Kefal avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mcaglar tarafından paylaşıldı.

1. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Evet Mehmet bey çarpma usulü avlanma Antalya da çok yaygın sadece kefalleri çarpma usulüyle değil sokar balığı diye adlandırılan balığıda aynı şekilde yakalanıyor(!) 3 cm. boy da olanları bile çıkabiliyor.
    Geçen akşam Konyaaltı sahilinde devasa çarpma iğneleri ile vahşice barracuda sürülerinin içine atıyorlar ve balığın rastgele yerlerine batıyordu.Kan-revan içinde kalıyorlardı yıllardır balık avlarım ilk defa böylesine içim burkuldu.Halbuki bir kısım avcılar (en az 100 kişi vardı) sahte yemlerle avlanıyordu ama çarpma usulü avlanan insan inanın daha fazlaydı.
    Sıkı durun bunu yapanların yaş ortalaması 45-50 yaşlarındaydı artık diyecek hiç birşey bulamıyorum.

2. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    teknik guzel ise yarar tesekkurler..kefal ustunde cok farkli teknikler bende biliyorum cizimlerde yaptim ama su an sekliyemiyorum cunku imageshack su an acilmiyor bende...

3. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
    Sende Sağolasın.En kısa zamanda paylaşalım resimlerini teşekkürler.

4. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    İlk defa duyduğum bir teknik, mantıklı ve güzel geldi. Paylaşım için teşekkür.
    Yalnız paylaşım isimli arkadaşımın onların orada, kefalin ekmeğe kesinlikle vurmadığı iddiasına katılamıyacağım. Eğer kefalin sık uğradığı bölge uzun süre (10-15 gün kadar) ekmekle yemlenirse, bence vurmaması imkansız. Kefal avcılığında balığı yeme alıştırma aşaması en önemli aşama. Saygılar

5. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    armagan abi ben alanyada buyudun ve antalya alanya arasi carpma olayi yaygindir
    ben buna hep karsiyim cunku her 10 carpmada 1-2 balik aliyorlar ve bir cok balik olumcul yaralaniyo baska bisi degil..bu insanlarin buna bas vurma nedeni ise temmuz agustos aylarinda sular cok isindiginda genelde limanlarda oksijen azalmasi yuzunden kefaller suruler halinde toplanip yuzeye baslarini cikarip suyla havadaki oksijeni karistirip solumalari ve bu durumda bu baliklar yeme vurmazlar ve ac gozlu milletimiz baligi gorurde yerinde durur mu???ikinci sebepse baliklarin ureme amacli suru haline gelerek yuzeye 1 metre veya tam yuzeye cikarak birbirlerine kur yapma zamanlarinda dir,,baliklar dogal olarak havyara hazir oldugu icin yeme vurmaz ve bu taktik insanlarimizca uygulanir...genelde halk arasinda mankafa ve sari kulak denen turler bunu uygular....ve kerim arkadasimin dedigi gibi !!kefal bolgesel olarak alistigi yeme vurur ama bunu degistirmek elinizde eger surekli ekmekle yamle yapilirsa yakalanir gazipasada ben sardalyeyle yakaliyordum cunku ton baligi havuzlari vardi yakinda ve her sabah limanda tonlarca sardalye gemilere yuklenir ve havuzlara gider bu arda suya kasalarca sardalye dustugu icin balik sardalyeye alismis ama yinede ekmekle avlamakta mumkundu...

saygilarimla

Son düzenleme: 24 Mayıs 2007
  6. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Orjinal oltacilik paylasimlari bence cok degerli belgeler.Paylasiminiza ve emeginize cok tesekkur ederim. Butun arkadaslardan buna benzer orjinal bilgileri mumkun oldugunca detayli vermeye gayret etmesini rica ediyorum. Herkese rastgele.

7. Geodezi

Geodezi

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çipura, Lidaki kova
    Haklısın dostum benim demek istediğim takımında ne kadar az detay o kadar fazla av anlamına geliyordu. Mecbursak hele derin suda yapacak bir şey yok

