Kalkan - Scopthalmus maximus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

 1. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  KALKAN

  Familyası : Scophthalmidae
  Bilinen adı : Scophthalmus maximus
  Boy, uzunluk : 50-100 cm
  Ağırlık, kilo : 1-9 kg
  Yumurtlama Dönemi: nisan, mayıs, haziran.

  [​IMG]

  Vücut yuvarlak, gözler vücudun sol tarafında yerleşmiştir. Sırt yüzgeci gözlerin önünden başlar, derisi pulsuz, küçük kemiksi yumrularla kaplıdır. Vücudun üst tarafı kahverengimsi renkli olup siyah ve beyaz noktalar vardır. Vücudun alt tarafı beyazdır. Dip balığıdır, erkeklerde, kemiksi yumrular daha az, dişilerde ise daha fazladır. 25-30 yıl yaşarlar. Yumurtadan çıkan larvalar sonbaharda 7-10 cm'ye, bir yıl sonra da 15 cm boya ulaşırlar.

  kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.
   
 2. diyafram

  diyafram Selçuk ÖZŞENER

  Mesajlar:
  503
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
  Favori Makine:
  OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
  En İyi Avı:
  Mırmır 2.2 kg
  Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
  Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
  Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

  Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
  Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
  Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.
   
 3. hakanozden

  hakanozden hakan

  Mesajlar:
  1.280
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
  Favori Makine:
  banax sx3000
  En İyi Avı:
  3,5 kg kalkan
  gelelim oltaya

  kalkana gidecek arkadaşlara tavsiyem bedeni 0,35 in altında tutmamaları (sonra büyük balıktı misina koptu diye yakarmamak için)

  genelde 2 iğneli hazırladığım yemli takımlarımda 2 adet 3 lü fırdöndü kullanıyorum beden ve köstekleri bu fırdöndüler tamamlıyor. Ayrıca benden üzerine düğüm atmadığım için misina da zayıflamada olmuyor. Bu zamanlarda vakit bulabilsemde gidebilsem diye hayıflanıyorsamda bütün bir günü orda geçirmeyi göze alamadığımdan kaçamıyorum. yem olarak yaprak istavrit çok iyi sonuç veriyor. karadenize sahilin oluştuğu her sahilde denemenizi tavsiye eder sabır dilerim
   
  Son düzenleme: 9 Kasım 2006
 4. hakanozden

  hakanozden hakan

  Mesajlar:
  1.280
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
  Favori Makine:
  banax sx3000
  En İyi Avı:
  3,5 kg kalkan
  resimde gözüken bu inşallah daha büyüklerinide tutarız beraber ;)
  [​IMG]
   
 5. Kesinlikle haklısınız Namık Üstadım...
  Kalkan balığı konusunda özellikle hassasım. Geçenlerde yazlıktan bir arkadaşım bir seferde 4 kalkanla çıkınca ben de ona epey çıkıştım...
  Balıklar çok kötü vurulmuşlardı, devam şansları yoktu, o nedenle onları suya geri veremedik...
  Kalkan gibi nadide bir balığı mümkün mertebe sirkülerdeki boyutlarında ise almaya özen gösterelim...
  Bir kalkanın 3 kg olana kadar yaklaşık 8 sene yaşaması gerektiğini; ilk yumurta zamanı için ise yaklaşık 3 yıla ihtiyacı olduğunu unutmayalım.
  Haddinden küçük kalkanları satın almayalım ...
   
 6. Kalkan Balığı(Scopthalmus maximus) ve Olta Takımı

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Üst tarafından yassı olan Kalkan balıkları Scopthalmidae familyasındandır.Bilimsel adları Scopthalmus maximus ve Scopthalmus rhombus olan türleri Karadeniz'in Anadolu ve Trakya kıyılarının kumluk bölgelerinde yaşarlar.

  Marmara, Ege ve Akdeniz'de nadir bulunurlar.Çanakkale ve İstanbul Boğazların da az miktarda görünürler.Kalkan bir Karadeniz balığıdır.

  Üstten bakıldığında daire biçiminde ve biraz bombeli bir vücut yapısına sahip olan Kalkan balığının altı düzdür.Sırt, karın, ve anüs yüzgeçleri başından kuyruğuna kadar şerit halinde uzar.Göğüs yüzgeçleri fazla gelişmemiştir ve küçüktür.Kuyruk yüzgeçi dümen biçiminde olduğundanbalığın daha kolay yüzmesini sağlar.Tüm yüzgeçleri yumuşaktır.Kalkan balığının üst yüzgeçleri benekli , açık kahve rengi ve kirli sarı dır.Çevresinin rengine uyabilen bir balık olduğu için rengini kolaylıkla değiştirir.Alt tarafı hafif sarımsı ve beyazdır.

