karadenizimizin balık arşivi.sizde ekleyebilirsiniz...

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında silentfisher tarafından paylaşıldı.

1. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    [​IMG]arkadaşlar bu barbun balığı.diğerlerine göre pahalı bir balıktır.eğer ıssız bir adaya düşüp kızarmak zorunda kalmadığınız takdirde tereyağlı buğulaması süper olur.biraz sebzeli tabi.dip balığıdır.kumluk diplerde yemlenir.eğer maddi durumunuz ii ise o gün ve balık yiyesiniz varsa iyi bir seçimdir...

[​IMG]bu da çarpan balığı.adından da anlaşılacağı gibi çarpma demek zehirini sırtındaki iğneli yüzgeci ile temas halinde size sunmasıdır.uzak durmakta fayda var ama ben hiç bu türüne rastlamadım.:(

[​IMG]ama işte buna rastladım:)buna mezgit çaları da denir.sırtındaki yüzgeçlerinde zehir vardır.genelde istavrit ve mezgit tutarken yakalanabilir.yakaladığınızda yapacağınız 2 şey vardır ya öldürsünüz ve çıkarırsınız ya da canlıyken sıkıştırıp kancayı çıkarıp bırakırsınız.2.tehlikeli oluyor;)ilk yöntem faydalı...

[​IMG]çinekop.pahalı ve lezzetli bir balık.dişleri o kadar keskindir ki misinayı bile kesebilir yakaladığınız da çekerken.yaz sonu kıyılara gelir ve yemle yakalayabilirsiniz.eğer bir kilo yakalarsanız kızartırsınız ve işte o zmn çinekop rakıyıda açarsınız kop kop:)

[​IMG]çupra balığı.yakalama şerefine nail olamadığım kilosu 12 ytl olan ve ızgarasının üzerine balık tanımadığım teki insanı doyuran nimettir.hararetle tavsiyemdir...

[​IMG]çingene palamutu.yaz sezonunda palamut göçüyle yakalnmaya başlayan av sezonunun habercisi boyut olarak normal palamuttan küçük ama çok lezzetli bir balıktır.yakalama tekniği roman gibidir.anıları toplayıp kitap bile çıkar.çingene çıkarsa bilinki palamut sezonu başlamıştır...

2. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    [​IMG]plajda yüzmeye girersiniz ağır ağır ilerlerken ayağınız kayar ve düşersiniz.işte o an bastığınız şey muz kabuğu değil bir dil balığıdır:)şaka bir yana sahillerde kumluk alanlarda bulunur ve dip balığıdır.lezzeti de güzeldir.ama ben yakalamadım hiç...

[​IMG]hamsi balığı.klasik bir soru hamsi bir balık mıdır?.fizyolojik olarak evet ama şahsiyettir karadenizde;)

[​IMG]gomit balığı.google da gomit balığı yazın sitemizdeki konu çıkıyor hobi bölümünde var.ancak karadenizdeki gomit kara gomit ve kahverengi gomittir.eğer irileri yakalanırsa eti de çok güzeldir.derisi soyularak ayıklanır ve buğulaması yapılır.iskorpitin yerini tutmaz.dip balığıdır.tekdüzedir.herşeyi yer.ama birçok kişinin lakabı karadenizde gomittir.:)

[​IMG]iskorpit diğer adı kaya çaları.zehirli bir balıktır ancak balık lokantalarında aranan bir lezzettir.grsunda sahil yolu yıkmadan önce çalar rakı yapılan mekanlar vardı sahilde.şimdi de var ama bodimeli yok mesela.grsunlular bilir bodimeliyi...ayıklanması özel yetenek gerektirir.ayıklanmamış alır ve evde denerseniz zorluk olabilir.pahalıca bir balıktır ancak lezzeti tamdır...

[​IMG]işte hamsiden sonra karadenizin kendine has balığı.mezgit.karadeniz mezgiti hem ucuzdur hem lezzetlidir.buğulaması ve kızartması yapılır.ızgaraya gelmez:)içinden çıkan havyarı da küçük çocukların gözdesidir:)derin ve dipte yaşar.denizde açıldıkta 30-40 mtden itibaren gelir oltaya.bi de ada mezgiti diye bir terim vardır giresunda.o da bildiğimiz büyük giresun adası değil daha açıkta bir kayalık dip bölgeye verilen addır.ora mezgiti hem büyük olur hem de kaliteli...yolunuz düşerse ve evde balık yaparsanız kesenizi de yormak istemiyorsanız mezgit uygun bir seçenektir...

3. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    [​IMG]zargana yada yerel adı sargan.başta yılana benzeyişi ve yeşil kılçığı ile itici görünebilir ancak tad olara kızarmalar arasında en kaliteli balıktır.tek kılçığı vardır o da ortada yemesi çok kolaydır.ve lezzetlide.diğer balıklardan daha pahalıdır ancak değinmek istediğim konu yakalanışındaki zevktir.kayıkla sürütme yapılarak veya kamışla ipekle yakalanır ancak bunlardan önce elle 40 mtye taş yardımıyla misinanın atılması ve yakalanışındaki zevk pek az bir balıkta vardır...

[​IMG]tirsi.balığın karadenzide balık olduğu zamanlarda kayık dolusu yakalanan şu aralar ise tezgahlarda göremediğimiz balık türüdür.gebelde istavrit yakalamak amacıyla çıkıldığında tirsi sürüsüne rastlanır ve hedef değiştirirsiniz.çünkü hem daha iri hem de oldukça lezzetli bir balıktır.kızaqrtması ve ızgarası mükemmeldir...yakaldığınızda kendi yönünü yüzeye çevirir ve misina koptu sanırsınız .size boşluğu almak düşer misinadaki.sonra da yüzeyde görsel şov yapar...

[​IMG]palamut.sofralarımızın vazgeçilmezidir.buğulama kızartma ve ızgarası olur.hele sezon verimli ise ve tanesi de 1 ytlye düşerse fakir fukaranın yüzünü güldüren balıktır hamsiyle birlikte.yemesi kolay tadımı iidir....

[​IMG]istavrit.herkesin az çok bildiği türdür.her sezon olur.fiyatı uygundur.allah eksikliğini göstermesin.çünkü herhalde en son tükenecek balıktır yenen cinslerden.kıyıdan açıktan yakalanır.20 lik çapariniz varsa hepsini dolduracak ilk balık istavrittir.sürüye denk gelirsiniz.ve çekersiniz.kovalarca da olur gün gelir hiç tutamazsınız...hepimiz istavritiz hepimiz hamsiyiz:):)

[​IMG]kefal balığı.boyutları devasa olabilir ancak orta boylar tercih edilmelidir lezzet açısından.çeşitli yakalanış şekilleri vardır ama en şekillisi de benim kano küreğiyle bayıltıp yakaladığım andır.plajda adım robinsona çıkmıştı:):):)

4. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    [​IMG]kalkan .oldukça pahalı ve 90 lı yıllarda tadına baktığımız ancak şimdilerde fiyatıyla el yakan balıktır.lezzeti çok iidir.içinde mantarımsı benekler bulunur yerken bunları ayıklarsınız.hayatta bütçeden taviz verip tadına bakılması gereken balıktır bence...

[​IMG]lüfer balığı.dişilerine de nilüfer denir.:):)şaka bir yana çinekop balığının gelişmiş halidir.yakalanışı kaşıkla(balıkçılar bilir kaşığı parlak metal) yada yemledir.ama piranhayı andıran tarzı ile korkutur insanı.mesela oltayı çektiğinizde ucunda istavrit kafası kalmışsa muhtemelen bir lüfer yemiştir çekerken:)...

[​IMG]midye.giresunda deniz muhabbetlerinin zirve noktasıdır.biri çıkarır biri teneke bulur.biri odun toplar.biri de yer.kirli yerlerde toplanan midyelerin sağlık açısından zararlı olduğu biliniyor.sebebi midyenin atıklarla beslenmesi ve kurşun gibi farklı elementleri depolaması.ama gece saat 22 ise ve 3-4 bira yapmışsanız kimse size midyenin zararından bahsedemez...
    :beer: :beer: :eat: :eat:

[​IMG]kırlangış balığı.çok enterasan görünüşü olan ve görmesi çok az nasip olan balıktır.pahalıdır renkleri de ilginçtir kırmızı falan.kiloyla değil tane işi satılır.hiç yemedim heralde yemem de...

Son düzenleme: 10 Mayıs 2007
  5. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    [​IMG]deniz anası.hepimiz genkken denizz gel yavrumm diye taklidini yaptığımız deniz anaları.jölemsi yapıları irileri ve torpil adıyla anılmaları çarpığında yakmaları geçici körlük yapmaları ...yeterince korkuttum galiba:)

[​IMG]deniz korkusu olanları korkutmakta kullanılan ve büyük yengeç anlamına gelen bavra.gözlükle izlediğinizde ve yemlediğinizde izlenesi yaratık.kimileride öldürür ve pişirir ama ben hiç yemedim...

[​IMG]final olarak yunuslar.3 türü bulunan karadenizdeki sevimli dostlarımız.öyle belgesellerdeki gibi sizinle atlayıp zıplamaları yada yüzgeçlerini tutup yüzmeniz sözkonusu değildir.genelde onları balık sürüleri peşindeyken görürsünüz.o da sırtlarını.bi de balık tutarken balıkları kaçırırlar.balık ağlarına takılmaları da trajedidir...

