Kaya balığı - Gobius niger

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

KAYA BALIĞI

Familyası : Gabiidae
    Bilinen adı : Gobius niger
    Boy, uzunluk : 12-18 cm
    Yumurtlama Dönemi: mayıs, haziran, temmuz, ağustos.

Vücudu silindirik bir şekilde olan kömürcü kaya balıklarının birinci sırt yüzgeci ikincisinden yüksektir. Vücudu gri kahverengi olup, düzensiz koyu lekeler vardır. Gözler başın en üst kısmında yer almıştır. Vücut pullarla kaplıdır. 6-8 yıl yaşarlar.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

2. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

3. aragonit122

aragonit122 mahmut

Favori Kamış:
    öğrenci adamız anlayınn
    En İyi Avı:
    yayın 12.5
    oltama gelen kaya baliklarii belalar bu baliklar denizde ki her canli bizim icin kiymetli lutfen oltaniza takilan kaya baliklarini oldurmeyin isinize yaramiyorsa tekrar suya atin

4. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Duyarlılığın için teşekkürler Mahmut. Gerçekten kıyıda çok sık karşılaştığım bir manzara oluyor, kendini balıkçı olarak adlandıran katillerin yakaladıkları ve denize atmak yerine horca iğneden çıkartıp arkalarına attıkları horozbinalar ve kayabalıkları. Bu insanlar sadece öldürme tutkularını gerçekleştiriyorlar, ne doğa sevgileri var ne de balık tutma merakları.
    Bu arada kayabalığının eti gayet lezizdir. Ola ki büyük bir kayabalığı yakalarsanız ve karnınız açsa güzel bir ziyafet olabilir.

5. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    kesinlikle katiliyorum. 22 yildir izmir-ozdere'de baliga gideriz. genelde mercana. eh, mercana gidince oltaya hanos (hani) gelmesi kacinilmaz.

bunca yildir gelen hanoslarin kucukleri geri denize, irice olanlariysa (ki genelde nerdeyse midelerine kadar yutarlar igneyi ve daha igneyi cikarirken olurler) varsa etrafta beklesen martilarin, yoksa bahcede yolumuzu gozleyen kedilerin midesine gider. sartlanmisiz ya yenmez diye, bunca senedir yemisligimiz yoktu hanosu. ta ki gecen yaza kadar. gecen yaz tuttugumuz bayagi iri bir hanos, babamin aklina esti, hem tuttugumuz diger baliklarin azligindan, hem de iriliginin yuzusuyu hurmetine diger baliklarla birlikte tavaya girdi.
    allaaah, o nasil bembeyaz et. nasil da lezzetli. o gunden beri martilarla kedilerin istihkaki azaldi:)

tavsiye ederim, hanosun kucugunu denize, irisini mideye...

6. PaO

PaO

Favori Kamış:
    Zıpkın Olta
    En İyi Avı:
    3 gr. Kaya Balığı
    Hanos kayabalığıyla aynı mı?

Kayabalığı yeniyor diye birşşey var doğru mu?Nasıl yeriz acaba....tarif var mı?

7. alperalg

alperalg

Arkadaşlar kaya balıklarının küçüklerini geri atın ama büyüklerini sakın ziyan etmeyin. Çorbada harika olur. Zaten çorbada kullanılan balıkların çoğu kayalardan beslenir. Tavada da diğer balıkları çok aratmaz. Ayrıca deniz ekosistemi için çok faydalı balıklardır o yüzden küçüklerini öldürmeden atmaya çalışın lütfen.

8. alperalg

alperalg

Hanos gerçekten de bela bir balıktır size hak veriyorum. Teknenin bir yanından habire mercan çekerken diğer taraftan habire 500 gr'lık hanosları çektiğimizi hatırlıyorum.
    Ama gerçektende lezzetlidir. Çorbaya çok iyi gider özellikle. Tavada da fena değildir. İri hanosları ben de atmam geri zaten atsam da geri geliyorlar :)
    Bir de iğneye geldi mi ta midesine kadar yutar. Bir de kocaman dili şişer ki iğneyi kolaysa çıkar. Ne kadar dikkatle uğraşsan da boğazı parçalanır iğneyi çıkarırken.

9. paramecium

paramecium

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Levrek 2 kg
    kovit de denir

Selam arkadaşlar adı geçen balık çokça avladığım türlerden birisidir avlaması kolaydır, yem seçmez ,ustalık gerektirmez biz bu balığın irisine (20-25 cm) kovit deriz.Eti gayet lezzetlidir sıkı ve beyaz bir eti vardır ancak derisini soymak gerekir, çorbasının da güzel olduğunu duymuştum ayrıca denizden çıktıktan sonra saatlerce yaşadığını bilirim tabii biraz gölge bir yerde güneş altında biraz daha kısa yaşıyor,adından da anlaşıldığı gibi kayalık alanlarda yaşayan bir dip balığıdır.Unutmadan küçükler denize büyükler aynen kovaya:)

10. GencTurq

GencTurq

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 950 gr
    abicim nefret ediyorum bu balıktan her yerde karşıma çıkıyo. bazen istek üzerine mezgite atıyorum bide bakıyorum kaya balığı ellemiyecem diyorum. onunda canıvar tabiki tekrar suya gönderiyorum. önceleri kedilere veriyordum ama....

11. selimlee

selimlee

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kıyıdan3 mt.10cm.suda1200gr.levrek
    evet arkadaşlar kaya balıklarını öldürmeyelim.hiç olmazsa levrek yemi olarak kullanın.

12. FreakQuency

FreakQuency

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zargana 89cm
    bende bunun etini yedim levrek eti gibi bir tadı var benim çok hoşuma gitti tavsiye ederim :)

13. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balık kaçtığı için bir şey diyemeyeceğim
    Kaya balığının bir türü mü?

Ne yazık ki fotoğrafını çemedim ama, 15 gün kadar önce Saroz - Yayla sahilinde avlanırken en son günümde tuhaf bir balık geldi oltaya. Kayaların arasından geldiğinden ve biraz da kaya balığına benzediğinden ben kayabalığı olduğunu düşündüm. Ama bunun altında vantuz gibi bir bölgesi vardı, aynen camlara yapıştırılan ve havayı vantuzlayan tutturmalıklar gibi.

Oğluma göstermek için getirdim. İri ve keskin sırt yüzgeçleri ve dikenleri vardı. Bahcenin önüne bıraktım. Bir türlü ölmedi. Ama ben de denize götürmeye üşendim. Hatta bir ara bir köpek geldi ve biraz baktı ama yemeye tenezzül bile etmedi. Hatta korktu bile biraz.

Neyse baktım ki bir türlü ölmüyor ben de götürdüm attım.
    Sonradan da keşke denize iade etseydim, belki yaşardı diye de hayıflandım.

Bu şekilde bir vantuzu olur mu kayabalığının. Bilen varsa cevaplarsa sevinirim.
    İnternette aramama rağmen bu vantuz gibi bölgesi olan bir balığa rastlamadım.

Rastgele.

14. karababa62

karababa62 Murat KARADUMAN

Favori Kamış:
    malzemem yok
    Favori Makine:
    erma panther makine,albastar kamış
    En İyi Avı:
    sazan 800 gr,alabalık 500 gr.
    bende bu balıktan bir tane yakalmıştım ama yanımdaki amca bu balığın yenmeyeceğini söylediğinde denize tekrar saldım onu....

15. Ben bir şey soracağım bu balık yenirmi profilimdede görüldüğü gibi ben bu balıkdan tuttum ve geri attım.Yenmez diye.