Kerteriz..

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında bulsep tarafından paylaşıldı.

1. NİŞAN VEYA KERTERİZ ALMA

Nişan, yada başka bir değimle kerteriz alma becerisi balığın saptanan yerleşim yerini her gelişte kolayca bulmada işe yarar.
    Bu yer saptama, tekneden yapılırsada, yararını göz önünde tutarak kısaca söyle tarif edebiliriz. 90 derecelik bir dik açıdan bakmak suretiyle, kıyının iki ayrı yönünde, ikişer sabit nokta saptanır.Ağaç,ev,elektrik diregği gibi hiçbir zaman yer değiştirmeyecek bu noktalar,her seferinde aynı bakış açısına ulaşıldığında, avlancak balığın bolca bulunduğı taşı ya da battığı belirler. Çoğu zaman bu yer bulunamazsa, 8-10 metre uzaklığında bile balık alınamdığı görülecektir. Bu nişanlar çogaldıkça usta balıkçılar tarafından, mevsimleriyle birilkte not defterine kaydedirler.
    Günübirlik, sıkça gelinen yerlerde ise, balıkların yerleştiği bölüme ince ipe bağlı ağırlığı şamadıralı olarak bırakmak adet olmuştur. Ertesi gün gelindiğinde bu şamadıradan bir gün önce verimle av yapılan yeri kolaya bulmak mümkündür.

Tatlı sulardaki durum:
    Tatlı su balıklarına gelince, bazısı(sazan,yayın,vb.)durgun ve çamurlu sulardan hıoşlanır;birkaçı ise (alablık,somon)duru,soğuk ve hızlı akan sular olmaksızın yaşayamaz. Nehirlerdeki balıkların çoğu sert zeminli ve az akıntılı bölgelerden hoşlanırlar. Bitki ve ağaç köklerine sahip yerler,tatlı su balıklarının gizlenme yeridir. Çağlayanlı ve sert akışlı yerlerin yakınlarındaki çukurlara, kovuklara gizlenen alabalıklar suyun ağızlarına ulaştıraçağı yenlerin beklnetisi içindedirler. Büyükyapraklı bitkilerin ve sazların bol olduğu bölümlerde, pek çok küçük balık ve tatlısu canlısı barınacağından, bı gibi yerler yem arayışındaki yıllan balığı, sazan, yayın, vb gibi iri balıkların uğrak ve durak mahalleridir. Geniş yapraklı nilüfer gibi su bitkilerinin altı, köprü altları, kanal girişi ve çıkışları bir çok balığın sığınak yeridir.

sayın Engin Sunar ın amatör balıkçılık kitabından alıntıdır..

2. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    sayın Engin Sunar 'a ve size Bülent abicim çok teşekkürler.
    Verdiğiniz bilgiler için saolun .:)

3. Eyvallah Hocam,sağolasın;) :)

4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Çokça başvurduğumuz bir yöntemdir. Özellikle kayalık bölgelerin tespiti açısından çok yararlıdır. Ancak sitemizde bir şu ana kadar herhangi bir kerteriz paylaşımı yapılmamıştır, bilenlerin paylaşmaları önemle rica olunur.

Ben kumburgaz tarafında eşşek kadar izmaritlerin çıktığı bir yer biliyordum ama unuttum gidersem tekrar hatırlar paylaşırım.

Hatta yanımızda fotoğraf makinesi olursa kerterizi resimleyerek paylaşabiliriz.
    Konuya değinildiği için teşekkürler. (Sanki hayal mayal hatırlıyorum daha öncede bu resim ve konu açılmışmıydı ne...)

5. haklısın sevgili emre.. ancak guestlerin bile her yere ulaşma şansı olan bir platformda arkadaşlarımızla paylaşmak çok ta hoş olmuyor.. teknik olarak belirli mesaj adedine ulaşmış, en az 5 rapor sunmuş arkadaşların ulaşabileceği bir bölüm açılabilirse belki o zaman daha paylaşımcı olacağız..
    hatırlıyorum geçenlerde bir arkadaşımız seferhisar tarafında bir levrek tutu ertesi hafta gittiğinde olta atacak yer bulamadı..:(

6. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Bülent hocam teşekkürler bu bilgilerin çok faydalı olacağı kanısındayım..

