Kancalar hakkinda bilginiz lazim

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında onurnl tarafından paylaşıldı.

1. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    oncelikle herkeze selamlar,benim sormak istedigim tatli su avciliginda kullanilan kancanin renginin avlanirken bir etksi olurmu ?eger olursa benim su ana kadar gordugum gumus renkli parlak kanca,mavi,kirmizi,siyah kancalarin arasinda hangisi olu balik ile avlanmaya veya canli yemle veya kurt,solucan,larva ,ekmek ile avlanmaya uygundur.bir diger soru ise :turna avinda maksimum 15 cm boyunda olu balik ile avlanirsak kanca numarasi ve rengi ve eger onemli ise sekli nasil olmalidir.

bayagi bir cevap gerektiren bir konu oldu bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim:)

2. Spider

Spider Mert Eren

ben bildiklerimi yazayım :

nikel rengi : (parlak beyaz da diyebiliriz) denizde kullanılır
    siyah renk : (ya da kahverengi ile koyu bakır rengi) tatlı suda kullanılır
    diğer renkler : genellikle çapari gibi balığı sahte yemler ya da tüyler ile
    kandırmaya çalıştığımız durumlarda çok sık kullanılıyor. renkli iğnenin
    çok etkili olmadığını okumuştum. sadece UV ışınlarını ve parlamayı
    etkileyen kaplamalar etkili olabiliyor.

Benim öğrendiklerim bunlar.. Ama bu konuda daha fazla detayı açıkçası ben de öğrenmek isterim...

3. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Benim de sormak istediğim bir soru var. İğnenin çapraz yada düz olmasının kıstası nedir ???

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Kanca seçimi

Bu soruyu daha detaylı açıklamak için uygun bir zamanda değilim fakat, kısaca cevaplayacak olursak;
    Kanca büyüklüğü avlanılacak balığın ağız büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Genel olarak küçük kanca kullanımı her boydan balığın oltaya yakalanması anlamına gelse de, çok iri olanların bu oltayla dışarı alınması genelde zordur.
    Kancada amaç çeneye geçmesidir. Ölçü buna göre hesap edilmelidir.
    Kancada diğer boyutlar, sap uzunluğu, tel kalınlığı vs. gibi özelliklerdir. Sap olta tipi ve takılan yemle, tel kalınlığı balığın hassasiyeti ve büyüklüğüyle alakalıdır.

Kancalarda renk kaplama maddesiyle alakalıdır. Tercih kırılan oltanın balığın ağzında kalan kancasının belli sürede çürüyüp dökülmesi yönündedir. Bu amaçla tatlısuda daha ziyade kahverengi kancalar kullanılırken, son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan envayi çeşit renkteki kancaların çoğu süsleme amaçlıdır.

Renge en hassas alabalık fly lerinde bile kahverengi kanca kullanıldığını bu açıdan unutmamalıyız.

Siyah renk özel bir meneviştir ki, bu renkle kaplanmış kaliteli kancaların inceleri yemsiz ve tüysüz bile balık yakalayabilirler. Keskin uçlu olurlar. Genelde deniz kullanımına uygundur. Piyasadaki uyduruk markalar aynı derecede verimli değildir.

Beyaz renk kancalar 3 çeşittir. Genelde denizde kullanıma uygunsa da, içlerinden en parlak olanı krom-nikel kaplı olanlardır, yine keskin uçlu, kolay paslanan (nikelajı döküldüğünde) bu kancalar iç sularda da kullanılabilir.

Beyaz renk mat kancalar kalay kaplıdır, kaplaması kolay dökülmez, uzun süre dayanır, ince telli olanları oldukça avcıdır. Denizde yemli oltaya daha uygundur. Çaparide de kullanılabilirler. Yalnız hareketli oltalarda düz olanı, el oltalarında çapraz olanı tercih edilmelidir. Nedenini son parağrafta açıklıyayım.