8. flexmen

flexmen

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Kara sazan 6.400 kg
    Arkadaşım kefal oldukça uyanık bir balık.Ama yakalamasından büyük zevk aldığım bir balık.Bu balığı avlamak için öncelikle bölgede dolaşan kefalin cinsini bilmek lazım.Pek çok çeşidi var.Ben bir kaçının hangi yöntemle avlanacağını tecrübelerimle sana anlatayım.
    Sarı kulak:başın her iki yanında sarı lekesi vardır.Ekmeğe bayılır.ekmek sinek iğneye ezilmeden sıkılmadan gevşekçe takılır.ekmek sert olursa çok nazlı olur.Takım 020 beden, kostek ikili 015 misina mantar iğneden 30 cm yukarda olacak.İnce takım avcılığını artırır.Bu balık için kıbrıs oltasıda kullanabilirsin ama ben sevmiorum.
    Koca kafa:Sarı kulağa nazaran daha irice ve yuvarlak kaflı olur rengi daha koyuya çalar.Sarı kulak gibi yüzeyden değil derinden avlanır.takım aynı, ancak mantar gezer olacak derinlik 4 ila 6 metre arasında bölgeye göre değişir.Yem olarak ekmek solucan palamutun kafa kısmının etine bayılır.
    Rus kefali:Avcılığı dip oltasıyla yapılır.Yem olarak beyaz tombul kurt kullanman lazım,bulmak zor.Bir tanıdığım beyaz kurt sahtesiyle avladığını söylüyordu ama gözümle görmedim.:)
    Bunların haricinde büyük sürüler halinde kıyıya paralel geçenler olur ne yapsan yem yediremezsin..
    Baktın yöntemlerin hiç biri işe yaramadı üçlü büyük zokayla çarpma yapmak lazım.Çoğu arkadaş bunun balığı kaçıracağını sanar.Ama şlap diye suya düşen üçlüyü meraklı kefal bu nedir diye incelemeye gelir sert bir zımpa tamam.Rast gelsin..:)

9. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Sevgili Hüseyin sana katılıyorum :) Basmakalıp bilgileri biraz araştırma yaparak zaten bulabiliyoruz istersek ): Ama böyle kişisel orjinal fikirler balık avı tekniklerinin daha gelişmesine yardımcı olur :) Burak kardeşime ben de teşekkürü bir borç bilirim :)

10. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bende ikinizede teşekkür ederim.İnşallah ilginç bilğile çıkar bunun gibi.

11. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Burak gerçekten çok güzel bir paylaşım çok teşekkürler dostum ellerine sağlık :)

12. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Biraz insaf...

Arkadaşlar yazmayacaktım ama kendimi tutamadım.
    Nedir bu ya bir kefal konusu açılıyor,hemen çırpma ve çırpmacılık (çarpmacılık) konusu ele alınıyor.Yok balığa zarar veriyorlar,yok balık katliamı,yok kaçan balık ölüyor.Bu nedir böyle,zıpkıncıların vurup kaçırdığı balıklar ne oluyor dersiniz? ben söyleyim,ölüyor.Ama çırpmadan kaçan kefal yaşıyor.Çünkü kefalin pulu çok serttir ve kanca kolay işlemez,eğer kanca girmezse sadece size bir pul hediye eder ve yaşamına devam eder.Bir puldanda hiçbir balık ölmez.Ben daha geçen pazar bir balığa atış yaptım ve balık bana pulunu bırakıp yoluna devam etti.
    Şimdi sorarım size,acaba burada kaç kişi kefale çırpma attı ve bu işi biliyor.Yoksa bilmedenmi yorum yapıyor.Ben Kurban bayramında organizasyonumuza gelen Aylin hanıma ( Cadaly ) kefal kancalarımızı gösterdim,kısa bir bilgide verdim.Keşke şu zamanlarda gelseydide kefale çırpma atarken bu işin nasıl bişey olduğunuda görseydi.Ben burda bir tartışma konusu yaratmak istemiyorum,zaten daha önceden tartışılan bir konuydu.Ve çok sevdiğim bir arkadaşım sırf bu yüzden küstü ve artık sadece yazılanları okuyor.Lütfen konulara yazarken herkes bildiğini yazsın,bilmediğinide bilenlerden öğrensin.Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama neyse..

13. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
  14. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    kefal icin benim kullandigim bir kac teknik arkadaslar bilenleriniz vardir bilmeyenler icin ise yarar..

kamis ile kefal yakalamak icin benim kullandigim teknik budur arkadaslar...

birinci teknik kamis-kargi ile:
    once kefal gezen bir yer secilir 2-3 adet bayat ekmek bir posette suyla islatilip pacamur yapilir....daha sonra kargi attabileceginiz mesafe 2-3 avuc dolusu ekmekle yemlenir..ve az az 1-2 metre araliklibira uzak kisimlari yem atilir...yaklasik 15-20 dakika beklemek iyidir ve takim suya yollanir ve derinlik olculur derinlik olcumunden sonra mantar yemleri diptem 20-30 cm havada tutacak sekilde hazirlanir ekmekler yakalayabilirsiniz!!!nasil anlicam kefal oldugunu derseneiz????kefal dipten sert cikigneden az buyuk kesinlikle hamur yapmadan cok hafif sikarak olta suya birakilir..ve kefal oltaya vurdugu an mantar hafif hafif bitip cikar genelde kefal mantari pat diye dibe gommez...titretir veyaorta hizla direkt dibe ceker.o zamanda size balik cekmek kalir...bu sistem kapali havalarda yagmurdan sonra veya bulanik suda ise yarar...ve sonuc iyi olur...

