Kefal avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mcaglar tarafından paylaşıldı.

1. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Kefalin akdenizdeki seyri görüntüsü egeye nazaran daha uzun sürelidir..küçük ve ya büyük guruplar halinde gezer
    balıgın boyu ufaldıkça gurup oluşumu daha fazla olur..hayvan irileştikçe daha fazla bireyselleşir ama yinede ekip halinde dir sayıları az guruplar oluşturur buyuk anaç guruplar ancak göç halinde iken insanlara denk gelir..
    yüzeyden av için ya durgun yada çok az rüzgarlı denizi tercih et hava sertledimi kefal dibe iner
    en iyi yemlenme saati be mevsinde 4 ten sonra hava kararıncaya kadar olur bu saatlerde olta at. iğneler ufak olsun 8-9 gibi misinan ince olsun 016 gibi iğneye ekmek içi tak sadece dipten sık pamuk görüntüsü versin.iğne görünmesin . kıbrıs atıpta balık tutamıyanların en büyük dezavantajı kazık gibi iğnelerin ekmek üstünde görünmesidir. kefal huylu balıktır..itina ister :)

2. lepricon

lepricon lepricon

Favori Kamış:
    kendi kamışım
    Favori Makine:
    kendi makinam
    En İyi Avı:
    Deniz Turnası 60 cm
    bilgilerniz icin tskler..

3. IKafkasI

IKafkasI Taha Doğan

bende birşey sormak istiyorum kefalin tutarkenki verimini arttırmak için kıbrısa saracagımız ekmeği peynir suyuna batırsak veya konserve balıktakı yağı akıtsak üzerine verim artarmı ?

4. xxgokhanzz21

xxgokhanzz21 Gökhan

Favori Kamış:
    Albastar 4.20 krokodil
    Favori Makine:
    Banax 2000
    En İyi Avı:
    34 Cm alabalık
    Kardeşim öncelikle ekmek deilde pide kullansan dağılmaz. ayrıca peynir verim artırır ancak 1 kez atrsın 2. atışta takım karşır dağılır ekmekler.O yüzden direk mantara pideyi sar batır iğneleri .ha ben biraz damlatıcam diorsan o ayrı ozaman olabilir.

5. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    kefali hiç hava soğukken avlamadım avlamayada çalışmadım. kışın kefal av verirmi? yer istanbul.

6. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    kefalciler nerdesiniz yahu?

7. brkp

brkp Berkay

ben haliç kıyısında hasköy semtinde yaşıyorum. halicin bu kısımları tamamen kefal yatağı. hasköy-eyüp-sütlüce-ayvansaray-halıcıoğlu vs. buralar kefal yatağı olmuş durumda. kıyıdan geçerken 1 metre derinlikte kol gibi kefalleri görebiliyorsunuz. su üzerine küçücük bir ekmek parçası atsanız binlerce kefal bir anda toplanıp müthiş bir görsel şölen oluşturuyor. sahilde otururken löp diye birşeyin sudan zıplama sesini duyuyorsunuz (kocaman bir kefal tabi ki) ama tüm bunları yaz aylarında gözlemledim. kışın nasıldır bilmiyorum belki kışında aynı balık vardır ama ben kışın sahile inmediğim için görmüyorumdur. belki daha fazlası vardır bilemiyorum ama kesinlikle boş dönmezsiniz kefal yatağı buralar. kıbrıs takım atın derim. ama ben şahsen kefal tercih etmiyorum galataya gidip istavrit-çinekop yakalıyorum. siz kefal seviyorsanız dediğim gibi haliçin dereye yakın sığ, durgun kesimleri bunu için ideal.

8. korgii85

korgii85 koray küçükkocaoğlu

Kefal avı çok incelik isteyen bir avdır.. Herşeyin pürüzsüz olması şart.. Ben genelde keteze veya dip sarma yaparak avlıyorum.. Bir de şunu gözlemledim, büyük kefal çok uzakta geziyor..Oltayı ne kadar çok ileri atarsanız , o kadar büyük kefal alma şansınız çok.. iyi avlar

9. çılgın69

çılgın69 ali yıldız

kefal?

ya abiler eşkina lüfer duruken kefal yenir mi?