Beyaz kancaların bir türü de, hemen hemen paslanmaz çelik tencereyle aynı malzemeden yapılan som krom kancalardır. Asla paslanmadığı için amatör balıkçılıkta kullanımı fazla uygun değildir. Genelde ucu köreldiğinde eğelenen paraketa oltalarında kullanılır.

Çapraz kancayı çapariye takarsanız olta hateket ederken döner, fırdöndü sistemi yetersiz kalır ve köstekler gam yapar. Bu nedenle hareketli oltalarda düz kancalar daha uygundur. Çapraz kancalar el oltalarında yüksek verimlidir. Olta tasmalandığında balığı her açıdan kapma olanağı vardır.

Son düzenleme: 2 Ekim 2006
  5. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Yakup abi verdiğin bilgiler için çok teşekkürler... sorumun cevabını aldım...

6. Spider

Spider Mert Eren

Süper olmuş gerçekten.. elinize sağlık

bu arada sazanda çapraz kanca özellikle öneriliyor.
    yemi ağıza alıp tükürdüğü için takılma ihtimalini artırdığını söylemişlerdi.

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Kanca konusu o kadar uzun ki, anlat anlat bitmez. Girdiğim sportif balıkçılık derisinin ders notlarında bile bilerek yarım bırakılmıştır.
    Şimdi sazan için ben size başka bir öneri getireyim. Kaliteli ve ucu içe dönük çapraz kanca sazan için daha uygun olabilir (iddialı olmamak için olabilir diyorum :) ).
    Hele de onun sapına 4 cm kadar ince ip bağlayıp mısırı boiliyi vs. yemi kanca yerine bu ipe dizdiniz mi, oltanın zili çaldığında bilin ki balık yakalanmıştır. Bu kanca tipi şamandıralı oltada kullanılmamalıdır. Yada daha doğrusu balık vurduğunda kanca çenesine geçsin diye tasma atmak gerektiren oltalarda kullanılmaz.
    Sanırım sazan kancasına yem ipi konusu forumun ilgili bölümlerinde daha detaylı şekilde vardır.

Son düzenleme: 3 Ekim 2006
  8. Spider

Spider Mert Eren

Boily iğnesi denilen (kancaya ince misine/ip bağlanmış iğne)
    tipte tasmalama yapmak neden gerekiyor_?

Sazan avında tasmalamayı mümkün olduğunca önermezler..
    ben de yapmamaya çalışırım. Sazan ürkek bir hayvandır
    ve mümkün olduğunca hareketten kaçınılmalıdır.

ayrıca şamandranın aksi kuvvetli bir etkisi zaten vardır.

acaba yanlış mı düşünüyorum.

9. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    oncellikle herkeze verdigi bilgilerden dolayi tessekur ederim ve bu konuyu derinlemesine burada incelersek gercektende cogu arkadas icin yarali olacagina inaniyorum.kancalarin neden sekilleri farkli,bu farklar kancaya ne gibi ozellik katiyor,hangi baliga hangi tip,renk ve boyda kanca vb...akliniza gelecek her turlu bilgiyi veya linki baylasmaniz dilegiyle:)

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Boily iğnesi denilen (kancaya ince misine/ip bağlanmış iğne)
    tipte tasmalama yapmak neden gerekiyor_?

Genelde boili dizili ipi ve onun bağlı bulunduğu kancayı yuttuktan sonra balık ortamı terkederken misinayı gerdirdiğinde kanca gırtlağına takılmış olduğundan hiç bir şekilde tasmalamak gerekmiyor. Ucu içe dönük kanca daha kolay takılıp, zor çıkması nedeniyle tercih edilir.

ayrıca şamandranın aksi kuvvetli bir etkisi zaten vardır.

acaba yanlış mı düşünüyorum

Boili kancası şamandıralı oltaya uygun değildir. Kullanımı sazanın dipten yem emme şeklindeki beslenmesine dayanır.
    Ayrıca yukarıda sözü edilen "tasmalanmayan oltalara uygun" diye anlatılan kanca, ipli kanca değil, resimde görülene benzeyen "ip kullanılsın yada kullanılmasın" ucu içe dönük kancadır.

