kıyı balıkçılığı ve saygı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında trança tarafından paylaşıldı.

1. trança

trança Ali Algül

Favori Kamış:
    daiwa,bando,balzer,arca,line effe..farklı görevlerde favoriler
    En İyi Avı:
    kaba lüferler yaklaşık 600 gr şar ve palamut takoz gibi 900 gr, liça 5 kg, çıplık 2 kg , levrek 6 kg
    evet arkadaşlar ilk önce saygıdan başlıyalım.. Biliyosunki her geçen gün kıyı avcılığı merakı artmakta ve özellikle hafta sonları sahillerde kalabalıklaşmayıda beraberinde getirmektedir.çoğumuz istanbulda avlanmaktayız ve boğazın öyle noktaları vardıkti herkesin biryerden atmasını gerektirir iste malum herkez maaş kuyruğu gibi atma kuğruğuna girer.işte burda bazı sivri akılılar çaktırmadan siz sırada beklerken yapacağını yapar.benim demek istediğim balıkçılık insanların birbirini kollamasını gerektirir çünkü yapılan iş bazen kötü kazalar meydana getirebilir.size saygı göstermiyen kişi aynı zamanda dikkat te etmiyordur(aman bu sahşın kurşununa dikkat)..Neredeyse herhafta gittiğimde görüyorum belkide ilk kez kamış atıcak direk kalabalığın içine giriyor ya karaya düşüyor kurşun yada kopuyor...yaklaşık 13 yıllık balıkçılık hayatımda 150 gr kurşunu kafaya yemiş biri olarak konuştum gerisini siz düşünün (Allahtan sıyırdı :) )

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    sanırım sarayburnundan bahsediyorsun malesef orası öyle birşy diyecegim ama agır kaçacak demiyorum oraya anlayanda geliyor hayatında eline ilk defa olta alanda tama herkes anasının karnında ögrenmiyor medem bilmiyorsun çevrendekilerebak birşeyler ögren insanlar nasıl atıyor gör ortama uy ne senin başın agrısın ne başkasının sonuçta zevk için yapıyoruz her insanda ılıman degil saygısızın teki çıkar abuk subuk konuşan çıkar zevk olur sana dert sinir küpü olursun

3. berk43

berk43

Favori Kamış:
    olta, sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 7 Kg.
    Vallahi haklısın Ali kardeş. Ama günümüzde memleketimin insanı öylesine agresif hareket ediyor ki anlamak güç. Sıra kapmacalar, kaynak olmacalar çok eskiden de vardı zaten günlük davranışlarımızın arasında. Ama şimdi bir de bunların arasına saldırganlık eklendi. Kimse kimseyi tenkit edemiyor, etse de ya kafası yarılıyor ya gözü çıkartılıyor.
    Maalesef buna dur diyecek mercii biz değiliz. Bir öğretmen olarak bu tür davranışlardan uzak durmalarını öğrencilerime, çocuklarıma işlesem de ileride gidecekleri okullarda sadece " öğretim " esas alınacağından tüm alışkanlıkları değişiyor.
    Ama yine de biz senin de yaptığın gibi karınca kararınca yakın çevremizden başlayarak uzağa doğru bu konuları işleyelim.
    Unutmamak gerekir ki saygı göstermeden saygı görülmez.
    Sağlıcakla kal

4. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    ali selamlar bazen aynı durumlarda hepimiz kalıyoruz söylediklerinde haklısın
    bazıları bu işin dışarıdan görünüş olarak basit birşey sanıyorlar ama işin içine girince o kadar da basit olmadığını anlıyorlar
    yada bunu çok geç anlamış oluyorlar kazayı yaptıktan sonra

benim başıma gelen yani boynuma sardığım atkım sağolsun ucuz atlattım
    sarayburnundayız çapari zamanı ve havada soğuk olduğu için boğazımda atkı birazda rahatsızım neyse
    çantadan bişey almak için eğildi hatta çömeldim hedef olarak çok küçük görünüyorum adamın biri sen benim yan tarafıma kurşunu ilariye fırlatmak için ser
    ve sağ tarafa doğru çektirerek yani takım sağ taraftan atılıyormuş gibi oluyor bu atışı böyle yapanlara uyuz oluyorum
    adamın çaparisindeki kancaların yarısı atkımı sıyırarak hepsi üzerinde kaldı atkı olmasa idi boğazım her halde yırtılırdı allah korudu

