kayıkçılar kıyıya ağ atabilirmi

Konu, 'Tebliğler' kısmında AVCIYILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    arkadaşlar dün akşam kıyıdan tavuk göğsü ile istavrite attık. güzel balık tutmaya başladık ki bir kayıkçı tam 15 m önümüze gelip ağını serdi. ve elinde bir hortumla suya vurmaya başladı. projektör gibi bir ışığıda suya tuttu. bu normalmidir. tabi ne balık kaldı ne bişey. aklımızdan pek iyi şeyler geçtiğini söyleyemem kayıkçılar hakkında :) . kayıkçıyla epey tartıştık. bana 2000 ytl belge parası verdim ben avlarım sizin belgeniz varmı dedi. akabinde ve detayında biz balık tutamadık. birde sonarı vardı. eğer kayıkçı yasakları çiğniyorsa kimi nereyi aramalıyım :confused:

2. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    gece volisi sizin anlattınız ve voli avı serbest ancak ışık tekne üstünde olabilir suya projektör tutmaları yasak.volide derinlik yada mesafe yoktur.hatta gümüş volisinde direk kıyılara ağ atılır.ayrıca sahil güvelik şu anda çok sıkı tutuyo evrakları eksik balıkçı kalmadı hepsi izinlerini alıyo.tartışılması gereken bu tür ava neden izin verildiği çünkü voli avında yumurtlamaya giren balıklar kıyıda yumurta dökerken yakalanıyo.ayrıca denizlerde kıyı mesafesine göre av yasağı yok türkiyede gırgırlar bile 10 kulaç su olduğunda ağ atabiliyorlar.volide ise ne derinlik nede mesafe söz konusu değil.

3. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    gırgırlara niye yasak koyuyorlar o zaman anlamış değilim. kayıkçıda yüz metrenin üstünde ağ atıyor.

4. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    yılmaz kardeş 100w ışık serbest nereye vurduğu önemli değil daha üstü tek kaynaktan (projektör)yasak ama 100w 10 adet lamba serbestkıyı yasağı sadece dere ağızlarında sağa sola ve açığa 500mt içi yasak onun dışında heryere atabilirler lütfen olumlu karşılayalım adamlar ekmek parası peşindeler

5. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    kanun olumlu karşılıyorsa biz ne diyebilirizki. ben kanunu bilmediğim için mantıken düşündüğümde öyle bir av sisteminin yasak olabileceğini düşündüm. ama öyle değilmiş.

biz kıyıda dört kişi olta atıyorduk. bizi göre göre oltamıza dokunacak kadar dibimize girmesine bozulduk. 100w bizim evde yaktığımız ampuller zaten onlar projektör kullanıyo. neyse ekmek parası dedin beni bitirdin !

6. fatih2607

fatih2607 Fatih ÖZTÜRK

Favori Kamış:
    Silverstar Elegance 360
    Favori Makine:
    CORMORAN BIG BEN 7Pi 5000
    En İyi Avı:
    Sargoz 1050 gr. Eşkina 1350 gr.
    dur tahmin edeyim, kesin ulaşlıdır :D bu durumla bende çok sık karşılaşıyorum

7. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    aynen doğru ;) . he işte aynen öyle oldu.

8. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    katılmıyorum malesef

ben bakırköy de saat24:00 sularında suya lamba indirenleri de gördüm, balığın atrafını çevirmeye başlıyolar sonra balık kaçmasın diye lamba indiriyolar suya,+ büyük gırgırlar içinde sanırım 1,5 mil yasağı var diye hatırlıyorum, buna rağmen yeşilköy de lüfere çıktığımız bi akşam bir gırgırın kıyıya 500m mesafede tahminen 2-3 km ağ attığını da gördüm, sahil güvenliğe şikayet ediyosun ne giden ne gelen var anlamadım ben bu işten. Blık haline bir balıkçı günde 2000çift lüfer getirse farzedelim 2000 tl kazanıyosa 5000 çift getirdiğinde 3000 tl kaanıyo yani fazla getirmesi çok da fazla kazandırmıyo ama inatla denizi kurutmak için çaba gösteriyolar.Türkiyede de bence gürcistan gibi falan olmalı, gürcistanda balık türlerine göre kota belirleniyor ve ihaleyle bir firmaya bu kotaları avlama hakkı veriliyor, ihaleyi kazanan firma haricinde diğerlerinin bu türü avlaması engelleniyor.Türkiye de de bu yola gidilmezse lüfer ve palamutun akibeti de uskumru gibi olucak yakında. Palamutu bile resimlerde görücek hale gelicez

9. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    yücel kardeş malesef olay senin dediğin gibi değil gırgır ancak dip trol'ü atıyorsa 1.5 mil yasağı var orta su trol'ü marmarada yasak ama voli veya serme ağ atıyorsa mesafe yasağı yok yani adam kıyıya gelir ağını serer yeterki derinlik 10 kulaç olsun hem gırgır için şu anda av yasağı var

10. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cok degerli bir elestiri , altina bir imza da benden.

11. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Tamam bunlarin yasak olmadigini anliyoruz, ancak kafamizda bunlarin verdigi zararin boyutunu da kestiriyor. Ekmek pesinde ki balikcinin durumu da orta da.Ancak bu boyle devam ederse o ekmek pesindeki balikcida yakinda teknesini satip zaten acliga emekli olacak. Yucelin soyledigi kotali avcilik bugun butun
    medeni balikcilik yapan ,kaynaklarini koruyan ulkelerin cozumudur.Balikcinin deniz ciftcisi oldugu, ekmeden bicemiyecegi unutulmamalidir.

12. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    gelsin bakalım benim önüme sersin:D
    ondan sonra kimkimi seriyor görelim:D :D
    ağ sermek bu kadar kolaysa serdirmemek heleki benim avlağımda semtimde daha kolay :D :
    böyle devlet kanuna :mad: böyle orman kanunu:D
    aytekin abi bu midyecilerin olayı nerdir her yerden midye çıkartabiliyorlarmı bilgin varmı?

Son düzenleme: 16 Haziran 2007
  13. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    yahu koral sendemi beni uğraştıracan 37/1 suürünleri denizler ve içsularda ticari avcılık sana zahmet bakı ver benim bu ara işim çok

14. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    çok doğru söylüyorsun hüseyin

15. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    marmara zaten iç deniz üreme alanı hertürlü ağ ile avlanmanın yasak olması gerekiyor.ama arkadaşlar iş biraz farklı sü ürünleri sirkülerleri hazırlıyor ve balıkçılarla iç içe danışıklı hazırlanıyo bu sirküler.marmaranın son halini görseniz her yer ağ bi başlık bitiyo biri başlıyo sadece gırgırları manyatları trolleri yazın avlanmaya kapatmak yetmiyo.teknoloji gelisti artık misina ağlar var ve çok ucuz bi paket ağ 200 milyona mal oluyo herkez paket paket ağ bırakıyo balık sahillere yanaşamıyo bile nasıl yumurtlasın.biz denize çıktığmızda takım gezdirecek yer bulamıyoruz ağlardan.şu ara heryerde yosun bastığı için ağ atılamıyoda balık biraz nefes alıo.

16. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    midyecilerde yer sınırlaması yok.zaten midye çıkaranlarda özellikle iskele duvar diplerinden çıkarırlarki midyelerin üstü kekemozlu olmasın diye çünkü bu midyeyi alanlar midyenin yüzeyi temiz olmozsa almıyolar çünkü temizleyemiyolar ellerini kesiyo kekemoz.

17. dalmala

dalmala ali

böyle giderse ekmek parası kazanamayacaklar

selam arkadaşlar!
    ekmek parası için balıkcılık yapanlara diyecek bir lafımız yok ama,bence kayıkla balıkcılık yapanlarının coğunun kıyıdan avlananlara saygısı yok hemde hiç!istisnalar vardır ama kaideyi bozmaz.adamlar kayığa bindilermi kendilerini denizlerin efendisi sayıyorlar.ve bunların yarısı bu işi ek bir veyahobi olarak yapıyorlar.devlet belli kurallar içinde avı serbest bırakmıştır ama gitte kıyıları kurutana kadar her tarafı ağla donat dememiştir!kim ne derse desin kardeşim bu kadar kıyıya ağ cekilmez!körfezlerde yasak ama dinleyen kim?mesela b.cekmece körfezi yasaktır.sportif amacla bile dalsan izin alman gerekir ama dinleyen kim adam zıpkın ile birde yanına lamba alıp öyle dalıyor peki bu iş için para alan yetkililer nerede?
    istedikleri kadar kanun cıkarsınlar insanları eğitmediğin sürece bu böyle gider veya yasakları sıkı takip eden birimler kuracaksın ve cezalar ağır olacak yoksa başa cıkılmaz.bizim milletimiz böyle işte zannediyorki izin belgesi aldım diye herşeyi yapabilir!
    Tevfik Fikret'in güzel bir sözü vardır'YEYİN EFENDİLER YEYİN AKSIRINCAYA KADAR TIKSIRINCAYA KADAR YEYİN'.
    Bende buna benzer bir şey söyleyeyim'YAKALAYIN BEYLER NESLİNİ KURUTUNCAYA KADAR BİR CANLI KALMAYINCAYA KADAR YAKALAYIN,SONRADA BUĞDAY BAŞAKLARINI YAKALARSINIZ!

