kaşık-meps-slikon (yapay yemler hakkında tüm bilgiler)

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Fisherman tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Soldan üçüncü parlak metal olani ya da benzerini çok y1llar önce istanbul Bogaz1'nda seyirtme zokasi yerine kullanmistim.
    Çok verimli olmamakla birlikte torik ve kofana yakalamistim.
    Verimsizlik belki derinlikten kaynaklanmis olabilir.
    50-60 kulaç olta koyverip 200 graml1k bir malzemeye bal1k yüzüsünü and1ran hareket vermek kolay deil.
    Ama hala olta kutumda bulunuyor f1rsat1n1 bulsam daha s1g sularda i_ yapacaini umuyorum.
    Onun bir de resimde bulunmayan eskenar dörtgen sekillisi var, onunla da aksam yemli beklerken hava kararmak üzere salladigimda lüfer alm1stim,Asiyan önünde.

2. hobbytime

hobbytime

agır kaşık

dün aceleden yazamadım bu gün tamamlayayım.

bu tür agırlıklar silikonlu yada tüylü suni yemlerden olusan sürütmelerin daldırılması için de kullanılıyor.
    ağırlık ;sürat akıntı takımın donatılma sekli vb kriterlerle belirleniyor.

parlak renkleri balıkvari hareketleri çapari yemlerini kovalayan balık görüntüsü vermesi kurşun kullanmayla karsılaştırıldıgında daha avantajlı.zaten kendiside bir ceşit sersem balık gibi hareket ediyor.

20gr dan 300-500 gr ama kadar değişik agırlıklarda olanlara rastlamıştım.

bol avlı günler

3. solucan_deligi

solucan_deligi

Tavsiye

Hocam bu tarz kaşıkla avlanmanın irinci şartı avlıyacağın balığı iyi tanıman.ikinci şartı ise bu avlıyacağın balığın avlayacağın bölgede hangi balıklarla beslendiğini iyi bimendir.Hangi balıklarla beslendiğini öğrenirsen seçeceğin suni balıkları da bu beslendiği balıklara benzeyen balıklardan seçerek avlayacağın balığın yeme yabancılık çekmemesini ve düşünmeden atlamasını sağlar.Yine bir tavsiye Kefal modelli suni balıklar her zaman iş yapar. Levrekler genelde kefal yavrularıyla beslenirler.:cool:

4. berk43

berk43

Favori Kamış:
    olta, sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 7 Kg.
    Rapala kayıpları

Rapalalar oldukça pahalı ve kayıpları halinde insanın canını fena halde sıkabiliyor. Suyun içinde herhangi bir taşa, ağaca, yosuna takılması halinde uzun uğraşlar sonucu kurtarmayı başaramadıysak, büyük bir ihtimalle yapay balığımızı kaybettik demektir. Hele bir de en sevdiğimiz, koleksiyonumuzun en değerli parçası idiyse?... Ultimate Niti Technologies adlı bir firma rapala kayıparını engellemenin bir yolunu bulmuş gibi görünüyor.

Bu titaniumdan yapılmış alet yapay yem ile üçlü kancayı birbirine bağlıyor ve yukarıdaki görüldüğü şekilde çalışıyor. Eğer misina belli bir güç ile çekilirse " luresaver " adı verilen bu alet devrye giriyor ve üçlü kancayı yapay yemden ayırıyor. Alet daha sonra tekrar eski şeklini alıyor. Asla deforme olmuyor ve paslanmıyor.

Aklınıza şu soru gelebilir: " Ya büyük bir balık gelir de bu alet devreye girip kancayı rapaladan ayırırsa? "

Üretici firma bunu şu şekilde açıklıyor: Oltayla uyguladığınız kuvvet asla bu aletin devreye girmesi için gerekli olan gücü oluşturmaz. Çünkü olta uyguladığınız gücü inidrgeyerek diğer uçta bulunan balığa iletilmesini sağlar. Ancak direkt olarak misinadan çekmek suretiyle bu aletin devreye girmesi için gerekli olan gücü üretebilirsiniz. Aynı arabalarda kullanılan " airbag " gibi. Dikkat etmeniz gereken tek şey misina ile luresaverinizin uyumlu olması.

