Karides Dağiliyor.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında forsakenx tarafından paylaşıldı.

1. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Karides (teke)hazırlama

Ben şöyle hazırlarım;Karideslerin kabuklarını ayıklayıp bir kabın içerisinde temizlenmiş karides ve toz şeker koyuyorum ve parçalanmayacak şekilde hafifçe yoğuruyorum.Karidesin rengi biraz daha pembeleşiyor bu esnada..sonrasında 10-15 dk dinlenmeye bırakıyorum..kabın içerisinde bir miktar su oluşuyor(karidesin özsuyu)...Karidesleri kaptan çıkarıp suyunu süzüyorum ve bu seferde tuzla yoğuruyorum hafifçe..hertarafının tuza bulanmış olması yeterli...
    Biraz meyilli bir düzleme gazete seriyoruz ve üzerinede hazırladığımız karidesleri...bir kaç saat bu şekilde kurumaya bırakıyoruz..(Tercihen gölgede).
    Kuruma işleminin sürecini belli aralıklarla kontrol ederek istediğiniz kıvama kadar bekletebilirsiniz.Bu işlemin sonucunda temizlemiş olduğumuz karides %40-%60 hacim kaybına uğruyor.Dolayısıyla balığın defalarca vurmasına rağmen iğneden düşmez,Boyutu ufaldığı için bütün halde 4-3-2... no iğneye takılabilir..buda av verimini dahada arttırır..

Bizim bu bölgede en fazla iş yapan yemdir karides..,Kullanımı çok yaygın olduğu için herkes kendince bir formül bulmaya çalışıyor iğneden düşmesin diye..

2. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Ay6rıca tüm bu işlemlerin sonunda öyle hoş bir koku yayılıyorki karidesten...Balıklarda duyuyordur sanırım..Birde en sıcak yaz günlerinde bile hiç kokuşmadan kullanılabilir bu şekilde bu yem..

3. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    İrfan şekerin sebebini anlamadım?

4. balıkçıl

balıkçıl

karides hangi bölgede az iş yapmışki.çok iyi yem sorunu çabuk dağılması onuda çözdük işte harika yem.

5. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Ozmoz olayı abi..
    sadece tuz kullanınca çok fazla kuruyor karedes şekerle yapınca sakız gibi oluyor...
    Birde işlem sonunda çıkan o müthiş kokunun şeker sayesinde arttığını düşünüyorum..Ve rebkte daha pembe oluyor...
    şeker kullanmadan yaptığım yemlerde daha az verim aldım...
    Bunlar sadece benim tespitlerim..Başka işlevleride varmıdır bilemniyorum bu konuda bilgisini paylaşacak olan varsa merakla bekliyorum..

6. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Teşekkür Ederim Bilgi Paylaşimina

7. balıkçıl

balıkçıl

abi sen çikolatayımı çok seversin krakerimi .balıklarında bi damak zevki var dimi.

8. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    işte önemli olan onu bulabilmek.

9. balıkçıl

balıkçıl

şeker seviyormuş balıklar bak.arkadaş bulmuş balıkların damak zevkini.:D

10. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
    sağol arkadaşım.bu yöntemide deneyelim bakalım.ne güzel şeyler öğreniyoruz yaw:)