kıyı balıkçılığı ve saygı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında trança tarafından paylaşıldı.

1. acımert

acımert

Favori Kamış:
    SHIMANO Big Baitrunner XL, SHIMANO StandUp 2030, PENN GLD30II, PENN Tuna Stick, Lineaeffe Turnafresh
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Sayın balıkçılar,

Bu işe yeni başladım. Gündüz fırsatım oldukça olta atmak, geceleri de teorik bilgi toparlamak keyif veriyor. Geçtiğimiz Pazartesi biraz terapi olması için Beşiktaş'ta olta atayım dedim. Başta fena değildi, çok kalabalık olmasından dolayı misinaların karışmaması için yanımdakilerin çekmelerini bekliyorum. Bir balıkçının "bekleme boşver at hadi at! 100 kişi tutsa ne yapacaksın? ALış boşver at!" lafını tebessümle demesi yüreklendirmişti. Çok komik sanki modern dans yaparcasına millet kamışları kafalarının üstünden geçirip, arkalarından dolaştırarak geçişler yapıyorlardı :) . Evet bu kısmı iyiydi ama, çapariye yem takmıştım (arkadaşlar fazla acemiyim) ve millet at-çek yapıyordu. Bir balıkçı "yemle biraz zor başarırsın, yemsiz tak! Bu arada makina çok iyi ama kamış olmamış" gibi birşeyler dedi.Doğrudur dedim veeee sonra bir hanzo (goruntusu düzgün gibi olan) gelip " arkadaşım (ki değilim!!!) bak herkes yemsiz atıyor. Sen niye atmıyorsun (bu arada acemiyim ya yemle at-çek yapıyorum beklemiyorum :) ) ? Topluma uyalım biraz, yanlış anlamıyorsun değil mi? " gibi bir şeyler söyledi. Sinir oldum ve o mekandan uzaklaştım. Stres atacağım derken topladım! Toplum kurallarını bu densizlikle öğretmeye çalışan ve bu keyiften bizleri mahrum bırakmaya çalışan hanzolardan uzak durmak dileklerimle.
    Rast Gelsin...

2. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Beşiktaşta klasık olabılıcek seyler bunlar :):) Sozum meclısten dısarı daha ıstanbula yenı gelmıs adam bana akıl vermeye kalkıyo daha kamısı orda gormus ve denız gormemıs bunlar olucak seylerdır merakla elı .tüne koymus sana akıl vermeye kalkarlar ama sen aldırıs etme kendı bıldıgın gıbı davran tabı balıkcılıkta bı sey cok onemlıdır sagında solunda balık tutan kısıler varsa onların nasıl takım ve ne gıbı hareketlerde bulunduguna dıkkat et eger adam caparı atıyorsa sen yemlı olta atıp ne sansını zorla nede baskalarına engel olma avlanmaya gıttıgın bolgede bı 15 dk ka bak ınsanlar ne sekılde ne yapıyor sende ona gore takım ac ve balık tutmaya basla sonucta hepımız bı sekılde gorerek ogrendık veya dınleyerek besıktasta balık tutacaksanda denız otobusunun sol tarafına gıt orda bıraz daha usta tabır edılen kısıler olur ve oltan karıstıgı zaman daha kolay halledersın bıraz azar ısıtsende :) onlar da senı anlıcaklardır ve olay cozulucektır :)

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Rapana (Deniz salyangozu- İzmir'de madya) adı verilen ve midyeleri yiyerek beslenen kabuklu(kabukları süs olarak satılıyor) hayvanı topluyor olabilirler veya o görüntüde çaktırmadan midye çıkarıyorlardır.:confused:
    sen her iki halde de aç telefonu, bakalım ne olacak?

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    tamam mahir amca bunu ögrendigim iyi oldu ilk gördüğümde arayacam

5. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Bence saygı gerekli önce.

Mahir abi yerden göğe kadar haklısın valla.
    Denizdeki kurallardan geçtim öncelikle insanların birbirlerine saygılı olması lazım.
    Geçtiğimiz ekim ayında Şilede (hemde şilede mahir abi boğaz gibi trafiğin olmadığı göz alabildiğine denizde) zaten kimsenin bir şey tutamadığı günlerden birisinde,dereağzı diye tabir ettiğimiz yerin 20-25 kulaçlarında yanımızda kalkınan bir oynağa giren tek tekne olarak tam çapariyi oynağın ağzına vereceğimiz sırada nerden geldiğini anlamadığım 7-8 metrelik ama oldukça güçlü bir motora sahip bir tekne ile burun buruna geldik.Ben oynağa dönüyorum beni görüyor ve hala eliyle çekil diye bağıran bir arkadaş.Tamam benim motorum sadece 7 lik pancar onun makinesi çok kuvvetli ama bu oynağa döndüğümüz anda ilerden yetişip benim üzerime çıkmasını gerektirmiyor.Sonuç balığı eziyor oynak çöküyor bizde,oda sadece havamızı alıyoruz.Halbuki biraz yol kesse ben döneceğim ardımdan oynak biraz ilerde bir daha kabaracak ve oda girecek.Demek istediğim Mahir abi kurallardan önce insan insana saygı göstermeli.
    Limana döndüğümüzde sahada olan sahada kalır mantığına sahibim olayı unutmuşum gitmiş,balıkçı kahvesinde arkamdan "ya yeğenim bu makineyle ne işin var denizde eziyordum şerefsizim" diye bir ses duyuyorum.Önce saygı Mahir abi önce saygı.

6. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar 1971/2001 yılları arasında İstanbulda yaşarken. Sabahın erken saatinde bogazda herhagi bir yerde mesela bebek. (benzin istasyonunu karşısı)gibi oldukça uzun bir sahil hattında hasbel kader bir yerden çapari atıyorum. ..bir müddet sonra bir vatandaş geliyor.. ki sahil bom boş hemen yanıma çantayı açıyor.. neyse susuyorsun... ama akıntı var en az 100 gr iskandil kullanmak lazım .. abamcagız takıyor elli gr. kurşunu 2 atışta bir oltalara karışıyor..
    şimdi ne yaparsınız? Allahın boş sahilinde sanki benim durdugum yerde sadece balık varmış gibi yanıma gelmesine mi? yoksa usulüne göre takım hazırlamamasına mı ..... sinir olup toplanıp başka yere gidersin..
    ben hep böyle yapardım...

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi genelde herkes aynı tek kalmayalım birlikte atalım en azaından ordaki kişi ne yapıyor aynısını yapalım abest bişey yapmayalım mantıgı var buraya kadar tamama ama 100 yeri geldimi 150 gr atılan yerde 50 gr atıpta kaos yaratmanın mantıgı yok anca insanların bedduasını alır böyle yapmayla

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    50 gr atılınca kaos çıkar diye bir şey yok aslında. Şu sebeple, 100..150 gr atınca sanki çıkmaz mı? Eğer takımınıza sahip çıkabiliyorsanız, 50 gr, 100 gr farketmez, güzelce avınızı yaparsınız. Misinanın duruşuna ve yandakilerin attıkları yere vs. bakarak takmını idare edersen, sorun çıkmaz. Yoksa, attığın ağırlık o kadar önemli değil..

Aslen mesele şu. Millet avanak mı, 100 gr kurşun atacağım diye kasıyor? 100 gr ancak yetiyorda ondan.. Bu "yetme" olayı karışma değil, uygun derinliğe inme ve makul süre orada kalmak demek. Genelde, 100 gr icap eden yere 50 gr atan, acemidir, bilgisizdir vs. o nednele atar. Ve inanın, 100gr atsa gene karıştırır takımınızı. Siz ve etrafınızdakiler ustaysa, akınıtyı vs. okuyabiliyorsa, karışma sorunu da pek nadir olur aslında, ağırlığa bakmazsızın.. Ama dediğim gibi, sizin usta olmanız yetmez, etrafınızdakilerde usta olacak, atarken siz onları, onlar sizi kollayacak.

9. acımert

acımert

Favori Kamış:
    SHIMANO Big Baitrunner XL, SHIMANO StandUp 2030, PENN GLD30II, PENN Tuna Stick, Lineaeffe Turnafresh
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim
    Yemli ve yemsiz olmak üzere çapari teknikleri rivayetleri dolaşıyor. Dediğim gibi yemli çapariyle at-çek yapıyordum ;) ...

10. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Bence bu kadar alıngan olma. Arada sırada kalabalık içinde yanlış anlaşılmalar olabilir. Senin dediğin kadarıyla da adam seni gayet kibar uyarmış. Bunun hanzolukla pek alakasını göremedim (tabii yazıdan ses tonunu, üslubunu bilmek zor. onun için birşey diyemem) Çok daha kötülerine hazırlıklı ol.

Mahir amca,
    Madyayla rapana ayrı türler. Japon denizi kökenli olan rapana Karadeniz ve Marmara'da toplanıp işlenerek ihraç ediliyor.

11. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    eger herkes çapari atıyorsa yemli atamazsın çünkü çapariyi atıp çekiyorsun yemlideyse genelde tam tersidir atıp beklersin sen beklerken çapairilerden biri veya bir kaçının sana dolanması kaçınılmazdır

12. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Yemli çapariyle at çek yöntemini kim tavsiye etti bilmiyorum ama çok verim alabileceğin bir yöntem değil. Bu yöntemin verimli olduğu az sayıda av çeşidi vardır. Bir tek çinekop da, alt köstek daha kalın bir köstek ve daha büyük bir kancayla değiştirilip yemlendiğinde güzel verim alınabilir. Bunun dışında istavritte, izmaritte yemli atacaksan, oltayı yatırmak daha mantıklı.

13. acımert

acımert

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Henuz tutamadigim

Son düzenleme: 11 Ocak 2007
  14. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    :rolleyes: :confused: :) :D

15. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış: