Karagöz Avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında laho06 tarafından paylaşıldı.

 1. laho06

  laho06

  Mesajlar:
  35
  Şehir:
  BANDIRMA
  Favori Kamış:
  olta ve zıpkın
  En İyi Avı:
  turna 7 kg, minekop 2.2 kg, kikla 4,5 kg
  AV DÖNEMİ
  Karagöz avı 1 Nisan*31 Temmuz arasında yasak olup bu dönem dışında günde en fazla 5 kg balık avlanmasına izin verilir. Avlanmasına izin verilen asgari boy 15 cm dir.

  NERELERDE BULUNUR:
  Karagöz, taşlık kayalık yerlerde, su altı adacıklarının etrafında, burun çevrelerinde, akıntıların kesişme noktalarında bulunur. Avcılığı sabah saatleri ve akşam gün batımına 4 saat kala başlar. Denizin hareketine ve ayın durumuna göre sabaha kadar sürer. Ayın parlak olduğu gecelerde su yüzüne kadar çıktıkları görülür. Bütün denizlerimizde av vermektedir.

  YEMLER:
  Sardalya, karides, kurt, sülünes, teke başlıca yemleridir. Yemi bir görüşte kapma gibi bir davranış sergilemez. Dikkatlice inceledikten sonra, ağız yapısının küçük olmasının da etkisiyle, kısa ve sert vuruşlarla yemi diklemeye başlar. İki üç vuruştan sonra yemi aniden kapar. Bunun için olta her vuruş sonrasında çekiştirilmemeli, balık ürkütülmemelidir. Takımda sert vuruşlar ve bir çekme hisedildiğinde kısa bir tasma atıp olta boşluk vermeden çekilmelidir.
  Karagöz hırçın bir balıktır. Yakalandığında sert kafa vuruşları yapar. Orta sularda darbeler azalmakla birlikte tekneyi gördüğünde tekrar direnmeye başlar. Takıma güveniliyorsa hiç bekletmeden tek hamlede tekneye alınır. Oltaya iri bir karagöz geldiğinde, sert kafa vuruşlarında misina elimizden hafif hafif kayacak şekilde tutulmalıdır. Eğer balık sabit kafa darbeleriyle geliyorsa riskli bir durum yoktur; su yüzüne geldiğinde kepçe ile ya da bir hamlede tekneye alınır. Usta balıkçı balığın kafa darbelerine konsantre olur, balığın su üstündeki fişeklemesinden hemen önceki anda balığın direnmesine fırsat vermeden tek hamle ile içeri alır.

  AVCILIĞI:

  Sabit Ağırlıklı Takım:[/I] Beden 0.40 köstek ve kollar 0.25 misinadan yapılır. Beden ucuna 2 cm fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün diğer ucunakasa gözü düğümü vasıtasıyla köstek eklenir. Fırdöndüden 25 cm. sonra öksüz bağıyla yapılmış 15 cm. boyunda kol yapılır, ucuna MUSTAD 1251C-1523D veya MUSTAD 505 Allround 4-8 no iğne bağlanır. Kol boyu net 15 cm. olacak şekilde iğne bağlama payı hesap edilmelidir. Yapılan koldan sonra 15 cm. aralıklarla iki kol daha yapılır. Üçüncü koldan 25 cm. sonra 25 cm.lik bir kol daha yapılıp hemen kol dibine kurşun takmak için kasa gözü düğümü yapılır. Böylece dört kollu takımız hazırlanmış olur. Takım öksüz bağı ile değil de ekleme kol ile yapılacak ise köstek iki ucuna kasagözü düğümü atılmış 90 cm olarak hazırlanır. Kasagözünün biri fırdöndüye, diğeri kurşuna takılır. Hazırlanan kollar kurşun dibinden başlayarak kolboyundan 5 cm uzun aralıklarla bağlanır.

