Kefal avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mcaglar tarafından paylaşıldı.

1. system41

system41 Murat

Bu konu pek ilgi görmüyor galiba üstelik kefal sezonu olmasına rağmen,yardım için anlaşılan google amcaya başvuracağız.

2. blackpearl

blackpearl gökalp

Favori Kamış:
    okuma salina sea spin 2.40
    Favori Makine:
    okuma avenger av45
    En İyi Avı:
    kefal yarım kilo
    15-20 gündür tatildeydim siteden yararlandığım bilgilerle ve de tatil yöresinde karşılaştığım bir kefal ustasıyla kefal konusunda master yaptım denilebilir. Faydalı olacağını düşündüğüm bir kaç şey paylaşmak isterim forum ile. Ne de olsa bir sürü şey öğrendim burdan, paylaşma sırası bende.

Öncelikle bu kefal denen balık kıbrıs sarması ile çok rahat yakalanabiliyor. Benim gibi yeni başlayacaklar için en ideal yöntemdir.

Biz en çok 5 ile 7.30 arasında tuttuk. Güneşin batmaya başlamasıyla şak diye kesiliyor balık. Hem yüzeyden hem dipten yakalaması çok zevkli. Tecrübe ettiğime göre dibe kamış yardımı ile fırlatılan dip sarması büyük kefaller için iyi iş yapıyor. Dipten tuttğum iri kefallerin bazıları oltayı sadece pıt pıt diye sallarken ve çektiğimde balığı yarı baygın halde bulurken, bazıları ise oltayı kurşunla beraber alıp rasgele yönlerde çılgınca yüzdü. Neredeyse kamışı alıyordu denize zamanında yetişmesem.
    Ekmek ise kesinlikle bayat olmayacak ve çift poşette saklanacak. Yoksa dağılıyor. İğne parlak gümüş, geniş zokalı, paslanmaz olacak. Hazır satılan albastar takımlarla iş yaptım fakat iğneleri kesinlikle dandik. Bir kaç kullanımla paslanıyorlar. Mustad gibi markaların iğneleri av süresi boyunca pasın p sini göstermedi. iğne boyu da önemli. 7-8 numara daha çok yüzey için ideal. daha büyük boylu iğneler dipte daha iyi gitti. Balığı tavada pişirdik fakat tadı istavrite göre yavandı bence. Kötü değil kesinlikle ama öyle süper de değil. Açlıkta gider diyim:) Yemesinden çok tutması zevkli olan bir balık bu kefal bence.

Son düzenleme: 28 Temmuz 2011
  3. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    yaz ayları ve yaz sonu sonbaharda sahillerde kefal avlıyabilirsin .. kışın daha ılık sulara çekilir..kıbrıs kullanmam bana göre etik değildir zaten 10 tane iğne ekmek üzerinde cillop gibi görünürken birde parlak iğne ise balık gelmez..

ben tek iğne sallıyorum ekmek içi ..iğne gömülü ekmekte ..yinede kefal önce yokluyor.. vs..kefal çok huylu balıktır..bu biline..;) sagı solu belli olmaz ..

bakın ..kefali ekmekle tutarsınız.. ama ekmek aslında suda dogal olarak bulunmayan bir maddedir diger balıklar gibi değil yani..diger balıklara kullanılan kurt mıdye sulına karides vs bunlar suda zaten var olan besinlerdir balık aşinadır..kefalde bu konuda sorun yaşanır..kefal meraklından ekmege gelir yoklar yumuşak ve tdını begendiği için yemeye başlar ama herzaman değil..o gün yosun emiyorsa alglerle ilgileniyorsa ekmek yediremezsiniz..zor yer ..çok istisna..:eek:

4. yikow

yikow YİĞİT YAŞAROĞLU

Favori Kamış:
    Shimano alivio dx surf 4.20,,Okuma Salina Sea Spin 2.40
    Favori Makine:
    Shımano Alıvıo 4000FB,,Shimano nexave 10000fb
    En İyi Avı:
    Lüfer 33 cm :(
    Bu sabah 9 gibi kaya kurtlarımı aldım cıktım yola.Florya- yesilkoy cıvarı sahıllerı taradım.Şeytan oltasıydı at çekiydi her türlü seyi denedim.Olmadı olmadı...Bende dedım bari kefal tutalım.Yaptım 5 iğneli kıbrısımsı bişey :)))
    1 metre onumde en az 35 40 cm boylarında kefaller cirit atıyor.Ama yok bole birsey bir sürü.İnanırmısnız atıyorum kurtlu oltayı gelıolar basına tpine bakıolar kacıolar.Atıyorum ekmeki tadına bile bakmıolar.Çok değişik bi balık bu ya 3 4 ay onceye kadar çok tutardım.Geri salardım :) Çekmesini ekmeki yemesını izlemek çok zewkli bu yuzden kefali her zaman tutarım.Yalnız anca ege den kefal tutarsam yerim :)

5. kale124

kale124 dursun

köprü üzerlerinden hangi takımı önerirsiniz ? ve yem olarak ney kullanayım ? ekmek mi kurt mu? dibtemidir genelde yoksa yüzeyde mi bu aylarda bide bu aylarda cok verimli midir kefal yaz ayları falan ya ondan . :) ... NOT: galata köprüsü :)

6. kale124

kale124 dursun

????????????

7. yikow

yikow YİĞİT YAŞAROĞLU

Favori Kamış:
    Shimano alivio dx surf 4.20,,Okuma Salina Sea Spin 2.40
    Favori Makine:
    Shımano Alıvıo 4000FB,,Shimano nexave 10000fb
    En İyi Avı:
    Lüfer 33 cm :(
    kprü üstunde zargana topunun altına 1 metre beden 2 veya 3 köstk altına hafif kursun yapıp kurt takıyolar deneyebilirsin

8. kale124

kale124 dursun

teşekkürler .. rastgele reeling

9. cinecooper

cinecooper Serhat Naci

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 4.30 100-220 gr
    Favori Makine:
    Shimano Titanos XSA 5500
    En İyi Avı:
    Kuyruktan 38 cm Palamut
    Güzel paylaşmışsınız. Kefali temizledikten sonra yarım saat sirke ve limonda bekletin. Tadını çok beğeneceksiniz.

10. rockersin

rockersin Ersin

Favori Kamış:
    El oltası
    Favori Makine:
    Lyra 600-60
    En İyi Avı:
    2 Kilo Eşkina - 3.400 Gr Aynalı Sazan
    Merhabalar. Ben geçen hafta istavrit için erken saatte balığa çıktım saat öğlen 15.00 sularıydı. İstavritin o saatte çıkmayacağını bildiğim için takımı açıp atmaya bile tenezzül etmedim fakat kıyıya indiğimde birde baktım kefal sürüsü Kartal sahili kayalıklarında (İdo'nun hemen sağı) sürü halinde yüzüyorlar görseniz delik kova bulup yakalamaya çalışırsınız. Herneyse hemen zaman kaybetmeden kefal takımı ile ekmek alıp indim aynı yere.
    Bildiğiniz üzere kefal takımına ekmeği sarıp üstüne iğneleri sarıyoruz ve atıyoruz. Aynı bu şekilde yapıp attım takımı suya atar atmaz kefaller başları ekmeğe saldırmaya akın akın kefal sürüleri ekmekleri yiyor kaçıyor ekmeğin çevresinde bir sürü kefal sürüsü bende kıyıdan onları izliyorum birisi kançama takılıpta çekecem diye bekliyorum ama bir kaç deneyişten sonra baktım ki kefaller ekmeği ucundan yiyip yiyip duruyo bu şekilde balığı tutumamın bağayı zor olcağını düşünerek ve elimde şamandıram ve harici bir takımımım olmadıgı için kefal takımını açıp mantarına doladığım ekmeği ve iğnelerini açtım. Bu sefer kefal takımının mantarını boş bir şekilde kullandım ve iğlenelere ufak ufak minicik top halinde ekmekleri taktım attım suya...
    Daha sonra mantarın yardımı ile iğneler suya batmayacak şekilde suyun 1-2 karış yüzeyinden dibine kadar uzandı böylelikle kefal ekmeği yediğinde mecburen kanca ağzına takılmış olacaktı. (İlk denediğim yöntemde ekmeği yediği her yerde kanca olmadığından veya kancaların ordan da yese kancaya takılmadan ekmeği yemeyi başarabildiğindendir tutamadığım balıkları bu sefer daha değişik bir taktikle tutmaya çalıştım.) İlk atışımda yakaladım o gün ordan 5 tane güzel boyut sayılabilecek kefal aldım..
    Böylelikle takımım olmamasına rağmen kefalin mantarıyla takım yaptım şamandıralı bir takım gibi iğnelere tek tek ekmeği takınca daha verimli bir av geçirdiğimin kanısına varmış oldum.
    Sizlere de tavsiyem ekmeği mantara sarıp beklemeniz yerine benim denediğim şekilde yapmanız daha verimli olacaktır.

