kamış ve makina için yardım

Konu, 'Kamışlar' kısmında terekeme36 tarafından paylaşıldı.

1. terekeme36

terekeme36

Arkadaşlar herkeze merhaba.Aranıza yeni katıldım çok uzun zamandan beri akvaryumlarla uğraşıyorum (o konuda yeteri kadar deneyimim var). Ankara'da ikamet etmekteydim yaklaşık 6 ay önce sivasa atamam yapıldı.sivasta işe başladım ama bi sorun var akvaryumlarımı getiremedim.bende balık avcılığına merak saldım...bundan sonrada bu merakım devam edecek sanırım...kendime güzel bi set yapmayı düşünüyorum.ilk önce makina ve kamıştan başlamak istedim.sitede okumadık yer bırakmadım ama yinede kafam karıştı.yardımlarınızı bekliyorum.size nasıl bir makina istediğimi maddeler halinde yazayım.sizde o güzel bilgilerinizle bana yardımcı olun.

1) makina alınınca kıyıdan avcılık yapılacak...
    2) kıyıdan uzun mesafelere atılabilecek tarzda olmalı
    3) tatlı suda kullanılacak
    4) bu makina alındığında her türlü balık için (büyük-küçük) kullanılmalı
    5) kaliteli olmalı ( bu çok önemli sivas'ta yenisini almam çok zor)
    6) makul fiyatlarda olmalı( bu da önemli)

kamış seçimindede yardımcı olursanız sevinirim.

1) tatlı suda kullanılacak
    2) çok sağlam olmalı (yenisini alacak para bulsam dükkan bulamam)
    3) kaliteli olmalı
    4) fiyat makul olmalı

aklıma şimdilik bu kadar geldi.Eksik bir şey olursa tamamlarım...
    not:bu kadar uzun ve hikaye gibi yazmamın nedeni hem derdimi size tam olarak anlatabilmek... hemde ilk başlıkta fırça yemek istemedim bu nasıl konu diye :)))))))))))

2. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili murat aramiza hosgeldin,neden bu kadar gec kaldin balik avina baslamak icin :D
    Kardes mutlaka arkadaslarin hepsi fikirlerini soyleyecektir,
    Ben kendi adima makina olarak sana Banax 3000 yada daiwa bg 20 tavsiye ederim ben ikisinide kullaniyorum,cok guclu makinalar,banax 80 ytl civari,daiwa 160 ytl civari, kamis konusunda ben teleskopik kamis kullaniyorum,tasima kolayligi olsu diye,ama tasimada problemin olmaz ise 2-3 parcalik kamislardan kullan,uzak atmak icinden 4 mt den uzun kamis tercih et,mutlaka daha iyi ve daha detayli bilgi verecektir arkadaslar,
    Bir seyi daha aciklaman gerekiyor,nasil avlanmayi dusunuyorsun,oltayi yemleyip atip beklemek seklindemi,yoksa olta surekli elinde tutup yapay - canli yemlerle at cek yaparakmi avlanacaksin,
    Eger ikicisini yapacaksan makina konusunda benim onerilerimi unut :D
    cunku benim onerdigim makinalar cok guclu ama agir makinalar

Selamlar rasgele

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sivas için kamış ve makine

Murat bey eğer iç sularda kullanacaksanız size bir değil, iki ayrı kamış ve makine seti lazımdır.

Ne iş olsa yaparım abi... diyen makine kamış setleriyle verimli avlar yapabilmenin zamanı artık geçti, balık azaldı, avlamak hassaslaştı, avlayabilmek için katlanılan yol yada masraflar arttı.