Bunun için de şöyle bir tablo vermişler:

Etiket Adı Renk Kodu Misinanın Çekeri

LSS 06 küçük Turuncu 6 lb ( 2,7 kg )

LSS 08 küçük Açık mavi 8 lb ( 3,6 kg )

LSS 10 küçük Yeşil 10 lb ( 4,54 kg )

LSL 06 büyük Turuncu 6 lb ( 2,7 kg )

LSL 08 büyük Açık mavi 8 lb ( 3,6 kg )

LSL 10 büyük Yeşil 10 lb ( 4,54 kg )

LSL 12 büyük Gümüş rengi 12 lb ( 5,4 kg )

LSL 15 büyük Kırmızı 15 lb ( 6,8 kg )

LSL 20 büyük Beyaz 20 lb ( 9,8 kg )

LSL 30 büyük Sarı 30 lb ( 13,6 kg )

Yalnız bu aletin Almanya'daki satış fiyatı oldukça yüksek. Büyüklüğüne göre 6 tanesinin fiyatı 11.00 ile 17.00 EURO arasında değişiyor. Ama rapalası ile arasında duygusal bağı olanlara:) tavsiye edilebilir. Ne dersiniz?

Son düzenleme: 10 Ocak 2007
  5. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Güzel bir icat. Özellikle tekneden sırtı çekerken taktırmalarınızda ( dipten çekilen sinarit sırtısı gibi) otomatikman devreye girip işlevini yerine getirebilir. Hatta elinizin kesilmesini dahi önleyebilir..

6. POYRAZPINAR

POYRAZPINAR

Favori Kamış:
    OLTA,SIRTI
    En İyi Avı:
    2 KG SİNARİT
    Enteresan Ama Bence Tutmaz Gibi Geliyor Iri Bi Balikta Ağlatir Adam Rapala Kurtuldu 5 Kg Sinarit Gitti Delirir Adam Rapalalarada Sinaritlerede Acimam:)
    1 Rapala Ile 5 Sinaritte Aldim:)
    1 Rapalayi 5 Sn De Taktirdim:(
    Heyecanda Bu Zaten:)

7. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Birkaç rapala ve deniz için fly

Selam:)
    Kendi yaptığım birkaç suni yem ve tuzlusu için fly ı sizinle paylaşmak istedim...

Son düzenleme: 18 Ocak 2007
  8. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    çok güzel gözüküyorlar eline sağlık dostum.
    bende bu fly bağlama işiyle uğraşmak istiyorum aslında hobi olarak fakat tüy bulmakta sıkıntı çekiyorum gittiğim malzemecide sadece martı ve hindi tüyü var sen bu kullandıklarını nerden temin ediyorsun?

9. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Tüyler için sıksık dolaşırım, zira bu tür tüyler çok fazla talep gören tüyler olmuyor, raf arkalarını karıştırmanız gerek. Ben daha çok köprüdeki spot balıkçılık ta bu tip tüyler bulabiliyorum, ve çevre malzemecilerde. Sadece tüy değil, peluş kılları, yüncülerde tiftik diye satılan kalın yün iplikler de çok iyi sonuçlar veriyor, siz çok daha farklı malzemeler kullanabilirsiniz, yaratıcılığınıza kalmış...:)

10. mozdil

mozdil

Favori Kamış:
    Olta
    Ersan Bey

Gözlerin ölçüsünü ve nereden tedarik ettiğiniz bilgisini alabilir miyim?

Saygılar,

11. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    3d Gözleri kendim yapıyorum, gözlerin yapımı ile ilgili detaylı bir anlatımı bu akşam hazırlarım, görüşmek üzere

12. mozdil

mozdil

Favori Kamış:
    Olta
    Ben özellikle Marabou'ları Ebay'dan alıyorum. Tahtakale'de zaman zaman tavus kuşu ve sülün tüyleri görüyorum.

Özellikle teke/karides modellerini aldığınız site adreslerini verebilir misiniz?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2007
  13. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    3 d gözler

Selam,:) Mozdil' e de yanıt olsun,
    Yukarıdaki fotoğrafta gözlerle ilgili kullandığım bütün malzeme var. Takı malzemeleri satan dükkanlardan hologramlı pulları temin edebilirsiniz, her renk ve ebatta var, ben altın sarısı kullandım şimdiye dek, diğer renklerle denemek lazım, çap 4 mm. Biri siyah biri şeffaf iki oje. Bir bandın yapışkanlı tarafına pulları diziyorum, kürdan kalınlığında bir çubuk ile-( bir tarafınının sivriliğini ince bir zımpara ile düzeltin ki noktalarınızın büyüklüğü aynı olsun )- siyah ojeden pulunortasına bir nokta koyuyorum-( boyanın oranını siz belirleyin, aynı noktaya dağıtmadan ne kadar fazla boya koyarsanız o kadar güzel ve inandırıcı oluyor, sizi tatmin etmez ise kuruduktan sonra bir kat daha tatbik edin )- siyah noktalar kuruduktan sonra şeffaf olan ojeden kendi fırçası yardımı ile pulun üzerine gelecek şekilde bir damla koyuyorum, bu kadar. Oldukça tatmin edici bir sonuç alıyorum. Pratiğiniz arttıkça daha güzel işler çıkacaktır... Hoşçakalın

