kaş ta melanur veya melanurya balığı avı (BOMBA)

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    değerli dostlar kaş da meis yakınlarında 7 adalar denilen bir yer var burada irili ufaklı 7 tane ada var .biz burada oranın diliyle bomba tabir edilen 15 veye 17 iğneli kıbrıs sarması ile avlanıyoruz bu iş şöyle oluyor.....bayanların saç sardıkları bigodi veye bugidi herneyse işte ondan alıyoruz ozaten 10 luk 20 lik paketlerde satılıyor .çokta ucuz .işte onun süngerlerini alıyoruz onlar yuvarlak sünger zaten ..o çok iğneli dizi dizi iğneli bedeni süngere bağlayıp üzerine taze ekmek sarıp bırakıyoruz suya ...bu işte şöyle oluyor..teknede önceden 3-4 adet bayet ekmeği sulu bulamaç yapıyoruz.10 adet kıbrıs sarmamızıda önceden hazırlıyoruz ..balık mahalline gelince motora hız verip köpük yaparak belirli bir düz hat üzerinde bir kovadaki ekmekli sudan birsarmadan bir kovdaki ekmekten bir sarmadan atarak ilerliyoruz ..atma işlemi bitincede o hattan uzaklaşıp sesizce motoru stop edip küçük dürbünle başlıyoruz gözlemeye. 10 15 dak .sonra denizde bir şapırtı kopuyor inanamazsısınız .. toplama işlemini hani şu pirinç süzülen kaplar varya onla yapıyoruz zira melanur bir çırpınırsa 2-3 iğne birden elinize süratle batmakta ...hadi kolay gelsin...

Son düzenleme: 29 Haziran 2006
  2. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    kevgir

balıkları kevgirle alıyoruz zira iğne onun aralarına giremiyor ..ip kepçeler baya sorun oluyor .misina kepçede balıkla dönüyor çözelim derken deniz ortasında hayli zor...en iyisi plastik kevgir....zira 17 -18 adet iğne çok zor oluyor..

3. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Süper bir teknik bu hocam... Ağzınıza sağlık çokta güzel anlatmışsınız... Denemek lazım... :)

4. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    geçenki tekne avımızda dipten birşey alamayınca bayat ekmek 20 lik misina 8 numara mustad igne ve iri yanıç (teke)lar ile ve sisin sistemle motoru hiç durdurmadan 40-45 adet bu balıktan yakaladık. ama tekne hareket ahalınde oldugu ve ince misinalarda pırdondu bulunmadıgı ıcın misinalar 4-5balıkda bir done done gam yaptı cogu takımı kopartıp atttık ....

5. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    bizim sistem

bizim bu sistemde fırdöndü vs yok .ve ekmekler boşta deniz üstünde balık vurduğunda alıp gidiyor batıp batıp çıkıyor .eğer güçlü ve büyükse hep zaten alttan yüzebiliyor..

6. Yalnızlar_Rıhtımı

Yalnızlar_Rıhtımı

Favori Kamış:
    Olta,Ağ
    En İyi Avı:
    Sapan,83 Kg
    Mrb ben bu sarma tekniğinin 10,15 iğnelisini görmüştüm ama dediğiniz gibi köpük filan yoktu direk ekmeğin üzerine sarıyolardı ve kurşun ve mantar yapıyolardı 3 lü fırdöndü kullanıyolardı ve baya bi kefal yakaladıklarını görmüştüm ama baya bi doşalıyodu iğneler bende hiç denemedim saygılar

7. hakansener

hakansener

Favori Kamış:
    seacsub x-fire 95
    En İyi Avı:
    4 kg levrek
    başlıkta bombayı görünce dinamit sandım :eek:
    ama teknik güzelmiş rastgele :)

8. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    iyi yöntem

ben buna benzer bi tekniği antalya da kayalık yerlerde denedim.ama şişe mantarı kullanıyodum ben. şişe mantarının içinden bir yorgan iğnesi vasıtasıyla misinanızı geçirin bu misinaya kıbrısınızı hazırlayın.ben 4 nuımara 12 tane iğneyle hazırlamıştım sonra ekmeği kabuğuyla beraber kare şeklinde kesin. burada önemli olan elmeğin içi değil kabuğu. ekmeği kabugu mantara beyaz kısmı da dışa gelicek şekilde mantara sarıp kıbrısı sıkıca bunun üzerine sarın çok iyi iş yapar akdenizde. zira balıkların çoğu orada ekmeğe hayır demiyor. aynı şekilde bu düzenekle 150 gr civarında bir kurşun kullanarak açığa atabilirsiniz. bu şekilde oldukça büyük kefalleri avlayabilirsiniz. ben bu şekilde 10.5 kilo rus kefali yakaladım.su üstünde kullanınca yakalıycağınız kefaller genellikle 300 gr mı geçmez çünkü büyük kefaller genellikle dipte beslenirler ve su üstündeki yem pek ilgilerini çekmez .... herkese iyi şanslar

9. bornovalı2

bornovalı2

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    saragoz 1010 gr
    melanur

Slm arkadaşlar.melanur ya da melanurya hakkında bildiklerimi mi sizinle paylaşmak ve bilmediklerimi öğrenmek için bi şeyler yazmak istedim.bu balık sürüler halinde dolaşır ve ekmek en sevdiği yiyecektir.kıyıdan çekmesi çok zevklidir çünkü yakalandığı zaman suyun üstünden ve sert hareketlerle gelir.700gr olanını bile yakaladım bu balığın.tekneden avcılığı ise çok kolaydır.sadece çift çapa gerekli.Tabii kide birazda akıntı olması lazım.akıntı ya dik vaziyette tekneyi çift çapanın birini önden birini teknenin arkasında bağlayarak teknemizi akıntıya dik vaziyette sabitlemeli ve biraz bayat ekmek mazmozu yapmalıyız.Melanur avında en önemli konu kurşunsuz çift iğneli takım yapılmalı ve iğneler fazla büyük olmamalıdır.melanur fazla büyük ağızlı balık olmadığı için.ve yem olarak ta ekmek ve ya çim çim karides kullanmak daha verimlidir. tekneden akıntı yönüne doğru oltamızı savurmak yerine zaten kurşunsuz olan oltamızı teknenin dibinden yavaş yavaş salmalıdır.çünkü sürü halinde olan melanur eğer oltayı savurupta sürünün ortasına düşen oltaya balık yakalır ve sizde doğal olarak çekmeye başlarsanız otomatik olarak o sürüyü dağıtmış olursunuz. yavaş yavaş bırakma yönteminde ise balık vurduğu zaman sürünün ucundaki balığı alırsınız ve genellikle sürüyü dağıtmamış olursunuz.arkadaşlar bu yöntemle ilgili gülümser gibi olduunuzu hisseder gibi oldum.unutmayalım ki balık avı küçük ayrıntıları atlamamakla daha verimli olur.konu ile alakalı daha başka metodları bilgileri olan varsa lütfen yardımcı olsun.Birde unutmadan melanur yazın ve ay olduğu gecelerde çok verimli av verir.HERKESE RASGELSİN....

10. mercan33

mercan33

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    tabiki mercan
    hocam hepsini çok güzel anlatmışsın ağına sağlık ama 150 grlık kurşunu oltaya nasıl bağlıyorsun,ekmeğin içinemi sarıyorsun yoksa serbestmi,onun düzeneği biraz anlatırsan çok sevinirim.

11. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    valla denemeye değer. paylaşım için teşekkürler. katılan arkadaşlardan farklı birşeyler öğrenmek gerçekten süper.

Son düzenleme: 20 Şubat 2007