10. çılgın69

çılgın69 ali yıldız

has kefladen başkası yalan içindeki o siyah zarı görüp o koku yiyene helal olsun ne diyeyim bende eski kefalcilerdendim ama bıraktım kefali şu an mırmır eşkina lüferdeyim herkeze saygılarımla

11. ardaykul

ardaykul arda

En İyi Avı:
    2 saatte kıyıdan 4,5 kilo istavrit
    Valla üstadlar her zaman doğru bilirim ama ben bu sene ilk defa eylül ayı gibi aşiyana kefal avına gitmiştim.Su üstü kıbrıs takımı ile çok iri kefaller aldım.(Bunu yazmamın sebebi su üstünde iri kefallerin gelmediği yazıldığı içindir)Hemde hayatımın en verimli avıydı.Ekmeği suya atar atmaz kefal alıyordum belkide benim kısmetimdir. :) Bu arada üstadlar sakın yanlış anlamasın biyetim kesinlikle sizleri yalanlamak felan değil.

[​IMG] Uploaded with ImageShack.us

12. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    iri derken?? tahminen kaç santimlik balıklar

13. ardaykul

ardaykul arda

En İyi Avı:
    2 saatte kıyıdan 4,5 kilo istavrit
    Furkan kardeşim hepsine iri demedim sağdan 2. lideri kastettim.Ama heralde sana göre onlarda iri değil galiba bide senin tutuklarını görelim.

14. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ben balıklara iri değil demedim neden bu sinir kardeşim :) sakin biraz ;) balıkların yanına çakmak telefon sigara paketi vs koymadığından balıkların ne boyutta olduğu anlaşılmıyor. tahmini boyutlarını merak ettim aman diyeyim gerginliğe gerek yok ;)

bana gelirsek ben 30-35 cm altı kefalleri alıkoymuyorum kardeşim

15. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ve şöyle bir şeyde var. kıbrıs takım etik değil. balık %60-70 kafasından gözünden solungacından yakalanıyor. her balığıda alamıyorsun. bunun yerine beyaz şamadıra arkasına tek veya iki köstek bağlayıp iğneyi yemleyip av yaparsan alacağın balık iğneyi ağzına almış olur en azından eziyet etmemiş olursun ;)

16. strolch

strolch mehmet

üyepde bu sene güzel kefal yaptı... bende tuttum bi kaç tane ama yiyemedim köpeğime aşladım verdim sabah erken saatlerde gittiğimde 1 tane 6 7 kiloluk bi kefal yaptım..

17. 34balıkçı34

34balıkçı34 emre

Favori Kamış:
    okuma compressa tele surf
    Favori Makine:
    Shımano nexave 4000
    En İyi Avı:
    olta attım bekliyorum =)
    bi sorum olacak bu tatlı su kefali mepsle yakalanabiliyor.deniz kefali mepsle yakalanabilirmi?

18. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    tatlı su kefaliyle deniz kefali farklı balıklar. deniz kefali avcı bir balık değildir daha dişleride olmadığından daha çok ekmekle yakalanır. onun dışında yosun kurduylada yakalanır. ama meps olmaz ;)

19. ONDOROS

ONDOROS Nurullah

En İyi Avı:
    istavrit-mezgit-kefal-zargana-alabalık-sazan-sardalye vb.:)
    güzel av olmuş tebrikler

20. ONDOROS

ONDOROS Nurullah

En İyi Avı:
    istavrit-mezgit-kefal-zargana-alabalık-sazan-sardalye vb.:)
    birde merak ettiğim birşey tekkancayla mantarlı tutarken ekmeği ağzına alınca mı çekmeliyiz yutmasını mı beklemeliiyiz. ağzına alınca taktıracaksak nasıl anlayabilirim bunu