Karides Kokteyl

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında Eczacı tarafından paylaşıldı.

 1. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  (4 Kişilik)
  Malzeme:

  Karides(cimcime) , 200 gram
  Marul veya kıvırcık yaprağı, körpe, 4 adet
  Limon suyu, 1 kahve kaşığı
  Ketçap, 4 çorba kaşığı
  Mayonez, 4 çorba kaşığı
  Domates suyu, 1 çorba kaşığı( sulandırılmış salça da olabilir)
  Konyak, 1 tatlı kaşığı (isteğe tabi)
  Tuz, karar miktarda
  Kırmızı biber, karar miktarda

  Yapılışı:
  Usulüne göre haşlanmış karidesler baş ve kabuklarından ayıklanır.Ayıklanan karideslerin üçte biri ince ince kıyılır, bakiyesi ise bütün olarak bir kenara ayrılır.
  Derince bir kapta mayonez, ketçap ve domates suyu iyice çırpılarak karıştırılır. Bu karışıma limon suyu, kararınca tuz ve kırmızı biber ile konyak ile edilip tekrar karıştırılır ve yaklaşık beş dakika dinlenmeye bırakılır. Bilahare karışıma ince ince doğranmış karidesler ilave edilerek tekrar karıştırılır.
  Marul yaprakları ince şeritler ve küçük parçalar halinde doğranır.Doğranmış marul yaprakları, 4 adet şarap bardağına, bardağı %50 dolduracak tarzda yerleştirilir; üzerlerine mayonez-ketçaplı karışım eşit miktarlarda dökülür.
  Kalan karidesler bardakların kenarlarına dizilir.Her bardağın kenarına estetik açıdan bir adet daire şeklinde kesilmiş limon dilimi yerleştirilir.
  Soğuk servis yapılır.
  Sair hususlar:
  Karides kokteyli içeren bardak, tatlı tabağı üzerinde bir tatlı kaşığı ile servis yapılmalıdır Tatlı tabağına, güzel görüntü vermesi için ,kızartıldıktan sonra dörde bölünmüş, üzerine tereyağ sürüldükten sonra siyah veya kırmızı havyar konmuş tost ekmeği ile servis yapmakta yarar vardır.
  Bardağın üstüne yerleştirilecek turşu (i.e. salatalık turşusu) görünüşe güzellik vermekle birlikte kokteylin tadını bozar, tavsiye edilmez.
  Aynı kokteyl kerevit ile de yapılmaktadır fakat aynı tadı vermemektedir