Kıyıdan çipura - çipura avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Yılmaz
    Sorularını cevaplıyorum.

1)Kesinlikle gece avı daha randımanlıdır.Helede mehtap varsa randıman dahada artar.
    2)Tekne balığı bazı hallerde ürkütür elbette.Ona göre davranmalısın.
    3)Bu iki yem bence yeterli olacaktır.Ancak canlı teke veya mamun ekstra olur.
    4)Çupra bazı bölgelerde 12 ay bulunsada,esas yumurtlamak için akıma gectiği aylarda misliyle av verir.
    Bu aylar bazen gün olarak geç kalsada özellikle Kasım ayı Çupra avı için en iyi aydır.
    Sevgimle kal

2. goldenshot

goldenshot yılmaz

Vedat Abiye

Abi Cevabin Için Teşekkürler.dediklerini Anladim.uygulayacam.yüreğine Sağlik.

3. goldenshot

goldenshot yılmaz

Malzeme

Vedat Abi çupra Mirmir Ve Sargoz Için Misina Ve Kanca ölçüleri Ne Olmali Kiyidan Atmak Için.yazdiğin şekilde Alacam.saygilarimla

4. goldenshot

goldenshot yılmaz

Atacagim Yer

[
    Birde Abi Yemin Düştüğü Yer Kumlikmu Taşlikmi Olacak.

5. oğuzhan60

oğuzhan60 Oğuzhan Özenir

Favori Kamış:
    lınafe
    Favori Makine:
    Daiwa emcast 4500
    En İyi Avı:
    Lüfer 1900gr,Levrek 2.600gr
    Vedat Abi,Buradaki hemen herkesin isteyeceği gibi bende sizin karşınıza geçip engin tecrübelerinizi,omüthiş av hikayelerinizi dinlemek isterdim.Bunun mutlaka birgün olacağına yürekten inanıyorum.Sizin gerek buradan,gerek kitabınızdan yazdığınız herşeyi dikkate alıyor.Avlanma yöntemlerimizi tekrar gözden geçiriyoruz.Belki tahmin ediyorsunuzdur gerçekten büyük bir hayran kitleniz var.Buna rağmen aynı büyüklükle; tekrar tekrar sorulan,iki satır önce cevapladığınız sorulara
    bıkmadan cevap veriyor;bize sabır gösteriyorsunuz.Daha önce size cevap yazmasamda her açtığınız konuyu detayıyla inceliyor,bilgi sahibi oluyorum.Ama artık siz bilmesenizde üzerimde hakkınız çok birikti.Size yürekten teşekkür ediyorum.Allah ömrünüzü uzun ve sağlıklı etsin.Şimdi o bitmeyen sorulara bende birşey ekleyeceğim.Geçen sene olduğu gibi bu senede Bolayır bakla burnu civarında avlanacağım.Değişmez bir kıyı balıkçısıyım.Özellikle geceleri avlanmayı seviyorum ama gelin görünki mığrılar geceleyin beni kahrediyor.Öyle küçük falan değil.1metrelik.Veben bu balığın oltama gelmesini istemiyorum.Deniz hıyarından bahsetmişsiniz.Konuyu biraz daha etraflıca açabilirmisiniz.Unutmadan ben yem olarak genellikle kalamar kullanıyorum.Deniz hıyarının neresi iğneye bağlanır.Alternatifleri nelerdir.Artık gecede balık tutmak itiyorum.Mığrı değil.Üstadım Sevgi ve saygı bizden.Sağlıcakla kalın.

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Yılmaz
    Bu 3 balığında ağız yapıları büyüktür.Dolayısıyla 1 NO 1/0 no gibi iğneler uygun olacaktır.Hatta duruma göre daha büyüğüde kullanılabilinir.
    Misina olarak ben Yo-zuri Mirage FC kullanıyorum.0,35 olabilir.
    Sevgiler

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Mırmır kumluğu,Sargoz ve Çupra daha ziyade kırma taşlık yerleri sever