  Hareketli Ağırlıklı Takım : Bu takımda akıntılı sular içindir.(Örneğin Çanakkale boğazı) Kurşunlar yere değmeyip askıda kalacak şekilde kullanılır. Kurşun ağırlığı da suyun akış hızına göre savrulmayacak, bedeni dik tutacak ağırlıkta seçilmelidir. Yemlenen takım kurşun yere değene kadar dibe indirilip 1 m yukarı çekilir. Böylece köstek ve kolların su içinde savrularak uçması sağlanır. Beden 0.40, köstek ve kollar 0.25 misinadan yapılır. Bedene 2 cm lik fırdöndülerden yapılmış iki fırdöndü arası mesafe 25 cm. olan ve kasa gözü düğümleri ile birbirine balanmış kolçak yapılıp bağlanır. Bu kolçağa delikli kurşun ağırlığımız takılır. Koçağın bir ucuna 0.25 köstek misinası bağlanır. 40 cm. sonra öksüz bağı ile kol yapılır; kol boyu iğne hariç 10 cm. olacak şekilde yararlanmalıdır. Birinci koldan 20 cm. sonra aynı şekilde ikinci kol yapılır ve 25 cm. mesafe bırakılarak köstek ucuna iğne bağlanır. Kullanılan iğneler 1251C-1523D 6-8 no veya benzeri olarak kullanılır.

  Takım dibe indirilirken kösteğin bedene dolaşmaması için yavaşça kontrollu indirilmesi gerekir. Balık orta suda veya dibe yakın yerde yeme vurabilir. Bu derinlik beden üzerinde işaretlenerek ya da bede boyu o derinlik kadar açılarak takım her seferinde bu derinliğe indirilir. Bu takım ideal bir karagöz takımıysa da derin sularda hızlı hareket edilemediği için biraz sıkıcı olacaktır. 10-15 m derinliğindeki sularda sessiz olunduğu takdirde iyi netice verecektir.

  [​IMG][/URL][/IMG]

  (Karagöz (sivriburun) Eylül 2006 BANDIRMA)

  Akıntı, yemi köstek boyunun sonuna kadar sürükleyince kurşun el ile 4-5 metre ileri doğru fırlatılır. Kurşun akıntı nedeni ile yere doğru inerken bir miktarda ileri doğru hareket eder. Kurşun dipleyinceye kadar misinanın parmakların arasında kaymasına izin verilir ve diplediğinde boşluğu alınıp beklenir. Kurşun takımının ağırlığı vuruşları kesmediğinden balığın tüm vuruşları kolaylıkla hissedilebilir. Balık yemi aldıktan sonra hafif bir tasma atılıp oltaya boşluk vermeden toplanır. İlk olarak kurşun teknenin uygun bir yerine koyulur; daha sonra da balık tek hamlede tekneye alınır. Aksi halde her balık gelişinde kösteğin bedene ya da kurşun takımına dolaşmasına engel olunamaz.
   
 2. srcn.41

  srcn.41

  Mesajlar:
  75
  Şehir:
  İsZMiT-Kocaeli-KöRFeZ
  Favori Kamış:
  Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
  En İyi Avı:
  Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
  Abi herşeyi süper anlatmiş sabit agirlikli takımın bir resmi varmi sistemi tam çözemedim?
   
 3. metegergin

  metegergin

  Mesajlar:
  13
  Keşke Her balık için bir anlatım olsa. yani sözüm tecrübeli olanlara. çünkü dikkat ettimde her fotoda (örneğin levrek) ayrı bir anlatım var. tamam her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır ama bunların içinden en çok işe yarayanı vardır değilmi? kısacası her balık için ayrı bir anlatım (tanımlama gibi değil) hangi iğne ve yem kullanılıyor hangi bölgelerde hangi saatlerde tutulur ve yemekleri nasıl yapılır. bence böyle bilgileri birararya getirmeliyiz. paylaşım için teşekkürler
   
 4. Iskarmoz

  Iskarmoz

  Mesajlar:
  771
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Her cins Olta
  En İyi Avı:
  1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
  Karagöz balığının Amatör amaçlı avlanmasında zaman yasağı yoktur. Her mevsim avlanılabilir. 37/2 numaralu sirküleri lütfen daha iyi okuyalım.. :( Yasaklar boy ve ağırlık olarak belirlenmiştir. Zaman yasağı 37/1 nolu Profesyonel balıkçılığı tarif eden sirkülerde vardır..
  Bilgilerinize..
   
 5. carpe

  carpe

  Mesajlar:
  1.723
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta, zıpkın
  En İyi Avı:
  3.7kg levrek 8kg sazan
  Paylasım icin tesekurler.son kol un(25cm olan) hemen dibine kursun takmak bana cazip geldi.eski balıkcı abilerimiz her takımın ucundan dipte kalacak sekilde bir ignenin bulunmasında fayda oldugunu bu igneye takılacak balıgın o gunun en iyisi oldugunu soylerler..