Kan Bağişi Hayat Kurtarir...

Konu, 'Genel Konular' kısmında cheeta tarafından paylaşıldı.

1. cheeta

cheeta

Favori Kamış:
    olta havalı tüfek
    Belki Birgün Yolunuz Hastanelere Düşer Ve Lösemi Hastalarinin Acilarina şahit Olursunuz....
    Hayatlari Sizin Bağişlayacağiniz Bir Torba Kana Bağli Olan Nice Hastalar...
    Bir Gün Sadece On Dakikanizi Ayirarak Size En Yakin üniversite Hastanesinde Veya Başka Bir Sağlik Kurumunda Kan Verebilirsiniz...
    Böylece Hem Kaninizla Ilgili Bulaşici Hastalik Testleriniz ücretsiz Yapilir; Hemde Bir Hastanin Yarasina Merhem Olabilirsiniz...
    Kan Bağişi Hayat Kurtarir....

2. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Haklısın Sevgili Arkadaşım :)

3. Karısı hamileydi. İlk çocuklarını bekliyorlardı. Yaşadıkları, ilk çocuklarını bekleyen her ailenin heyecanıydı. Vakit geldi. Müstakbel anne sancılandı. Adam, apar topar hastaneye götürdü. Doğum uzun ve zor oldu. Daha bebeğine sarılamadan, kan kaybından komaya giren karısının telaşına düştü adam. Doktorlar, acil kan ihtiyacı olduğunu söyledi. İyi ya, orası hastane zaten, ihtiyaç varsa versinler hemen kanı. Evet, orası hastane. Antep Devlet Hastanesi. Hayır, kan veremezler. Kanı, hasta sahibi, yandaki Kızılay Kan Bankası’ndan alıp gelmeli. Mevzuat böyle...
    Gitti oraya adam. Anlattı durumu. Üç ünite kan istedi. “Acil!” dedi. “Karım...” dedi. “Ölecek” dedi. “Çocuk...” dedi. Adam derdini anlattı. Adam telaşlıydı. Karşısındaki görevli sakin. Giydiği önlük kadar beyaz dudaklarıyla, "Üç ünite kan, 250 milyon" dedi. Adamın cebinde, o kadar para yoktu. Kan acildi. Karısıydı. Ölecekti. Paranın şimdi ne önemi vardı. Görevli uzatmadı, "Mevzuat böyle" diyerek kestirip attı. Son çare kimliğini çıkardı adam. "Bunu alın, kanı verin, parayı sonra getirip kimliğimi alırım" dedi. Adamın gözlerine bakan çaresizliğin ne demek olduğunu görürdü. "Mevzuat gereği, bunu yapamayız beyefendi." dedi görevli. Adam, bey değildi efendi hiç değil. Adam çaresizdi. Çaresiz ve yoksul bir adamdı. Yalvarıyordu artık. Karısı ölmesindi. O’nsuz n'apardı?..
    "Siz de bir yerden para bulup gelin canım!" dedi aynı görevli; akıl veriyor oluşunun rahatlığıyla. Hem o ne yapsındı. Mevzuat böyleydi. Parayı almadan, kan verip, başını derde mi soksundu yani. Görevini suistimalden, siciline kara leke mi gelseydi yani. Hem, hangi birine yardım edecekti ki...
    Adamın karısıydı. İlk çocuklarıydı. Çocuk doğmuştu. Anası ölmesindi. Daha değildi. Koştu adam. Mahallesinden, konu komşusundan bir çırpıda topladı 250 milyonu. Koştu adam. Üç ünite kan, karısına yetişmeliydi. Koştu adam, ecelsiz gelen Azraili geçmek için. Koştu adam ve yığıldı kaldı...
    "Nerede kaldın!" dedi doktorlar. "Geç kaldın." dedi hemşireler. "Başın sağolsun." dedi hastabakıcılar. Yığıldı kaldı adam. Ölen karısı; başı sağolması gereken, kendisiydi. "Olay" bekleyen muhabirler, adama doğrulttu kameralarını. Oysa adam, orada değil gibiydi. Neden sonra başını kaldırdı. Belki de; kendisine bir soru sorulduğunu sandı. Oysa sorulmamıştı. Adam, yine de cevapladı. Ağzından, sigara sarısı dişlerinin arasından tek bir kelime döküldü; "Yoksulluktan." dedi. Sadece bunu dedi ve başını öne eğdi yine...
    Antep Kan Bankası’nın daha çok hakiki bir bankacıya benzeyen kadın müdürü; ertesi gün konuştu aynı kameralara. "Olayda, bir kusur yoktur. Bu konuda çok suistimal oluyor. Bu nedenle, mevzuat gereği, parasız kan vermiyoruz." dedi. O sırada cenazeden dönen bir kadın, yeni kudandaklanmış bebeği havaya kaldırdı ve bir soru sordu. "Nerede bunun anası?" Kadın, bu soruyu belki Allah'a, belki kadere, belki o yüzü hiç gülmeyen feleğe soruyordu. Allah'ın, kaderin ve feleğin cevabını bilmiyorum. Sadece o soru yankılanıyor kulaklarımda. "Nerede bunun anası?"
    Hayat soruyor işte, "Nerede bunun anası? “Öldü” deme bana. Bu cinayetin katillerini göster. Sakın, "Burası Türkiye" deme. Burayı bu hale getirenleri işaret parmağının ucuna yerleştir. Ve sen cevap ver, nerede bunun anası?

