Kayalık Zemin Tespiti

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Matchbox tarafından paylaşıldı.

1. Matchbox

Matchbox

Arkadaşlar merhaba,

Denizin dibindeki kayalık zeminleri elektronik cihaz kullanmadan (balık bulucu,vs.) nasıl tespit edebilirim?:confused:

Bu konuda ustalardan yardım bekliyorum...

Teşekkürler.

2. ergen

ergen

Kayalik Zemin

Sevgili Serkan,

Deniz ortasindaki Sandalla bulabilecegin bir Kayaligimi kastediyorsun, yoksa kiyidan atma ile ulasabilecegin bir kayaligimi? BU konuyu aydinlatirsan, isine yaracak bilgi verebilirim zannedersem.

Rasgele

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Merhabalar;
    Bilmem işe yarar mı, fakat biz sörveylerde; çan şeklinde, yumruk büyüklüğünde, içerisindeki boşluğa balmumu yada parafin doldurulmuş kurşun iskandilleri kullanırdık. Hem derinliği hem de balmumuna yapışan malzemeden dip yapısını ayırd etmeye çalışırdık.

Son düzenleme: 20 Eylül 2006
  4. Matchbox

Matchbox

Deniz ortasindaki kayalıklardan Mürsel Abi...

5. Matchbox

Matchbox

Biraz daha açarsanız veya resimle anlatma imkanınız varsa çok memnun olacağım Yakup Bey.

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Deniz Zemininin Tahmini

Bildiğiniz çana benzeyen kurşundan bir yapı. Sadece alt bölümünde 2-3 cm lik bir oyuk var. Yani bir çan gibi tamamen içi oyuk değil.
    Bu oyuğa balmumu doldurup çanı sağlam bir misina ile dibe hızla bırakıyoruz. Dibe akarken engelleme yapmıyoruz. Dibe temas ettiğinde bize iki ayrı bilgiyi veriyor.
    Eğer zemin sert ise, iskandilin ağzı da yamuluyor...
    Dip materyali inceyse balmumuna bir kaç parça saplanıyor. Bu kum, çakıl da olabilir, bitki de..

Son düzenleme: 20 Eylül 2006
  7. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda

Mükemmel paylaşımınız için çok teşekkürler..
    Herhalde bunu hiç bir literatürde bulamazdık..
    Olay budur..İşte Balikavi.net farkı..

8. ergen

ergen

Hey gidi eski günler

Yakup Hocam

yazinizi okudugum zaman eskiler aklima geldi. Sene 1986/Mayis ayi. Hollandanin Makkum Limanindan 6 kisi 14 günlügüne 13.60m bir Yelkenliyle rota Ingiltere yola ciktik. 5 acemi 1 usta Kaptan. Amac 14 gün icinde eksiklerimizi tamamlayip 15. gün acik deniz kaptanligi patentini almak. Teknenin tüm navigasyon aletleri o zamanin en modernleri olmasina ragmen tüm yolculuk boyunca ve imtihan esnasinda kullanmamiza müsaade etmediler. Harita, Kompas, Sextant, Yildizlar ve Kronometre ile rotamizi ve yerimizi belirledik. Kaptanimizada en cok kizdigimiz konu su yukarida tarif etmis oldugunuz "Lot" kursunu ile (türkcesini maalesef bilmiyorum; affedin) derinligi ve dip özelligini ölcmemiz olmustur. Kaptanin ifadesi: bir gün isinize yarar idi. Ve hakikatten daha sonrasi (Deep sounder'ler o kadar ucuz degildi) bu kursun benim cok isime yaradi. Bodrum'da evde hala daha bir tane duruyor.

Saygilar

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Mürsel Bey, Koca fakülteyiz, bir sürü doktorant ve master öğrencimiz var, pek çok araştırmanın içindeyiz ama elimizde bu konuda yardımcı olacak alet yok.
    Sağolsun, Ömer Faruk Kara hocamın derslerini iyi takip ederdim. Gün olmuyor ki bu klasik aletleri kullanma ihtiyacı doğmasın.
    İş yürütebilmek için, akıntıyı ölçmek için, derinlik için daha pek çok parametre için icatcılık yapmak, yada geleneksel metotları bir şekilde bilmek gerekiyor.

Siz de bu açıdan klasik bilgiye sahip hocalardan bu eğitimi aldığınız için benim gibi şanslılardansınız.

Neşeniz daim, avlarınız bereketli olsun.

10. Matchbox

Matchbox

Çok teşekkür ederim.:rolleyes:
    Bu çana benzeyen yapıyı temin edebileceğimiz bir yer yoktur herhalde.:confused:

11. ergen

ergen

Nereden bulurum?