Son düzenleme: 19 Ocak 2007
  14. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Bilgisayarı formatladığım için adreslerin hiçbirine ulaşamadım, fakat google dan '' epoxy shrimp - shrimp flies '' adları ile, grafikler sekmesinden ararsanız bolca sonuç elde edersiniz, kolay gelsin....:)

15. mors

mors

Favori Kamış:
    Artık bir çok olta malzemesi demeliyim...
    En İyi Avı:
    İSTAVRİT 10 KİLO CİVARI (1985 YILINDA)

Üstadım geçen hafta sonu hanıma takı malzemesi bakarken bende bu halogramlı pulları gördüm ve sahte balık gözü içi kafamda bir şimşek çaktı hemen denemek için 1-2 paket aldım ama gel gelelim bir türlü tatbik edip sonucu görme fırsatım olmadı 1 haftadır. Yazınızı görünce hem şaşırdım hem çok mutlu oldum kendi adıma demek ki doğru düşünmüşüm ve de sonuçlar tam umduğum gibi çıkacak gördüğüm kadarıyla. :D
    Sadece bizim elimiz sizinki kadar usta değil ama zor bir uygulama değil sanırım üstesinden geliriz. paylaşım için tekrar teşekkürler.

Not:
    Hatta fotoğraftaki açık renk halogramlı pulları yarıları bir birinin üstüne gelecek şekilde sahtenin yanlarına yapıştırsak pullu balık görüntüsü verebilirmiyiz diye de düşünmüştüm. Bu hafta sonu denemeye çalışacağım. Sonuç tatminkar olursa buradan paylaşırım dostlar.

16. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Ersan abi gerçekten çok güzel olmuşlar ellerine sağlık. Özellikle sahte balıklara bayıldım. Boyamaları çok güzel olmuş. Bende elimden geldiğince sahte balık yapıyor ve "yapay yem(rapala) yapım tekniği" başlıklı konuda bunları paylaşıyorum.

Ama senin boyamalar gerçekten profosyenel işi. Gözlerle ilgili anlatım yapmışsın teşekkürler. Boyama ile ilgili açıklama yapacağım demişsin ama benim gözümden kaçmadıysa eğer yoktu bir açıklaman bu konuda. Sabırsızlıkla bekliyorum.:) :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2007
  17. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Bende kedi çapımda suni yem yapıyorum ve kendi yaptığım zargana ile lüfer ve kofanada aldım Ama sizinkiler hakikaten çok profesyonel gözüküyor tebrik ederim bu arada ilgilenen arkadaşlara avmarketi.com sitesinde hazır oynar gözler gördüm en makbulu kendi yaptığın ama bunu ben bir deneyeceğim.

http://www.avmarketi.com/asp/listgroup.asp?group=VIRAX-GOZ

18. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Taylan' a bir fikir...

Birden aklıma geldi, bildiğim kadarı ile sen de sahte balık ile uğraşıyorsun, maketlerini gördüm,sana bir öneri; maketinin su içindeki yalpalamasının daha efektif ve akıcı olması için sana nacizane bir grafik çizdim, bu çizimdeki amaç maketin aerodinamik yapısını bozarak yalpalamayı daha kıvraklaştırmak, öyle ki ön tarafına kaşık koymana bile gerek kalmayacak, çektikçe dalışa geçecek ve yalpalayacak. Dene, istersen yine kaşık koy, sadece ağırlık merkezini çok iyi tespit et, ....

Bu akşamıda boş geçmemiş olduk:)
    [​IMG]:)

19. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Teşekkürler Ersan Abi. Mutlaka deneyeceğim. Düzgün yapabilirsem güzel yüzeceğine eminim. Ben daha çok bunun gibi şişman modeller yapıyorum. Birçok üreticinin sitesinden indirdiğim ve beğendiğim modelleri yapıyorum. İnşallah gittikçe daha iyilerini yaparım.