Ufuk Engin -Kan parası

4. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Can kardeşim,Paylaşım için teşekkür ederim,Ben konuya farklı bir boyut kazandırmamak için sadece destek verdim,uygulama ile ilgili benimde söyleyeceklerim vardı ama kan bağışının faydaları yerine,kızılayın uyguladığı prosüdürü tartışmayalım diye söylemedim,ben son yıllar hariç mümkün olduğu kadar kan bağışında bulunmuşumdur,ama Sevgili Can kardeşim yurt dışında bulunduğumdan dolayı benden kan kabul etmiyorlar Türkiyeye döndükten sonra üzerinden 1 yıl geçmesi lazımmış.Bir başka neden daha var bu nedenden dolayı cok acil durumlar olmadığında benden kan kabul etmiyorlar.

Selamlar :)

5. Avukat Ragıp ATAY'ın başından geçen bir olay
    Rahmetli babama kan gerekli oldu. kızılay'a başvurdum. birnci derece akrabası ve eşi haricinde aynı guruptan kişilerin kan vermesi gerektiğini söylediler. Kaç ünite kan gerekiyorsa o kadar kişi kan verecek anlamında. ben ve kardeşim ya da annem istese de kan veremedi. Kan donörlerini bulduk ve kan vermesini sağladık. Ertesi gün saat 17.00 de kanları almamızı söylediler. Biz de saf saf gittik Bir de kızılay şahsında devlete ve hükümete kızıyordum." bu ne biçim devlet, insana değer vermiyor. Hasta bir insanın yaşam kaynağı, bireylerin fedakarlıklarına bağlı, demek kan veren olmazsa, bu insan ölüme terk edilecek. vs, vs.)
    Dilimi eşşek arısı soksun, Devletimizin vatandaşı düşündüğünü nerden bilebilebilirdim. Kanları almaya gittiğimde, ünite başına 160 milyon TL ayrıca para istediler. Bu parayı vermeden de kendi bulduğumuz kanı bize vermediler.
    Unutmadan belirteyim, rahmetli babacığım, bağ kur dan emekliydi ve devletin himayesi altında sayılırdı.

6. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Ünite başına,3 ünite kan istiyorlar :mad:

7. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    az önce yazdıklarımı teyid etmek için www.kizilay.org.tr sitesine girdiğimde benim yazdıklarımla alakalı birşey göremedim. o yüzden günah vebal almaktansa silmeyi yeğliyorum, Orhan abi benim yazımdan yaptığın alıntıyı düzeltirsen sevinirim.

doğru olan metin şudur.
    http://www.kizilay.org.tr/index.php?menu1=134 adresinden alıntı

Kan bağışlayınca hangi testler yapılıyor? Bu testlerin sonucunu öğrenebiliyor muyum?
    Bağış olarak alınan her kan aşağıdaki testlere tabi tutulur:
    anti-HIV Testi (AIDS)
    anti-HCV Testi (C sarılığı)
    HBS-AG Testi (B sarılığı)
    Frengi Testi
    Kan grubu testi
    Kan bağışçıları bütün bu testlerin sonuçlarını öğrenebilirler.

ANCAK BURADA BİLİNMESİ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOKTA ŞUDUR:
    Yapılan bütün tarama testleri hastayı korumaya yöneliktir, en gelişmiş ve dünya standartlarındaki donör tarama testleri kullanılmasına rağmen %100 tanı doğruluğu henüz oluşturulamamıştır. Bu nedenle, kan bağışı öncesinde size verilen soruları samimiyetle doğru olarak işaretleyiniz. Bu sorulara vereceğiniz samimi ve doğru cevaplar yapılacak tüm tarama testlerinden daha değerlidir. Lütfen (herhangi bir şüpheniz dolayısıyla) test sonucunuzu öğrenmek için kan bağışlıyorsanız bunu yapmaktan kendinizi men ediniz!

Son düzenleme: 22 Şubat 2007
  8. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Yanılmış olmayasın sevgili kardeşim.Bildiğim kadarıyla böyle bir uygulama yok.
    Eğer yeni başladıysa da yazıklar olsun ne diyeyim :mad:

9. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    madem yok niye "gidince para istiyorlar diye yazıyorsunuz", bu o işte.
    ben duydum (ya da gördüm) açıp kızılaya sormak lazım.

burada yazılanlar ve genel kanı Kızılay'a gidildiğinde para istendiğidir. Ama sosyal güvencesi olanlardan da istiyorlar mı? onu bilmiyorum.

10. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    yalnız bu arada yanlış bir iş yapmış olmayalım. eleştrileri yaparken kimseyi Kızılay'a karşı en önemlisi de Kan Bağışı konusunda soğutmuş olmayalım. hastaya ne şekilde teslim edilirse edilsin o kan hayat kurtarmak için kullanılacak.

Sonuçta bizler o kanı ticaret için deği, İnsanlık namına veriyoruz (vereceğiz).

o yüzden konunun özüne dönersek; KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR.

Lütfen bir süre önce Ankara'daki bir arkadaşımız için nasıl yana yana kan aradığımızı hatırlayalım.

11. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Sevgili Orhan zaten burada imza ayarlarımızı yaparken kan grubununda yazılmasını bunun için zorunlu kılıyoruz .Ve gerçekten işe yaradığı , aramızda ihtiyaç duyulduğunda, arkadaşlarımızın severek koşturduğunu gördük . Tekrar gündeme getirdiğin için teşekkür ederim. Gerçekten çok önemli bir konu .

12. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Sevil Abla Konuyu açan ben değilim :) İmza ayarları olmayan bir arkadaşımız,imza uyarısı için moderatörlerimizi bekliyorum:) Sevgili Ablacığım benim Yıllardır Şantiyelerde uyguladığım bir sistem,Şantiyede çalışan bütün personelin kan gruplarını şahsi dosyalarına yazarım,Allah korusun bizden birisine yada bir başka insana lazım olduğu zaman hemen burdan bakarım,aynı gruptan olmadığı zaman da diğer gruplardan 3 ünite kan veriyoruz Kızılay yada Üniversitelerin Kan bankasından Kanı temin ediyoruz,Buda önemli Sevgili ablacığım kan bankasına farklı gruplardan 3 ünite kan verildiğinde alınacak kana herhangi bir ücret ödenmiyor,benim bildiğim bu bu konuyuda netleştirsek iyi olur sanırım.

