Kayabalığı???

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında tolkien tarafından paylaşıldı.

1. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Arkadaşlar, kayabalığının yendiğini yeni öğreniyorum. Önceden çok sık gelirdi oltaya ve ben de göle geri bırakırdım. Saha sonra bizim buralardan biri bunların yendiğini söyledi. Ben de bir denedim, gerçekten lezzetli bir eti var.

Özellikle akşam üzeri çok vuruyor. İnceleme amaçlı kurduğum akvaryumlardan birine 3 küçük kayabalığı salmıştım. Bunlar da akşam üzeri avlanıyorlar. Bir de gözleri kedi gözü gibi parlıyor. Demek ki geceleri daha iyi görüyorlar.

Bu kaya balıkları buralarda o kadar çok ki... Bunu, fazla yenilmemesine bağlıyorum. Bir de okuduğum bir bilgiye göre bu balıklar, alabalık yumurtaları ve yavruları ile besleniyorlaröış. Yani ne kadar çok kayabalığı, o kadar az alabalık...

Sizler ne düşünüyorsunuz? Bu balığın tadına bakan var mı?

Bahsettiğim balık:

Yukarıdaki resmi akvaryumdan çektim. Bunları inceleme amaçlı bulunduruyorum ve tabi ki yemeyeceğim. Biraz büyüdüklerinde göle geri bırakacağım.

Saygılarımla...

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Tolkien,
    Süper bir uğraş, süper bir fotoğraf, seni kutluyorum.
    Aynı balık denizde de var. Eti de çok lezzetli ve beyaz, ama ekonomik değeri olmadığı için sanırım çok kişi ne adını biliyor ne de tadını.

3. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Denizlerde de yaşayan birçok türünün olduğunu, tropikal denizlerde "mandarin balığı" adlı türün deniz akvaryumlarında çok aranan bir tür olduğunu biliyorum. Kaya balıkları, Perciformes (levreksiler) sınıfının Gobidae ailesini oluşturuyorlar.

Denizlerdekiler daha bir renkli tabi. Mesela Antalya'da pembeli-yeşilli olanlarını elle yakalayıp geri bırakmıştım ve hayran kalmıştım.

Bu arada bana kullanıcı ismim yerine gerçek ismimle (imzamda yazılıdır) hitap edilmesini tercih ederim. ;)

Fotoğraf konusunda yeni sayılırım. Daha doğrusu dijital fotoğraf makinesi konusunda yeni sayılırım. 4 aydır uğraşıyorum, kendi kendime birşeyler yapıyorum. Beğenmenize çok sevindim.

Saygılarımla...

4. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    Konuyla pek alakası yok ama denizde gördüğünüz çok renkli balılara ve diğer canlılara dikkat edin demek istiyorum...

5. ıskarmoz35

ıskarmoz35

Favori Kamış:
    rapala ,dip oltası
    En İyi Avı:
    ıskarmoz(barakuda) 2.170 kg çipura 860gr
    ıskarmoz35

bu denizde benzese benzese trakonyaya benziyo aman dikkat arkadaşlar

6. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Trakonya denen balık, kaya balıklarına benzese de farklı bir aileden geliyor. Trakonya, Trachinidae ailesindendir ve çok tehlikeli bir balıktır. Bu aile de levreksiler (Perciformes) takımındandır. Ülkemiz sularında 4 türü bulunur:

* Echiichthys vipera
    * Trachinus araneus
    * Trachinus draco
    * Trachinus radiatus

Kaya balıkları, trakonyalara benzese de farklıdırlar ve zararsızdırlar.

Saygılarımla...

7. ıskarmoz35

ıskarmoz35

Favori Kamış:
    rapala ,dip oltası
    En İyi Avı:
    ıskarmoz35

sen fotorafa baktınmı arkadaşım

8. ıskarmoz35

ıskarmoz35

Favori Kamış:
    rapala ,dip oltası
    En İyi Avı:
    ıskarmoz35

Katil 'Trakonya'

Denizde kalp krizi geçirdiği sanılan pek çok kişinin, aslında öldürücü bir balık türü olan Trakonya'nın kurbanı olduğu ortaya çıktı

Ceren CANDAR/iZMİR

Yaz mevsiminde denizde meydana gelen kazaların sayısında artış gözlenirken, uzmanlar özellikle Ege ve Marmara denizlerinde yaşayan zehirli balıklara karşı vatandaşları uyardı. İzmir Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Tatar, kumlu ve sahile yakın yerlerde bulunan Trakonya'nın dikenlerinden öldürücü zehir salgıladığını belirtti. Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Kalp krizi sanılan olaylar, aslında bu tür balıkların zehirinden kaynaklanıyor. Çünkü insan denizde balığın dikeninin batmasını ya da zehir vermesini fark edemiyor. Kısa bir süre geçtikten sonra kalp çarpıntısı, terleme gibi kalp krizi belirtileri ortaya çıkıyor. Genellikle bu tür zehirli balıklar öldürücü oluyor. Bu nedenle insanların denize girerken dikkatli olmaları gerekiyor. Trakonya eti de lezzetli bir balık. Bu nedenle de avlanıyor. Ancak zehiri ölse bile geçmiyor. Yani öldükten sonra bile kesinlikle ellememek gerekir.'

Trakonya nedir?