18. dalmala

dalmala ali

böyle giderse ekmek parası kazanamayacaklar

selam arkadaşlar!
    ekmek parası için balıkcılık yapanlara diyecek bir lafımız yok ama,bence kayıkla balıkcılık yapanlarının coğunun kıyıdan avlananlara saygısı yok hemde hiç!istisnalar vardır ama kaideyi bozmaz.adamlar kayığa bindilermi kendilerini denizlerin efendisi sayıyorlar.ve bunların yarısı bu işi ek bir veyahobi olarak yapıyorlar.devlet belli kurallar içinde avı serbest bırakmıştır ama gitte kıyıları kurutana kadar her tarafı ağla donat dememiştir!kim ne derse desin kardeşim bu kadar kıyıya ağ cekilmez!körfezlerde yasak ama dinleyen kim?mesela b.cekmece körfezi yasaktır.sportif amacla bile dalsan izin alman gerekir ama dinleyen kim adam zıpkın ile birde yanına lamba alıp öyle dalıyor peki bu iş için para alan yetkililer nerede?
    istedikleri kadar kanun cıkarsınlar insanları eğitmediğin sürece bu böyle gider veya yasakları sıkı takip eden birimler kuracaksın ve cezalar ağır olacak yoksa başa cıkılmaz.bizim milletimiz böyle işte zannediyorki izin belgesi aldım diye herşeyi yapabilir!
    Tevfik Fikret'in güzel bir sözü vardır'YEYİN EFENDİLER YEYİN AKSIRINCAYA KADAR TIKSIRINCAYA KADAR YEYİN'.
    Bende buna benzer bir şey söyleyeyim'YAKALAYIN BEYLER NESLİNİ KURUTUNCAYA KADAR BİR CANLI KALMAYINCAYA KADAR YAKALAYIN,SONRADA BUĞDAY BAŞAKLARINI YAKALARSINIZ!

19. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ne diyeyim bilmem ki.

Bazı dostlar siteye az katıldığımdan şikayet ediyor.

Bakıyorum da çok katılanlar da herhalde eski yazıları okumuyor.
    Bu ve benzeri konularda sayısız konu açıldı, her birine defalarca bilmeden konuşuyorsunuz diye yazdım, dönüp dolaşıp yine aynı yere geldik.
    Tekrar yazayım.
    Arkadaşlar, kardeşler, duyarlı insanlar,

Ticari balıkçılığı düzenleyen 37/1 sirküleri bir kere okumak anlamak zahmetine katılmadan senin keyfini bozuyor diye mesleklerini icra eden insanları şikayet edemezsin, etsen de kimse umursamaz, sonra da şikayet ettim aldıran yok diye görevlileri de karalamaya kalkarsın, dahası Koral gibi hem suçlu hem güçlü hesabı bir de adamlara posta koymaya kalkarsın.
    Bunlar amatör balıkçılığa ve balıkçıya yakışıyor mu?
    Ben size yakıştıramıyorum.
    Siz kendinize yakıştırıyorsanız bir şey diyemem.
    Önce okuyun, öğrenin, anlayın, sonra gerekeni yaparsınız.
    Kıyıya gelen her balık yumurtlamak için gelmez.
    Denize tutulan her ışık, balığı toplamaz ya da kaçırmaz, balığın cinsine göre bu değişir.
    Mesela palamut, istavrit ışıktan kaçarken, tirsi, zargana ışığa gelir.
    Voli çevirmek için ağın başlığı rıhtıma konur, 10-20 m uzağa konmuş, size kıyak yapmışlar.
    Ayrıca biz üç beş kişi kıyıda olta atıyoruz, adam gelip ağ çeviriyor demek ne kadar adil ve mantıklı?
    İstanbul ve Marmara'nın neredeyse bütün kıyılarında gece gündüz bir amatör olta atıyor, demek ki balıkçılıkla geçinenler hiçbir yerde hiçbir zaman ağ atamayacaklar.
    Tutturmuşsunuz, balıklar kuruyacak, denizde zaten bir şey kalmadı...
    Peki binlerce amatör balıkçı neden minicik kıraçaları tutmaya devam ediyor o zaman?
    Hem bir geçim dertleri de yokken.

Herkesten rica ediyorum lutfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım ve haksız yere kabadayılığa ise hiç kalkışmayalım.
    Adamlar zaten aç, bir de seninle uğraşmaz, Allah korusun....

20. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    hay ağzına sağlık mahir amca ellerinden öptüm saygılar