11. Spider

Spider Mert Eren

Boily'nin şamandralı kullanımına ilişkin
    kaynak olduğu için elimde uzun zamandır
    kullanmaktayım.. oldukça da iyi randıman aldım

gelecek sezon sezon öncesi hazırlık yaparak bir bölgede
    daha iyi randıman almayı umuyorum.
    şimdilik aynı takımı mısır takarak kullanıyorum

stopper-şamandra-stopper-gezer kurşun-klipsli fırdöndü
    boily'e uygun takımı şöyle bağlıyorum...
    fırdöndü-kıstırmalı kurşun-boily iğnesi
    (tabi mısır takarak kullanıyorum
    ucunda da eva mantar parçası mısır şeklinde)
    istenirse boily de takılabilir.

12. tuscanavarı

tuscanavarı

Favori Kamış:
    olta,35lik misine,
    En İyi Avı:
    sazan 5,50 kg
    siyah 2 numara gainakhatsu yanından geçeni bile alıyor(tecrübe konuşuyor)

13. ergen

ergen

Ilyas Merhaba

Yukarida bahsettigin Marka Gamakatsu'mu??

Yoksa ayri bir Markami?

Rasgele

14. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    arkadaslar benim bir sorum olucak:ikili kanca nasil kullanilir ve ne tur balik icin?dun oltacida iken cok kucuk versiyonunu gordum ve dayanamayip aldim ama nasil kullanicagim onu cozemedim,kancanin boyu yarim cm kadar ama iki kanca arasi legimli degil yani acik.yardimci olabilecek varsa sevinirim
    :confused: ;) :)

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    duble ve triple kancalar

Duble (2 li ) kancalar üçlü (triple) kancalarda olduğu gibi çok fazla kullanım alanı olmayan bir kanca modelidir.
    Genelde 45-60 derece arasında bir açıyla uçları birbirinden ayrı olan tipleri küçük sahte balıkların karın altı kancası olarak kullanılır. Yine kaşıkların gövdesine de bir duble kanca perçinlenir. Fakat iki ucu birbirinin tam tersi istikamette /180 derece) duranlar kullanışlı değildir.

Elinizdeki bu küçük duble kancaları 30 cm kadar 0.30 misina üzerine tespih gibi dizilerek kolay kullanılan bir kıbrıs olta yapabilirsiniz. Bu amaçla kancalardan 10 tanesini misinaya dizin, 11. yi en uca bağlayın. Sardalya, hamsi, istavrit gibi balıklar, ekmek ve küspe gibi bitkisel yemler üzerine kancalar birbirinden aynı mesafede uzak olacak ve yemi bir kirpi gibi gösterecek şekilde sarın.
    Alın size kullanışlı bir kıbrıs.

Son düzenleme: 18 Ekim 2006
  16. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    bilgi icin tesekkurler ama kibris olayini bende dusunmustum daha degisik bir teknik oldugunu saniyorum bu kancalar icin cunku bunlari plastik baliklara ve kasiklara monte edilsin amaciyla satildigini dusunmuyorum isin gercegi satan kiside bilmiyor ama bu boyda yani yarim veye bir cm boyundaki ikili kanca arasi acik legimli degil ozel bir sistemde kullanildigini saniyorum ama ne:rolleyes: :confused: :rolleyes: :)

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    O zaman ben de bu konuda daha fazla şey bildiğimi düşünmüyorum :)
    Senin biraz araştırma yapıp bulman gerektiğini hatta elde ettiğin bilgileri bizlere de iletirsen çok mutlu olacağımızı belirtmek isterim.

18. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    arastirma yapiyorum ,ilk olarak buraya yazarak basladim .daha sonrada balikci malzemesi satan dukkan denk geldiginde soracagim ve eger bulursam tabiki paylasacagim.:)samsun hancerli mahallesinde 7 yil kadar oturdum samsuna selam

Son düzenleme: 19 Ekim 2006