  Kalkan balığının üst tarafındaki ufak pullar çok serttir ve iç içe geçmiş durumdadır.Balığın altında ve üstünde levha halinde ucu sivri kemikler mevcuttur.Bu da Kalkan balığının gövde yapısının özelliklerindendir.

  Devamlı kumda yattığı için alt tarafındaki pullar nasır gibi serttir.Derisi kalın ve çok kaygandır.Kalkan balığının kirpik gibi kıllarla çevrili gözleri kafasının ve üst çenesinin önündedir.Ağzı gövdesine oranla büyüktür.Pisi ve dil balıklarında olduğu gibi Kalkan balığı da deniz dibinde kumluk çamurluk ve midyelik mahallerinde yaşar.Yer değiştirmek istediğinde yüzgeçlerinin yardımıyla kumdan 40-50 cm yükselerek suda süzülür ve kısa bir mesafe katederek yine dibe yatar.Yüzgeçlerinin yardımıylagövdesini dipte dalgalandırarak üstünü kumla örter.Bu şekilde düşmanlarında kendini korur veya avından kendini saklar.Başlıca yemini teşkil eden İstavrit, Tekir, Kraça, Aterina(Gümüş) gibi balıklar kuma yatmış Kalkan balığını göremediklerinden, çok yakın mesafelerde, balığın çevresinde dolaşırlar.Renginide yattığı dibin rengine kolayca uyarlayan Kalkan, dipten aniden fırlayıp, geniş ağzı sayesinde yemini yakalar.

  Dişileri erkeklerinden daha iri olan Kalkan balıkları ortalama 25-30 yıl yaşarlar.Üremeleri İlkbahar da başlar, Haziran ortalarına kadar devam eder.Dişi kalkan 9 milyona yakın yumurta döker.Ancak bunların büyük bir bölümü diğer balıklara yem olduğundan ve tam döllenmediğinden yavru haline gelemez.Yavrular döllenmiş yumurtadan üç-dört gün içinde çıkarlar.Kurt şeklinde olan bu yavrular biçim itibariyle Kalkana benzemezler. 15 gün içerisinde füze şeklini alıp, gözleri başının yan tarafına, çenenin üzerine doğru kayar.Balık, 1 ay içinde yassılaşmaya başlar.

  Her iki göz göz de kafanın üst tarafına yerleşir.Daha sonra balık dibe iner ve ömrünü burada geçirir.Bu arada 3 cm olan Kalkan yavruları sonbaharda 7-10 cm olurlar.

  İlkbahar sonları ve yaz boyunca Karadeniz kıyılarının 4-5 metrelik sığlıklarına sokulan yavru Kalkanlar kışın 20 metre derinlere çekilirler.Yem oldukları hasımları ise Köpekbalıkları ve Yunuslardır.Kalkan daha öncede belirttiğimiz gibi Karadeniz'in yerli balıklarındandır.Karadenizde avı Şubat başlarından Mayıs sonlarına kadar sürer.Beyaz etiyle Kalkan en makbul ve en lezzetli balıklarımızdandır.Tavası, ızgarası, buğlaması ve şişi yapılır.(Ali Pasiner)

  KALKAN TAKIMI :

  Arkadaşlar birçok kitap ve yerli ve yabancı kaynaklı internet sitelerinde yaptığım araştırmalarda bu balık için net bir takımdan bahsedilmiyor.Sadece çelik telli bir takım mevcut bu da çok eski ve iptidai bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor.

  Yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler bu balığın tam bir dip balığı oluşu ve kumluk zeminde fazla hareket etmeden hem kendini avcılardan sakınan aynı zamanda da avını bu yapmış olduğu kamuflaj sayesinde avlayan dolayısı ile bedenin havalanmadan dip yüzeyinde olması gerektiği sonucunda,aşağıdaki resmi bulunan takımı hazırlamış bulunmaktayım.Amaç kösteklerin dipte havalanmadan kalması hedeflenmiştir.Köstek kıstırmalarını deneyerek kullanacağız,şart değil.