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Oğuzhan
    İlgi ve yorumlarına teşekkür ederim.
    Bakla burnunda levrek atçeği yapmışlığım vardır.
    Deniz hiyarını limanlık bölgelerin yakınlarında bulabilirsin.Daha ziyade geceleri bu canlı kıyıya iyice yaklaşır.bir sopa ucuna düzeltilip tersinde sıkıca sokulan büyük bir iğne,bu canlıların geceleri üzerlerine saplayarak toplanmasında kullanılır.Yada gündüzleri gözlük ve şnorkelle gezilerek toplanılır.
    Deniz patlıcanları yada hiyarları,keskin bir bıçak vasıtasıyla iyice baştan sona açılır,iç organları temizlenir.
    Şİmdi daha kolay ayıklamak için şayet bir tarafa keskinleştiirilmiş çorba kaşığınız varsa onunla derinin iç kısmını keskin tarafla kazıyarak kullanılacak sümüğümsü,ancak iğnelerden kolayına sıyrılmayan yem kısmını elde edersiniz.
    Bu yem sargozun sevdiği bir yemdir.Mıgrılar rağbet etmezler.
    Kalamarlar ise MIgrıların en sevdiği yemdir.Kullandığındsa illaki mıgrı yakalarsın.
    Sevgiler

9. goldenshot

goldenshot yılmaz

üstada selamlar

abi çok teşekkürler.uygulamadan sonra bilgilerimi yazacam sana.selam ve saygılarımla.

10. oğuzhan60

oğuzhan60 Oğuzhan Özenir

Favori Kamış:
    lınafe
    Favori Makine:
    Daiwa emcast 4500
    En İyi Avı:
    Lüfer 1900gr,Levrek 2.600gr
    Vedat abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Şimdi Tokatta yım.Sazan ve yayın peşindeyim.15 gün sonra da bolayırda.Sağlıcakla kalın.

11. surfcasting

surfcasting Bülent

Favori Kamış:
    Shimano Aspire TE 430-150
    Favori Makine:
    Daiva
    En İyi Avı:
    2.5 kg cipura
    selam arkadaslar ben forumda yeniyim sizlerden cok sey ogrendim
    2 hafta sonra fransanin marsilya tarafinda baliga gidecem,plajda yani (surfcasting) bu forumda ilk defa tavuk gogsunu yem olarak duydum bana cok enteresan geldi,bir sorum olacak arkadaslar tavuk gogsunu hic kumlu alanda (plajda)deneyen oldumu ?
    Bu forumda okudukca okuyasim geliyor birde soyle toplu halde bir balik avi duzenlesek ne hos olurdu :)

12. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    çuprayı bilmemde kupez oralarda da olur, datalarda öyle yazıyor, isotevfik abi nasıl kullanacağını anlatmıştı. hiç yemin yoksa tavuk göğsü elinde bingo

13. maangin

maangin Mehmet Ali Angin

Cipura Takimi

Tekneden atilacak cipura takimi nasil olmali ve hazirlanmali? Bilginiz icin tesekkurler.

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Klasik 3'iğneli takım iş görecektir.

15. Evrim

Evrim evrim

En İyi Avı:
    750 gr çipura.
    Merhaba Vedat ağabey bende foruma yeni katıldım Bodrumda oturuyorum balık işine yeni merak saldım lise zamanlarımızda kefal falan yakalardım ama sonra 35 ımıze kadar elımızı oltaya surmedık sımdı tekrar heves ettım ve bazı cevaplara ıhtıyacım var musaıt bır zamanda cevaplarsanız sevınırım.

1. Ben denediğim yemler arasında en çok sulunez den verım aldım ancak bu tuzlanma olayından haberım yoktu bu olay tam nasıl yapılıyor ve tuzladıktan sonra nasıl muhafaza edıyoruz zira sulunez yumuşak bir hayvan olduğu için hannoz ve kelpe tarzı balıklar belimizi büküyor gerçekten.
    2. En başta söylediğiniz olta takımında neden tek iğne neden 2 değil?.
    3. Şimdi bir tane balığa çıkabileceğim bir bot edindim aşağı yukarı kaç metrelerde avlanmalıyım?
    4. İğne kaç numara ve nasıl olmalı belikide bunu yazmışssınızdır ancak ben balıkçı ve malzeme terimlerine hakim değilim henüz.

Yazılarınızı büyük bir zevkle okudum szin balık avı konusunda bir 'değer' olduğunuzu düşünüyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

16. sarızeybek

sarızeybek ilker

Favori Kamış:
    -
    evet doğru. tavuk göğüsünü en çok mezgit sever. ancak sadece göğüsü değil daha değişik yerleri daha güzel yem olur...

17. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Mesela; derisi ve de gerisi.:)

Aşçı dostumun yalancısıyım.:eek:

18. mstfylcn

mstfylcn Mustafa Sarp YALÇIN

Favori Kamış:
    D.a.m 2346 Steelpower Tele Surf (Boy 450cm-Atarı 100-250gr)
    Favori Makine:
    Alba Star Deimos 60 Olta Makinesi (Sarım 0.35-250mt)
    En İyi Avı:
    Atlantic Spanish Mackerel
    istanbul'da kıyıdan çipura mümkün mü?

