kırmızı balık?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında ecmel tarafından paylaşıldı.

1. ecmel

ecmel

2. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Sargocentrum rubrum

3. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Latincesini Emre arkadaşımız yazmış.Hind balığı,naylon balığı,sincap balığı olarak yöresel isimlendirilirler..

4. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Antalya' da naylon balığı deniliyor buna...

5. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Bizim buralarda da naylon balığı deniyor Gökhan..Özellikle akşam saatlerinde kayalık kıyılarda bolca çıkıyor..Tutması keyifsiz,tadı lezzetsiz birşey..Hertarafını sarmış sert dikenleri yüzünden iğneden çıkarması dahi bir dert..Taa midesine kadar yuttuğu iğneyi çıkarınca canlı kalması mucize oluyor ama genede suya geri gönderiyorum hep..

6. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Hindistan balığı

Rahmetli Ali Pasiner'in Balık ve olta kitabına göre adı bu...Latince ismi
    Holocentrus Ruber... Süveyş kanalı açıldığından beri kıyılarımıza gelen ve yerleşen balıklardan. Etleri sert ve lezzetsiz olduğundan ekonomik değeri yokmuş..

7. arkadaşım ilk önce kendinizi tanışma kısmıda topik açarak tanıtırmısınız?

sonra imza ayarlarınızı buradan yapabilirmisiniz..?

8. burakbey79

burakbey79

Favori Kamış:
    Zıpkın, oltada yeniyim
    En İyi Avı:
    1 kğ lık kaya balığı
    Bizim burdada yani Hatayda Naylon balığı deniyor. Ben zıpkınla daldığım için sıkça karşılaşırım. Çok dikenli ve pulları çok sert ve keskindir. Bizim ordaki köylüler sırf bu yüzden bu balığı yemezler atarlar. Halbuki çok lezzetli bir balıktır bence. Yalnız temizlemesi biraz zahmetlidir okadar. Bu balıklar Kaya ovuklarında magaramsı kayaların içerisinde toplu şekilde yaşarlar. Çok enteresan balıklar diyebilirim ovuktan içeri baktığınız zaman içeri bi kaçarlar bir dönüp size bakarlar. Bu balığı zıpkınla avlamak için zıpkınınızı gördüğünüz kaya ovuğuna dogru tutun kaçtıktan sonra muhakkak geri dönüp size bakacaktır. Ozaman tetiğe basacaksınız. Ama dikkat edin dikeni batmasın..

9. simendifer

simendifer Sennur

Merhaba aramıza hoşgeldiniz. :)

Profilinizden imza ayarlarınızı yaparak, isim, yaş, bulunduğunuz şehir ve kan grubu bilgilerinizi yazarsanız seviniriz. Keyifli paylaşımlar... :)

10. bambul

bambul Noyan Ekici

Favori Kamış:
    sopa, el oltası
    En İyi Avı:
    Orkinos 5 kg, kalamar 1100g
  11. mby.yigit

mby.yigit mustafa

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 1kg
    hakikaten solungaç kapağındaki diken zehirliymiş, bende yeni öğrenmiş oldum

12. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    e ben baya yedim bundan...
    temizlemeden malum kebabı yapardım hala yaşıyorum:D

13. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Baliklarda toksidite ve zehir

Zehirli balik(venomous) ve Toksic Balik(poisonous) farklidir. Zehirli balik disiyle veya dikeni vasitasiyla zehir enjekte ederek defansini kurmustur. Oysa ki toksik
    balik muhteviyatinda bulundurdugu zehir veya canli sagligini tehdit edici toxinler nedeniyle , balik tuketildiginde canliyi (insani) hasta eder veya oldurur. Varsam,trakonya, irina, iskorpit, aslan baligi(lion fish),Tas baligi(stone fish) zehirli (venomous) baliklara, balonbaligi(fugi,pufferfish),mercan alasi(coral trout) toksik baliklara ornektir.Toksik baliklar da kendi aralarinda tumden toksik (balon baligi 'fugi fish' ailesinin pekcok turu),yada rastlantisal toksik(Mercan Alasi 'Coral Trout' ) olarak ikiye ayrilabilir. Tumden toksik olan bir balik her halukarda toksiktir, ancak rastlantisal toksik olan balik esasinda kendisi toksik bir tur olmayip belirli sartlarda toksik olmasi ihtimal dahilinde, coklukla tecrube edilmis baliktir. Bu baliklarda toksikligin kaynagi genelde ciguatera * zehrini
    muhteviyatlarina bulastirmis olmalarindandir.
    Bu bilgileri, yillarca okudugum deniz bilimleri ansiklopedilerinden ve kaynaklardan ogrenilmis olup, akildan damitilarak buraya aktardim. Konunun uzmani arkadaslarca tamamlanmasi veya eksikleri varsa giderilmesi soz konusu olabilir.
    *Ciguatera toksikligi veya Ciguatera Zehirlenmesi : Ispanyolca Cigua deniz salyangozunun bir turudur.Zehirlidir.Bu tur balik zehirlenmesinde isim buradan gelmekle birlikte , baligin toksikliginin kaynagi Tropical deniz kayaliklarinda yasayan tek hucreli mavi-yesil algeanin kaslarda toplanmasiyla soz konusu olur.Pek cok balik turlerinde ozellikle boyle tropic deniz kayaliklarinda yasiyorlarsa ciguatera toksikligi soz konusu olabilir.

Bu bilgilerden yola cikarak zehirli bir baligi yediginiz de olmezsiniz, zehirli bir balik tarafindan carpildiginizda veya isirildiginizda vucudunuzun gostrecegi allerjik tepki veya zehrin gucu nedeniyle olebilirsiniz , rahatsizlana bilirsiniz.Ancak toksik bir baligi yediginizde tibbi mudahale olmazsa muhtemelen olur, en azindan ciddi olarak rahatsizlanirsiniz.

14. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    him...
    teşekkürler bilgi için...
    toksik değilse, yani yediğim kısımda toksin barındırmıyorsa dikeninin zehirli olması, ona bulaşmadıkça sorun değil...

15. Bu Balıktaki zehir pişirme esnasında Nötüralize olur:) ;)

16. Black Board

Black Board

Favori Kamış:
    Kamıs , Misina , Makina , Rapala , İğne vs.vs.
    En İyi Avı:
    Ankara/Gölbaşı İlk Turna Balığı Avımda İlk Turna 4-5 Kilo Rahat Vardı .
    valla ben bu balığın böyle ufağını anamurda tutmustum ne olduğunu bilmediğimden öldürüp dokunmadan geri denize atmıştım :D