Son düzenleme: 14 Ağustos 2011
  11. akcabey87

akcabey87 adem

kefal için en ideal iğne kaç numara ve ne tür olmalı sizce ?:)

12. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    cevaplar değişken olacaktır..

8-9 numara beyaz iğne çapraz olması daha iyidir..

derim ben..:)

13. akcabey87

akcabey87 adem

kıbrıs samandırasını tamamen değişik iğnelerle yapsak. Mesela 4 numaranın yanına 6 numara onun yanına 3 numara vb. Etkili olur mu?

14. theaprantice

theaprantice Ahmet

Favori Kamış:
    lineaaffe
    Favori Makine:
    Penn
    Kefal için çapari daha uygun değilmi özellikle kıyıdan atışlarda

15. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
  16. lepricon

lepricon lepricon

Favori Kamış:
    kendi kamışım
    Favori Makine:
    kendi makinam
    En İyi Avı:
    Deniz Turnası 60 cm
    selamlar arkadaslar kefal avında bilgilerinize ihtiyacım var mersinde kıyıdan avlanıyorum ama bi türlü icimi rahatlacak bir av günüm olmadı max. aldıgım balık sayısı 2yi gecmez onlarda sarı kulak kefalı yuzey takımyla aldım gecenlerde ve benım anlamadıgım kefal hangı aylarda iyi av verır weya denızın dalgalı olup olmaması ne kadar etkili dip attıgımda takım mutlaka orda kalır :D 3 iğneli yuzey takım kullanıyorum yanlıs yaptıgım birsey mı var güzel bir av günü gecrmem icin ne yapmalıyım herkese tskler...

17. lepricon

lepricon lepricon

Favori Kamış:
    kendi kamışım
    Favori Makine:
    kendi makinam
    En İyi Avı:
    Deniz Turnası 60 cm
    kımse yardımcı olmak ıstemıyor galıba :)

18. kale124

kale124 dursun

abi konuyu baştan sonuna kadar okursan verilen tüm linkleri teker teker incelersen cevabını ve daha avcı takım çeşitleri bulabilirsin . Rastgele birde belki avlandıgın bölge kefal acısından verimsizdir mersin kıyılarınıda bir araştır derim :)

19. pandoros

pandoros bugra

en iyi kefal avı sarma ile yapılan avdır bana göre ama başka takımlarlada yakallaabilir gece ise sinek igne ile yapılan avdır

20. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    kıbrıs sarması pek etik değil. zira bende tek bi kere kullandım ve içim acıdı 10 balık çektiysem kıyıya anca 4 ü ağzından yakalanmıştı. kalanı kafasından gözünden solungacından sırtından falan. çarpma ne kadar etikse sarmada o kadar etiktir bence.