not: pacamur hamur olmicak ellerinizle kucuk arcalar haline getirin posetteki su icinde ve dalgali havalarda direkt onunuze birakin cunku dalga onu 2-3 metre oteye ceker...

ikinci teknik samandirali kopuklu :
    kiyidan veya limanlardan makineli olta ile avlamak icin
    bu sistemde once avuc buyuklugunde bayat ekmekler suyla islatilip elle suyu sikilip atabildiginiz kadar uzaga atilir...ve bekleme baslar bu ara takimi hazirlayabilirsiniz eger etrafta kefal varsa 5-10 dakika icinde yuzeyde kalan ekmekleri toplamaya baslar.resimdeki gibi samandira ve bedeni alt beden hazirlanir bir bucuk iki metre dolayinda misine ne kadar ince olursa okadar buyuk ve cok kefal sansiniz var ama cekmekte tecrube ister 0,12 misineyle mesela 1.kg ve ustu cok balik cektim,parmak bogumu kadar kopuk takilir kopugu takarken dugum kullanmiyoruz cunku balik o zaman kiracaktir oltayi bu yuzden kopugun icnden igneleri iki defa ayni yerden gecirip yapiyoruz bu sistem ile derinlikte ayarlanabilir...resimdeki gibi..sonra oltayi sizde baligin oynadigi bolgeye atip sansinizi deneyebilirsiniz kopuk beyaz oldugu icin balik ekmek olarak dusunur ve bizim yaptigimiz iki kostek ise ekmek kirintilari dibe iniyomus izlenimi verir..kopuk hem yemi yuzeyde tutar hemde balik aldiginde batar ve yakalandigini cok uzaktan anlayabilirsiniz...kefal dipten cikip ekmege vurmaz genelde yandan vurur ve yavasca yaklasip sert bir kuyruk darbesiyle ekmegi dagitip dibe cekmeye calisir....bulanik veya hafif bulanik veya calkantili sularda cok iyi is gorur derinligi o zaman kopukten iti baren 30-40 cm arttirin...

ucuncu teknik samandirali sapkali ekmek :
    kopuk kullanmadanayni takim ile alt beden bir bucuk iki metre diret ekmekle sapkali dedigimiz sistemdir...bu sistemde parmak bogumu kadar ekmek igneden gecirilip altina sikmadan igne boyutunda ekmek parcasi takilir..kefalin oynadigi yere attiginizda balik yuzeydeki ekmekten parcalar dokuldugunu sanip direkt saldircaktir...

atladigim yerler olduysa ozur dilerim...saygilarimla

Son düzenleme: 25 Mayıs 2007
  15. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    burak kardeş tebrikler valla çok güzel bir düzenek kimbilir belki birgün lazım olurda kulaklarını çınlatırız :)

16. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Biz ekmekle denedik yemimiz bittiğinde ama dediğim gibi kesinlikle ekmeğe gelmiyor burada keşke ekmekle avlama olanağımız olsa Aydın çok sıcak olduğundan ne kadarda yemimizi buz kalıpları arasında korusakta yemler bir süre sonra bozuluyor yemsiz kalıyoruz, ekmekle tutabilsek yem sıkıntımızda olmayacak,bazen o kadar büyükleri oluyorki mendereste inanın görmeyen inanmaz ben 4-5 kiloluk topan kefal gördüm ama size tavsiyen iri boydaki tuttuğunuz kefallerin sırt kemiğinin içine bakmanız lazım sırtının iç kısımlarında kurt oluyor temizlerken dikkat edin.

17. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Eline diline sağlık kardeşim.

18. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çınlat abicim cınllat yeterki:) ben geçende seni çınlattım ""Niye benn yem için canlı balık yakalayamıyorum Aytekin abim gibi"":)))

19. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sağol üstad

20. selection075

selection075

Favori Kamış:
    banax başkası olmaz
    En İyi Avı:
    kefal levrek yarım gaga (ibiiiklliiii)
    selam arkadaslar

herkez konuyla ilgili anlatılabilecek herşeyi yazmış görünüyor ama konu kefal olunca kendimi tutamıyorum :D önerilen takımlar ve avlama şekilleri dışında da bildiğim birkaç yöntem daha var onları da sonra sizlerle paylaşırım ama kefal sanıldıgı kadar zeki bi balık degil avlarken en önemli konu misina ve iğne seçiminiz
    SUSAME f-714 10 numara kullanın en azından bi deneyin bu günün hasılatı 11 adet kefal dün baska iğne kullandı yalnız 4 adetti. ayrıca bügün hava rüzgarlı ve güneş tam karşımdayken avladım. bu iğneyi kesinlikle deneyin