ve birkeresinde de karaköyde çinekopa atıyoruz
    adam içki içiyor ama neresi ile içiyor orası tartışılr ve bu adam 115 gr kurşun ile 3 no kanca takılı çinekop takımını açığa atmaya çalışıyor o kafa ile hemde
    yanımda da ailem var bu adam her seferinde sakat atışlar yapıyor takım her seferinde bizim kafamızın üzerinden geçiyor ses çıkartsan bin dert adamlar 5 10 kişi hemde hepsi kafa kıyak ses çıkartmasan sakatlık olacak ve olan oldu
    kardeşim annneme diyorki anne başım kaşınıyor annem bakıyor ama bişey göremiyor yani görüyor ama kancayı tel toka zannediyor bide bakarızki adamın kancası kaş ile göz arasında kardeşimin kafasına saplanmış bile kardeşim anlamış ama ilk acısı hissetmiş sonra önemseyip bakmamış soluğu taksim ilk yardımda aldık sağolsunlar kancayı çıkarttılar ve bi sorun çıkmadı
    siz siz olun yanınızda sakat olta atan birileri var ise kendinize çok dikkat edin :(

5. trança

trança Ali Algül

Favori Kamış:
    daiwa,bando,balzer,arca,line effe..farklı görevlerde favoriler
    En İyi Avı:
    kaba lüferler yaklaşık 600 gr şar ve palamut takoz gibi 900 gr, liça 5 kg, çıplık 2 kg , levrek 6 kg
    anadolu yakasında en fazla buralar doluyor. kuleli , kandili park, kandilli burun.. bazen şebeke ,dalgıç okulu balığın durumuna ve kalitesine göre değişiyor ..karşı tarafta hiç avlanmadım ama oralardaki kalabalığı dürbünle gözetledim...

birbirine saygı gösteren ve yeni başladım düşüncesiyle kalabalıktan kaçan tüm arkadaşlara sonsuz teşekürler....

sağımızı solumuzu kontrol edelim,birbirimize saygı gösterelim dikkat etmeyen arkadaşları uyaralım.....

Son düzenleme: 10 Ocak 2007
  6. Hattusilis

Hattusilis

Favori Kamış:
    misina,iğne, kurşun ve bunların kombinasyonları
    En İyi Avı:
    çipura takribi 0.5 kg
    Bazen Istanbul'da balık tutmak keyif yerine eziyet veren bir hal alıyor.
    Diğer arkadaşların da bahsettikleri gibi amatörlüğün ruhunu unutup hırs ve öfke ile bu işi yapmaya çalışanlara bende rastladım. Kimi, oltan onunkiyle dolandı diye bağırıp çağırır, kusura baymayın dedikçe haklı da haksız da olsan daha çok ezmeye çalışır seni. Özellikle hafta sonları daha çok yaşanıyor bu tür hadiseler.

Özellikle istanbulda olduğu gibi kalabalık grupların birlikte avlandığı yerlede daha dikkatli ve sabırlı ve saygılı olmak gerekli, bu herkesin huzuru için.
    Belki herkesi değiştirme potansiyeline sahip değiliz ama önce biz değişirsek en azından birşeyi başarmış oluruz.
    Daha güzel vakit geçirmek adına yaptığımız bu işi kirletmeye kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum.
    Rastgele

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    birde şu var dikkat ettim solaklar yanlış anlaşımasın onlara sözüm yok ama eger bir solak atış yapıyorsayanındaki iki kişi kafadan kurşunu kafaya yiyebilir bazen bilmeyenler hemen hır çıkartıyor nasıl atıyorsun diye ama adam solak başka türlü atma olanagı yok anlayış göstermesi gerekirken hır çıkartıyorlar

8. turna

turna

Demekki İstabul da kıyı balıkcılığı adabını bilen fazala kişi yok .bunlarada çok dikkat etmek lazım.daha büyük kazalarada sebep olabilirler bu kişilerden uzak durmak en akıllı iş.

9. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    istanbullu dostlarımı selamlıyorum... ancaaakkk gercekten isiniz coook zor.ben istanbulluyum ama 15 senedir is dolayısıyla izmirdeyim. sahilde sardalya tutmak icin birbirini ezen insanları gordugumde hayret ettim.biz izmirde sardalya yı yem olarak kullanıyoruz.Fakat kendim şileliyim omerlide sazan a gittik gecelemek uzere cok da keyif aldım artık her geldiimde gidiyorum(senede 2 veya 3 kere).birde ramazan bayramında gelmistim es dost sahilkoy e(eski adı domalı)kalkan avlamaya goturdu superdi hayatımda ilk defa kalkan avladım.bu da bizim izmirde olmaz .herseye ragmen balıkcı icin izmir gibisi yok. ALLAH size yardım etsin diyecegim.insanlar saygıyı ogrensin diye beklemeyin o istanbulda cok zor(üzülerek soyluyorum)..

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ben de başka bir açıya dikkatinizi çekeyim.
    Sizler kıyıda birbirinizi yerken:p benim gibi denizden geçenlere de bir göz atsanız çok iyi olur.
    Kandilli, malum akıntı burnu. En güzel havalarda bile şiddetli akıntı var ve tekneler bu akıntıyı kıyıdan geçmek zorundalar.
    Kandilli vapur iskelesini geçtikten sonra Küçüksu'ya kadar da kıyıdan gitmek zorundalar.
    Biz hem akıntıyla hem tekneyle uğraşırken, paaat! arkadaşım kıyıdan atıyor kurşunu teknenin içine.
    Yahu görmüyor musun koca tekneyi, görüyor ama anlamıyor.Kıyıdan bağırıyor, açıktan geçsene, ne işin var kıyıda?
    Hoppalaaa! nasıl anlatacağız şimdi denizden ve denizcilikten anlamadığı kesin olan ve eline bir kamış alınca kendini balıkçı oldum sanan kardeşime derdimizi?
    Anlatamıyoruz.
    Daha iyileri de var,:eek: kıyıdan küfür ediyor.Nasılsa biz kıyıya gidemeyiz.:(
    Biz de aidiyeti cihetiyle kötü sözü sahibine iade ediyoruz.Nasıl olsa o da denize atlayıp tekneye gelemez.:p
    Ne oldu şimdi?
    Bir dakika veya 15-20 saniye sabredemeyip oltasını kafamıza atan arkadaş, ya başımı yarıyor(Bir arkadaşımızın göğsüne olta kurşunu saplandı) ya da oltası tekneye takılıyor.
    Onun oltası kopuyor, benim teknem zarar görüyor, bazen misina pervaneye sarılıyor, motor duruyor, o akıntıda hayati bir durum söz konusu olabilir.
    Ama arkadaşım hiç bunları düşünmeden kıyıdan efeleniyor.
    Açıktan geçsene lan.
    Belki de haklıdır. Tabii O bir tatil günü keyif için buralara gelmiş, keyfinden vazgeçemiyor.
    Denizdekinin çoğunlukla ekmek parası için uğraşması onu neden ilgilendirsin ki? :(

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ben bu yüzden gündüz avını sevmiyorum gece tenha,işi bilenler orada,sessiz ohh kafa dinliyorum birde balık olunca deymeyin keyfime;);)

12. ''FatalErroR''

''FatalErroR''

Favori Kamış:
    okuma impact ron thompson 3,50 surf kamıs alba star 3,50 kamıs 2xLyra 600-60 (:
    En İyi Avı:
    Max Kamış Okuma makına (:
    Peki Mahir amca bizim beşiktaşta akıntı şla bi sorunumuz yok akıntı burnu veya kandıllı gıbı adam kıyıdan gıtmekten ne anlıyor ????? İnsanlar da dogal olarak kızmakta haksız mı ?? sonucta engel teskıl edecek bı durum yok aksıne onun acısından zarar görecek kısım var Çünkı ınsanlar kızıp ınadına onun oldugu noktaya atıs yapanlar var sahsen ben yapmıyorum ama yapan kısılerı ve sıse atan kısılerı goruyorum bunlara ne dersınız........ Mahır amca sakın yanlıs anlama Sozum sana degıl :) Eger hakıkaten bı sorun teskıl eden bı durun var ıse denızde tamam derız ama malesef yok :=)

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Taygun

Büyük sorun var.
    Denizde de trafiğin kuralları var.
    Herkes kafasına estiği gibi öteye beriye gidemez, nasıl ki karada sağdan gitmek gerekiyorsa, denizde de öyle kurallar var.
    Küçük tekneler de genellikle kıyıdan giderler.
    Sizin akıntı yok sandığınız yerlerde bile akıntı vardır.
    Bunu ancak denizde bir tekneyi kullanınca anlarsın.
    Herkes birbirine saygılı olmak zorundaysa, ki öyle olması gerek, keyif için gidenlerin, ekmek parası için gidenlere saygı göstermesi daha şık olur.
    Haksız mıyım?

14. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Yo kesınlıkle haklısın ama bunu yapanlar genelde o pahalı yatlar varya onlardan arada ufak motorlarda yapıyor ama :D onlar daha dıkkatlı oluyolar bu konuda Ama o yatlara acımadan 100 grlık kursunları bı sallıyolar kı gormeyın catt dıye ses cıkıo adamlar kafasını dısarı cıkarsa onlarıda vuracaklar ...

15. Hattusilis

Hattusilis

Favori Kamış:
    misina,iğne, kurşun ve bunların kombinasyonları
    En İyi Avı:
    çipura takribi 0.5 kg
    Buna kesinlikle katılıyorum, 30 saniye beklemenin kimseye zararı olmayacağım düşüncesindeyim. Özellikle bir taraf bu işten ekmek parası kazanıyorsa, kazanmıyor olsa bile istanbul boğazı gibi özel bir yerde tekne ile geçenlerin sahilde balık tutanlara nazaran bir parça önceliğe sahip olmaları gerekli.
    Ama ne yazık ki insanlarımızın byük bir kısmı önce ben diyen bir egoizm duygusuna sahip, böyle oluncada bu tarz tatsız olaylar yaşanıyor.

16. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mahir amca burda haklısın tekne geçene kadar bir dakka beklersem ölmem fakat bazı tekneler ısrarla kıyı oltacılarının önünde balık tutuyor kıyıda yer bazı kesimlerde kısıtlı tekne biraz geri veya ileri gidebilir birdeyazın şu keleliye gelen midyeciler yokmu ah adam tak milletin önüne çekiyor tekneyi saliyor 2-3 kişiyi hortumlu bekle saatlerce o degil atıyorsun takım hava hortumuna takılıyor aşagıda adamlara takılma durumu var be adam bir sürü müsait yer var çek bir yalının önüna sabaha kadar dal kim ne der nesen rahatsız olursun ne kıyıdaki adam 3-5 saat zevke gidiyoruz ondada midyecileri bekliyoruz

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Erdem

Boğazda midye çıkarmak yasaktı, hala öyle olmalı,
    Alooo ilgilileeer, burada midye çıkarıyorlar yetişiiiin.:)
    Olay tamamdır (Umarım.):)

18. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ciddimidin mahir amca adamlar yazın kulelide agaçların orda tekneyi baglıyorlar 3 kişi giriyor suya kompresörden hava çekiyorlar sonra çuvalla çıkartıyorlar yoksa bunlar midye degilde başka birşeymi çıkartıyor :confused::confused::confused::confused:

19. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    altın buldular demekkı veya batık gemı ????? ne dersın erdem bı de sen dal oraya bak bakalım :)

20. serhatcenk

serhatcenk

Bende bir itirafta bulunayım bari... Bir keresinde sahil güvenliğin botunu vurdum 130 gr.lık kurşunla... Ama benim suçum yoktu... Baktım önümde bişi yok oltaya bir abandım ki ağzım açık kaldı... 1 sn önce önümde bişi yokken son sürat bir sahil güvenlik botu hızla önümden geçiyor... Kurşun havada önümde bot, ben içimden; 'yok canım daha neler', 'olmaz canım bu rastlantı belki filmlerde...', 'zaten çok açıktan gidiyor', 'nasıl yetiştireyim canım oraya' derken benim takım düştü... Düştüğü yeri göremedim, bot ise benim önümden geçti ve hızla sahile paralel uzaklaşmaya başladı... Ben derin bir 'oh' çekerken makaramdaki misina hızla dönmeye başladı... Bir süre 'noooluyo' modunda hızla dönen misinayı seyrettim... Olayı anlayınca makinayı kapattım ve beni bir adım öne çekti (zaten bir adım daha gitsem denizdeydim) sonra pat dedi ve koptu (bu arada misina oldukça sağlammış)... Çevremdekilerde ağızları açık olayı bir süre anlamaya çalıştılar...

Kendimi bir komedi filmindeymiş gibi hissettim...