DENİZ BİTTU UŞAKLAR!!!
    Bütün denizlerimizde su canlılarının nesilleri hızla azalmaktadır. Ülkemizin en verimli denizi olan ,Karadeniz'de de nesli azalan bir çok tür bulunmaktadır. Bunların başında Orkinos, Kılıç, Mersin,Uskumru gibi ticarî balıklar gelir.

Karadeniz'de avlanan 300 - 400 kg'lık Orkinoslar ne yazık ki artık sadece anılardadır. Kalkan stoklarının artırılması için Trabzon'da Tarım Bakanlığı'na bağlı Su Ürünleri Enstitüsü tarafından Kalkan Balığı yavruları üretilerek tekrar denize bırakılmaktadır. Karadeniz'de yaşayan Afalina, Mutur ve Tırtak olarak bilinen üç tür Yunus koruma altındadır. Yunuslar her yıl kalkan ağlarına takılarak ölmektedir.

6. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    [​IMG]çupra balığı.yakalama şerefine nail olamadığım kilosu 12 ytl olan ve ızgarasının üzerine balık tanımadığım teki insanı doyuran nimettir.hararetle tavsiyemdir...

Sevgili Emre verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Ancak Çipura bildiğim kadarı ile Ege bölgesinin vazgeçilmez balığıdır. Ayrıca kilosunu 12 ytl den aldığınız Çipuralar havuz larda suni yemle beslenen çipuralar olmakla birlikte doğal olarak denizden yakalananlar mevsimine ve boyutuna göre 30 ila 60 ytl arasında değişen fiyatlarla satılmaktadırlar.
    saygılarımla.

Son düzenleme: 11 Mayıs 2007
  7. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    paylaşımınız için teşekkürler

8. Güzel bir ALINTI teşekkürler

9. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kendi konum.alıntı olsa o resimleri teker teker kopyalayıp upload etmem gerekir.uğraşmaz kimse.gerçi forumizmir diye bir siteden biri usanmamış yapmış ama kaynağı bende.;)beğendiğinize sevindim:)

10. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

güzel çalışma emeğine sağlık...

11. mcelikkaya

mcelikkaya murat çelikkaya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    arkadaki çalılar
    teşekkürler

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Kardeşim eline sağlık ama;
    Bizim çarpan bu çarpan değil, bu çarpan Akdeniz'de yaşar. Bizimkini iskorpit diye bilirler...

Çinekop- Lüfer aynı balık, iki kere bahsetmişsin...Lüfer çinekopun abisi, defne yaprağının babası, kofana ise hepsinin dedesidir.
    Yine palamut, vonoz, torik bunlar aynı balığın farklı boylarının isimleri.

Çupra Karadeniz'de var ama,
    Karadeniz balığı diye bahsedlemiyecek kadar Ege-Marmara balığıdır. Emin ol etrafında balıkçılıkla ilgilenen 100 kişiden sadece 1 i Karadenizde çupra görme şasına erişmemiştir.

13. gökbay

gökbay uğur gökbay

Favori Kamış:
    dam
    En İyi Avı:
    yayın1,5 kg
    silentfisher hoca eline sağlık hep kendimizle övünürüz karadeniz şöyle türkiyeyi besliyor böyle bol balık var diye ....ama foruma bakın en az yorum da en az organizasyonda karadenizden (bende dahil)

14. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yorumlarınıza teşekkürler arkadaşlar.karadenizliler olarak elimiz o kadar darki.denizde balık yok malesef anca istavrit barbun zargana.dolayısıyla aktivitelerimizde sınırlı oluyor.ben her zaman açığım balığa çıkmaya.uygun zamanda bir muhabbet yapılır o ayrı.ama mesela youtube a çipura yazdım ve 20 yaşında bir gencin egede çektiği çuprayı görünce ah vah ettim özendim.malesef artık karagöz de nadir çıkıyor karadenizde.bakalım düzelir diye bekliyoruz..hayırlısıyla bizimde kiloluk balıklar çekmemiz dileğiyle.

15. prm

prm

Slm arkadaşlar,

Bende giresunda yaşıyorum gerçekten karadeniz balık konusunda çok fakir şu anda birkaç balık dışında yok denecek kadar az. Burada bu balıkçılar olduğu sürece düzelmez gibi geliyor bana adamlar kıyıdan 5-10 mt uzağa ağ atıyorlar ya. Bu durumda düzeleceğini şahsen ben sanmıyorum zaten pek avlanma yasağına uyduklarını da düşünmüyorum ama inşallah düzelir...

16. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Paylaşım için teşekkürler.