Kolay Gelsin

20. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Maket boyama -1-

Selam,:)
    Maket boyama konusunda birkaç farklı uygulamayı sizlere anlatmak istiyorum, o sebepten bu sayfayı'' maket boyama -1-'' olarak isimlendirdim.

Arkadaşlar bu örnekteki malzemeler;
    Sarı, kırmızı, mavi, turuncu cam boyası ve bu boyaların kendi incelticisi - Sedef oje - Bir kg. lık kutuda selülozik dolgu vernik. ( bu vernik size yüzlerce model için yeter de artar, sadece kapağını sıkıca kapatın zira çabuk donar. ) Ve sprey beyaz selülozik buzdolabı boyası.
    Ben burada modeli balsa ağacından çalıştım. Modelinize son şeklini verin ve en son 600 no zımpara ile pürüzsüz hale getirin. Göz çukurlarını bir fırçanın dip kısmı ile maketinize yavaş yavaş bastırarak ve ara sırada çevirerek oluşturun, yalnız dikkat edin, bu çukurun çapı kullanacağınız göz çapından biraz büyük olmalı zira uygulayacağınız boyanın katları çapı ufaltarak göz boyutlarına getirecektir. Daha sonra modelinizi dolgu verniği olan kutuya komple daldırıp birkaç kez verniğin içinde sarsın ki üzerinde oluşacak hava kabarcıkları yok olsun ve iyice süzdükten sonra uygun bir yere asarak kurumasına izin verin ( bu işlem üzerinde uygulanacak boya katlarının ahşapla ilgisini kesecek ve hem fırçanız daha rahatçalışacak hem de renkleriniz daha parlak olacaktır). Kuruduktan sonra da beyaz sprey boya ile iki kat atın ve pırıl pırıl, bembeyaz bir maketiniz olsun...

Artık boyamaya hazır modelimiz için cam boyalarınızı ve incelticiyi açın, sırta ve yanlara sarı boyayı uygulayın, karına doğru fırçanızı sadece incelticiye batırarak sürün, böylelikle rengin tonu açılarak beyaza kaynaşmış gibi görünecektir. ( CAM BOYASI İNCELTİCİSİNİ RENKLERİ BİRBİRİNE KAYNAŞTIRMAK VE YÜZEYDE DAHA HAFİF TONLAR ELDE ETMEK İÇİN KULLANIN ) Sonra sırta kalın bir mavi sürün ve incelticiye fırçanızı batırark karnına doğru mavi tonu zayıflatın. Baş kısmına ilk önce turuncu, sonra kırmızı, sonra turuncu tatbik edin, bunu yaparken fırçanıza bol boya alın ve yaş üzerine yaş tatbik edin, böylelikle renkler birbirine karışacak ve çok güzel tonlar ortaya çıkacaktır. Çok az kırmızıyı bolca inceltici ile pembemsi bir halde karna uygulayın. ( HIZLI ÇALIŞIN BOYA ÇABUK KURUYOR, FIRÇA İZLERİNİZİ DÜZELTMEYE ÇALIŞMAYIN ÇÜNKİ O İZLER BOYAMANIN SON AŞAMASINDA ÇOK GÜZEL GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKARACAK.) Gözleri bu aşamada kafadaki yaş boyanın yapışkanlığından faydalanarak yerlerine hafifçe bastırarak oturtun ve yeniden iyice kurumaya bırakın...

Şimdi sedef ojeyi açın ve maketin baş kısmına bol bol tatbik edin, solungaç yapısı ve göz etrafındaki formları fırçanızla taklit edin ve bunları bol ve kalın oje katları ile yapın. Şimdi siz boyadıkça alta sürdüğünüz cam boyalarının renkleri sedef ojenin üzerine çıkacak ve hokus pokus inanılmaz güzel ve bir o kadar da inandırıcı doku ve renkler kendiliğinden oluşmaya başlayacak. Gövdede de sedef boya uygulamaya devam edin fakat gövdede fırçaya az boya alın, ve fırçayı sürer gibi değilde tuşlarla fırçayı az boya ile boyamaya zorlayarak devam edin, sırta doğru boyayı çok az sürün. Balığın karnına yine bolca sürün, fakat burada fırça vuruşlarınız düzgün olmalı. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz, şöyle ki, cam boyası-sedef-cam boyası-sedef gibi, istediğinize ulaşıncaya dek.. Bütün bu işlem bittikten sonra maketinizi yeniden verniğe daldırın, süzün ve kurumaya bırakın...

Şimdi bu güzellik oltaya takılır mı?..... Kolay gelsin:)

Son düzenleme: 27 Ocak 2007