Yurt disinda iki yer taniyorum ama sana faydasi olmaz. Bende zamaninda Türkiyede bulamadim. En son Milasta yaptirdigim duruyor. Önce yaptirdigim iki taneyi maalesef Denize terk ettik. Sebebi ipi bagladigimiz yerin telini kursuna iyi adapte etmemizden dolayi. Söyle büyük bir Kilise canini gözünde canlandir. Sonra bu cani 600-1,000 gr arasina düsür. Bu canin icine 1,5-2 Ceviz büyüklügündeki miktarda Balmumu girecek sekilde yarim Küre bosluk oyacaksin. Yalniz dikkat et Canin Etek kalinligi 4mm altina düsmesin.
    Birde son Tavsiye: Bal mumu kullan! Ben Pencere (cam) macunu kullandim. Fakat suya girdimi cok sertlesiyor ve cogu zaman kursunu yukari cekerken düsüyor.
    Aslinda yapmasi cok basit. Kücük bir Huni al. Huninin genis agzinin capi 6-8cm olsun. Diger tarafinida 2cm capa ulasincaya kadar kes. 3mm galvanizli celik telden büyük bir "A" harfi kivir. Harfin ayak uzunlugu 5cm civarinda olsun. Ayak uclarini hafif kivirmakta fayda var. Simdi bir kutunun icine alci döküp, alci daha yumusak iken, elimizdeki Huniyi, sivri tarafi asagiya gelecek sekilde bu alcinin icine bastiriyoruz. Ve daha önce hazirladigimiz teli tepe asagiya Huninin tam Merkezinden bastiriyoruz. A harfinin catisi Huninin dar tarafinda yaklasik 1,5 cm disari cikmasi gerekir. Huninin genis tarafi alciya sifir gömülmeli. Alci daha henüz tam sertlesmeden Huninin icindeki alciyi mümkün mertebe tam olarak bosaltmamiz gerekiyor. Alci tam sertlestikten sonra Huniyide cikariyoruz. Alcinin icindeki boslukta saadece yerlestirdigimiz tel kaliyor. Bu bosluga erittigimiz kursunu döküyoruz. Kursun soguyu p sertlestikten sonra keskin bir bicakla kursunun icine yarim küre seklini kesiyoruz (genis tarafa). Eritecegin kursun saf kursun olsun. Lastiklerin balans ayari icin kullanilan kursun pek ise yaramaz. Icinde Antimon maddesi cok oldugu icin sert oluyor.

Insallah isine yarar.

Rasgele

12. ergen

ergen

Denendi

Namik önce ben de öyle yapmistim. Fakat ipin cok ince olursa altta canin tasa vurdugunu hissediyorsun. Ipte cok ince olursa adamin elini kesiyor. Ama can tamamiyle kursundan olursa, birde kursun yumusak olursa, canin eteklerinin deforme olmasindan dibin tas ve sert oldugunu görüyorsun.

Rasgele

13. ergen

ergen

Aynen!

Ben milasta bir Sobaciya yaptirmistim!

14. Matchbox

Matchbox

Mürsel Abi ve Namık bu değerli bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum sizlere...:rolleyes:

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Ben de hem konuyu açan Serkan bey'e hem de değerli katkılar yapan Mürsel bey'e teşekkürlerimi sunarım.
    İnsan bazen kendini yalnız hissediyor. Klasik yöntemlere bağlı ve meraklı arkadaşları gördükçe yalnız olmadığımızı daha iyi anlıyabiliyoruz.

Aşağıda elimden geldiğince benzetmeye çalıştığım çizim var. Dilerim anlaşılır olmuştur.

Son düzenleme: 21 Eylül 2006
  16. ergen

ergen

Klasik

Sayin Yakup Erdem Bey Arkadasim,

bu kadar sevimli ve cana yakin arkadaslarimizin icinde, klasik yöntemlere bagli ve merakli arkadaslar muhakkak vardir. Zamanla bu kardeslerimizle tanisacagimiza eminim. Bizler yeterki ilgi alanlarimizi bir birimizle paylasalim.

Balikciligin, Denizcilikle ayrilmaz bir ikiz oldugunu arkadaslaramiza anlatmaya calisalim.

Ne dersiniz?

Rasgele

Not: Bundan sonra yalniz degilsiniz:)

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Eyvallah derim.
    Elimden geldiğince bu konuda katkıda bulunmak bana hem zevk hem de şeref verir.
    Saygı ve selamlarımla.

18. omer

omer

Favori Kamış:
    dip oltası
    En İyi Avı:
    sazan 5 kğ
    teklif..

balıkçı büyüklerimizin anlatımlarından yola çıkarak bir öneride ben vermek istiyorum..(meslek lisesi makina bölümü mezunu olduğumdan)

büyüklerimizin anlattığı gibi huni biçiminde ki malzemeyi temin için bir tornacıdan yardım alabilirsiniz..

Tornacı ustasına nasıl yapılacağına dair bir tarifte bulunursanız size "sarı" malzemeden istediğiniz ölçülerde misina bağlama aparatının bulunacağı ve alt kısmında balmumu konabilecek oyuklar açılmış şekilde bir malzemeyi yarım saat
    içinde yapacağını söyleyebilirim...

rastgele..

19. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Ömer bey haklısınız. Gerek bağlama halkası gerek se kurşun çan tornacı tarafından kolaylıkla yapılabilir.
    Fakat denizin bir özelliği var. Elektrik iletkenliği farklı iki metal yan yana geldiğinde buna paslanmaz çelikler de dahil çoğu metaller akülerin içindeki kurşun gibi erir, geriye sadece oksit kalır.
    Bunu önlemek için, örneğin pervane ile şaft, yada sac tekne gövdesiyle pervane arasında korozyonu önlemek amacıyla "tutya" yada daha Türkçe ismiyle "kurban metal" kullanılır.
    Yani sapı sarıdan yaptığımızda kurşun bölüm hızla eriyecektir. Bu nedenle tamamının kurşundan yapılması daha doğru olur kanaatindeyim.

20. ergen

ergen

Sari

Sevgili Ömer Kardesim merhaba

Malzemenin özellikle Kursun olmasindaki sebebiyet yumusakligindan dolayi. Yani kursun denizin dibinde sert bir yere carptigi zaman deforme oluyor. Buda bizim aradigimiz özelliklerden bir tanesi. Sari, Bakir, Tunc, Demir, Alumiyon bu özellige sahip degil. Ama Tornacida bir Kursun kitlesinden böyle bir seyi yaptirma imkani olursa, sahane olur.

Rasgele