1. Takım: Dip oltası, küspeli takım, sazan oltası gibi yemli avcılığa yönelik olup, teleskopik sağlam bir kamış ile geniş kafalı güçlü bir makineden oluşmaldır. Maddi olanaklara göre 60 ile 500 YTL arasında maliyeti vardır.
    Bu kamışta dikkat etmeniz gereken konular: kapalı uzunluğunun en az 100 cm, toplam uzunluğunun 3.60 ve daha yüksek olmasıdır.
    Makine: http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=1-91260265
    Kamış: http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=1-92480401
    Toplam: 94 YTL

2. Takım: Spining denilen sahte yemlerle avcılığa yönelik, 240 civarında uzunlukta, yüksek aksiyon yeteneğine sahip, iki parçalı, sağlam bir kamış ile yine güçlü ama nispeten küçük, mümünse hafif bir makaradan oluşur.
    Kaşık çevirmek, shashi atmak, rapala ile avcılıkta bu tür takımlar daha etkilidir.
    Bu takımı da isteğinize göre 30 ile 200 YTL arasında maliyetle edinmek mümkündür.

Makine: http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=ABU C106
    Kamış: http://www.oltatakimi.com/productDetail.php?PRODUCTID=92751240&TAPED=A&INTYPED=specs_3

Toplam: 46 YTL

Son düzenleme: 17 Ocak 2007
  4. terekeme36

terekeme36

yakup (karayel) hocam ben sizin dediğiniz makine ve kamış çeşitlerinden 1. olanını kullanacam....sahte yemleme yolu ile avcılığı en azından şimdilik düşünmüyorum...

bana bu şartlara göre yardımcı olursa arkadaşlar sevinirim....saygılar MURAT EĞER

5. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.

böyle bir takım varsa bana da söyleyin ne olur :)

6. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    malzemeler ile ilgili o kadar fazla soru soruyorum ki yakında atacaklar beni siteden :) soru rekoru bende olacak gibi hissediyorum. bakalım ne zaman "yeter artık soru sormayı bırak da biraz balık tut" diye bir mesaj gelecek :)

7. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Estağfurullah,sorduğun soruya aldığın her cevap aslında hepimizin aydınlanmasını sağlıyor..
    Balık tutma konusunda haklısın,artık sendende bir balıklı foto görelim :D

8. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sağolun, gerçekten bu iki ayda bir çok şeyi öğrendim sizden. balık fotolarına gelince istanbulda balığa çıkma imkanım çok fazla olmuyor. okuldan pek fırsat bulamıyorum. ama okullar tatil olunca, ara tatilde kuşadasındayım. inşallah bir kaç foto gönderirim. şu sıralar malzeme depolamakla meşgulüm. ava hazırlanıyorum kısacası. umarım sizlerle paylaşacak güzel balıklar tutarım. saygılar.

9. terekeme36

terekeme36

Konunun Orcun Hoca Tarafindan Sabote Edildiğini Farkettim:) Müdahale etmek Istedim :) Kamiş Ve Makina Konusunda Arkadaşlar Lütfen Yardimlarinizi Bekliyorum. Murat Eğer

10. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Estağfurullah murat, sabote etmiyorum valla. kaç aydır ben de bu konuda müzdaribim. kaç aydır araştırıyorum tarif ettiğin gibi bir takım oluşturabilmek benim de hedefim. ama istediklerini oluşturmak çok zor sanırım. ucuz ve çok kaliteli maalesef olmuyor. elbette fiyatına göre oldukça iyi verimde takım oluşturabilmek mümkün. ben de onu yapmaya çalışıyorum, tecrübeli avcılar sayesinde :)

11. terekeme36

terekeme36

orcun hocam şaka yapıyorum :) arkadaşların tavsiyelerine göre fiyatı yukarlara çekebilirim (çok olmamak kaydıyla):) saygılar MURAT EĞER

12. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    anladım murat, saygılar benden. aynı derde ortağız umarım bulursun istediğin gibi bir takım. ama şunu söyleyeyim bu öyle çok çabuk kurtulabileceğin bir hastalık değil. bir takım alıyorsun arkasından daha iyisini yapmaya çalışıyorsun. ben bir takım aldım, şimdi de surf takım hastalığı baş gösterdi. onu tedavi etmeye çalışıyorum :) bol şanslar.

13. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Sevgili hocam
    surf takım hastalığını tedavi etsen ne olacak.Ondan sonra başka bi takım çıkacak ve devamı bi başka takım vb.Hocam bunun sonu yook.
    Bu virüs damarlarımıza kadar girmiş.Allah sonumuzu hayretsin.

14. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    biliyorum alaattin bey, tedavisi yok. ancak belirtileri azaltılabiliyor. haftada en az bir kere ava gideceksin, haftada en az bir iğne bile olsa satın alacaksın. zaman zaman alet çantanı düzelteceksin. içinde dünyanın en değerli hazinesi varmış gibi bakacaksın ona. günün en az 8 saatini balıkavi.nette geçireceksin. internetteki satış sitelerinden balık avı malzemesi satanları takip edeceksin. sık kullanılanlar bölümüne beğendiğin kamış ve makinaları ekleyeceksin. ben ancak bu şekilde içimdeki sevdayı dizginleyebiliyorum. forumdaki raporları okuyorum. av hikayelerini okuyunca sanki ben tutmuş gibi hissediyorum. şu an balığa gitme imkanım olmasada yine de mutluyum. rüyalarımda da olsa tutuyorum ben balık :) iyi ki tutulmuşum bu hastalığa.

Son düzenleme: 20 Ocak 2007
  15. bulutay

bulutay bülent bulutay güler

Favori Kamış:
    olta sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 5,8kg
    merhabalar benim tavsiyem eğer bulabiliyorsan yada ankaradan getirtebilirsen makina olarak shimano tavsiye ederim kamış için ise tatlı suda 1,83cm yada 1,98 lik bence idael ve ben
    benim kullanmış olduğum extreme hm64 bakmanı isterim şimdiden iyi avlar rastgelsin

16. terekeme36

terekeme36

beklemedeyim

arkadaşlar değerli yorumlarınızı bekliyorum.ona göre kamış ve makina seçimini yapacağım..evet tekrar söylüyorum bekliyorum....:)

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Siz sanırım kafanızda bir takım belirlediniz ve bunun adını söyleyecek sizi destekleyecek birini arıyorsunuz :D Halbuki daha 3. mesajda size bir öneride bulunulmuş, itiraz gelmediğine göre ya iyi bir takımdır ya da en azından fena değildir.

Ben size tekrar söyliyeyim, sizin iki takıma ihtiyacınız var. Hala spin takıma ihtiyaç duymuyorsanız kasnağa sarılı sazan olatalarını 1-1.5 YTL ye edinmek mümkün, hiç makine-kamışa boşa masraf yapmayın.

Peki neden böyle iddialı konuşuyorum?

Tatlısu levreği, alabalık (doğal yada gökkuşağı), tatlısu kefali, sudak, turna, siraz, sözün özü; yayın ve sazan hariç avlamak istediğiniz tüm balıklar en iyi bu tür oltalarla avlanır. Bu takım sizin vuran balığa çok hızlı tepki vermenizi sağlar. Sahte yemler ve çoğu ince şamandıralı hassas oltalar için boyu 2.40 a kadar, hafif kamış ve güçlü, seri ve yine hafif makineden oluşan bu setle avlanabilir.

Temel avınız sazan ve yayın ise; Bu oltalar elden bırakıp bekleme tipinde olduğundan hafiflik yerine güçlülük ön plana çıkar. Yani oltayı yemleyip atarsınız, bir kenara dikip beklersiniz. Bunların da orjinalleri "sazan kamışı" ve "yemli makinesi" olarak anılan çiftliden oluşur.
    Atarından çok çekeri ön plana çıkan takımlardır. Bunlardan iyi bir takım oluşturmak ortalama 200 YTL ye mal olur. Bu nedenle daha ucuza temin edebilmek için bazı özelliklerinden ödün verilir. Kaliteden fazla ödün vermek istemediğimizden kamış teleskopik te olsa (aslında olmaz) 100-200 gr atarlı, makine surf olamasa da büyük ve kaliteli olmalıdır (bu fiyata ne kadar olursa).

D.A.M SPEZIPOWERTELE 200-TR 100-200 GR kamış ve, D.A.M QUICK 265 FD MAKİNA size uygun kombinasyon olarak gelmediyse, Beni tanıyanların bileceği gibi tavsiye edebileceğim geriye kalan tek kombinasyon:
    Alba Lucky 3.50 kamış (10 ytl) ve Alba Lyra 60 lık makine (8 ytl)...