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Kısa bir müddet öncesine kadar Marmara Ereğlisi ve Tekirdağa uzanan bazı yerlerde av verdi.Şu an vermiyor

Sevgiler

20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Evrim

Maalesef birden fazla forumda yazma tutkum,arada bazı sorulara zamanında cevap vermemi engellemştir.

Bu güzel sorularını cevaplamayı atlamışım.
    Şimdi yanıtlıyorum.

1)Kaynar suya boşaltılıp,hemen bir kepçe marifetiyle sudan alınan sülünezler,kapakları açıldığından ve azda büzüldüğünden komple pek kolay kabuklarından alınabilecektir.

Böylece elde edilen sülünezlerin,uzun süreli muhafazsı için kağıt havlu üzerine yatırılmaları,üzerlerine tekrar tuz iyice serpiştirildikten sonra üzerlerine tekrar kalın kağıt havlu kapatılıp,hatta üzerine geniş bir kitap gibi dengeli heryere aynı baskıyı verebilecek bir ağırlığı koyup bir müddet sonra alınmaları esastır.

Sonrasında;

Bir hava almayan kapaklı tamamen yıkanmış,temizlenmiş,kokularından arındırılmış bir reçel kavonozu gibi bir kavanoza konup,uzun süreli kullanım için buzdolabınızın alt bölümlerinden biirisine konup muhafaza edebilirsiniz.

Koku salmayan bu kapaklı kavanoza eşinizin itiraz edeceğini sanmıyorum.

Her avda bir miktarını kullanıp gerisini kavanozuna koyup muhafazaya müteakip avınıza kadar devam ediniz.

Bu şekilde hafif sertleşen yeminizi sair balıklar kolayca çalamayacaklardır.

2)Bilinen avlanılması kolay,nispeten takılma problemi yaşanmayacak bölgelerde haddinden fazla meraklı oltacı olacaktır.Böylesine meralarda dibe takma olayı pek olmayacağı için pekala birden fazla iğne kullanabilirsiniz.BU kere surf kamış kullanıp olabildiğince açığa atabilmelisiniz takımınızı.

Ancak iş daha dibi taşlık ve takılma riski olan bölgelerde avlanmaya gelince,illaki bahsettiğişm şekilde tek iğneli bir takıma dönmelisinz.

Bu tip yerler daha az avcılarca ziyaret edildiğinden balığı daha bol olan yerlerdir.

3)Botla avcılık daha avantajlı görünsede,fazla derin olmayan bölgelerde bulunacak çupraların botun silüetini görmemeleri esastır.
    Bu bakımdan dikine değilde bottan savrulacak oltaların avcılığı,kıyıdan atanlara nazaran avantaj sağlayacaktır.

Ancak kimi zaman akım çuprası bazı yerlerde yatak yapar.Buralar özellikle gece avında verim sağlarlar,
    Bu kere derinlik 40 metrelere kadar çıkabilir.İhtimamla demirlemelişsiniz.Hatta baştan ve kıçtan demir atıp teknenizi sabitlemelisiniz.Sabırla bekleyip balığın yeemlenme anlarını kollamalısınız.

Takımınız 3'lü klasik takım olabileceği gibi sarımsak veya fındık zokalı veya piçollü tek iğne takımda olabilir.

Bu kere yem olarak özenle kesilmişpulları önceden ayıklanmış sardalye kullanılabilir.Elbette hazırlanan sülünesler ve hatta kabuğu ayıklanıp suyu şeker ve tuz marifetiyle alınmış karideste etkin olacaktır.

4)Ege çupra avında en geniş olarak Mustad 496 siyah iğne kullanılmaktadır.
    Orta kalibrede çupralar için,50'lik kutu içinde satılanlar yeterli olsadadaha iri çupralar söz konusu ise bu iğne yeterli olmayacaktır.Zira iri balıkta açılacaktır.

Bu kere ya poşet içinde 10'lu 496 iğnenin satılanlarını kullanmalı,yada aynı markanın All Raound 505 bronz çağraz iğnesini kullanmalısınız.

Elbette sair Japon markaları ve özellikle son zamanlarda Fudo iğnelerin etkinliği söz konusudur.

Bu iğnelerde numara yazmak mümkündür,Ancak bir markanın aynı nosu kimi zaman sair japon iğnelerine nazaranküçük yada büyük kalabilmektedir.

496'yı baz alırsak bu iğnenin balığın sıkletine göre 1/0 1 veya 2 No'lu iğneleri uygun olacaktır.

Sevgiler

Son düzenleme: 29 Kasım 2011