Kırmızı zebra danio akvaryumum

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında tolkien tarafından paylaşıldı.

1. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Arkadaşlar, bugün kırmızı renkli zebra daniolardan aldım. Bu balıkları birkaç gündür takip ediyordum akvaryumcuda. Bugün gidip aldım ve epeyce bir zamandır hazır ve çalışır vaziyette duran 50*30*30 ebatlarındaki akvaryuma ekledim. Daha önce danio beslememiştim. Sazangillerden sadece labeo, rasbora, kadife balığı ve acı balık beslemiştim.

Çok ama çok hareketliler. Bunlara bu yüzden "danio" yerine "denyo" diyorum. :D Çok iştahlılar.

O kadar hareketliler ki resimlerini çekmekte çok zorlandım. Yakalayabildiğim en net görüntüler bunlar:

Bunları izlemekten başım döndü, tansiyonum fırladı. O derece hareketliler. "Daha önce neden beslememişim sanki..." diyebileceğim bir balıkmış bunlar.

Bu da kur hareketlerinin videosu:

http://rapidshare.com/files/4027330/danio.wmv.html

Eve geleli yarım saat bile olmadan bir takım olaylara girmeye başladılar bile. :D

NOT: Bir akvaryum bölümü oluşturun forumda da coşalım biraz. ;)

Saygılarımla...

2. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    İlgilenen olmadı ama ben bilgi vermeye devam edeyim:

Bu balıklardan doğada yok. Yani doğal bir tür değiller. Akvaryum hobicilerinin iyi bildiği ve bundan 15-20 sene öncesinde en sevilen balıklar arasında olan zebra balıklarının (hani şu boylamasına zeytin yeşili çizgileri olan ve akvaryumda oradan oraya sür halinde yüzüp duran hiperaktif balıklar) laboratuvarda geliştirilmiş bir versiyonu bunlar. Genlerine, mürekkep balıklarının geni aktarılmış yumurta halindeyken. Ve yumurtalardan bunlar çıkmış. Yani bunlar laboratuvar ürünü birer mutand aslında. Ve piyasada da yok. Bizim akvaryumcuya göndermiş biri, gidip aldım ben de. Yurtdışında "glofish" olarak biliniyorlar ve henüz akvaryumlarda yaygın değiller.

Önce birkaç bağlantı:

http://www.aquarist.gen.tr/zebra.htm

http://www.glofish.com/

Daha net resimler çektim:

NOT: Bu fırlamaları bu netlikte yakalamak her babayiğidin harcı değil, onu belirtmek istedim. Dün bu resimleri çekerken ömrümden 10 sene gitti. :p

Saygılarımla...

3. Onur akvaryumun çok güzel,bende bi kaç tane eskittim zamanında,olmadı çok ilgi istiyor..

Şimdi ise orta boy bir deniz akvaryumu hazırlamak istiyorum,maliyetler hakkında bilgin varmı?

4. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Deniz akvaryumundan hiç anlamam. 17 yıldır tatlı su ile ilgileniyorum.

Saygılarımla...

5. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Bu kırmızı olanları sayende görmüş oldum . bildiğimiz zebra balıkları gerçekten hiperaktif, bir keresinde karma canlı doğuran akvaryumuma birkaç tane koyma gafletinde bulunmuştum. diğer balıklar canlarından bezdiler o yüzden pek sevmem ben bu balıkları, karma olmayıp sadece bunlar olunca güzel olmuş. Resimler çok iyi.

Ben senin paladaryumu gördükten sonra evimdeki akvaryumumla 2-3 ay ilgilenmedim biliyor musun? yem bile atmak istemedi canım. abi öyle güzel şeyleri gördükten sonra benim akvaryum su dolu camdan başka birşey olarak görünmüyordu gözüme. (Şimdi öyle değil, balıklarımla barıştım).

devamını bekliyoruz, emeğine sağlık.

6. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Onur hocam sazanları bitirdin, şimdi bunlara bakıp gelecek seneyi bekliyor gibisin.Sizin orada halen somon vardır umarım,havalar izin verirse gelmeyi düşünüyoruz.

7. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Arkadaşlar, cümleten teşekkürlerimi sunayım ilk önce.

Kerem Bey, paludaryumumla ilgili fikirleriniz için çok sağolun. Benim paludaryumda hiçbir şey yok. Yakın bir zamanda yurtdışı kaynaklı bir sitede gördüğüm resimler yüzünden ben de benim paludaryumumdan soğur gibi olmuştum. :D

Musa Bey, en son 2 gün önce gittim olta sallamaya. Hamsi kullandım ama hiçbir şey çıkmadı. Yukarı kısımlarda (ırmak boyu) var diyorlar ama arabam olmayınca gidemedim. Her zaman beklerim, birlikte de gidebiliriz.

Saygılarımla...

8. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Onur yayınladığın tüm fotoğrafları ve bilgileri elimden geldiğince takip ediyorum .Her seferinde yeni bir hayranlıkla dalıp gidiyorum .Seninki gibi bir akvaryuma sahip olmayı çok isterim .Ama yalnızca istemekle olmayacağını sen benden iyi bilirsin :) Vakit ve olanak gerekli bunun için :) Tabii ki en başta bilgi sahibi olmak gerekli . Emin ol, kısa bir zamana kadar küçükte olsa bir akvaryum edineceğim ve bunun başlıca teşvikçisinin sen olduğunu bilmeni istiyorum. Böylesine doğayla içiçe olmak farklı yerlere götürüyor insanı .Şimdilik fotoğrafların ile idare ediyorum .Bu bile çok keyif veriyor :) Teşekkürler Onur :)

9. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Teşekkür ederim Sevil Abla. Elimden gelen her türlü yardımda bulunurum. :D

Saygılarımla...

10. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Birkaç gündür bakım yapmakla uğraştığım akvaryumdan yeni görüntüler:

Akvaryum 30x30x50 ebatlarında. Tabanda dere kumu, kuvars kum ve az miktarda da midye kırığı var. Hava pompasına bağlı kutu filtre kullanıyorum. Philips marka normal florasan var. Fotoğraflarda makinenin karartılı modunda çektim ama bundan çok daha fazla aydınlık akvaryum. ;)

Isı 25 C'de. Birkaç gündür bitki ekliyorum. Hygrophila, Ludwigia, Lemna ve Cabomba var. Bugün DIY CO2 olayını hallettim. Sera'nın sıvı gübresini kullanıyorum ve günde 12-14 saat kadar aydınlatma yapıyorum. Balıklar her türlü yemi severek yiyor.

Saygılarımla...

11. slimselim

slimselim

Favori Kamış:
    Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
    En İyi Avı:
    2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
    çok güzel balıklar. Bendede akvaryum merağı var iki tane 1 metre boyunda akvaryumum var. Birinde Pengasus (köpek balığı diye biliniyo ) ve pirhana (Pacu cinsi) besliyorum. Diğerinde ise cikletlerim ve bitkilerim var . (prenses ve green terror) akvaryum sevgisi bambaşka benim için. Resimlerimi yakında paylaşacağım..

12. bay-e

bay-e

melegin işi oldukça zahmetli. Melek balıgının üremesi digerlerine benzemiyor. Dişi olan yumurtlama dönemine erişirse (bulundugu ortama baglı) genelde düz bir zemine yumurtalarını diziyor. Büyük bir yaprak veya motorun düz kısımlarına. Genelde akvaryıum içine eski plaklardan atılması önerilir. Bu yumurtaların ölmemesi için sudaki ph oranı falan da önemli imiş. Yumurtalar erkek olan tarafından su içerinide dölleniyormuş sonra erkek olan kanatlarıyla hafif rüzgar yapıyormuş falan filan. Özellikle midye kırıkları olan akvaryumlarda bu midye kırıkları ph degerini bozdugu için yumurtalar bozuluyormuş. Yanı anlayacagınız olduklça ugraştırıcı bir iş. Bneim melekler 1 sene önce falan yumurtladı sonra yumurtalar beyazlaştı(önce şeffaftı.) Beyazlaşınca bozuluyormuş.

13. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Epeyce melek üretmişliğim var. Sanıldığı kadar zor değil. Hatta canlı doğuranlar (lepistes, plati gibi) de dahil olmak üzere, şimdiye dek en kolay ürettiğim balıklar melek balıkları oldu. Bendekiler her 8-10 günde bir yumurta yapıyorlardı. En sonunda damızlıkları sattım, ufaklıkları da büyütüp Eray Abi'ye hediye ettim.

Melek üretiminin bazı püf noktalarını paylaşayım:

Melek balıkları, küçükken grup halinde (6-7 tane) alınıp 150-200 lt.lik bir akvaryuma konur. Su kalitesi önemlidir. Çeşitli yemlerle beslenir, tek tip yem verilmez. Özellikle de canlı yem... Bir de vitamin takviyesi önemli. Ben yem olarak artemia, gammarus, kurutulmuş canlı yemler, spirulina ve kaliteli pul/granül yemler veriyordum.

Küçükken sürü halinde dolaşırlar. 8-12 aylık olduklarında eşler belirir. Eş tutanlar gruptan çiftler halinde ayrılmaya başlarlar. Daha sonraki aşamalarda kendilerine bir bölge edinirler. (Bu tipik cichlid davranışıdır ve melek balıkları da Amerikan cichlidlerindendir) Üremeye hazır olduklarında alt taraflarından tüpler çıkar. Dişininki kalın ve yuvarlakken erkeğinki ince ve sivridir.

Erkek ve dişi, yumurta yapmaya hazır hale geldiklerinde yumurtalarını bırakacak bir bölge ararlar. Bu bir yaprak olabilir, filtrenin boruları olabilir. Ben bir defasında temizlenmiş bir meşrubat şişesine yumurta yapıştırmalarını sağlamıştım. :D Bu aşamada oldukça tehlikelidirler. Sakin, narin balıklarla artık alakaları yoktur. Akvaryumdaki diğer balıklar her an yaralanabilir ve ölebilir. (Benim canavarlar bana bile saldırıyorlardı)

Çift, yumurtaları dizeceği yeri temizler. Daha sonra dişi balık yumurtaları dizerken erkek de görevini tamamlar. Bundan sonraki aşamala ise yumurtaların bakımıdır.

Uyumlu bir melek çifti, yumurtalara birlikte bakar. Mantarlaşmanın önlenmesi için yüzgeçleriyle havalandırırlar, suda sirkülasyon sağlarlar. Mantarlaşan yumurtaları yok ederler. Benim baba meleğim, yumurtaların mantarlaşmaması için su yüzeyinden hava alıp yumurtaların üzerine üflüyordu.

Yumurtalar su şartlarına ve diğer etkenlere bağlı olarak 3-4 gün içinde açılır. Yani 3. günde yumurtalardan dışarı çıkmış ve sürekli hareket eden minik kuyrukları görebilirsiniz. Bu aşamada yavruların bakımını ana-babaya bırakabilirsiniz veya ayırıp kendiniz bakabilirsiniz. Yavrular, birbirlerine yapışık halde dururlar. Bu aşamada yem verilmez. 3-4 gün içinde yüzmeye başlarlar. Bu aşamadan sonra artemia verebilirsiniz. Artemia ile beslenen yavrular 1 ay içinde adama benzerler biraz. 2-3 ay içinde baya hızlı büyürler. Büyümeleri 6-7 daha hızlı bir şekilde sürer.

