilir miyim bilemem.

Ama konuyu eşkina üzerine kuracak olursak, eşkina ilk kafayı attığında makine makaradan misinayı sağacak ve gidecek bir kayanın arasına girecek eğer geç kalırsak, bu ilk kafa atma olayından sonra bu makara önündeki kalama ayarı yapılan kısmı sıkmak ve balığı çekmek için vakit yok,

Ne yapmalıyız??
    Hoş bu güne kadar ben Ömerli'de sazan avı haricinde denizde ve eşkina da hiç kalama kullanmadım, ama hala merak ediyorum

Son düzenleme: 25 Eylül 2009
  19. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Kalama manevraları yapılacaksa ST serisi beklemeli av için çok uygun değildir.
    Demiştim.

ve

Ayarını misinanın dayanma gücünden biraz aşağıda yapıp öylece kullanacaksınız.

Balığı kıyıya çekme sırasında hiç bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Diye eklemiştim.

Ayarın ölçüsünü şu şekilde tarif edeyim;

Makinede sarılı misinanın 10 kg ya dayanabileceğine inanıyorsun diyelim...

Sen kalamayı 9 kiloluk asılmada yavaş yavaş misina boşaltacak ayarda yapmalısın.

Küçük balık gelirse ne ala, patır kütür çekersin... Büyük balık gelir ve 9 kg dan fazla asıldığında çekemezsin, kalama boşalacaktır. Balık müsade ettiği zaman çekersin.

Kalamayı kapatırsan misinan kopacak zaten, neden ayarla oynayalım ki?

Son düzenleme: 25 Eylül 2009
  20. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    Galiba bu sefer anladım,

Teşekkür ederim Yakup abi,

balığın mukavemetini tamamlayıp yorgun düşmesi elzem o zaman,

Saygılar