  Olta : 45 mm
  Beden : 30 mm
  Köstekler : 24 mm ve İki karış uzunluk
  İğne : 4/0 düz çelik
  Gezer kurşun: 2 numara ve 3 adet
  Mavruka : 35 gr ve 100 gr
  Kıstırma : Her kösteğin düğüm yerine yakın yerinden 10 cm birer adet


  [​IMG]
   
 7. Hüseyin abi güzel bir çalışma olmuş bunu sabitleyelim hepimize faydalı olacak bilgiler var...
   
 8. serhatcenk

  serhatcenk

  Mesajlar:
  1.027
  Hüseyin abi eline sağlık... Çok güzel bir çalışma olmuş...
   
 9. passion

  passion

  Mesajlar:
  1.117
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  abi paylaşımın için tşk ler....:)
   
 10. alperalg

  alperalg

  Mesajlar:
  122
  çok güzel bilgiler. elinize sağlık.
   
 11. Suatreis

  Suatreis

  Mesajlar:
  267
  güzel bir çalışma eline emeğine sağlık. Bu gösterilen takımı ana fikir olarak ele alınca avlanılan mera şartlarına uygun her takımı hazırlamak mümkün olacaktır.

  Teşekkür ederim.
   
 12. kral balıkçı

  kral balıkçı mustafa gedikoğlu

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  1.886
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  surf
  En İyi Avı:
  çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
  hüseyin abicim konu için çok teşekkürler ellerine sağlık denemek lazım:)
   
 13. fedon

  fedon

  Mesajlar:
  206
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  kaçan balık büyük olur derler :)
  hüseyin abi payşımın için çok teşekkürler :)
   
 14. smicher

  smicher

  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  TEKİRDAĞ
  Favori Kamış:
  HER TÜRLÜ BALIK OLTASI
  En İyi Avı:
  SAZAN MUBALASIZ 20 KG.
  güzel bilgiler hüseyin abi
   
 15. hakanozden

  hakanozden hakan

  Mesajlar:
  1.280
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
  Favori Makine:
  banax sx3000
  En İyi Avı:
  3,5 kg kalkan
  hüseyin abi emeğine sağlık biliyorsun ben biraz farklısını kullanıyorum ama bunuda deneyeceğim :cool:
   
 16. REALGS

  REALGS

  Mesajlar:
  859
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
  En İyi Avı:
  Çocuklarım......
  Güzel çalışma Hüseyin abi....

  Hakan bak ve görde birşeyler öğren:D
  Sana Kalkancı diyorlar ama Emre'nin kalkanından başka olta ile yakalanmış Kalkan resmi göremedik bu sıralar....
  Sendende bir aksiyon bekliyoruz artık :)
  yoksa Emre'yi Kalkandan sorumlu devlet bakanı yapacağız ,haberin olsun :D
   
 17. hakanozden

  hakanozden hakan

  Mesajlar:
  1.280
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
  Favori Makine:
  banax sx3000
  En İyi Avı:
  3,5 kg kalkan
  nasip bu abi sanada levrekçi diyorlar ama bizde levrek göremedik :cool:
   
 18. SahEmre

  SahEmre Emre

  Mesajlar:
  2.481
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
  Favori Makine:
  Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
  En İyi Avı:
  Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  3.5 kiloluk rekoru var adamın :)

  Takım çok iyi birtakım tek handikapı 3 ayrı yerde ağırlık olması sebebiyle, bir kaç farklı ağırlık merkezi olması ve bununda atışı bir miktar güçleştireceğini düşünüyorum. Zama zaten bu balık içinde tüm gücümüzle çok ileri atmamız gerekmiyor, bu sebeple iyi bir takım olmuş.
  Çalışma için teşekkürler.
   
 19. OFFENHAM

  OFFENHAM

  Mesajlar:
  17
  Şehir:
  BURSA
  Favori Kamış:
  OLTA
  En İyi Avı:
  SAZAN 3,5 KG,KALKAN 2 KG,5 ADET 2,5 KG TURNA
  Emeğinize Sağlik Güzel çalişma Paylaşim Için Teşekkürler.
   
 20. REALGS

  REALGS

  Mesajlar:
  859
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
  En İyi Avı:
  Çocuklarım......
  HAkan'ın 3,5 Kg rekoru mu var.Ben göremedim resmini yada benden önceydi o....O sayılmaz:D
  Bana levrekçi demiyorlar,levrek için yanıp tutuşan aşık deseler daha iyi.
  İnşallah bu yaz levrek tutanlar mertebesine ulaşacağım :rolleyes: