kamışla uzağa atma teknikleri ve surf casting

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SİNAN tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Serdar, ben Murat ne zaman yazacak diye bekliyorum ama sanırım yoğun bu aralar. Bahsettiğin teknikler tam olarak bunlar mı bilmiyorum ama, surf atışlarının gösterildiği videoları içeren bir link ve açıklama içinde başka bir link vermek istiyorum. Belki senin anlatmana arkadaşlarında ne demek istediğini anlamalarına yardımcı olur.

Bu linkte bir grafikle atışın nasıl yapılacağı gösteriliyor:
    http://www.stripersurf.com/otbc.html

Burada da videolar var. otuzun üzerindeki videoda surf tekniğinin nasıl uygulandığını görebilirsiniz. Serdar' ın da dediği gibi bu tür atış yapmak için etrafınızın boş olmasında fayda var.

http://myfishcasting.org/pictures/Video-Store

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Temelde bunlar veya bunların versiyonları. http://www.stripersurf.com/otbc.html adresindeki off the ground olarak biliniyor. Bu atışı öyle Fındıklı'da, Saryburnunda yapmayı filan denemeyin derim. Bunlar, shock leader vs. gibi teferruatlar getirir. Üstelik 200 m öteye atmanın da çok bir aman aman esprisi yoktur. Ama "Nasıl da atarmışım" demek istiyorsanız, gayet uygundur.. Abartmıyorum, 200m atış sıradan bir şey bu teknikle, iyi uygulanınca. Ama atarken bir koparsa -ki kopar genelde- misina, kurşun gider, arabanın radyatörüne gelir, delip içine oturur kalır. Bir sürü ziyan açar başınıza. Birilerinin kafası gibi daha kötü ihtimalleri saymak bile istemiyorum..

3. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    teşekkürler bu bilgiler hepimizin inanın çok işine yarayacak. örneğin ben yaklaşık 14 senedir olta kullanıyorum ama fırdöndüden sonra gelen takımın (çapari vs) geriye doğru gergin bir bir şekilde olunca daha uzağa gideceğini düşünenlerdendim. ama ne oldu yeni bir şey öğrenmiş olduk sanırım hafta sonu uygulama şansım olur. tekrardan herkese teşekkürler

4. Suatreis

Suatreis

çok değerli tekniklerden bahsetmişsiniz ellerinize sağlık. Bide şunu deneyin, temel prensiplerle beraber kamışı iki elinizle tam başınızın üzerinde ve makine havaya bakar şekilde atış yapın kalabalıkta çok faydasını görürsünüz ve atım mesafesinide ciddi şekilde etkiler. Ayrıca takımın fırdöndüsü yerine tayfa denen elastik bir aparat var yo-zuri marka ve ebatlı bi alet. Bu da aşırı gerilmeyi önleyip takımı korur. Asıl amacı sert balık vuruşları içindir bu da yandan faydası oluyor.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kendi yazdığımı okudum, pek bir şey anlamadım. O yüzden şu linki vermek isterim. Burada benim anlattığıma benzer bir teknik olan unitech anlatılmış. Prensipler aynı.. Bir göz atın merak ederseniz:

http://nickaway.com/PDF files/Overhead.pdf

Bu tür atışlarla çoook uzağa gidemezsiniz. Ama basittir, kalabalık yerlere uygundur, takım düşmanı değildir. Fakat, pratik etmeden de, sihirli değnek etkisi beklemeyin. Biraz pratikle, çok çok daha iyi atışlar yapabiliyor olursunuz.

6. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    herkese selamlar valla atış tekniklerini yazı ile ne kadar anlatabiliriz bilemiyorum yani canlı canlı çok çalışma ile yapılamayacak şey yok zaten.

güzel ve yerinde bir atış yapmamız için herşeye dikkat etmemiz lazım

kamış
    halkalar
    misina
    makina
    tutuş biçimi
    bulunduğumuz yerin durumu
    takımın uzunluğu ve kısalığı
    bunlar gibi atışta dikkat etmemiz gereken faktörler var
    bence hangi türden atış yapılırsa yapılsın atış yapılır ken güzel dengeli bir atış yapmamız lazım atarken kendimizden emin tam olarak yapmak istediğiniz şeyi düşünün yani atacağınız yerden emin olmak lazım ve atışımızı gerçekleştirelim .
    çok mu kötü atış oluyor yavaş yavaş aynı şeyleri tekrarlayarak eminim en güzelinide yaparız sevgiler saygılar ve güzel yerinde atışlar :) rastgelsin:)

7. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    Son düzenleme: 6 Ağustos 2006
  8. fender

fender Köksal

Favori Kamış:
    Shakkespeare Kamışlar
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 7.4 kg , Turna 112 cm
    Benim 2.30 2.70 kamışlarım var istediğim uzaklığın daha da ilerisine atabiliyorum.. ve hiç kaliteli kamış ve malzemelerim de yok... bildiğin 10 ytl lik motor ve 10 ytl lik kamış. 50 kuruşluk sasi ve 2 ytl lik misina ile dünyanın balığını tutuyorum :) tek farkım babamdan bana bulaşması ve cocukluğumdan beri bu işle ilgileniyor olmam bol şanslar rastgele. 10 kg lik sazanlar 20 kg lik yayınlar da 1-2 metre önünden çıkıyor. bence uzağa atıp büyük balık tutacağım diye kendinizi kandırırsınız.. önemli olan balığın nerede oldugunu kestirebilmek. yerine göre balık diz boyu derinlikte yerine görede cok cok uzaklarda olur.. boşa ileri atacağım diye yorma kendini.. yakın bir zamanda inşallah 2-3 metre ileriden büyük bir balık tutarsın bu sevdadan vaz geçersin.. ha bi de fiyyuvvvv sesinede gelmiyo valla bendede yok o ses ama.. 7.5 kg Aynalı sazanlarr 65 cm turnaları 4-5 metre mesafeden tuttum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Haziran 2007
  9. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Bazı yerlerde uzağa atmak gerekebilir, ama ben de pek fazla uzağa atamam ama herkesten çok yakalarım genellikle.Bu yer, takım, yem ve tecrübe ile alakalı sanırım. Örneğin; son 3 senedir Kuleli Askeri Lisesi önünden herkes abanmış kamışlara uzaklara fırlatıyor çinekop ve sarıkanat için tek tük yakalıyorlar, ben naaptım biliyormusunuz. Kamışı bıraktım, 10-15 metre, 0,25mm lik bir el oltası yaptım ve 5gr lık bir kıstırma kurşun ve hırsız iğneli bir takım ile ve şakşak yem ile resmen at-çek yapıyorum çinekop zamanı. Herkes bana bakıyor hiç boş yok, millet hala abanıyor kamışlara ben 10m den çinoları götürüyorum. Bu senede Kasım başlarında aynı yöntemle 4 saatte akşam 17:00 - 21:00 arası 68 tane çinekop aldım tek başıma. Hem el oltası olduğu için müthiş bir zevk aldım hemde balık tuttum. Kamışla yakalamaya çalışanlar ise 5-6 tane aldılar en fazla. Eğer bu yöntem ile öğrenmek ve bilmek istedikleriniz varsa seve seve yardımcı olabilirim. Herkese bol ve zevkli avlar.

10. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    atasözümüzdede dendiği gibi

her yiğidin bir yoğurt yemesi farklıdır. Serdar abi bende hatalı atış yapanlardanım sanırım en geriye bırakırım kurşunu misinaya boşluk verdirmem savurma anında aslında püf noktakamış son hız ve kuvvetle ileri fırladığında kurşun en yüksek seviyesine çıkarken bırakmak gerekiyor. bu teknikle iyi sonuçlar aldım açıkçası tabiki daha iyisinide yapmak isterim :cool:

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hatalı olduğunuzu düşünmeyin. Benim gösterdiğim, en iyi atış uzak atıştır diyenler için olan teknikler. Atış mesafenizi, kurşun, takım, misina, kamış, makine filan zaten bir hayli sınırlar. Görün bakın, sarayburnunda, en baba kamışla da, en alelade kamışla atan arasında nerdeyse fark yoktur. O atış türü ile, olacağı en fazla o kadardır. Gücünüzü mesafeye çevirmez, çeviremez. Ama ulaşılan mesafe genelde yeterlidir, bu nedenle herkeste halinden memnundur.

Gücü mesafeye çevirmek demek, kamıştan kurşuna herşeyin buna uygun olması demektir. İşte o zaman ciddi mesafe farkı sağlarsınız. Abartmıyorum, giderken, çaparinin köstekleri karışır, hatta kopar, öyle uzak atış yaparsanız.. Uzak atış yapacak olan, buna göre takımını düzer ki, ben hiç buna uygun takım görmedim. Dahası, balıkların bu tür takıma ne diyecekleri ayrı bir husustur..

Ancak, temel prensipleri bilerek yapılan, teknik atışları kullananların vs. makul mesafeyi, kendilerin daha az yorarak ulaşma lüksü olur. Bu da, akşama kadar at-çek yapacak olan için gerçekten makul bir şeydir. Yorgun insan, yeterince refleksi olmayan insandır ve ciddi avların bir numaralı kuralı, iyi reflekslere sahip olmaktır..

12. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    sevgılı agbeylerım valla yazdıklarınızı okurken ılk makaralı olta atmaya başladıgım gunler geldı aklıma.:D ama şunu yazmayı unutmuşsunuz ekleyeyım.
    uzaga atmak ısteyen arkadaşların bıraz paralarıda olması lazım.:D yanı maddı durum.
    ben tabıkı bu işe 15 ytl lık kamışlarla başladım.kullandıgım derede işimi gorurdu.kolay kolayda kırılmazdı.20-25 m. kadarda kolaylıkla atılabılınır.belkı bıraz daha fazla .
    tabı ankaraya gelınce turna hefesı sardı.bunun ıcınde kıyıdan uzaga atmak gerektıgını vede daha saglam kamışlara ıhtıyac oldugunu anladık.bıraz araştırma falan abı ıyı kamışlar yada bana oyle gelenler 60-70 ytl .belkı bazıları ıcın uygun ama memur ıcın bıraz cok be :D :D yav kazara kırılsa 3 gun uyuyamam.ya bu satıcılar ucmuş.yada bız bıraz gerı kalmışız.kamışlara baktım.gayet guzele benzıyo.yanı kullandıgım kamışlar gıbı odun degılller.gayet esnek ve saglamlar ama fıyatı cok ya .yanılıyormuyum acaba ;)

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bende 3 m lik bir kamış var. Üstünde birde ALBA LYRA 60 makine takılıydı:

http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=AK2770 300

http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=MK LYRA 260

Biri 9.25 YTL, diğeri 7.99 YTL.. Misinası da beleş gelmişti. Ne eder, 17.25 YTL mi?

Bu kamışla, (kısa olmak şartıyla) çaparileri 40-50 m'ye zorlanmadan atardım.. Taş gibi de kamıştır, kolay kolay kırılıvermez.

Hah, bu defada bunu mu tavsiye ediyoruz? Hayır, ama böyle bir kamış bile çapari ile istavrit tutacağa zaten yeter.

60-70 YTL'ye alacağınız kamıştan beklentiniz 30-40 metre olmamalı. Eğer böyle bir şeye para veriyorsanız, 100+ m diyebilmelisiniz.. Ama bu anlamlı mı? Aslında hayır. Çünkü balığın ne işi var o kadar uzakta (genel olarak)? Asıl mesele, bunların atarkende, sararkende hammaliye yaptırmaması, sizi yormamasıdır. İşte bu yüzden insanların hayatı ikiye ayrılır: Karbon/Hafif kamış öncesi ve sonrası..

Kısaca, uzak mesafe atışı alelade kamışla da yapılabilir, bu bir teknik meseledir. Tamam en uzak değil, ama yeterli mesafeye atabilirsiniz.. Ama iyi bir kamış, uzak mesafeden çok daha fazlasını verir.. Ve sizin iyi bir kamıştan, uzak mesafeden daha fazlasını beklemek en doğal hakkınız olmalıdır, arayın.. Haklar verilmez, alınır, netekim...

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    3.90 .. 4.20 surf kamış tavsiye edilir. Ama bununla bitmez.. Bilhassa surf tipi bir makina ve hem ince hem sağlam bir misina gerekir. Bu tanıma en iyi, dyneema misina uyar fakat biraz tuzludur..

Bunları alınca hamallıktan kurtulursunuz ama, tekniğiniz yoksa, harcadığınız güce göre çok kısa mesafeye erişirsiniz. Dahası kamışı vs. kırarsınız hatta..

Bu takımlardna almaya karar verirseniz, siteyi inceleyin. Bir sürü alternatif sunulacaktır. 3 aşşağı 5 yukarı hemen hepsi işinizi görür. Ama önceliği tekniğinizi geliştirmeye verin. Bunun için, atışlarda kendinizi zorlmadan daha uzak atmanın yoluna bakın. Genelde sık yapılan hatalar, misinayı erken/geç bırakmak, kamışı dairesel değil düz hareketle çekmek gibi basit hatalar olur. Bir organizasyona filan uğrarsanız, size atış konusunda arkadaşlar çok yardımcı olacaktır..

Elbette bunun yanında harbiden uzak atışlar yapmanızı sağlayan, 200m ye vs. erişmenize vesile olacak atışlarda vardır. Fakat bunları önce ıssız bir yerde iyice öğrenmeli, ortalık tenha olmadığı sürece kullanmamaya çalışmanız gerekir.

Bu tür bir takımla derhal bir takım farklar sağlarsınız. Ama en iyi farkı iyi atış tekniği ortaya çıkarır..

15. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    serdar abiye kesinlikle katılıyorum surf kamış ve surf makine almak lasım (uzerininde casting yazan) bunun için genelde ince dynema veya berkley triline 25 lik misina tercih edilir bu işe girmek sanırım biraz fazla maliyet getirir ama iyi bir sistemle 200 metreyi gecen atışlar yapıldıgını biliyorum

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gene acayip olacak ama, uzak atış için kullanılacak makine, çıkrık makinedir :(

Bir kaç tavsiye: PENN 525 Mag, ABU 6500 C3/CT Mag...

Bunlar çıkrık işine yeni başlayanlar için tavsiye olunacak güzel makinelerdir.. Spin makinelerle atışta aynı yüksek randımanı alamazsınız, sadece yeterli randımanı alabilirsiniz belki..

Bildiğimiz makineler, hafif yem/takım atmak için iyidir, 5gr, 10gr.. vs. Çıkrıkla hafif yem, ağırlıksız rapala filan atılamaz. Çıkrıklar, yanlış olarak büyük balık için diye düşünülür. Hurafedir, yanlıştır. Çıkrıklar her tür balık için gayet kullanışlı olabilirler..

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sportcast USA Long Distance Casting Results
    May 2000
    National Casting Championship’s Lewes, Delaware

Jessica Bush A 434.06' US Womens National Champion (132 m)

Neil Mackellow AAA 784.30' US Open Champion (239m)
    Lou McEachern AAA 781.90' US Nationals Champion (238m)
    Hector Hernandez AAA 754.77' 2nd (230m)
    David Thomashey AAA 748.74' 3rd (228m)

Böyle gidiyor...

Mackellow'un 1994 yılında 290 yarda (270m kadar) atttığı biliniyor..

Yarışmalarda, kamış, misina, ağırlık, şok leader vs. limitleri var, bunlar serbest olunca daha ötelere atmak imkanı elbette var..

Genede, bu kadar mesafeye çapari atamazsınız.. Yemli hiç atamazsınız. Bu mesafelere atış, ancak atmış olmak için yapılır.. Normalde, çok ustalıkla, yemli takımı 150m'ye, atmak kabili mümkün olabilir..

Daha uzak atışlar için, ya uçurtma kullanın, ya da ok/yay takımı edinin..

18. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Serdar hocam ,
    Baitcasting makineler çıkrık sınıfına girmiyor mu. Gayet güzel kullanılıyorlar hafif yem ve rapala at-çekte. Yada ben mi yanlış biliyorum :confused:

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hafif yem denince ne kadar hafif?

Çıkrıkların makarasını çekecek kadar ağır bir yem gerekir. Atış ile makara devir kazanmalı, bu devir ile misinayı kendi boşaltmalıdır. Böylece atılan ağırlıkta toplanan enerji misinayı makaradan boşaltmak için kullanılmaz. İşte bu yüzdne çıkrıklar uzak atış için daha iyidir. Ama eğer, hafif bir yem kullanırsanız, makara ilk anda yeterince enerji alıp depolayamayacağı için, dezavantaj olur..

Spinner bait, kaşık vs. nin kurşunsuz aslen kurşunsuz atıldığını unutmayalım.. 7 gr yem, bildiğimiz makina ile daha iyi atılır.. 30 gr yem ise, baitcaster, yani çıkrık ile..

Büyük balık için çıkrık kavramı, büyük makaralı çıkrıklar ve kalın misinadan bir sürü alabilmeleri nedeniyle yerleşmiş sanırım bizim literatürümüze. Oysa çıkrıkların yaygın adı, baitcaster'dir, yani "yematar"...

20. slm.küçük bir eklemede benden.Öncelikle uzak atışlar için makinanın long cast tipi olması avantajdır yani makaranın sarım eni geniş ve çapı büyük olmalı. daha önemlisi kullandığınız kamışın makinaya yakın olan misina halkası kamış açıldıktan sonra makinadan ne kadar uzaksa o kadar iyi. Nedeni ise atıştan hemen sonra misina makaradan ayrılırken oluşan helezon çapları küçülene kadar sürtünme olmadan misinanın kamıştan çıkması ve kamışın giden kurşunu takip etmesi uzun atış sağlar.
    .....biraz karışık ama faydalı

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Haziran 2007