Kefal avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mcaglar tarafından paylaşıldı.

1. efebolu

efebolu feza kurutlu

selam liman içi avlanıyorsanız kıbrıs oltası yapın şamandıralı ekmek veya kendı hamurunuzu hazırlayın hamur için un peynir suyu yumurta akı ve peynir kırıntılarını kullanın .taze ekmekte kullanabılırsınız.kıbrıs oltasına baş iğne olarak 1252 a 5 kısa pala ortaya 1522-6 siyah adet sonada 1251 c-6 uzun pala beyaz kullanın baş ile sonu rahat ayırırsınız.ince misina en avcı misina 0,25 kaliteli bir misinadan kıbrısı yapabilirsiniz eğer kendiniz yapıyorsanız saçaklı kıbrıs yapın cok avcı olur.saçaklı kıbrıs baş ve son sabit bağlama orta iğneler köstekli ancak köstekler cok cok kısa olacak bunu dene üstad duacı olursan yeter rastgele

2. yuno06

yuno06 mehmet

kefal tutkusu

Arkadaşlar merabalar.ben siteye yeni üye oldum ve forumu okudukça yerimde duramıyorum.Balık avı hobinin ötesinde bişey, bağımlılık sanki.verimli bir balık avından sonra bir kaç gün uykuya dalmadan gözlerimi kapattığımda balığın mantara vuruşunu görüyorum ve uykuya dalmam uzun zaman alıyor.kefal avı ise benim için bir tutku.
    Bu konuyu açan arkadaş Samsun Costalda kefal avı ile ilgili bilgi istemiş.üzerinden baya zaman geçmiş ancak ben yinede bu konuyla ilgili bilgi vermek istiyorum.Çocukluğum costaldaki çiftlikte geçti ve oralar benden sorulur.Denizde kefal avlamak biraz daha zahmetli ve benim ilgi ve bilgi alanıma girmiyor.ben denizden iç kısma giren kefallerle ilgileniyorum.costalda da bunun için yeterince denize bağlantılı kanal var ve o kanallarda sadece kefal değil turna ve sazanda avlayabilirsin ama aynı tadı alamayacağın kesin.
    Kefalin çok uyanık bir balık olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.bulunduğumuz oratam denizden en fazla 1-2 km iç kısımda durgun bir su olmalı.kefal en ufak bir ses ve görüntüden huylanır.tek huylanmadığı saat dilimi yazın 6-8 arasıdır.bu saatlerde o hırçın balık kuzuya döner ve sürü halinde 100 metrelik bir alanda sürekli volta atarlar ve su yüzeyine çok yakın gezerler.sizin tek yapmanız gereken mantarlı tek kancalı bir olta.misinanız için ideal ölçü 0.20 mm -mantar kanca aralığı 20-25 cm.ve misinanın suya uyumlu bir renkte olması gerkir.göl kamışı veya makaralı olta farketmez ama makarada ayrı bir zevki var.tabi derede en önemli yem solucan.hele bu solucan gübre solucanı ise bayılırlar.eğer 3-4 kişilik sağlam ve sessiz bir ekibiniz varsa o sürüyü telef etme ihtimaliniz çok yüksek.çünkü dediğim saatlerde sürü imkanı yok ürkmüyor ama tabi ürkmüyor diye tedbiri elden bırakmayın.balığı olduğunca dipten getirmeye çalışın oltanızın ucunu kaldırdığınızda balık deliye dönüyo ve o çırpınma sıkıntı çıkarabilir.kefalle ilgili anlatacak o kadar çok şey varki.sormak istediğiniz bişey olursa yardımcı olabilirim.şimdilik bu kadar.hoşçakalın.

3. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    kaşıkla kefal avı

bu video da kaşıkla kefal ve ispendek yakalıyorlar,iğneye boru kurdu takıyorlar,buna benzer videoyu 7 8 yıl önce ülkemizde şifresiz yayın yapan fransız av kanalında da görmüştüm,oldukça etkili bir yöntem ki o ilk izlediğim bölümde daha büyük kefaller çekmişlerdi:)

http://www.youtube.com/watch?v=jlrCBsdEnkI&feature=related

4. eren usta

eren usta eren

slm

ben kışın nerde ve nasıl kefal avlayabilirim

5. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Aleyküm Selam Eren. Saol bizler de çok iyiyiz. Sen nasılsın. Okul devam ediyormu dersler nasıl:)

6. mustafamco

mustafamco MUSTAFA

kefal iğnesi

selam arkadaşlar ben kefaldan başka balık avlamayı bilmem kefal hastalığı yetiyo zaten şimdiye kadar 9 ve 10 numara çapraz iğne kullandın ama 12 numara çapraz iğne önerildi henüz denemedim başarılı olurmu sizce haftaya deneyeceğim mersinde

Son düzenleme: 12 Haziran 2011
  7. mustafamco

mustafamco MUSTAFA

birde şunu eklemek istiyorum kefal ekmeğini hafif bir şekilde peynir suyuyla ıslatıyorum kefaller deli gibi saldırıyor.

8. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    kıbrıs sarmasını 11 no iğneyle yapsam nasıl bi etkisi olur acaba?

9. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    sesimi duymuyomusunuzzzz :D biri bişe söylesin yahu

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Belki duymak istemeyeceğin şeyleri de mi?

İster misin, söylerim bak.:)

11. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    söyle nuri abi ben hazırım...