Selamlar

13. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Burayı bu hale getirenleri işaret parmağının ucuna yerleştir. Ve sen cevap ver, nerede bunun anası?

Sevgili dostum Can zaten dün akşam Uğur DÜNDAR'ın programında anam ağladı ağlamaktan döz pınarlarım kurudu sabahta tam kendime gelmeden sen perişan ettin beni ne güzel anlatım ağzına sağlık ders,ders,alınacak çok ders var .
    çok saol kardeşim Allaha emanet ol .

14. Albatros1

Albatros1

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın
    En İyi Avı:
    Papagan 2.5 Kg
    Selam Ceeta,
    Kan vermek hayat kurtarır bu fikrine tüm kalbimle katılıyorum.(Kan verdikten sonrada her üç ayın bitiminde tekrar yeniden verilebiliyor verilen kanın kendini yenileme süresi üç aydır)Ben bunun yanınada ORGAN BAĞIŞINDA'DA bulunalım derim çünkü gün geçmiyorki ülkemizde hergün organ bağışıyla ilgili bir çok haber duymamak elde değil ben şu günlerde bu Organ bağışına baya kafayı taktım sanıyorum en yakın zamanda bu düşüncemide hayata geçireceğim araştırıyorum.Ben benden geçince benle çürüyüp yok olacağına başkalarının derdine derman olsun diye düşünmekteyim...Esen kalın

Son düzenleme: 22 Şubat 2007
  15. serhatcenk

serhatcenk

Ben Kızılay'a sürekli kan bağışında bulunuyorum... Üzülerek söylüyorum ki adamlar benim kanımı satıyorlar... Kan bağışlayacağım başka bir kurum olsa seve seve oraya bağışlayacağım... Ama yok! İnanın her seferinde yüreğim cız ediyor... Yurdum insanının ekonomik durumu belli... Sebebi ne olursa olsun ben buna ticaret diyorum...
    Özellikle aramızda hukuk, kamu yönetimi okuyanlar bilirler... Türkiye Cumuhuriyeti bir sosyal hukuk devletidir... Sosyal hukuk devletlerinde, eğitim, sağlık, ulaşım gibi temel ihtiyaçlar ücretsiz olmak zorundadır... Ama ne acıdır ki ülkemde bunların hepsi ticaret sayılmaktadır...
    Benim bağışladığım kanı başkasına satmak bana göre suçtur... Ama eldende birşey gelmiyor... Herşeye dünyanın vergisini alan hatta vergininde vergisini alan devlet kan için yapılan testlere ödenek bulamıyor mu yani... Hani derler ya herşeyi devletten beklememek gerek diye, üzgünüm ama ben bekliyorum...

16. synax123

synax123

söylenebilecek hiçbir şey yok :( üç otuz paraya kan bile bulamazsın , bulsanda yetiştremezsin , yetiştirdiğinde çok geçmiş olsundur... yazıklar olsun bu memlekete , yazıklar olsun o görevlilere , yazıklar olsun bizlere. etrafımızda ki bunca acıya kör, sağır , dilsiz olmuşuz... yaradanın melek olarak yanına aldığı annenin toprağı bol olsun , nur içinde yatsın.babayla bebeğe ise diyebilecek kelimem yok sanırım ,YOKSULLUK tan ...

17. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Arkadaslar ben ege un. tıp fak. hastanesinde gorev yapıyorum.2 dk once kanmerkezini aradım ve sordum.KAN BAGISINDA BULUNAN KİMSEDEN KESİNLİKLE HİCBİR UCRET TALEP EDİLMİYOR.
    Lutfen boyle hassas bir konuda bilmeden kimse yanlıs yorum yaparak baskalarının hayatlarıyla oynamasın...

18. serhatcenk

serhatcenk

Ben kanbağışı bulunan kişiden ücret talep ediliyor demedim... Bağışladığım kan lazım olan kişiye para karşılığı veriliyor dedim... Lütfen yazılanları doğru okuyalım...

19. Yanlış anlaşılmalar olabilir yahu;)

Maçı idare edelim:D