kaşık-meps-slikon (yapay yemler hakkında tüm bilgiler)

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Fisherman tarafından paylaşıldı.

1. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    bu model için albanın alısverıs sıtesınde bir normal boylar var birde tuzlu su ayrı olarak var fakat ellerınde yok...tatlısu ıcın olanda denız avcılıgıda yazıyor,,bu yemı tuzlusuda kullansam fark edermı??

2. hobbytime

hobbytime

suni yem

akyayı kıyıdan avlaman çok zor levrek ise yapay yeme çok zor gelir.
    buna ragmen hala almak istiyorsan
    www.avmarketi.com
    bu adrese bir bak burada da suni tyem var

3. morcher

morcher

Favori Kamış:
    Boğazda çapari ve diğer avlar için 3.90 surf kamış ve Banax Helicon 5600 serisi makina
    En İyi Avı:
    Kofana 1.80 kg
    Onur bey,

Vermiş olduğunuz örneğin aynısını yapmak saatler değil sadece 7-8 dakika sürüyor. Ben de birkaç sene evvel sizin gibi bunun çok zor ve saatler süreceğini düşünüyordum. Uydu kanallarında gösterimde bulunun "Chasse & Peche" adlı amatör balıkçılık ve avcılık kanalını seyretmeye başlayınca bunun çok basit olduğunu gördüm. Tek sorun iğnenin bir yere damak-dirsek arası bir yerden sabitlenmesi. Bunu sağladığınız zaman işinizi 7-8 dakikada bitirebiliyorsunuz. Fly bağlama takımları şu an için İstanbul'da 60.00 YTL civarında. Bu para size fazla gözükürse eğer İnce uçlu bir matkap mandrenini de bir yere sabitleyerek iğne tutucu olarak kullanabilirsiniz.

Rastgele.

4. morcher

morcher

Favori Kamış:
    Boğazda çapari ve diğer avlar için 3.90 surf kamış ve Banax Helicon 5600 serisi makina
    En İyi Avı:
    Kofana 1.80 kg
    Onur Bey,

Nasıl Fly bağlanacağı ile ilgili adım adım resimli bilgileri http://hipwader.com/2004/fly-tying-course sayfasında bulabilirsiniz. Burada toplam 5 adet kurs veriliyor. Her kursun içinde de birden fazla sayfa var. Umarım işinize yarar.

Saygılarımla.

5. bektasm

bektasm

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Abant alası 1.100 Gr (40 cm) (daha büyük sazanlar var ama ben artık bundan bahsedeceğim)
    Kaşık, meps, kurşun vb malzemelern parlatılması

Üstadlara bir sorum olacak.
    Turna, yayın, istavrit, levrek, lüfer vb avında kaşık, Mesps, kurşun vb malzemelerin parlaklığı ve hareketlerinin balıkları cezbettiği aşikar. Ancak bu tür malzemelerin zamanla matlıklarının kaybolması durumunda ne tür bir parlatma yöntemi uygulanmalı?

"Civa" ile parlatma konusunda bir bilgi okumuştum ama nasıl uygulandığı hakkında bilgim yok ve ayrıca Civa, kurşun gibi ağır metallerin tozları dasağlık için ciddi zararlı elementler.

Diğer pratik uygulamalar nelerdir, bu konuda bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

6. parlaklığını koruması gereken malzemeleri korumanın en kolay yolu av dönüşü ceşme suyu ile yıkayıp silip daha sonrada pudraya bulamaktır kullanacağınız zaman bir brzle silerseniz parlaklığını korumuş olursunuz :) küflenmeyide önlersiniz ..

7. bektasm

bektasm

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Abant alası 1.100 Gr (40 cm) (daha büyük sazanlar var ama ben artık bundan bahsedeceğim)
    Teşekkürler Meih Reis.
    Duymak istediğim de bu tür pratik bilgiler di. Çok yararalı bir bilgi

8. mozdil

mozdil

Favori Kamış:
    Olta
    Kaşıkları ve yapay balıkları marketlerde bulabileceğiniz metal / gümüş parlatıcısı ile parlatabilirsiniz. Bunun için ufak bir pamuk parçasına parlatıcıyı koyup hafif bir baskı uygulayarak parlatacağınız materyali ovalarsınız. Ovalama işlemi 10 dakika kadar sürmeli. Daha sonra yine temiz bir pamuk ile fazla parlatıcıyı alıp, bir kadife parçası ile yumuşak hareketler ile iyice parlatabilirsiniz.

Gerek yapay balık, gerekse kaşıkları denizde kullandıktan sonra tatlı su ile durulamak / yıkamak faydalıdır. Ömrünü uzatır. İğne ve diğer bağlantı elemanlarının paslanmasını önler.

Kurşun zokalar bu parlatıclar ile parlatılmaz.

9. S_BURAK

S_BURAK

Favori Kamış:
    Mepps connect 3 no mavi benek
    En İyi Avı:
    ALABALIK 3,5 KİLO , TURNA 5 KİLO
    Arkadaşlar Bu Kadar Uğraşmaniza Gerek Yok Sadece Bi Çay Bardağina Sirke Koyun Mepps Kaşik Gibi Matlaşmiş Malzemeleri Içinde Yarim Saat Beklettikten Sonra Kurulayin Ve Nasil Parladiğini Kendi Gözlerinizle Görün ;)

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Merhabalar

Ben de kurşun zokaları parlatayım bari ;)

Fanila parçası gibi yumuşak bir bez içinde iğnesinden sıkıca tutulan zoka, önce bizim mazgal dediğimiz silindirik bir cam parçası ile mazgallanır.(Mazgal, kurşunun her tarafında bastırılarak gezdirilir.) Bu hareket, kurşunun üzerindeki girinti, çıkıntıları düzleştirir ve kurşun nispeten parlak hale gelir.
    Sonra küçük bir şişeye koyup, (şişenin ağzını bir deri parçasıyla gergin bir şekilde bağlayıp kapatarak) sakladığımız cıvayı, (derinin ortasına iğne ucuyla açtığımız çok küçük delikten dökülsün diye) şişeyi sallayarak zokanın üzerine birkaç damla halinde dökeriz.
    Cıva önce kurşuna yapışmayıp kayarak bezin içine düşer.Bezin içinde toplanan cıva taneciklerine zokayı sürterek kurşuna yapıştırmaya çalışırız.
    İlk tutunmadan sonra zoka gitgide daha fazla cıva tutar ve parlar.Bezi seri ovalama hareketleriyle zokanın üstünde gezdirdikçe kurşun ayna gibi olur.
    Ammaaa! suya girdikten kısa süre sonra tekrar matlaşır. BU yüzden mazgal, bez ve cıva hep yanımızda olmalı ve ihtiyaç duydukça zokayı tekrar aynı şekilde parlatmalıyız.İlk anda eğer zoka çok kirliyse bir bıçak sırtıyla kazımak , sonra mazgallamak iyi sonuç verir.Sonraki cıvalamalarda sadece beze cıva döküp ovalamak kafi gelir.
    Mazgalı nerden bulacağız derseniz, - ne bileyim ben. ;) demem.
    Laboratuvar tüpleri veya benzerleri , belki bir avize camı (Hanıma çaktırmadan avizeden bir tane sökebilirsiniz. :)
    Çeşitli yolları var yani.
    Sakın bununla kim uğraşacak demeyin. Sordunuz ,üşenmedim anlattım.
    Biz yıllarca yaptık bunu, şimdi siz de en azından deneyin.
    Haydi rastgele.
    Selam ve Sevgiler tüm balık dostlarına. (Nasıl dostluksa, yakalayıp, öldürüyor sonra da kızgın yağda kızartıp yiyoruz.Bir de biz balık severiz, balıkların dostuyuz diyoruz.) ;)

11. Suatreis

Suatreis

kurşunlarınızı parlatmada bi yol da benden olsun.

parlatmıyoruz, kaplıyoruz. Nalbur a gidiyoruz aleminyum folyo gibi bantlar var veriyoruz canlıyı alıyoruz bi tane sonra kesip kesip kaplıyoruz kurşunları. Bu bant kesinlikle sudan etkilenmiyor, kırış kırış sarılması daha canlı duruyor, darbede falan kolay kolay hasar görmüyor ve çok zor matlaşıyor.

12. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Rapaladaki amac her seyden önce baligi cezbedicek bir yapidir. Sanirim bu is icin en iyi örneklerden biride bu cift pervaneli ahsap rapaladir. 33 Gram ve 13,5 cm boyunda.

Alttakiler ise biraz daha büyük deniz baliklari icin.
    25 cm boyunda.
    112 gram agarliginda.

4,5 6 metre dalma mesafeli.

Asagidaki örnek ise tam bir Turna ve Levrek avcisidir...

Boyu 16 cm, diger boylarida tercih edilebilir.
    Agarlik ise (resimdeki icin) 27 gr
    Bu modelin yüzme derinligi, 2 , 3 metredir.

Son düzenleme: 6 Ağustos 2006
  13. ercanguven

ercanguven Ercan

Favori Kamış:
    Spin kamış & fly
    En İyi Avı:
    Balık
    yapay balıkta yelken

selam arkadaşlar
    ben bir tv de izledim yapay balığaın şamandırasına küçük bir yelken takıyor ve hafif rüzgarlı bir havada suyun çalkantısıyla yapay balık canlı gibi hareket ediyor çok güzel balık çekti arkadaş

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Uçurtmayla Balık Avı

Dünyada az bilinen bir avlanma metodu vardır. Uçurtmayla kıyıdan veya kanodan balık avcılığı. Terim ingilizce "kite fishing" olarak anılıyor, detaylı bilgi edinmek isteyenler internetten fazlaca bilgiye ulaşabilir.
    http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=%22kite+fishing%22&btnG=Google%27da+Ara&meta=

Bu işin temelleri, Yeni Gine yerlilerinin kanodan örümcek ipeği taktıkları ilkel uçurtmalarla zargana avlarına dayanır. Hele ki rafting yada surfing tipi bir kanodan modern uçurtmalarla balık avı gerçekten ilginç ve heyecanlıdır.

15. diamondsfocus

diamondsfocus

Favori Kamış:
    Sadece Olta Avcılığı
    En İyi Avı:
    Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
    Örnekler

Burada kendi kullandığım verimi iyi Sahte Balık örnekleri görebilirsiniz..

Rasgele Arkadaşlar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2007
  16. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Rapala yardım

Sabahın gün ışımadan hemen önceki saatlerde kıyıdan deniz turnasına(burada öyle deniyor,barracuda olabilir)At çek yapacağız..Bu iş için gittiğim malzemecide alba star marka 12-14 cm boylarında bir yapay balık dikkatimi çekti..Kafasının içinde ışık var iğneleri suya temas ettiğinde şase yapmasıyla o kırmızı ışık yanıp sönmeye başlıyor..
    Forumlarda aradım bulamadım..
    Bu konuda bilgisi olan varmı;O sahte balık gece kullanımında ve dediğim cins balıkta iş yaparmı???

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2007
  17. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    Hazır konu açılmışken üstadlara sormak isterim bu rapalayi kiyidan atmak icin nasil bir duzenek kullaniyorsunuz ?

==============-fırdondu+kursun==================-rapala

Bu şekilde mi?

18. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    ================================================-rapala
    bu şekilde arkadaşım.

19. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    Teşekkür ederim en iyisi ben birazdaha çalışayım (benim rapala 7gr ben onu nedense atamıyorum :)

20. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Uygun tekniği bulabilirsen foruma kallavi bir başlıkla açıkla derim..Hepimizin işine yarayacaktır..:D
    şaka birtarafa arkadaşım forumda ki arama kısmına rapala yaz..orada farklı tekniklerden bahsedilmiş..