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bazıları kıbrıs sarmasını etik bulmuyor.:eek:

Yine de benden duymuş olma.:)

13. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    doğrudur banada biraz saçma geldi. geçen arkadaşın yakaladığı 8 kefalden en az 4 5 tanesi ağzı dışında herhangi bi yerinden yakalandı. o zaman sorumu şöyle değiştiriyim.. daha önce gördümki mantara bile saldırıyo bu kefaller. zargana topu yada mantarın altına 1 mt civarı bi köstek tek iğne 11 no çapraz beyaz. yem ekmek içi kösteğin ortasına bi yerede çok küçük kıstırma kurşun... bu kafamdaki bi kaç teoriden biri iş yaparmı kefalcilerden cevap bekliyorum :)

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bunlar Senin sisteme uygun olabilir. Ancak asıl cevabı Muvaffak abimizden alacağını sanıyorum.mrsparkle

Son düzenleme: 23 Haziran 2011
  15. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    daha öncede okumuştum nuri abi iğnenin palasında ekmek eziliyo uç kısmında kabarık kalıyo. kıstırmayı merak ettim ben bi faydası olurmu ve 11 no iğne çokmu küçük olur? aklıma gelmişken şunuda ekliyim kefalin büyüğü gözlemlediğim kadarıyla hep altta oluyo yüzeyde daha küçükleri oluyo kıstırma takarsam yemi biraz daha aşağı çeker diye düşündüm bilmiyorum doğrumu düşündüm

16. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bu konuda bir fikrim yok Furkancan.

Dedim ya Mufi emicemiz fazlasıyla tatmin edici açıklamaları yapar. Biraz sabır, kendisi konuyu görünce; işlem tamam.;)

17. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Ben de kıbrıs oltasına sıcak bakmam tek iğne kullanırım.. kefal konusu muhtemelen önümüzdeki sayıda Oltacı dergisinde çıkacak son derece detaylı bir anlatımdır .. ekmek içi nin iğneye takıp sadece düğümün olduğu yerden azıcık sıkmak gerekir ki suda düşmesin. tavsiyem bu usulde makinede pişen ekmegi kullanın içi daha hafif oluyor..

18. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    muvaffak abi kösteğe kıstırma takmam konusunda ne diyosun bi faydasını görürmüyüm

19. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili Furkan ve digerleri , benim şu anda kullandıgım şamandıralı sitemi anlatayım ...

elimde bir adet Bolognese modeli 4 m lik kamış var ve üzerinde 30 luk makine var makinede de 020 misina sarılı ..

kamış,

http://www.avmarketi.com/asp/product/14812/REMIXON-PARADISE-KAMIS-400CM

bu tip kamışları avrupada çok ça kullanılır ama bizde ragbet yoktur halbuki 3-5 gr lık agırlıkları çok uzaklara atmak için ideal bir kamıştır..

makine ise,

http://www.avmarketi.com/asp/product/17782/Silstar-VERTEX-Olta-Makinasi-3000

kullandıgım şamandıralar..

http://www.avmarketi.com/asp/product/13656/FLADEN-SAMANDIRA-AGIRLIKLI-PLASTIK-KALEM-5-LI

bunların altlarındaki agırlıkları çıkartıp aynı miktarda kıstırma boncuk ile takımı donatmak gerekir..

sistemi anlatmaya çalışalım..

allat iğne :
    mustad 1523 D 10-9-8 numaralar
    youvella veya captain aynı numaralar
    shark 39853 - no.10
    oyster 351253 10 numara

beden 016 .iyisinden şeffaf 35-40 cm.. iğneden 5 cm yukarda bir adet kıstırma kurşun. en ufagı, bulgur veya prinç tanesi kadar..

yukarda bir fırdündü klipsli veya normal buyu 5-6mm (numarası aklımda değil) . alt taraf bu..

gelelim makine kısmına ana beden önce bir stoper lastik takılacak küçük boylarından ardından yukarda bahsettiğim en ufagından bir klipsli fırdöndü (kapalı halkasından) taklıp misina ucu yukardaki takıma baglanacak..

toparlıyalım .

ana bedende önce stoper adından klipsli fırdöndü klipsi dışta . ardında bir fırdöndü ve alttaki beden..

klipsin amacı yukarda bahsedilen şamandıranın dibindeki delik kullanılarak bu fırdöndünün klıpsine takılır

takılan prinç ebadındaki kurşun yetersizdir kurşun setinden bir adet daha biraz büyük olanından alıp bunuda ana bedeni fırdöndüye bagladıgımız noktaya kıstırabiliriz..

burada stoperi yukarı kaldırdıkça şamandıramış seyyar - gezer vaziyettedir.yem ve takım suya batarken şamandıra üstte kalır ve stopere gelince şamandıra diklenir.. bu ayarı iyi yapmak gerekir..

aşagıda D ve E modelleride ama bedene takılarak ta kullanılabilir..

Şamandıralı avcılıkta çok önemli bir nokta vardır bir çok avcı buna uymaz..

aşagıda bir örnek , bir şamandıra için mesela ,, bir adet 5 gr. kurşun yerine 5 adet 1 gr kurşun kullanmak gerekir.. bedene dagılım yapka gerekir..

20. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    o kadar imkanım yok yani yeni bir kamış ve makine.. ama kafamda bir şeyler dahada bir netleşti eline sağlık üstadım :)