kamış sehpası _ ?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında BATILI_22 tarafından paylaşıldı.

1. harbay

harbay HARUN BAYRAKTAR

Bu ne saçma muhabbettir böyle ya, adamın biri 250-300 TL lik sehpa alacak aklı sıra hava civa atıyor burada. Çocuğun alacağı 20 TL lik sehpaya laf ediyor. ayıptır ya.. biz pazarlarda kullanılan tahta sandıkları kullandık senelerce 10 kiloda vurdu 20 kiloda, ne sandık gitti ne kamış gitti balığımızıda tuttuk. şimdi millet gelmiş 300 TL lik sehpa alacak ben bunu alacam görün diye koymuş oraya. Görmemişin çocuğu olmuş tutmuş şeyini kesmiş misali. Yuhh bee www.pirlantaburada.com girin bakın

2. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Biz tatlısu avcısı olarak, başlarda ağaç dallarını çamura saplardık, ortasından bir kesik atıp arasına misinayı geçirirdik. zilli mandalı da misinaya takınca olay çözülüyordu. Burda tabi ağaç dalı bulmak sorun yaratıyor. Her balığa gelen bir dal kesince de haliyle ağaç kalmıyor. bende 8 lik demirleri 60 ar santim kesip, kablo bağıyla mandalları tutturup kendi çözümümü buldum.

Elbette buraya kadar anlattıklarım kasnaklı el oltaları için geçerli. Kamışlı takıma gelince; Sehpa beklemeli avlarda olmazsa olmazdır. takımı kayaya, kuma, toprağa, çamura koymaktansa sehbaya koymak bence mantıklıdır.

sehpa kaliteli mi olmalıdır? elbet bütçeye göre değişir. ben pahalısına yanaşmadım, sonuçta çok da elzem ulvi bir görevi yok. takımı yukarıda tutsun yeter.

sehpa sabitlenmeli midir? bence sabitlenmemelidir. makineni kalamasını açarsın, sorun kalmaz. gördüğüm kadarıyla bazı arkadaşlar kalama olayına vakıf değil, bilmeyenler için bir not, makinenin arka tarafındaki çevirme kısmı, genelde cırcırlıdır, açınca ilk bakışta birşey farkedilmez ama misinayı önden çekince kafanın serbestçe misina bıraktığını göreceksiniz, döndükçe de cır cır ses çıkartır, yani balık yemi alıp götürürken olta gitmesine izin verir, yerinden bile oynamaz, sehpayı da kasmaz, balık isterse bir ton olsun.

Misina çok mu uzun olmalı? bence olmasına gerek yok, zaten balık yemi yuttuğunda cır cır sesi duyduk, e elimiz de armut toplamıyorsa biz de balıktaysak zaten derdimiz o sesin gelmesi, 10 - 20 mt en fazla misina boşalır bizde müdahale ederiz.

umarım kendimce açıklayıcı olmuşumdur..

3. alidemır

alidemır ali demir

Favori Kamış:
    Daiwa-ultra-marine-carbon sx 940 D-A-M Yukon Composite 150
    Favori Makine:
    Daiwa Bg 30
    En İyi Avı:
    sazan 7,5 kg
    Arkadaşım eğer tatlı suda avlanaçaksan hiç masrafa girme al 1 metre paslanmaz boru onu 20 cm lik kes birde 2cm çapında demir lama 40-50 cm onları da kes kaynat sana beş tane kazık birde makinanın avansını verdinmi isterse 50 kilo vursun merak etme haydi rast gele....

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
  5. avkolik-çıtak

avkolik-çıtak cengiz

sehba fazlalık zaten çokmalzememiz oluyooo:D