Kastamonu Abana Tarafı

Konu, 'Bölgeler' kısmında Phenomen tarafından paylaşıldı.

1. Phenomen

Phenomen

Favori Kamış:
    Olta (şamandıra - Yay)
    En İyi Avı:
    Total 4,5 kilo alabalık
    Daha önce Kerpe-Kefken'e karar vermiştim ama, bu kararımı değiştirip, Kastamonu Abana tarafına yöneldim. Burda daha önce yaşadım (çocukken) ancak balık filan tutmadım haliyle. Burası hakkında bana bilgi verecek biri var mı? ordan ne tür balık çıkar, hangi tip olta ile gitmeliyim. Tabi kıyı balıkçılığı için konuşuyorum! bilgi verirseniz çok mutlu olurum!

2. mrcoruh

mrcoruh

Favori Kamış:
    Daiwa GS9 ve King 4.20 kamış
    En İyi Avı:
    lüfer
    Sevgili Volkan ben her sene abanaya giderim ama hiç kıyıdan balık tutmadım fakat bu sene niyetim var özellikle plajdan palamut çaparisi yapmayı düşünüyorum. Çünkü ağustos sonu tekneden palamut alıyorlar ki palamutta hareketli balık ben sahile yanasır diye düşünüyorum. Birde limanda çok fazla kefal ve teke var bunlarda levreğin sevdiği yemler, buna istinaden burası levrek yapabilir daha önce hiç denemedim ama bu yaz mutlaka deniyeceğim

3. Sazani80

Sazani80

Değerli arkadaşım. Ben de Abanaya çok yakın olan Çatalzeytin tarafında balığa çıkarım senede bir. Ağustos aylarında İstavrit, Bol mitarda Kefal çıkıyor Eylül ayında çok iri bir şekilde zargana var. Palamauta hem yemli hemde çapari denediğim halde bir türlü rast gelmedi. Olta olarak atarı 80-100 gr. olan 3mt ile 3,70 arası her tür kamış ile avlanılabiliyor. Birde orada tanıştığım bir abim değişik bir şekilde kefal avlıyordu. Ben bu yöntemi çok sevdim fakat her denizde uygun bir yöntem olmayacağı kanaatindeyim. Kısaca şöyle tarif edeyim yaklaşık 10numara iğne ile 50 cm civarı bir bedene küçük bir şamandıra takılıyor. iğnenin ucuna çok taze olmayan ekmeğin içini sanki bir kurtçuk şeklinde iğne gözükmeyecek bir şekilde ince olarak sarılıyor en uç noktasında ise ekmeğe kesinlikle sıkıştırılma yapılmıyor. Bu şeklideki görüntüsü ile iğnenin ucundaki sıkışmamış ekmek, denize atılmış bir yem gibi duruyor. Herhangi bir ağırlık takılmadığı için balıklar anında atlıyorlar. Avlanaılacak alan bir liman yeri olmalı tabiki. Çünki Karadeniz dalgası malum. Balık atladığı anda şamandıraya ilk dokuşunda kamışı sert bir şekilde çekmemiz lazım. Eğer tekrardan şamandırada oynama olursa ne ala olmazsa derhal yemi yenilememiz lazım. Çünki balık bir daha asla vurmuyor. (Yani o ucundaki sıkıştırılmamış olan ekmek bitmiş demektir) Ben bu yöntem ile kiloları 100gr.ile 500gr. arası bol bol kefal çektim. Selamlar...

4. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    oh oh maşallah topraklarım inşallah güzel avlar yaparsınızda bizede paylaşımda bulunursunuz rastgele:)