NOT: Melek balıkları ilk birkaç yumurtlamalarında yumurtalarını yiyebilirler ama daha sonrakilerde deneyim kazanacaklardır. Bir kez yumurta alınan bir çift melek, genelde hr 10 günde bir yumurta yapar.

Melek balıklarımın yumurtlama ve yumurtalarını koruma videolarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

http://akvaryum1.sitemynet.com/

Saygılarımla...

14. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bende de iki tane Melek, iki tane Gurami, bir köpekbalığı (resmen bildiğimiz kedibalığına köpekbalığı diyoruz),iki tane astronot (astronotlar yeni ve daha yavrular), vantuz (vatoz) ve çöpçüler var. Astronotlar ve köpekbalığı harcinde haricinde hepsi erişkin durumda. Geçenlerde benim akvaryumda bir sürü yumurta gördüm. akvaryumun camlarında genelde üst kısımlarda, yaklaşık 1 mm çapında ve pembemsi renklerde yumurtalardı, yaklaşık 130-140 adet( üşenmedim saydım). ertesi gün yarısı ve diğer gün diğer yarısı kayboldu. Akvaryumumda bitki yok, zemin kırık istiridye kabuğu, GAP IV filitre (tek süzgeç kullanıyorum). yem olarak kaliteli pul yem ve bulgur kırığı gibi kırmızı renk diskus yemi veriyorum.

Bu yumurtalar hangisinin eseri olabilir?

15. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Meleklerde cinsiyet ayrımı zordur. Bir şekilde cinsiyet ayrımı yaılabilir ama en garantisi yumurtlama zamanı yapılır.

Kısaca şu şekilde cinsiyet ayrımı yapılır:

Erkeklerin alınları ilerleyen yaşlarda hörgüç gibi çıkıntı yapabilir.

Dişilerin karınları, erkeklere göre daha yuvarlak ve dolgundur.

Ama yine de belirttiğim gibi üreme dönemindeki davranışlarından ve üreme tüplerinden cinsiyet ayrımı yapmak en garantilisi.

Kerem Bey, akvaryumunuzdaki yumurtalar çöpçülerindir. Tarifinizden ve buundukları yerden o şekilde anlaşılıyor. Benim çöpçüler de şu anda yumurta yapmakla meşguller.

Saygılarımla...

16. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    hadi ya:( ! peki bir daha böyle birşey yaparlarsa ne yapayım. bu yumurtaları alıp başka bir yere koyma şansım var mı? yavruları nasıl büyütebilirim?

ilgilinize teşekkür, bilginize ve emeğinize tebrikler.

17. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Kardeş denyo balıkların gerçektende çok güzelmiş.
    Zebra türündense acayip zıplar,benim zebralar hep öyle telef oldular.
    Zaten telef olmasalar ben telef edecektim,lepisteslerimin caaanım yavrularını yiyordular.

18. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    onur abicim verdiğin bilgiler ve görüntüler harika ellerine sağlık çok aydınlatıcısın teşekkürler :)

19. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Arkadaşlar, hepinize teşekkür ederim.

Bir başka akvaryumda yumurtaları koruyabilirsiniz. Bir arkadaşımdan bununla ilgili bir püf noktası öğrendim, onun yalancısıyım, uygulayacapım.

Püf noktası: 1 tablet potasyum permanganat, 1 lt. suda eritilir. Bu eriyik, akvaryuma 1 lt.ye " damla olarak uygulandığında mantarlaşma engellenmiş olur. Daha doğrusu arkadaşımın açıklaması bu şekildeydi, bu uygulamayla epeyce yumurta kurtarmış ve yavru almış.

Tabi burada potasyum permanganatın zehirli bir madde olduğu, mantarlaşmaya neden olan bakterileri ve sudaki faydalı bakterileri de yok ettiği unutulmamalı. Bu uygulamayı ana akvaryum haricinde orta boy bir üretim tankında yapmak en mantıklısı.

Saygılarımla...

20. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler. ;)