7. YAŞAR TAŞKIN

YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

Favori Kamış:
    OLTA
    çok güzel bir bilgi paylaşımı teşekürler yanlız bizim bi arkada balığa çıktığında 3 kg bir mercan almış bir hafta sonra tekrar aynı yere gittik aldığı işaret tepedeki ağaç kesilmiş karşıda demirli bi gemi varmış oda demir alıp gitmiş bizde hava alıp geldik

8. buda bir tecrübe olmuştur.. demekki daha sağlam almak lazım..:rolleyes:

9. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    bülent abi bilgiler çok güzel. teşekkürler. ellerine sağlık.

10. serhatcenk

serhatcenk

Bülent abi teşekkürler... Şamandıra işini çocukluğumdan bilirim... Babamda bu şekilde işaretlerdi avlağı...

11. TURKM€N

TURKM€N

Bülent abi teşekkürler verdiğin bilgiler için.. faydalı olacaktır mutlaka

12. mehmetozbodur

mehmetozbodur mehmet

Favori Kamış:
    olta, bot
    En İyi Avı:
    700gr çupra. 1 kg levrek
    teşekkürler bülent abi. bu bilgi birçok kişinin işne çok işine yarayacaktır.

13. pislik yapıyım mı

naşamandırası yav.
    herkesler görsun bilsin senden önce gelsin kurulsun diyemi.
    yok öle şamandıra mamandıra.
    kerteriz mi alcan.
    mumkun oldugunca sallantısız ve dik otur. mumkunse ayakta dur . bir düzlem icat et. tahta kıl yun dosya hersey olur. uzerine bir kagıt sabitle. kerteriz noktasını o düzlemin uzerinde bir kalemle yada çubukla kalemi onun yönune çevirerek tam nisanla.ok. sora. kaydırma kalemi. bir baska kalemyada çubukla diger hattı aynı sekilde hizala
    hala kaydırma o kalemleri. ok
    çız şimdi ikisininde dış yada iç kenarlarından birer çizgi.
    elde ettinmi açını.
    kagıt uzerinde.
    bi daa ki gun tek yapman gereken oraya gelinde o kagıdı yüz hizana kaldırıp açıların tam kerketiz yerlerine denk getirene kadar kayıgını düzeltmen itmen çekmen kakman dır. açı tam tamına geldigi an oradasındır. mumkunse
    bu kerteriz olayını her iki yönede farklı iki kagıda "yada aynı kagıt ta olur" yaparsan "0" hatayla o noktaya tekrar gidebilirsin.
    şamandıra neymiş onu dalgıçlar kullansın.

14. kerterizle ilgili yaşanmış bir olayı yazayım...
    a-burası çok güzel hemen kerteriz alalım
    b-tamam ben alıyorum..
    a-aldınmı kerterizi
    b-tabiki aldım
    çok iyi balık tutulur.ertesi hafta aynı yere gidilir
    ama hiç balık yok...
    a-ya sen kerterizi nasıl aldın?olmazsa beraber bulalım yeri.çünkü bi terslik var
    b-bi terslik olamaz ...kerteriz şurası;karşıdaki burun,şu sağdaki çam ağacı ve az ilerideki koyun sürüsü....:eek:

15. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Süperdi :D:D:D

16. gerçekten bu yaşanmış bir olay.anlatan saçını başını yola yola anlattıydı

17. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Superrrrrrrr

Bu ne bu ya..Sabah sabah gulmekten oldum. Hayatta boyle olaylari yaratan bu tip insanlar daima olmali. Yasam onlarla guzel.

18. salsala

salsala

Favori Kamış:
    olta.
    En İyi Avı:
    sinarit 2.100 gr+çipura 1.800 gr
    bizde çeşmede çok güzel mercan yapan bir yer bulmuştuk,ertesi gün yine oraya gideceğimiz için aklımıza straforu büyük bir taşa bağlayıp suya atmak gibi bir fikir geldi:) :) suyun derinliğini ölçmeden misinayı bağlayıp salladık,misina kısa gelince bizim strafor suya gömüldümü:mad: :mad: :mad: başkada taş yok,gelişigüzel kelterizi almaya çalıştım,ertesi gün yola çıktık ben tamam burasıydı dedim ama emin değilim demiri attım,oltaları yemleyip aşağı attık,yanımdaki arkadaş oltasını çekerken birden heyecan yapmaya başladı yarı yolda birşey yakaladım diye bir bağırışı var sormayın:p bizim straforu yakalamış,bilerek olmasada çok iyi kelteriz almışım:D :D :D