Ilık denizlerin sahil bölgesi üzerinde, dipleri oldukça yumuşak ve kumlu olan, 2-3 metre derinlikteki en sığ kıyılarından 150 metre derinliklerine kadar yaşarlar. Dipte bulunan ve hiç yüzemeyen bu balıklar, hayatlarını kumlara gömülü olarak geçirirler. Zehirli olan sırt yüzgeçlerine basıldığı taktirde, zehirini atar. Sırt ve göğüs yüzgeçlerinde geriye doğru uzamış olan dikenleri, şiddetli sancı ve hatta spazmlar meydana getiren, oldukça kuvvetli bir zehiri taşımaktadırlar. Denizlerdeki bazı zehirli balıklar ise şöyle : Rina, fulya, çuçuna, kazı kuyruklar, elektrik balığı, mahmuzlu camgöz, ve iskorpit.

5 / 8

En uyanıklar

Güncel - Politika - Dünya - Ekonomi - Para-borsa - Spor - At yarışı - Futbol_1.lig - Yazarlar - Magazin - İnci - Marmara - Ege - Akdeniz - İç Anadolu - Karadeniz - Guney Doğu - Wap - Yazı dizisi - Yıldız Falı - E-mail - Arama Arşiv - Künye - Reklam

© 1997-2001 Aslı Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.

9. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    bu balıktan kanalda görmüştüm suyun dibinde öylece duruyorlar aynı balıktan bahsediyoruz değil mi ben cinsini bilmiyordum da senin balıkta aynı davranışları sergiliyorsa benim gördüklerim de kaya balığıdır:)

10. :eek: yapma yaaa REİS BABA kaya balığı yeniyormu vıcık vıcık bişey bu balık valla ben elimi bile sürmüyorum :p

11. can

can

Bende yendiğini ilk duyuyorum..aslında hep derler ya denizden babam çıksa yerim..Melih sen tadına bak yorumuna göre bende denerim..ama kendini deneme tahtası olarak görme :D :D :D

12. tabi tabi oldu CAN :eek: esasen ben yedim CAN sanada tavsiye ederim belki sende beyenirsin neden bu ğün bir kaç tane tutup tadına bakmıyorsun :D:D bizimle aynı fikirdemisin bakalım ;) :D

13. can

can

valla astarı yüzünden pahalıya çıkar :D o üstündeki vıcık vıcık olan sıvıyı bir kalıp sabunla ancak cıkar :)
    ben düzenimi bozmayım fazla olanları size buz kalıbında yollarım :D

14. SAĞOL bende almayım :eek: bizim burlarda bolca var :D

15. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    bencede yenmez

slm arkadaşlar. bence denizden babam çıksa lafı herkez için geçerli değil. zevk meselesi bu ya. bende yayın yiyemem mesela. itici bir tipi var , birde fare yiyo leş yiyo. birde ilk konuyu açan arkadaş gölden bahsediyo ama balık deniz balığı yanlışmı yazdı acaba. birde oltama birgün miğri diye bi balık takıldı kocaman bişey yılan gibi oda yeniyomuş . bırakın yemeyi ben oltayı kestim dokunmamak için . tertemiz balıklar varken ne işimiz olsun kaya balığıyla dimiii :)

16. Sırf denizde değil göllerde barajlardada var kaya balığı tatlı su kaya balığını bilmem ama denizdeki ne ASLAAAA..

17. can

can

valla yayın balığın bir kez buğulamasını yedim çok hoşuma gitmişti..artık fareden aldığın protein mı bilemem :D :D Şaka bir yana bende bildiğim balıktan şaşmam..gerçı tutması yemesinden bana çok keyif veriyor..
    Selamlar

18. CAN 'A katılıyorum sanırım fareden aldığı proteinle bu kadar güzel bir tat oluşuyor :D:D:D SANIRIMMM :p

19. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Merhabalar,

''Zevk meselesi'' deyince akan sular durur tabii.
    Denizdeki kayabalığının eti, neredeyse başka hiçbir balıkta rastlanmayacak kadar beyazdır.Yağsız olduğu için hastalar bile korkusuzca yiyebilir.
    Yalnız orta kılçığı çok gevrek olduğundan bütün çıkmaz kırılır.bu belki yerken güçlük sebebi olabilir.
    Üzerindeki salgıyı sabunlamaya :) gerek yok,pulları kazınırken o da gider.
    Kafasında ve yanaklarında da bol et var. Bizim hanım da yemez ama ben gerçekten severim.
    Bir de bildiğim kadarıyla musevi vatandaşlarımız, özellikle iki balığı tercih ediyorlar.
    Birincisi onların Gaya dedikleri gelincik, ikincisi de işte bu kayabalığı.
    Bir bildikleri olsa gerek.
    Anladınız değil mi,;) ben kayabalığının avukatıyım.

20. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg

Yılmaz kardeş, bu resimde görülen balık normal tatlısularda yaşayan kaya balığı, denizlerde yaşayan kaya balığına baya benziyo ama bu resimdeki tatlı suda yaşıyo. Tatlı su kefali avlarken oltaya çok geliyo, suyun diplerinde yaşıyo ve dedikleri gibi gerçekten çok cıvık bir balık, ama kafası ve ağzı da bir o kadar sert, kanca bile zor çıkıyo ağzından :D